Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins – dźwięk, którego nie widzisz 

Bowers & Wilkins to w świecie audio legenda. Ponad pięć dekad doświadczenia przyniosło brytyjskiej manufakturze niejedno osiągnięcie, które można z czystym sumieniem nazwać ikoną. Kolumny z serii Diamond 800 wykorzystywane są w londyńskim studio przy Abbey Road (tak, tym samym, w którym swego czasu nagrywali Beatlesi!), a “pędzące” Nautilusy ze ścisłej czołówki high-endu to niedościgłe marzenie wielu audiofilów. Jest to marka, której można zaufać w każdej sytuacji: również wtedy, kiedy chodzi o tak innowacyjne produkty, jakimi są głośniki instalacyjne. 

Głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins rozpoczęło swoją działalność w połowie lat 60. ubiegłego wieku, jako owoc współpracy Johna Bowersa i Roya Wilkinsa - dwóch wizjonerów, których wiedza i praca na trwałe odcisnęły ślad w świecie audio. Od samego początku działalność marki była oparta na specjalistycznej wiedzy z zakresu akustyki i elektroniki. To podejście owocowało kolejnymi produktami, które wyznaczały kamienie milowe w rozwoju marki. Od debiutanckich P1, przez pierwsze kolumny z wyizolowanym głośnikiem wysokotonowym DM7, aż do wspomnianych wyżej Nautilusów czy odważnej ekspansji na inne segmenty: słuchawki czy serię multiroom Formation czy głośniki instalacyjne. 

Dzisiejszy artykuł poświęcimy tej ostatniej grupie produktów. W ostatnich latach głośniki do zabudowy bardzo zyskały na popularności. To nowatorskie i wyrafinowane rozwiązanie. Pod- lub natynkowy montaż sprawia, że otrzymujemy “niewidzialne” głośniki. Dźwięk, którego nie widać. 

Głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins - podstawowe serie 

W Top Hi-Fi & Video Design możemy znaleźć pełną ofertę brytyjskiego producenta. Składają się na nią 4 serie, a także kilka głośników zewnętrznych - idealnych do wykorzystania np. na tarasie lub w ogrodzie. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych pozycji, warto opisać ogólny sposób oznaczania głośników instalacyjnych B&W. Zrobimy to na przykładzie jednego z bardziej popularnych produktów tego segmentu, Bowers & Wilkins CCM664. 

Głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins

Pierwsze trzy litery są skrótem od Custom Ceiling/Wall Mount. W przypadku omawianego przez nas CCM664, druga litera, C, oznacza ceiling, a więc sufit - jest to okrągły głośnik, przeznaczony do montażu sufitowego. Przy prostokątnych głośnikach, zaprojektowanych z myślą o montażu ściennym, miejsce “C” zajmuje “W”. Jak łatwo się domyślić, to skrót od angielskiego wall - ściana. Za przykład może służyć, a jakże, CWM664. 

Kolejne cyfry oznaczają, kolejno: 

  • serię - omówienie poszczególnych pozycji znajdziecie poniżej, 
  • średnicę głośników niskotonowych - 5, 6 lub 8 cali, 
  • klasę konstrukcji - czwórką oznaczone są wstępne pozycje, dwójką zaś te najbardziej zaawansowane. 

Bowers & Wilkins 300 - głośniki instalacyjne w dobrej cenie 

Bowers & Wilkins 300 to najbardziej przystępna cenowo seria głośników instalacyjnych brytyjskiego producenta. W jej skład wchodzą 3 pozycje: sufitowe CCM362 i CCM382 oraz ścienny CWM362.

Bowers & Wilkins 300 - głośniki instalacyjne w dobrej cenie 

Cechą rozpoznawczą tych zespołów głośnikowych jest wykonanie z wodoodpornych materiałów. Dzięki temu są idealnym wyborem do pomieszczeń o wysokiej wilgoci, jak łazienki, baseny czy sauny. Wszystkie 3 głośniki z tej serii posiadają ukośnie ściętą ramkę, znaną z droższych modeli. To dwudrożne konstrukcje, wyposażone w głośnik średnioniskotonowy oraz wysokotonowe kopułki.  

Bowers & Wilkins 600 - krok dalej 

Sześcsetki” to bardziej zaawansowane konstrukcje, choć wciąż relatywnie niedrogie. Ta seria jest już mocniej rozbudowana, niż ta opisywana poprzednio - zawiera bowiem kilkanaście pozycji, po kilka ściennych i sufitowych. 

Bowers & Wilkins 600 - krok dalej 

Głośniki wysokotonowe tej serii wykonano z solidnego i jednocześnie delikatnego aluminium, zaś głośniki średnioniskotonowe - z włókna kevlarowego. Wszystkie produkty z tej serii posiadają już korektory rozpraszania dźwięku, umożliwiające optymalne dopasowanie propagacji fal dźwiękowych do warunków konkretnego pomieszczenia. To w ramach serii 600 znajdziemy m.in. tak ciekawe produkty, jak CCM664SR, wyposażony w dwa głośniki wysokotonowe. 

Bowers & Wilkins 700 - pierwsze ślady high-endu 

Tą serią powoli wchodzimy w segment, który możemy określić, jako high-end. Konstrukcje te czerpią pełnymi garściami z pełnowymiarowych kolumn Bowers & Wilkins. Wykorzystują np. stosowane w nich głośniki średnioniskotonowe z serii Continuum czy głośniki wysokotonowe z karbonową kopułką. Przykładem bardzo zaawansowanej konstrukcji może być znakomity CCM7.3 S2. 

Bowers&Wilins instalacyjny11

Bolączką wielu głośników instalacyjnych jest reprodukcja niskich tonów. Z uwagi na oczywiste ograniczenia konstrukcyjne - brak zaprojektowanej zgodnie z akustycznymi wyliczeniami obudowy - często to najniższe pasmo w “niewidzialnych głośnikach” najbardziej traci na jakości. Świadomi tego mankamentu, brytyjscy inżynierowie zastosowali w tej serii przedni port bas-refleks zakończony opatentowanym wylotem Flowport, znanym z pełnowymiarowych kolumn. Dzięki temu bas jest żywy, wyrazisty i zwarty - niemal tak, jak w wolnostojących zespołach głośnikowych. 

Głośniki z tej serii posiadają zintegrowane tylne obudowy, a także precyzyjnie zaprojektowane przegrody wykonane z tworzywa ABS, wzmocnionego włóknem szklanym. Warto też wspomnieć o bardzo wygodnej, nieskomplikowanej instalacji, z którą bez większych problemów poradzą sobie nawet ci bohaterowie własnych domów, którzy na co dzień nie pracują z wiertarką w dłoni.  

Bowers & Wilkins 800 - głośniki instalacyjne z najwyższej półki 

Tak, jak głośniki z serii 700 wykorzystywały rozwiązania znane z kolumn B&W z wysokiej półki, tak “osiemsetki” idą krok dalej. Głośniki wysokotonowe zastosowane w tej serii to identyczne rozwiązania, jak te w legendarnych Nautilusach: diamentowe kopułki wyposażone w charakterystyczne tuby. Kroku dotrzymują im niskośredniotonowe głośniki z membraną Continuum. 

Istotną rolę odgrywają tu możliwości konfiguracyjne. Na przykładzie głośnika do zabudowy sufitowej CCM8.5 D - przetworniki zamontowano na specjalnej, obrotowej płycie umożliwiającej użytkownikowi optymalne ustawienie poszczególnych jednostek. 

Bowers & Wilkins CT - high-endowe głośniki instalacyjne do kina domowego 

Oddzielną serią, która domaga się wzmianki są głośniki z serii CT. To wyrafinowane konstrukcje, które z czystym sumieniem można określić high-endem. Idealna propozycja dla świadomych fanów kina domowego, którzy chcą bardzo precyzyjnie rozmieścić położenie poszczególnych głośników, choćby już na etapie projektowania domu. 

Bowers & Wilkins CT - high-endowe głośniki instalacyjne do kina domowego 

To bardzo pieczołowicie dopracowana linia produktowa. W skład tej serii wchodzą nawet subwoofery do zabudowy, jak CT8 SW czy aktywna zwrotnica z korektorem CT8 XO Mk2. 

Czy to wszystko? 

Oczywiście, nie. Na wstępie tego tekstu wspomnieliśmy o głośnikach zewnętrznych. Bowers & Wilkins posiada w ofercie również produkty, które dedykowane są do montażu na zewnątrz domów, jak M-1 czy AM-1. To bardzo solidne konstrukcje, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, śnieg, deszcz, niska temperatura). Będą doskonałym dopełnieniem domowego nagłośnienia, które znakomicie sprawdzi się podczas długich, letnich wieczorów, które tak chętnie spędzamy na zewnątrz. 

Głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins - podsumowanie 

Bowers & Wilkins – dźwięk, którego nie widzisz

Głośniki instalacyjne należą do segmentu produktów, które w ostatnich latach nie bez powodu zyskują na popularności. Coraz więcej fanów dobrego dźwięku ceni sobie minimalizm i dyskretne, nieszablonowe rozwiązania. Głośniki do zabudowy z powodzeniem można zaplanować już na etapie projektu domu - tak, aby w odpowiednich miejscach położyć kable i uzyskać optymalne pole dźwiękowe. 


W tym, jak dobrać odpowiednie nagłośnienie instalacyjne oraz jakie inne niestandardowe typy nagłośnienia mamy do wyboru, mogą pomóc nasze artykuły:


Powyższy tekst jest zaledwie skromnym przedstawieniem szerokich możliwości brytyjskiego Bowers & Wilkins. Jeżeli potrzebowalibyście przesłuchać je na własne uszy lub uzyskać wsparcie w zakresie projektu bądź instalacji - zapraszamy do kontaktu. Za pośrednictwem formularza na naszej stronie internetowej możecie umówić się na bezpieczną wizytę w jednym z naszych salonów sprzedaży, podczas której poświęcimy swój czas i uwagę tylko Wam. Jesteśmy także dostępni telefonicznie:  22 635 64 63 oraz mailowo: [email protected]. Do usłyszenia! Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: