jak wybrać
zestaw stereo?

Jeśli chcesz cieszyć się w swoim domu wysokiej jakości dźwiękiem stereo, kluczową sprawą będzie odpowiedni dobór elektroniki i towarzyszących jej kolumn głośnikowych. Komponując zestaw stereo należy pamiętać o kilku zagadnieniach, które mają bardzo duże znaczenie dla finalnego efektu.

W salonach Top Hi-Fi & Video Design każdego dnia doradzamy naszym klientom optymalne rozwiązania – teraz chcielibyśmy tą wiedzą podzielić się z Wami, proponując również wybrane gotowe zestawy polecane przez naszych ekspertów. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, nasi doradcy w salonach chętnie na nie odpowiedzą dzieląc się z Tobą swoim wieloletnim doświadczeniem.

Co należy wziąć pod uwagę komponując zestaw stereo?

1.
Wielkość
pomieszczenia

Na początku warto będzie sprawdzić nasze docelowe pomieszczenie. Do małych metraży, czyli do około 15 - 20 m2, najczęściej polecane są zestawy złożone z elektroniki (regularnych rozmiarów lub tzw. systemy mini) i kolumn podstawkowych. Analogicznie do większych pokoi powinniśmy wybrać kolumny podłogowe. Błędnym przekonaniem jest, że „większe kolumny dadzą lepszy, pełniejszy dźwięk”. Konstrukcje podłogowe w małych pomieszczeniach będą się „dławić”. Zamiast wymarzonego dźwięku możemy otrzymać dudniący bas, słabą stereofonię czy też brak dynamiki. Będzie to spowodowane niekorzystnym dla osłuchu efektem interferencji fal dźwiękowych emitowanych przez membrany głośników. Oczywiście to są tylko ogólne założenia, bo każde pomieszczenie jest inne, ma różne kształty, akustykę itd., więc najlepiej jest odwiedzić salon Top Hi-Fi & Video Design i porozmawiać z ekspertami – pomożemy dobrać idealny zestaw do Twojego domu.

Zestawy stereo do mniejszych pomieszczeń

R-N602 / Debut Reference B6

zestaw stereo

C 338 / 606

zestaw stereo

ZESTAWY STEREO DO WIĘKSZYCH POMIESZCZEŃ

C 338 / Imagine X1T

zestaw stereo

R-N803D / Tesi 661

zestaw stereo

2.
Źródło
muzyki

Kolejną rzeczą, nad która należy się zastanowić, jest preferowany nośnik dźwięku – winyl, płyta CD, streaming, pliki z dysku NAS lub komputera? To determinuje, czy będziemy potrzebować zewnętrznych źródeł muzyki, takich jak gramofon lub odtwarzacz CD, czy może bardziej kompaktowego rozwiązania, jak np. wzmacniacz bądź amplituner stereo z wbudowanymi funkcjami sieciowymi, przeznaczony dla osób, które słuchają muzyki głównie z serwisów streamingowych lub plików z lokalnego dysku NAS. Jeśli do dyspozycji mamy niewielką ilość wolnej przestrzeni, warto rozważyć także urządzenie typu all-in-one, które ma wbudowane większość popularnych źródeł (zobacz „Alternatywy” w niniejszym poradniku). Jak w każdym wypadku, gdy pojawiają się wątpliwości związane z właściwym wyborem, warto udać się do salonu Top Hi-Fi & Video Design i zasięgnąć opinii ekspertów.

ZESTAWY STEREO Z ODTWARZACZEM CD / GRAMOFONEM

R-N602 / LPW40WN / Tesi 561

zestaw stereo

A11 / CD11 / Debut Reference B6

zestaw stereo

ZESTAWY STEREO Z WBUDOWANYMI FUNKCJAMI SIECIOWYMI

POWERNODE 2i (HDMI) / 606

zestaw stereo

C 368 / MDC BluOS 2i / Debut Reference F5

zestaw stereo

3.
Akcesoria

Po skompletowaniu wszystkich elementów naszego zestawu stereo pozostaje jeszcze jedna - ale wcale nie mniej ważna rzecz do zrobienia – właściwy dobór akcesoriów, czyli okablowania zasilającego, głośnikowego i łączącego ze sobą poszczególne komponenty zestawu, tak zwanych interkonektów. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednie listwy zasilające – zakłócenia w naszych naszpikowanych elektroniką domach mają coraz większy, negatywny wpływ na jakość dźwięku sprzętu audio. Jeśli nie jesteś pewien, czy i jakich akcesoriów potrzebujesz do swojego systemu, zgłoś się do jednego z naszych 17 salonów, wszystkim się zajmiemy.

Q2 FR 3m

kabel głosnikowy konfekcjonowany

PowerQuest 2

listwa zasilająca

4.
Alternatywy

Czy zestaw stereo to zawsze pełnowymiarowa elektronika i drewniane kolumny podłogowe? Nie zawsze, choć rzeczywiście tak wyglądają klasyczne zestawy stereo. Jeśli jednak szukasz czegoś innego lub masz problem z miejscem na sprzęt audio, warto rozważyć alternatywy. Jedną z nich może być urządzenie all-in-one, w którym wbudowane zostały wzmacniacz, urządzenia źródłowe i głośniki. Aby posłuchać jak taki sprzęt brzmi, zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Drugą opcją mogą być też głośniki aktywne – jest to bez wątpienia mniej przewodów i trochę mniej elektroniki – ta bowiem została wbudowana w głośniki. Zaciekawieni? Zobaczcie przykładowe zestawy.

A36

głośniki aktywne

MEISTERSTÜCK

system mini

5.
Podsumowanie

Choć mianem stereo zwyczajowo nazywa się komplet głośników, wzmacniacza i przynajmniej jednego źródła dźwięku, to de facto nazwa stereo oznacza odtwarzanie dźwięku dwukanałowego – dlatego w tej kategorii sprzętu znajduje się tak wiele rozwiązań i urządzeń skrojonych pod różne warunki akustyczne i pod różne gusta dźwiękowe. Poszukiwanie swojego brzmienia to wspaniała, ale też często długa droga. Jeśli chcecie rozpocząć ją z nami, to z radością ruszymy z Wami i będziemy Wam towarzyszyć tak długo, jak będziecie nas potrzebować. Zapraszamy do naszych salonów.