WYBIERZ SWÓJ ZESTAW STEREO

PODPOWIADAMY JAK

Jeśli chcesz cieszyć się w swoim domu wysokiej jakości dźwiękiem stereo, kluczową sprawą będzie odpowiedni dobór elektroniki i towarzyszących jej kolumn głośnikowych. Komponując zestaw stereo należy pamiętać o kilku zagadnieniach, które mają bardzo duże znaczenie dla finalnego efektu.

W salonach Top Hi-Fi & Video Design każdego dnia doradzamy naszym klientom optymalne rozwiązania – teraz chcielibyśmy tą wiedzą podzielić się z Wami, proponując również wybrane gotowe zestawy polecane przez naszych ekspertów. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, nasi doradcy w salonach chętnie na nie odpowiedzą dzieląc się z Tobą swoim wieloletnim doświadczeniem.

CO NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ KOMPONUJĄC ZESTAW STEREO?

1.

WIELKOŚĆ

POMIESZCZENIA

Na początku warto będzie sprawdzić nasze docelowe pomieszczenie. Do małych metraży, czyli do około 15 - 20 m2, najczęściej polecane są zestawy złożone z elektroniki (regularnych rozmiarów lub tzw. systemy mini) i kolumn podstawkowych. Analogicznie do większych pokoi powinniśmy wybrać kolumny podłogowe. Błędnym przekonaniem jest, że „większe kolumny dadzą lepszy, pełniejszy dźwięk”. Konstrukcje podłogowe w małych pomieszczeniach będą się „dławić”. Zamiast wymarzonego dźwięku możemy otrzymać dudniący bas, słabą stereofonię czy też brak dynamiki. Będzie to spowodowane niekorzystnym dla osłuchu efektem interferencji fal dźwiękowych emitowanych przez membrany głośników. Oczywiście to są tylko ogólne założenia, bo każde pomieszczenie jest inne, ma różne kształty, akustykę itd., więc najlepiej jest odwiedzić salon Top Hi-Fi & Video Design i porozmawiać z ekspertami – pomożemy dobrać idealny zestaw do Twojego domu.

ZESTAWY STEREO
DO MNIEJSZYCH POMIESZCZEŃ

C338 + Debut Reference B6

ZESTAWY STEREO
DO WIĘKSZYCH POMIESZCZEŃ

R-N803D + 603 S2 Anniversary Edition

2.

ŹRÓDŁO

MUZYKI

Kolejną rzeczą, nad która należy się zastanowić, jest preferowany nośnik dźwięku – winyl, płyta CD, streaming, pliki z dysku NAS lub komputera? To determinuje, czy będziemy potrzebować zewnętrznych źródeł muzyki, takich jak gramofon lub odtwarzacz CD, czy może bardziej kompaktowego rozwiązania, jak np. wzmacniacz bądź amplituner stereo z wbudowanymi funkcjami sieciowymi, przeznaczony dla osób, które słuchają muzyki głównie z serwisów streamingowych lub plików z lokalnego dysku NAS. Jeśli do dyspozycji mamy niewielką ilość wolnej przestrzeni, warto rozważyć także nowoczesne głośniki aktywne lub rozwiązania bezprzewodowe (zobacz „Alternatywy” w niniejszym poradniku). Jak w każdym wypadku, gdy pojawiają się wątpliwości związane z właściwym wyborem, warto udać się do salonu Top Hi-Fi & Video Design i zasięgnąć opinii ekspertów.

Zestawy z zewnętrznym
urządzeniem źródłowym

A11 Tribute + CD11 Tribute + 606 S2 AE

Zestawy z wbudowanym
źródłem muzyki

R-N602 + Tesi 561

3.

PODŁĄCZENIE

TELEWIZORA

Sprzęt stereo może służyć nie tylko do słuchania muzyki, ale zdecydowanie poprawić dźwięk z naszego TV podczas oglądania ulubionych filmów i seriali. Jeśli twój salon jest miejscem, w którym także słuchasz muzyki, czemu zatem nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu? Podłącz telewizor ze swoim Hi-Fi za pomocą cyfrowego gniazda optycznego lub HDMI i ciesz się znakomitym dźwiękiem nie tylko ulubionych albumów muzycznych, ale też filmów i seriali. Różnica w jakości dźwięku generowanym przez domowe Hi-Fi a głośniki telewizyjne jest kolosalna.

ZESTAWY STEREO
Z GNIAZDEM OPTYCZNYM

C368 + Imagine X1T

ZESTAWY STEREO
Z GNIAZDEM HDMI

RX-V4A + Debut Reference F5

4.

FUNKCJE

SIECIOWE

Wiele zestawów stereo oferuje dzisiaj funkcje sieciowe, dzięki którym możemy cieszyć się szeregiem udogodnień, takimi jak: wbudowana obsługa serwisów streamingowych, radio internetowe, pełna obsługa funkcjonalności sprzętu z poziomu aplikacji na smartfonie. Inne zestawy z kolei oferują podobne możliwości w inny sposób – możesz wysłać do nich muzykę np. ze smartfona, za pomocą protokołów Bluetooth lub AirPlay. Znakomity dźwięk, wszechstronność i niesamowita wygoda, jaki oferują współczesne urządzenia Hi-Fi, sprawiają, że wielu melomanów nie wyobraża sobie powrotu do sprzętu poprzednich generacji.

ZESTAWY STEREO
Z FUNKCJAMI SIECIOWYMI

R-N803D + Debut Reference F5

ZESTAWY STEREO
Z ŁĄCZNOŚCIĄ BEZPRZEWODOWĄ

A12 + Carina BS 243.4

5.

ALTERNATYWY

Czy zestaw stereo to zawsze pełnowymiarowa elektronika i drewniane kolumny podłogowe? Nie zawsze, choć rzeczywiście tak wyglądają klasyczne zestawy stereo. Jeśli jednak szukasz czegoś innego lub masz problem z miejscem na sprzęt audio, warto rozważyć alternatywy. Jedną z najnowszych i najciekawszych są głośniki aktywne i bezprzewodowe. Dzięki sprytnej budowie i upowszechnieniu się źródeł wirtualnych, takich jak serwisy streamingowe, można zrezygnować z tradycyjnych i zajmujących przestrzeń komponentów audio. Zaciekawieni? Zobaczcie przykładowe zestawy.

6.

AKCESORIA

Po skompletowaniu wszystkich elementów naszego zestawu stereo pozostaje jeszcze jedna - ale wcale nie mniej ważna rzecz do zrobienia – właściwy dobór akcesoriów, czyli okablowania zasilającego, głośnikowego i łączącego ze sobą poszczególne komponenty zestawu, tak zwanych interkonektów. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednie listwy zasilające – zakłócenia w naszych naszpikowanych elektroniką domach mają coraz większy, negatywny wpływ na jakość dźwięku sprzętu audio. Jeśli nie jesteś pewien, czy i jakich akcesoriów potrzebujesz do swojego systemu, zgłoś się do jednego z naszych salonów, wszystkim się zajmiemy.

7.

PODSUMOWANIE

Choć mianem stereo zwyczajowo nazywa się komplet głośników, wzmacniacza i przynajmniej jednego źródła dźwięku, to de facto nazwa stereo oznacza odtwarzanie dźwięku dwukanałowego – dlatego w tej kategorii sprzętu znajduje się tak wiele rozwiązań i urządzeń skrojonych pod różne warunki akustyczne i pod różne gusta dźwiękowe. Poszukiwanie swojego brzmienia to wspaniała, ale też często długa droga. Jeśli chcecie rozpocząć ją z nami, to z radością ruszymy z Wami i będziemy Wam towarzyszyć tak długo, jak będziecie nas potrzebować. Zapraszamy do naszych salonów.