Poprzedni
Następny

Legendy muzyki: ABBA – symbol europejskiej sceny lat 70.

Szwedzka gwiazda muzyki pop, jeden z najbardziej kasowych zespołów w historii, uwielbiany również przez Polaków – ABBA to niekwestionowany symbol europejskiej sceny muzycznej lat 70. Hity formacji były inspiracją dla takich gwiazd, jak Cher, Kylie Minogue, U2 czy Sting. Wykorzystano je również w ścieżce dźwiękowej filmu „Mamma Mia” z Meryl Streep, Piercem Brosnanem, Colinem Firthem oraz Amandą Seyfried w rolach głównych. Chociaż zespół rozpadł się ponad 40 lat temu, jego wydawnictwa nadal cieszą się dużą popularnością, co jest najlepszym dowodem na to, że muzyka faktycznie łączy pokolenia. Jakie były początki zespołu ABBA? Które utwory wyniosły czwórkę Szwedów na szczyt? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie na naszym blogu!

Fot. Andrew Ebrahim, Unsplash, ABBA
Fot. Andrew Ebrahim, Unsplash

Zespół ABBA – skład

Zespół ABBA tworzyła czwórka utalentowanych muzyków: Agnetha Åse Fältskog, Björn Kristian Ulvaeus, Göran (Benny) Andersson oraz Anni-Frid Synni „Frida” Lyngstad. Co ciekawe, członkowie zbliżyli się do siebie również na gruncie prywatnym – Ulvaeus i Fältskog wzięli ślub w 1971 roku, a 7 lat po nich na ten sam krok zdecydowała się pozostała dwójka – Andersson i Lyngstad. Niestety, oba małżeństwa nie przetrwały. Członkowie zespołu ABBA w 2010 roku zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame, obok takich sław jak Elvis Presley, Bob Dylan, Bob Marley oraz David Bowie.

ABBA – biografia

Kiedy powstał zespół ABBA? Oficjalna data założenia to 1972 rok, ale korzenie formacji sięgają kilku lat wstecz, kiedy skrzyżowały się drogi jej męskiej części – Anderssona i Ulvaeusa. Panowie pracowali razem już we wczesnych latach 60. Cała czwórka swoje siły połączyła natomiast dopiero w 1970 roku, zakładając wspólnie projekt kabaretowy Festfolk. 2 lata później pod nazwą Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid muzycy wydali swój pierwszy singiel „People need love”, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

Ten sukces dodał zespołowi wiatru w skrzyła i w 1973 roku Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid zdecydowali o wystartowaniu w szwedzkich eliminacjach do Eurowizji. Zajęli w nich co prawda dopiero 3. miejsce, ale za to zyskali zdecydowanie większą rozpoznawalność. Za rogiem zresztą czekał ogromny sukces – już rok później formacja nie tylko wygrała krajowe preselekcje, ale również 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Biletem do zwycięstwa okazał się przebój „Waterloo”, do dzisiaj uznawany za jeden z największych hitów zespołu.

Przed występem na szwedzkich eliminacjach nazwa Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid została zastąpiona akronimem składającym się z pierwszych liter członków zespołu – tak narodziła się ABBA.

ABBA to zespół szwedzki, ale korona zwycięzców Eurowizji otworzyła mu drzwi to międzynarodowej kariery. Następne single nie odnosiły jednak tak spektakularnego sukcesu jak „Waterloo”. Na jego powtórzenie ABBA musiała poczekać aż do hitu „Mamma Mia”, który trafił na szczyty list przebojów. Kolejne albumy ukonstytuowały pozycję zespołu, który zaczął cieszyć się popularnością nie tylko w krajach europejskich, ale również w Australii, USA i Ameryce Południowej.

Trasy koncertowe zespołu ABBA przyciągały rzesze fanów, a formacja regularnie wypuszczała kolejne hity. Dobra passa trwała do lat 80., kiedy mimo nadal ogromnej popularności, członkowie zdecydowali o przerwie. Ostatni wspólny album przed zawieszeniem działalności ABBA wydawała w 1981 roku. W kolejnych latach cała czwórka skupiała się na solowej aktywności. Do reaktywacji formacji doszło dopiero 37 lat później, w 2018 roku, co 3 lata później zaowocowało wydaniem ostatniego, 9. albumu grupy – „Voyage”.

Fot. Danica Tanjutco, Unsplash, ABBAFot. Danica Tanjutco, Unsplash

ABBA – albumy

Warto zauważyć, że dyskografia zespołu ABBA jest przekrojem różnych stylów muzycznych, które inspirowały twórców na przestrzeni ponad 50 lat działalności. Początek twórczości ABBA to przede wszystkim fascynacja glam rockiem, ale z czasem z utworach formacji widoczne były również silne wpływy muzyki dyskotekowej. Muzyka zespołu ABBA nie może być więc zamknięta w sztywnych ramach jednego gatunku.

Chronologicznie uszeregowane płyty ABBA to:

 1. „Ring Ring”,
 2. „Waterloo”,
 3. „ABBA”,
 4. „Arrival”,
 5. „The Album”,
 6. „Voulez-Vous”,
 7. „Super Trouper”,
 8. „The Visitors”,
 9. „Voyage”.

ABBA na swoim koncie, poza wyżej wymienionymi albumami studyjnymi, ma również albumy koncertowe oraz płyty, na których fani zespołu mogą znaleźć największe przeboje grupy.

Fot. Juliette F, Unsplash, ABBAFot. Juliette F, Unsplash

ABBA – największe przeboje zespołu

Utwory ABBA do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością i regularnie pojawiają się w playlistach największych stacji radiowych. Nic dziwnego! Łatwo w padają w ucho, są skoczne i doskonale nadają się do tańca. Całkiem udany romans popu i disco sprawia, że przy przebojach ABBA bawią się kolejne pokolenia. Do najbardziej znanych piosenek grupy zalicza się m.in. takie hity, jak:

 • „Dancing Queen”,
 • „Knowing Me, Knowing You”,
 • „Money, Money, Money”,
 • „Fernando”,
 • „Gimme! Gimme! Gimme!”,
 • „Take a Chance on Me”,
 • “Waterloo”.

Piosenki zespołu ABBA zdecydowanie wymagają odpowiedniej oprawy dźwiękowej! Wysokiej jakości głośniki, w tym również głośniki multiroom oraz słuchawki pozwolą Ci cieszyć się najlepszymi wrażeniami płynącymi z odsłuchu. W naszym sklepie znajdziesz sprzęt multimedialny w różnych cenach, dzięki czemu możesz bez problemu dopasować produkty mieszczące się w Twoim budżecie. Proponujemy Ci nowoczesny sprzęt stereo, kina domowe, telewizory i projektowy oraz gramofony i wracające do łask płyty winylowe.

Ciekawostka: jeżeli dorastałeś w latach 90. i lub w pierwszej dekadzie XXI wieku bardzo możliwe, że pamiętasz szwedzki zespół A*Teens, który „wskrzesił” kilkanaście największych przebojów ABBA, nagrywając je w odświeżonych wersjach, przeznaczonych dla młodszej publiczności.

Fot. Harry Grout, Unsplash, ABBAFot. Harry Grout, Unsplash

Zespół ABBA – stroje

ABBA zyskała ogromną popularność nie tylko za sprawą świetnej muzyki – swoją cegiełkę do sukcesu grupy dołożył również starannie wypracowany styl sceniczny, często wyznaczający modowe trendy! Projektantem większości kostiumów zespołu był Owe Sandström, który odpowiadał za charakterystyczny „look” kwartetu.

Członkowie grupy na scenie zazwyczaj nosili dopasowane stylistycznie kostiumy, które łączył np. ten sam element kolorystyczny. Dla strojów zespołu z lat 70. charakterystyczne było nawiązanie do stylu disco. Mocno opinające ciało kostiumy ze spandexu, błyszczące, jaskrawe kolory, cekiny, buty na koturnach (nosiła je również męska część zespołu ABBA!), spodnie dzwony, kamizelki, koszule z przedłużanymi kołnierzykami, pierzaste boa z teledysku do piosenki „Super Trouper” i dużo bieli – to znaki rozpoznawcze całej czwórki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o drodze do sukcesu Szwedów, którzy stworzyli jeden z najbardziej popularnych zespołów w historii, koniecznie odwiedź ABBA The Museum w Sztokholmie. Otwarto je w 2013 roku, a zgromadzone tam eksponaty to nie lada gratka dla wszystkich fanów ABBA.

Fot. Anastacia Dvi, UnsplashFot. Anastacia Dvi, Unsplash

ABBA to zespół-legenda, który szturmem wdarł się na listy przebojów i nadal ma wiernych fanów na całym świecie, a upływ lat nie nadwyrężył jego popularności. O tym, że ludzie nadal kochają grupę świadczy chociażby zainteresowanie spektaklem „ABBA Voyage”, w którym największe przeboje Szwedów wykonały za nich… awatary!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: