Poprzedni
Następny

Jak wybrać słuchawki z redukcją hałasu ANC?

Bowers & Wilkins PX7

Słuchawki bezprzewodowe z aktywnym tłumieniem hałasu (ANC) są obecnie jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku audio. 

Okazuje się, że do komfortowego słuchania muzyki wcale nie są potrzebne słuchawki audiofilskie i dedykowane do nich źródła dźwięku czy wzmacniacze słuchawkowe. Co najciekawsze, można słuchać bez niewygodnych kabli i w miejscach niespecjalnie przyjaznych do korzystania z klasycznych słuchawek (pasywnych). Dodatkowym bonusem wynikającym z używania słuchawek, wyposażonych w systemy ANC, jest możliwość ochrony słuchu przed szkodliwym dla nas hałasem, o ile rozsądnie ustawiamy poziom głośności z jakim słuchamy muzyki.

Jakby nie patrzeć Noise Cancelling to świetny wynalazek. Wśród modeli obdarzonych tym dobrodziejstwem znajdujemy całe bogactwo poszczególnych rozwiązań technicznych. Większość producentów dąży do tego, aby ich system NC odcinał słuchacza od otoczenia niemalże „za wszelką cenę”. Jest to o tyle zrozumiałe, że w sumie najłatwiej się tym pochwalić i to nie tylko w materiałach informacyjnych ale i w bezpośrednim porównaniu z dowolnym konkurentem.

Audio-Technica ANC900BT

Wielu producentów traktuje system redukcji hałasu jako sprawę priorytetową, spychając jakość dźwięku na dalszy plan. Innymi słowy stawiają na doskonalsze tłumienie kosztem brzmienia. Aczkolwiek warto podkreślić, że czasem w obrębie jednej linii modelowej można usłyszeć różnicę w rozłożeniu akcentów pomiędzy systemem ANC a brzmieniem, dlatego warto słuchawki przetestować przed zakupem.

Izolacja akustyczna słuchacza

Słuchawki w mniejszym lub większym stopniu zmniejszają poziom niepożądanych szumów z otoczenia docierających do ucha użytkownika. Możemy wyróżnić pasywne i aktywne metody redukcji szumu.

Bowers & Wilkins PX5

Najskuteczniej szumy dochodzące z zewnątrz są redukowane przez modele z aktywnym system redukcji (ANC, z ang. active noise cancelling). Zapewniają one znacznie lepszą izolację akustyczną od dźwięków z otoczenia. Z reguły lepiej radzą sobie z hałasem o określonych częstotliwościach w specyficznych warunkach np. w autobusie, samolocie, biurze czy metrze. Dodatkowo działa tutaj również pasywna redukcja szumu, wynikająca z konstrukcji obudowy przetworników.

Jak to jest zrobione?

System aktywnej redukcji wykorzystuje zwykle jeden lub więcej mikrofonów zintegrowanych ze słuchawkami, które rejestrują sygnał audio (szum) docierający z zewnątrz do ucha użytkownika. Zarejestrowany dźwięk poddawany jest filtracji z wykorzystaniem sygnału kompensującego o podobnym przebiegu (lecz odwróconego w fazie), wygenerowanego na podstawie przebiegu sygnału szumowego.

House of Marley Exodus ANC

Mówiąc prostym i mocno uproszonym językiem, jeśli szum na zewnątrz jest cyfrą 2, to słuchawki emitują sygnał minus 2, co w efekcie daje zero. Oczywiście w idealnym wszechświecie powstałaby zupełna cisza, jednak sygnał szumu ma bardziej nieokreślony, nieregularny przebieg, niż w podanym przed chwilą przykładzie matematycznym. Pojawiają się więc błędy związane z amplitudą i fazą sygnału kompensującego. W związku z tym, zależnie od skuteczności systemu aktywnej redukcji hałasu, ostatecznie do ucha użytkownika trafia nie zupełna cisza, lecz sygnał szumu o znacznie zmniejszonej głośności i mocno odfiltrowany.
Wykorzystywane w słuchawkach systemy ANC charakteryzują się skutecznością tłumienia szumów na poziomie od 85 do 90 procent, a niekiedy nawet i więcej.

Czy zatem wszystkie systemy ANC są doskonałe?

Wiele zależy w tym wypadku od rodzaju tłumionego hałasu i jego poziomu natężenia. Producenci modeli z ANC wykorzystują różnorodne algorytmy i układy redukcji szumu, które działają z różną skutecznością i w różny sposób wpływają na ostateczne brzmienie sygnału audio docierającego do ucha użytkownika. Przed wyborem słuchawek warto przetestować, jak w praktyce sprawdza się system aktywnej redukcji szumu w danym modelu.

Audio-Technica ATH-ANC700

Rozwiązania techniczne i wygoda użytkowania

W modelach nausznych system ANC wbudowany jest w jeden z nauszników słuchawek, natomiast w modelach dokanałowych (z uwagi na niewielkie rozmiary przetworników) stanowi on odrębny moduł. Zwiększa nieco całkowitą masę słuchawek noszonych na głowie, ponieważ w słuchawkach z ANC trzeba stosować większą baterię ze względu na konieczność zasilania układu ANC. W nowoczesnych rozwiązaniach różnice w wadze są niezauważalne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie słuchawek z ANC?

Przede wszystkim na jakość redukcji szumów i poziom natężenia dźwięku, jaki słuchawki będą w stanie wygenerować. W przypadku redukcji szumu, im wyższa jest wartość tego parametru (podawana w decybelach), tym więcej niepożądanych szumów zostanie zredukowanych. Natomiast SPL (Poziom natężenia dźwięku) jest to wartość, która wpływa na moc słuchawek. Im wyższa, tym głośniej będą grać słuchawki. W tym jednak przypadku warto kierować się zdrowym rozsądkiem, gdyż nie zawsze głośniej, znaczy lepiej (zarówno w przypadku jakości dźwięku jak i wpływu na słuch).

Audio-Technica ATH-ANC900BT

Kolejnymi zagadnieniami istotnymi przy wyborze konkretnego modelu są wielkość i dopasowanie. Są to jedne z najważniejszych cech, które musimy uwzględnić. Model powinien być tak dobrany, by pasował do wielkości uszu.

Słuchawki powinny zatem:
- dobrze leżeć w uchu w przypadku konstrukcji dokanałowych, takich jak Audio-Technica ANC100BT
- szczelnie zamykać ucho w przypadku konstrukcji nagłownych, takich jak Audio-Technica ANC500BT, ANC700BT, ANC900BT czy Bowers & Wilkins PX7, PX5

Bowers & Wilkins PX7

W drugim przypadku należy jeszcze zwrócić uwagę na to, aby pałąk łączący słuchawki (jeśli taki model jest brany pod uwagę) nie był ani zbyt mały, ani zbyt duży. Warto również sprawdzić, czy ma możliwość regulacji długości, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować go do obwodu głowy. Obecnie jest to standardowe rozwiązanie, dlatego też nie warto brać pod uwagę innych możliwości.

Należy pamiętać, że słuchawki muszą również pasować do ucha, a także wygodnie przylegać do małżowiny oraz do głowy.

Podsumowanie

Słuchawki z ANC są znakomitym rozwiązaniem dla ludzi, którym przeszkadzają dźwięki dochodzące z zewnątrz, często podróżującym i tym, których praca wymaga skupienia. Jadąc masową komunikacją można niemal całkowicie odciąć się od gwarnego przedziału, stukotu kół, szumu samolotowych silników. Pracujący na tzw. open space to naturalni odbiorcy słuchawek z systemem ANC, ponieważ kiedy trzeba się skupić nad jakimś zagadnieniem, słuchawki skutecznie odetną od rozpraszających dźwięków. W najnowszych modelach słuchawek ANC jest rozwiązaniem „inteligentnym” dającym możliwość wyboru odpowiedniego dopasowania i wyboru otoczenia w którym się znajdujemy np. w biurze, na zewnątrz, w samolocie. Wszystko możliwe do ustawienia wygodnie z poziomu aplikacji na smarfony.

Bowers & Wilkins PX5

Po zebraniu powyższych informacji i rad, warto udać się do sklepu w celu przetestowania działania wybranych przez nas słuchawek. Dopiero po założeniu i dopasowaniu zarówno do rozmiaru głowy jak i uszu, a także usłyszeniu ulubionego utworu, można zdecydować się na wybór odpowiedniego modelu.

= = =

Salony firmowe – Showroom

Salony działające jako ogólnopolska sieć Top Hi-Fi & Video Design oferują najszerszą na rynku gamę urządzeń audio oraz specjalistyczną pomoc doświadczonych ekspertów.

Poświęcamy wiele uwagi by urządzenia, które trafiają na półki naszych sklepów gwarantowały znakomite brzmienie, dlatego też wybór produktów firm takich jak np. Audio-Technica i PSB jest oczywisty – duża różnorodność konstrukcji oraz ich najwyższy poziom zaawansowania pozwalają nam spełnić szeroki zakres oczekiwań pod kątem funkcjonalności, designu i ceny.

Kim jesteśmy

W salonach Top Hi-Fi & Video Design nie sprzedajemy po prostu pudełek ze sprzętem. Naszym klientom oferujemy przemyślane i dobrze dobrane rozwiązania audio-wideo znakomicie dopasowane do faktycznych potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Niezmiennie od ponad dwóch dekad dbamy o to, aby nasi klienci mieli pewność, że spotkają się tutaj z najwyższym standardem obsługi i zawsze będą mieli dostęp do wysokiej klasy sprzętu, który pozwoli sukcesywnie rozwijać ich pasję muzyczną.

Profesjonalne prezentacje

Jeśli chcesz "na żywo" zobaczyć produkty firm Audio-Technica i PSB oraz ocenić ich znakomite możliwości, odwiedź jeden z 16 salonów pokazowych, w którym będzie można posłuchać tych słuchawek z systemem aktywnej redukcji hałasu ANC w komfortowych warunkach – w towarzystwie najlepszych źródeł dźwięku i perfekcyjnej elektroniki.

Salony Top Hi-Fi & Video Design czekają na ciebie w największych miastach Polski i znajdziesz w nich najpełniejszą gamę produktów firm Audio-Technica i PSB.

Przeszło 20 lat doświadczenia, najlepsi specjaliści

Po prostu powiedz nam, czego oczekujesz, a przygotujemy dla ciebie indywidualną prezentację, podczas której zapoznasz się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje rozważany sprzęt. Nasza fachowa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że zawsze zaproponujemy ci optymalne rozwiązanie, uwzględniające twoje potrzeby, warunki wnętrza oraz dostępny budżet.

Najlepsze marki i najnowsze technologie

Nasza oferta obejmuje praktycznie wszystko, czego możesz potrzebować dla domowej i mobilnej rozrywki audio-wideo oraz całkowitej satysfakcji. Jeszcze dziś odwiedź salon Top Hi-Fi & Video Design w swoim mieście i przekonaj się jak przyjemne i łatwe może być skonfigurowanie systemu do odtwarzania muzyki najwyższej jakości za pomocą słuchawek z systemem aktywnej redukcji hałasu ANC.

16 salonów w całej Polsce

Jesteśmy znacznie bliżej niż myślisz. Nasze salony znajdziesz w wielu dużych miastach całej Polski, a dodatkowo, sklep internetowy www.tophifi.pl dostarcza oferowane przez nas produkty bezpośrednio do twojego domu. Odwiedź nas i skorzystaj z komfortowych warunków oceny i zakupu sprzętu.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

 1. ATH-ANC33iS

  ATH-ANC33iS

  Audio-Technica
  Słuchawki sportowe
  Cena promocyjna 293 zł Normalna cena 359 zł
 2. Bestseller
  Bowers & Wilkins PX7

  PX7 space grey

  Bowers & Wilkins
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 1 699 zł Normalna cena 1 799 zł
 3. Bowers & Wilkins PX7

  PX7 silver

  Bowers & Wilkins
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 1 619 zł Normalna cena 1 799 zł
 4. PX5 blue

  PX5 blue

  Bowers & Wilkins
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 1 111 zł Normalna cena 1 299 zł
 5. PX5 space grey

  PX5 space grey

  Bowers & Wilkins
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 1 111 zł Normalna cena 1 299 zł
 6. Supercena Bestseller
  ATH-ANC900BT

  ATH-ANC900BT

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 1 099 zł Normalna cena 1 459 zł
 7. Supercena Bestseller
  ATH-ANC500BT

  ATH-ANC500BT

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 349 zł Normalna cena 499 zł
 8. Supercena
  ATH-ANC100BT

  ATH-ANC100BT

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 349 zł Normalna cena 479 zł
 9. Supercena
  ATH-ANC700BT

  ATH-ANC700BT szary

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 629 zł Normalna cena 999 zł
 10. Supercena
  ATH-ANC700BT

  ATH-ANC700BT czarny

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 629 zł Normalna cena 999 zł
 11. ATH-ANC7B-SViS

  ATH-ANC7B-SViS

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  699 zł
  Prosimy o kontakt
 12. Nowość
  House of Marley Exodus ANC

  Exodus ANC (EM-DH021-BK)

  House of Marley
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 899 zł Normalna cena 1 099 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: