Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki z aktywną redukcją szumów wybrać?

Słuchawki z ANC są obecnie jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku audio. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik i zarazem zestawienie, w którym przedstawiamy najważniejsze cechy tych produktów - w jakich warunkach najlepiej się sprawdzą, kto doceni ich możliwości i doradzamy wybór odpowiedniego modelu.

Spis treści: Jakie słuchawki z aktywną redukcją hałasu wybrać?

  1. Słuchawki z aktywną redukcją szumów - dla kogo?

  2. Słuchawki ANC - na co zwracać uwagę przy zakupie?

  3. Jakie słuchawki z ANC?

  4. Słuchawki ANC - podsumowanie

Dobre słuchawki bezprzewodowe z ANC Bowers & Wilkins Px7 S2, słuchawki nauszne z aktywną redukcją szumów

Słuchawki z aktywną redukcją szumów – dla kogo?

Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth doskonale sprawdzają się podczas słuchania muzyki ze smartfona lub innych przenośnych źródeł dźwięku. Dzięki nim użytkownik może uwolnić się od zbędnych przewodów, co okazuje się nieocenione zwłaszcza w miejscach niespecjalnie przyjaznych do korzystania z klasycznych słuchawek. Komfort i przede wszystkim jakość odsłuchu znacznie zwiększa system ANC (z ang. Active Noise Cancelling), który ma pozwolić nam odciąć się od otaczającego hałasu Nie będzie więc zaskoczeniem, że słuchawki z ANC, czyli z aktywną redukcją hałasu, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które np. często korzystają ze środków komunikacji miejskiej lub szukają sposobu, jak zniwelować hałas w biurze.

O systemie ANC pisaliśmy również w innym artykule na naszym blogu. Dowiesz się z niego, co to jest ANC i jak wybrać słuchawki z redukcją hałasu. Zachęcamy do zapoznania się z tamtym tekstem, który szeroko i szczegółowo opisuje to zagadnienie.

Słuchawki Sony z aktywną redukcją szumu to nie wszystko co oferuje rynek - poznaj inne propozycje
Audio-Technica ATH-CKS50TW

Jak by nie patrzeć, system ANC to rewelacyjny wynalazek. Wśród modeli obdarzonych tym dobrodziejstwem znajdujemy całe bogactwo poszczególnych rozwiązań technicznych. Większość producentów słuchawek z ANC dąży do tego, aby ich system aktywnej redukcji szumu odcinał słuchacza od otoczenia niemalże „za wszelką cenę”. Jest to o tyle zrozumiałe, że w sumie najłatwiej się tym pochwalić – nie tylko w materiałach informacyjnych, ale i w bezpośrednim porównaniu z dowolnym konkurentem.

Wielu producentów traktuje system redukcji hałasu jako sprawę priorytetową, jednak nie wiąże się to bynajmniej ze spychaniem jakości dźwięku na dalszy plan. Potwierdzeniem tego są słuchawki z redukcją hałasu (ANC), które mogą pochwalić zarówno wysoką jakością brzmienia, jak i zaawansowanym układem redukcji szumów otoczenia. Do takich modeli należą m.in. słuchawki nauszne z ANC Bowers & Wilkins Px7 S2e oraz model wyższy Px8 czy słuchawki douszne z ANC Devialet Gemini II.

Flagowy model Bowers & Wilkins oferuje czyste brzmienie i wydajną baterię

Słuchawki w mniejszym lub większym stopniu zmniejszają poziom niepożądanych szumów z otoczenia docierających do ucha użytkownika. Możemy wyróżnić pasywne i aktywne (ANC) metody redukcji szumu.

Najskuteczniej szumy dochodzące z zewnątrz są redukowane przez słuchawki z ANC. Zapewniają one znacznie lepszą izolację akustyczną od dźwięków z otoczenia. Z reguły lepiej radzą sobie z hałasem o określonych częstotliwościach w specyficznych warunkach np. w autobusie, samolocie, biurze czy metrze. Wynika to z tego, że w ich przypadku działa nie tylko pasywna redukcja szumu – będąca efektem konstrukcji obudowy przetworników – ale także tego, że słuchawki z ANC są po prostu dodatkowo wyposażone w układ, którego głównym zadaniem jest ograniczenie ryzyka przedostawania się odgłosów otoczenia do uszu.

System aktywnej redukcji szumu wykorzystuje zwykle kilka mikrofonów zintegrowanych ze słuchawkami, które rejestrują sygnał audio (szum) docierający z zewnątrz do ucha użytkownika. Zarejestrowany dźwięk poddawany jest filtracji z wykorzystaniem sygnału kompensującego o podobnym przebiegu (lecz odwróconego w fazie), wygenerowanego na podstawie przebiegu sygnału szumowego.

Mówiąc prostym i mocno uproszonym językiem, jeśli szum na zewnątrz jest cyfrą 2, to słuchawki emitują sygnał minus 2, co w efekcie daje zero. Oczywiście w idealnym świecie powstałaby zupełna cisza, jednak sygnał szumu ma bardziej nieokreślony, nieregularny przebieg, niż w podanym przed chwilą przykładzie matematycznym. Pojawiają się więc błędy związane z amplitudą i fazą sygnału kompensującego. W związku z tym zależnie od skuteczności systemu aktywnej redukcji hałasu, ostatecznie do ucha użytkownika trafia nie zupełna cisza, lecz sygnał szumu o znacznie zmniejszonej głośności i mocno odfiltrowany.

Wykorzystywane w słuchawkach systemy ANC charakteryzują się skutecznością tłumienia szumów na poziomie od 85 do 90 procent, a najlepsze nawet i więcej, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku.

Ranking słuchawek Bluetooth z ANC, model Pi7 S2 zapewnia dynamiczne brzmienie oraz dobre pasywne tłumienie hałasu.

Wiele zależy w tym wypadku od rodzaju tłumionego hałasu i jego poziomu natężenia. Producenci modeli z ANC wykorzystują różnorodne algorytmy i układy redukcji szumu, które działają z różną skutecznością i w różny sposób wpływają na ostateczne brzmienie sygnału audio docierającego do ucha użytkownika. Przed wyborem słuchawek bezprzewodowych z ANC warto przetestować, jak w praktyce sprawdza się system aktywnej redukcji szumu w danym modelu.

W modelach nausznych system ANC wbudowany jest w jeden z nauszników słuchawek, natomiast w modelach dokanałowych (z uwagi na niewielkie rozmiary przetworników) stanowi on odrębny moduł. Tym samym zwiększa się nieco całkowita masa słuchawek noszonych na głowie, ponieważ słuchawki z ANC wyposażane są w większe baterie ze względu na konieczność zasilania układu redukcji hałasu. Niemniej w nowoczesnych rozwiązaniach różnice w wadze są niezauważalne.

Funkcja ANC w modelu Bang & Olufsen Beoplay H95 działa niezwykle skutecznie. Najlepsze słuchawki anc?

Słuchawki ANC - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując słuchawki z aktywną redukcją szumów, musisz zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Jakich? Przede wszystkim na jakość redukcji szumów i poziom natężenia dźwięku, jaki słuchawki będą w stanie wygenerować. W przypadku redukcji szumu im wyższa jest wartość tego parametru (podawana w decybelach), tym więcej niepożądanych szumów zostanie zredukowanych. Natomiast SPL (Poziom natężenia dźwięku) jest to wartość, która wpływa na moc słuchawek. Im wyższa, tym głośniej będą grać słuchawki. W tym jednak przypadku warto kierować się zdrowym rozsądkiem, gdyż nie zawsze głośniej, znaczy lepiej. Tyczy się to zarówno jakości dźwięku, jak i wpływu na słuch, o czym przekonać się możesz z naszego poradnika Jakie słuchawki są najzdrowsze dla uszu.

Kolejnymi zagadnieniami istotnymi przy wyborze konkretnego modelu są wielkość i dopasowanie. Są to jedne z najważniejszych cech, które musimy uwzględnić – czy szukamy mniejszych słuchawek dousznych z ANC, czy większych słuchawek nausznych z ANC. Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie model powinien być dobrany tak, by pasował do wielkości uszu.

Dla użytkowników smartfonów jakość dźwięku i dobre ANC są kluczowe przy wyborze słuchawek

Kupując słuchawki z aktywną redukcją hałasu, zwróć jeszcze uwagę na kwestie praktyczne. Chodzi m.in. o ładowanie bezprzewodowe , w które dobrze żeby wyposażone było etui ładujące - jeszcze lepiej jeśli będzie to szybkie ładowanie bezprzewodowe. Dobra wydajność prądowa zestawu powoduje, że korzystając ze słuchawek na co dzień, nie musicie się przejmować zasilaniem nawet przy permanentnie włączonym ANC. Ponadto bezprzewodowe słuchawki coraz częściej wykorzystują sterowanie dotykowe. Nie odważymy się jednak stwierdzić, że to zawsze optymalne rozwiązanie - warto odwiedzić salon i porozmawiać z Ekspertem lub po prostu samemu dotknąć i... poczuć.

Kluczowe znaczenie ma też kwestia ceny. Zastanów się, jaki jest Twój maksymalny budżet. Dzięki temu zdecydowanie ograniczysz krąg poszukiwań. Tanie słuchawki z aktywną redukcją hałasu wbrew pozorom mogą zapewnić Ci zadowalającą jakości, pod warunkiem, że starannie dobierzesz parametry, o których wspomnieliśmy wyżej.

Oczywiście funkcja ANC jest ważna, niemniej szukając słuchawek z aktywną redukcją hałasu sprawdźcie też czy tłumienie pasywne (czyli takie naturalne) wynikające z dopasowania do anatomii ucha użytkownika również jest dobre. Czemu? Jeśli słuchawki dobrze tłumią pasywnie - nie ważne czy True Wireless czy nauszne - to macie gwarancję, że przy włączonym ANC będzie jeszcze lepiej.

ANC słuchawki co to - aktywna redukcja hałasu to po prostu wygoda. Devialet Gemini - tryb ambient ułatwia słuchanie muzyki i otoczeniaAudio-Technica ATH-TWX9

Jakie słuchawki z ANC?

Zastanawiasz się, jakie słuchawki z ANC wybrać? Przede wszystkim, pamiętaj, że słuchawki bezprzewodowe z ANC powinny:

Decydując się na słuchawki nauszne z ANC, należy jeszcze zwrócić uwagę na to, aby pałąk łączący słuchawki (jeśli taki model jest brany pod uwagę) nie był ani zbyt mały, ani zbyt duży. Warto również sprawdzić, czy ma możliwość regulacji długości, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować go do obwodu głowy. Trzeba mieć też na uwadze, że słuchawki muszą pasować do ucha oraz wygodnie przylegać do małżowiny oraz do głowy. Najlepszym więc wyjściem będzie osobiste przetestowanie, jak dany model leży na naszej głowie.

W naszym rankingu słuchawek z najlepszym ANC dominują:

Słuchawki ANC - podsumowanie

Słuchawki z ANC są znakomitym rozwiązaniem dla osób, którym przeszkadzają dźwięki dochodzące z zewnątrz, często podróżującym i tym, których praca wymaga skupienia. Jadąc masową komunikacją, można niemal całkowicie odciąć się od gwarnego przedziału, stukotu kół, szumu samolotowych silników, co doceni się zwłaszcza po zdjęciu słuchawek z ANC.

Pracujący na tzw. open space to również naturalni odbiorcy słuchawek z ANC. Kiedy trzeba się skupić nad jakimś zagadnieniem w biurze słuchawki z ANC okazują się nieocenione i skutecznie pozwolą odciąć się od rozpraszających dźwięków. Obecnie ANC jest rozwiązaniem „inteligentnym”, dającym możliwość wyboru odpowiedniego dopasowania i wyboru otoczenia, w którym się znajdujemy, np. w biurze, na zewnątrz, w samolocie. A wszystko to można wygodnie ustawić z poziomu aplikacji na smartfony.

Po zebraniu powyższych informacji i rad warto udać się do najbliższego salonu sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design w celu przetestowania działania wybranych przez nas słuchawek z ANC. Dopiero po założeniu i dopasowaniu zarówno do rozmiaru głowy jak i uszu, a także usłyszeniu ulubionego utworu, można zdecydować się na wybór odpowiedniego modelu. W czym oczywiście pomogą nasi #EksperciDobregoBrzmienia.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design


Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: