Poprzedni
Następny

Co to jest ANC? Jak działa aktywna redukcja szumów?

Słuchawki bezprzewodowe to prosty i łatwy sposób na to, by mieć ulubioną muzykę zawsze przy sobie. Wbudowany akumulator pozwala przecież korzystać z nich w pociągu, biurze czy na spacerze. Tylko co wtedy, kiedy pociąg za głośno stuka, a warunki w biurze bądź na spacerze nie pozwalają się skupić na słuchaniu? Wtedy włączasz aktywną redukcję szumów. W tym artykule wyjaśniam, co to jest ANC, i doradzam, jak wybrać słuchawki z redukcją hałasu.

Eksperci Dobrego Brzmienia
Jaki soundbar kupić?

Co to jest ANC? Jak działa aktywna redukcja szumów? Spis treści:

  1. ANC – co to?

  2. Jak działa ANC w słuchawkach?

  3. Jak wybrać słuchawki z dobrą redukcją szumów?

  4. Podsumowanie

ANC – co to jest?

ANC to skrót od ang. Active Noise Cancelling. W dosłownym tłumaczeniu akronim ten oznacza aktywną redukcję hałasu. Początki tej technologii sięgają lat 30. XX wieku. Wówczas aktywna redukcja szumów była jednak tylko teoretyczną koncepcją, która przez długie lata nie została wdrożona z powodu ograniczeń technologicznych.

Dopiero w latach 50. minionego stulecia miały miejsce pierwsze próby stworzenia słuchawek z aktywną redukcją szumów. Co ciekawe, system posłużył pilotom śmigłowców do ograniczenia hałasu w kabinie. Aktywne tłumienie hałasu miało poprawić warunki pracy pilotów, którzy narażeni byli na długotrwały i wyjątkowo uciążliwy dźwięk szumu silników.

Technologię ANC w słuchawkach konsumenckich zaczęto stosować pod koniec lat 80. XX wieku. Wówczas słuchawki z ANC nie zdobyły jednak na rynku większej popularności.

Do wzrostu popularności słuchawek z ANC w ostatnich latach przyczyniła się postępująca urbanizacja oraz stale rosnąca popularność słuchania muzyki z wykorzystaniem słuchawek. Jedną z niedogodności życia wielkomiejskiego jest wzrost natężenia uciążliwego hałasu w naszym otoczeniu.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele niepożądanych dźwięków dociera do naszych uszu. Szum przejeżdżających samochodów, odgłosy pracujących maszyn i urządzeń, czy hałas pochodzący od prac budowlanych to tylko wybrane przykłady. Szczególnie wysokie natężenie takich dźwięków można spotkać oczywiście w miastach.

Jeśli zatem poszukujesz słuchawek, które pomogą Ci skutecznie ograniczyć przedostawanie się hałasu do Twoich uszu, modele z funkcją ANC będą właściwym wyborem. Bo to właśnie aktywna redukcja hałasu wydatnie ogranicza ilość niepożądanych dźwięków dostających się do uszu słuchacza.

mężczyzna w słuchawkach Bowers & Wilkins Pi 7S2

Jak działa ANC w słuchawkach?

Warto wiedzieć, że istnieją dwie podstawowe metody tłumienia hałasu. Pasywna redukcja hałasu polega na wyborze słuchawek, które dobrze izolują dźwięki z otoczenia poprzez szczelne przyleganie do przewodów słuchowych (wytłumienie mechaniczne). W tym przypadku najlepiej sprawdzają się słuchawki dokanałowe i wokółuszne (w nieco mniejszym stopniu nauszne) wyposażone w odpowiednie osłony przetworników elektroakustycznych. Pasywne tłumienie hałasu często okazuje się jednak niewystarczające.

Dlatego właśnie skupimy się na słuchawkach wyposażonych w aktywną redukcję szumów. Jak działa ta technologia? Słuchawki z ANC mają możliwość tłumienia hałasu na podstawie analizy dźwięków z otoczenia. Podczas używania słuchawek z włączonym trybem aktywnej redukcji hałasów wbudowany mikrofon rejestruje dźwięki dochodzące z otoczenia i przesyła je do odpowiedzialnego za analizę procesora. Następnie do właściwego dźwięku dodawany jest sygnał o takiej samej amplitudzie, lecz o przeciwnych fazach.

Aktywna redukcja szumów sprawia więc, że niepożądane fale dźwiękowe wzajemnie się znoszą. Całym procesem sterują układy elektroniczne znajdujące się w słuchawkach (wytłumienie elektroniczne).

Skuteczność aktywnej redukcji hałasu w słuchawkach zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście poziom natężenia hałasu w miejscu odsłuchu. Należy także pamiętać, że rodzaj hałasu także odgrywa znaczącą rolę. Powszechne jest bowiem przekonanie, że słuchawki z ANC eliminują wszystkie typy niepożądanych dźwięków w takim samym stopniu. Nie jest to jednak prawdą. Największa skuteczność tłumienia hałasu uzyskiwana jest w stosunku do niskich częstotliwości. Słuchawki z redukcją szumów mniej skutecznie radzą sobie ze średnimi i wysokimi częstotliwościami. Wynika to oczywiście z odmiennej długości fal dźwiękowych.

kobieta wyciąga z etui słuchawki audio-technica ATH-CKS50TW

Właśnie dlatego w miejscach, w których panuje duże natężenie hałasu, pewne niepożądane dźwięki będą się dostawały do uszu słuchacza nawet wtedy, gdy aktywna redukcja hałasu w słuchawkach będzie włączona. Można zatem usłyszeć głośne komunikaty, sygnały odjazdu itp.

Drugim czynnikiem wpływającym na skuteczność ANC jest jakość zastosowanych przez producenta komponentów oraz stopień zaawansowania technicznego danego modelu słuchawek. Właśnie dlatego najtańsze słuchawki z ANC ustępują pod tym względem modelom od renomowanych producentów. Implementacja systemu wymaga bowiem wielu testów i badań, które pochłaniają czas i budżet. Warto o tym pamiętać, porównując poszczególne modele słuchawek.

kobieta w słuchawkach Bowers & Wilkins Px8

Jak wybrać słuchawki z dobrą redukcją szumów?

Jak już wspomniałem, stworzenie sprawnie działającego systemu ANC w słuchawkach wymaga od producenta dużej wiedzy technologicznej. Dlatego wybierając słuchawki z ANC, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników.

ANC a jakość dźwięku

Pierwszym czynnikiem jest oczywiście jakość dźwięku. W przypadku tych modeli warto jednak testy przeprowadzić w nieco inny sposób. Najpierw posłuchaj ich, gdy działa aktywna redukcja hałasu. Skoro szukasz słuchawek z ANC, oznacza to, że właśnie w tym trybie będziesz słuchać muzyki przez większość czasu.

A warto wiedzieć, że w niektórych modelach słuchawek aktywna redukcja szumów wpływa w pewien sposób na dźwięk. Celowo nie napisałem, że degraduje dźwięk, byłoby to bowiem krzywdzące dla wielu producentów. Dodatkowe fale dźwiękowe, które dodaje technologia ANC, sprawiają po prostu, że odbiór dźwięku może być nieco inny. Każdy użytkownik powinien ocenić to indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego modelu. Jeśli zatem okaże się, że brzmienie słuchawek z włączoną redukcją szumów spełnia Twoje oczekiwania, jesteś krok bliżej do udanego zakupu.

ANC a czas pracy na baterii

Równie ważną cechą słuchawek z ANC jest czas pracy na baterii. Aktywna redukcja szumu jest systemem elektronicznym, który pobiera prąd z akumulatora. Warto zatem zwrócić uwagę, jaki czas pracy podaje producent z włączonym oraz wyłączonym systemem ANC. Z podawanych przez producentów informacji oraz własnych doświadczeń wiem, że czas pracy słuchawek na jednym ładowaniu przy włączonym trybie ANC skraca się o kilka, a nawet kilkanaście godzin. Warto o tym pamiętać i nie włączać aktywnej redukcji hałasu, gdy w Twoim otoczeniu nie występuje w danym momencie hałas, który chcesz wyeliminować.

Poszczególne modele słuchawek różnią się stopniem zaawansowania technologii służącej do aktywnej redukcji hałasu. Im bardziej nowoczesny system, tym lepszych rezultatów brzmieniowych można oczekiwać. Warto zatem sprawdzić w specyfikacji danego modelu, ile mikrofonów odpowiedzialnych za wykrywanie hałasu zastosował producent. Zaawansowane słuchawki z ANC, np. Audio-Technica ATH-TWX9, Bowers & Wilkins Pi7 S2 czy Devialet Gemini II, wykorzystują kilka mikrofonów do analizy hałasu z otoczenia. Wiele pozytywnych opinii otrzymują słuchawki z adaptacyjną redukcją szumów, które dopasowują tłumienie hałasu do rzeczywistych warunków, w jakich się znajdujesz.

Jaką konstrukcję słuchawek z ANC wybrać?

Zastanów się też, jaki typ słuchawek z ANC będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Jeśli zależy Ci na niewielkim rozmiarze oraz mobilności, dobrym wyborem będą dokanałowe słuchawki z ANC. Są one niezwykle poręczne. Zajmują niewiele miejsca w torbie, czy plecaku. Ważna jest też doskonała izolacja hałasu z otoczenia. Słuchawki dokanałowe wyposażone w ANC łączą pasywną i aktywną redukcję szumów. Dlatego efekt tłumienia hałasów jest najskuteczniejszy właśnie w słuchawkach dokanałowych.

słuchawki bowers & wilkins px7 s2e

Słuchawki nauszne z ANC są chętnie wybierane przez użytkowników ceniących wysoką jakość dźwięku. Większy rozmiar konstrukcji pozwala na zastosowanie przetworników z wydajniejszą membraną, które budują bardziej rozpiętą scenę dźwiękową.

Zwróć uwagę takze na to, że część modeli słuchawek nausznych z ANC ma możliwość składania. Wówczas większy rozmiar przestaje być uciążliwy. Warto wziąć pod uwagę tę cechę, jeśli często podróżujecie i poszukujecie słuchawek, które nie zajmą wiele miejsca.

Łączność bezprzewodowa i kodeki

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest sposób transmisji sygnału. Jak zapewne wiesz, słuchawki pod tym kątem można podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Modele pozbawione kabli wykorzystują oczywiście technologię Bluetooth. Takie modele zapewniają maksymalny komfort, ponieważ są pozbawione przewodów, które ograniczają ruchy. Słuchawki Bluetooth z aktywną redukcją szumów są chętnie wybierane przez użytkowników ceniących komfortowe słuchanie muzyki. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, jaką wersję Bluetooth posiada dany model słuchawek. Dobrze pamiętać, że nowsze wersje Bluetooth zawierają kilka znaczących modyfikacji. W standardzie Bluetooth 5.0 zwiększona prędkość transmisji oraz zasięg. Z kolei w wersji 5.2 zmniejszony został pobór energii oraz zmieniony został system kodowania.

Jakość sygnału w słuchawkach Bluetooth z ANC zależy także od obsługiwanych kodeków Bluetooth. Na pewno zależy Ci na dobrej jakości dźwięku.

Wybierz więc słuchawki wyposażone przynajmniej w kodek aptX lub aptX HD. Zapewniają one mniejszą kompresję dźwięku, co wpływa na jakość dźwięku.

Jakość wykonania i komfort

Sprawdź także jakość wykonania słuchawek z ANC. To najlepiej zrobić podczas oględzin oraz testowania słuchawek „na własnej skórze”. Przyjrzyj się elementom mocującym, sposobowi wykonania muszli (w przypadku słuchawek nausznych), czy jakości użytych materiałów.

Na koniec warto także sprawdzić wygodę użytkowania słuchawek. Recenzje oraz opisy danych modeli nie będą w stanie oddać wrażeń z użytkowania konkretnego modelu. Właśnie dlatego zachęcam do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Będzie to dobra okazja, aby sprawdzić wybrane słuchawki z ANC, posłuchać ich i zweryfikować wrażenia z oczekiwaniami.

Być może dopiero po odsłuchu okaże się, że reklamowany model nie jest wystarczająco wygodny w użytkowaniu lub brzmienie odbiega od Twojego ideału. Wtedy #EksperciDobregoBrzmienia na pewno zaproponują lepsze rozwiązanie.

Zobacz także poradnik: Jak wybrać słuchawki z ANC?

słuchawki bowers & wilkins px7 s2e

Podsumowanie

Aktywna redukcja hałasu w słuchawkach w wielu przypadkach okazuje się bardzo przydatna. Ta funkcja pozwala bowiem w znacznym stopniu odizolować się od dźwięków otoczenia, aby w ciszy i spokoju posłuchać ulubionej muzyki czy podcastu.

Aktywna redukcja szumu w słuchawkach będzie idealna dla każdego, kto chce się skupić podczas słuchania ulubionej muzyki. Słuchawki z redukcją hałasu polecam także osobom, które pragną odizolować się od rozpraszający dźwięków w pracy. O ile należysz do tych szczęściarzy i możesz wykonywać swoje obowiązki przy relaksującej  lub motywujacej muzyce. Przy okazji motowacji słuchawki z ANC sprawdzają się także podczas treningów.

Osobiście uważam, że technologia ANC w słuchawkach będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijała. Wszystko wskazuje na to, że opisywana kategoria słuchawek zapewne zyska jeszcze większą popularność.

Na koniec małe przypomnienie, aby funkcji ANC używać tylko wówczas, gdy jest to bezpieczne. Podczas poruszania się po ruchliwej ulicy pieszo lub rowerem lepiej nie włączaj aktywnego tłumienia hałasu. Dla własnego bezpieczeństwa.

Sprawdź słuchawki z ANC w ofercie Top Hi-Fi


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: