Poprzedni
Następny

Złota era soundtracków - kolorowe lata 90. Do których warto wrócić?

Być może to postępująca starość, ale z ogromnym sentymentem spoglądamy kinematografię i muzykę z lat 90. A wiecie, co jest nawet lepsze od filmów i piosenek z tamtej dekady? Ścieżki dźwiękowe, bo łączą to wszystko w jedną piękną całość! Zobaczcie, które kultowe soundtracki sprzed ponad 30 lat warto wrzucić na domowe głośniki.

Kolumny glosnikowe Mission

Bodyguard

Rzecz jasna, tej pozycji nie mogłoby zabraknąć w naszym zestawieniu. W przebojowym filmie ,,Bodyguard” z 1992 Whitney Houston wystąpiła w dwu rolach - aktorskiej i muzycznej, bowiem na ścieżce dźwiękowej do filmu pojawiło się aż sześć piosenek w jej wykonaniu. Największym hitem stał się oczywiście doskonale znany wszystkim cover Dolly Parton ,,I Will Always Love You", który aż przez 14 tygodni utrzymywał się na szczycie listy Billboard Hot 100. Nie był to jednak jedyny przebój - poza piosenkami Houston soundtrack zawiera też piosenki w wykonaniu Kenny’ego G, Lisy Stansfield i innych. Nagromadzenie tylu przebojów na jednym krążku musiało się tak skończyć - album pokrył się 19-krotną platyną, stając się najlepiej sprzedającą się ścieżką dźwiękową wszech czasów.

Forrest Gump

12-krotna platyna mówi sama za siebie. Na dwupłytowej ścieżce dźwiękowej do kultowego filmu Roberta Zemeckisa znalazły się ukochane przeboje Amerykanów w wykonaniu m.in. Elvisa, The Byrds, Dylana, The Doors, The Supremes i Fleetwood Mac. Jak powiedział w jednym z wywiadów reżyser: "Ograniczyliśmy się do amerykańskich klasyków, ponieważ wiedzieliśmy, że to klasyczna amerykańska historia. To jest muzyka, przy której dorastałem. Wzbudza emocje i przenosi nas w czasie. To prawdziwa celebracja Ameryki i amerykańskiej muzyki".

Zobaczcie też: 17 rzeczy, których nie wiecie o filmie “Forrest Gump”

Kosmiczny Mecz

,,Kosmiczny Mecz” szybko zyskał miano kultowego filmu - nie dość, że połączył światy rodziców, którzy chcieli zobaczyć na ekranie największą gwiazdę sportu, i dzieci, które chciały zobaczyć swoich ulubionych bohaterów ze stajni Looney Tunes, to jeszcze opatrzył całe widowisko doskonałą ścieżką dźwiękową, która osiągnęła 2. miejsce na liście Billboard Hot 100 i została nominowana do nagrody Brit Awards za najlepszy soundtrack. Na albumie wylądowały kawałki między innymi takich artystów jak D'Angelo, Salt-N-Pepa, Busta Rhymes i Monika.

Trainspotting

Łącząc ze sobą kawałki rockowe i nowofalowe z lat 70. i 80. oraz brytyjski pop z lat 90., twórcy soundtracku do ,,Trainspotting” strzelili w dziesiątkę. Każda piosenka w filmie doskonale uzupełnia się z akcją na ekranie, grając na emocjach niczym Nigel Kennedy na skrzypcach - mistrzowsko. Na albumie, który zajął 13. miejsce na liście ,,25 najlepszych ścieżek dźwiękowych wszech czasów” magazynu Rolling Stones, znalazły się kawałki takich wykonawców jak Iggy Pop, New Order, Primal Scream, Lou Reed, Blur czy Pulp.

Romeo i Julia

Kiedy film ,,Romeo i Julia” trafił do kin, nastolatki (ale nie tylko!) od razu oszalały i oszaleli na jego punkcie. Nie tylko dlatego, że grał w nim uwielbiany przez miliony Leonardo DiCaprio, a historia była nowoczesną wersją klasycznego dramatu Szekspira, ale również dlatego, że ścieżka dźwiękowa do filmu była prawdziwym dziełem sztuki. Najpopularniejszym kawałkiem z albumu był ,,Lovefool” The Cardigans, ale inne również cieszyły się niemałą popularnością - zwłaszcza ,,Kissing You” Des’ree, który wyciskał łzy nawet z najczarniejszych serc lat późnych lat dziewięćdziesiątych. Poza nimi, na płycie znalazły się również kawałki m.in. Garbage, Butthole Surfers, czy Radiohead.

Szkoła uwodzenia

Lata 90. były nie tylko złotymi czasami soundtracków, ale i dekadą potężnego rozkwitu filmów dla nastolatków. Na tle całej masy uroczych i raczej niewinnych komedyjek dla młodzieży zdecydowanie wyróżnia się ,,Szkoła uwodzenia” - mroczny dramat, który wprost ociekał seksualnością i który spotkał się z protestem wielu rodziców. Podobne jak sam film, jego ścieżka dźwiękowa również jest bardziej ,,dorosła”, niż młodzieżowa - znajdują się na niej takie kawałki jak na przykład ,,Every You Every Me” Placebo, ,,Coffee and TV” Blur, czy ,,Bitter Sweet Symphony" The Verve.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: