Poprzedni
Następny

17 rzeczy, których nie wiecie o filmie “Forrest Gump”

W 1994 roku swoją premierę miał film, który jeszcze bardziej rozświetlił już i tak świetnie zapowiadającą się karierę Toma Hanksa. I chociaż współcześni krytycy nie zostawiają na nim suchej nitki, zarzucając obrazowi seksizm, utrwalanie szkodliwych stereotypów społecznych i naiwność, “Forrest Gump” od prawie 30 lat regularnie odwiedza kino domowe filmomaniaków na całym świecie. Nic dziwnego – ze szczyptą romansu, wątków historycznych, kontrowersji i kina akcji każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie.

fot. kadr z filmu “Forrest Gump”, reżyseria: Robert Zemeckis

1. Pamiętacie scenę, w której Forest próbuje wygłosić przemówienie na wiecu w Waszyngtonie, ale nie nikt nie słyszy, co mówi? Tom Hanks twierdzi, że brzmiało to mniej więcej tak: “Czasami jest tak, że ludzie jadą do Wietnamu i wracają do domu, do swoich mam, bez nóg. A czasami nie wracają wcale. To wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat.”

2. Prawdopodobnie Tom Hanks zrobił na tym filmie interes życia. Umówił się bowiem z wytwórnią, że nie dostanie za swoją rolę gaży, ale jakiś procent od zysków filmu
– rzekomo kilkadziesiąt milionów dolarów.

3. Pojawienie się w filmie słynnego już zdania "Nazywam się Forrest Gump. Ludzie nazywają mnie Forrest Gump" było czystym przypadkiem – Tom Hanks wpadł na ten pomysł spontanicznie, a reżyserowi Robertowi Zemeckisowi spodobało się to tak bardzo, że nie protestował. Miał nosa!

4. Kiedy Forrest po raz pierwszy uczy się grać w ping-ponga, słyszy od innego żołnierza, że klucz do sukcesu to nie spuszczać piłki z oczu. Od tego momentu w każdej kolejnej scenie, w której Gump gra w tenisa stołowego, Tom Hanks w ogóle nie mruga.

5. Tom Hanks zgodził się zagrać w tym filmie zaledwie po półtorej godziny czytania scenariusza, jednak tylko pod warunkiem, że obraz będzie zgodny z historycznymi faktami. Początkowo chciał jednak nieco złagodzić południowy akcent Forresta, ale ostatecznie Zemeckis przekonał go, by pozostał przy oryginalnej wymowie opisanej w powieści Winstona Grooma, na której bazował film. Podobno aktor uczył się tej wymowy od Michaela Connera Humphreya, który w filmie wcielił się w rolę młodej wersji Gumpa.

6. Z każdą przemianą wieku Forresta jedna rzecz pozostaje niezmienna – w pierwszej scenie każdego etapu w jego życia bohater ma na sobie niebieską koszulę w kratkę.

7. Najwyraźniej Tom Hanks nie przepada za bieganiem. Skąd to wiemy? W większości scen biegania zastąpił go młodszy brat, Jim.


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


8. Wisior dumnie noszony przez porucznika Dana na pierso to różaniec z wizerunkiem świętego Krzysztofa i napisem “Protect Us In Combat” (“Chroń nas walce”). Grający wojskowego zwierzchnika Forresta Gary Sinise dostał go od swojego szwagra, który w latach 1967-68 walczył w Wietnamie.

9. Scena wielkiego biegu Gumpa była inspirowana prawdziwym wydarzeniem. W 1982 roku szesnastoletni Louis Michael Figueroa przebiegł z New Jersey do San Francisco w ramach zwiększenia świadomości raka. Jego wyczyn zaowocował też wprowadzeniem do scenariusza słynnej wypowiedzi Forresta: "Po prostu stawiam jedną stopę przed drugą. Kiedy jestem zmęczony, śpię. Kiedy jestem głodny, jem. Kiedy muszę iść do łazienki, to idę."

10. Aktor, który gra reportera w scenie, podczas której Forrest Gump odwiedza Waszyngton po powrocie z Wietnamu, to przypadkowy turysta z Atlanty, który akurat tego dnia był z żoną na wycieczce w Kapitolu.

11. Ławka w parku, na której Forrest Gump siedział, snując nieznajomym swoją narrację, znajdowała się w parku w mieście Savannah (stan Georgia), lecz została usunięta, by uniknęła zniszczenia. Obecnie można oglądać ją w Muzeum Historii Savannah.

12. Zanim Tom Hanks został Forestem, rolę tę odrzucili między innymi Bill Murray, John Travolta i Chevy Chase. Robert Zemeckis początkowo widział w roli Billa Paxtona, jednak studio filmowe zażądało kogoś z większą siłą przebicia, z kolei autor powieści Winston Groom zawsze wyobrażał sobie w roli Gumpa Johna Goodmana. Wyobrażacie sobie kogoś innego na miejscu Hanksa?

13. Kiedy porucznik Dan Taylor po raz pierwszy spotyka w Wietnamie Forresta i Bubbę, mówi: "Musicie być moimi FNG". Rozwinięcie tego skrótu to “fuckin’ new guys”, czyli w wolnym tłumaczeniu “pieprzeni nowi kolesie”.

14, Scena, w której Forrest Gump odbiera Medal Honoru z rąk prezydenta Lyndona B. Johnsona, jest przerobionym nagraniem ceremonii wręczenia tego odznaczenia Sammy’emu L. Davisowi, która miała miejsce w 1968 roku.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


15. Ice Cube i Dave Chappelle odrzucili rolę Bubby. Ten pierwszy nie chciał grać roli “idioty”, a drugi uważał, że film będzie beznadziejny. Po fakcie Chappelle przyznał, że bardzo żałuje, iż nie przyjął tej roli, a nawet chętnie zagrałby najlepszego przyjaciela w innym filmie z Hansem – “Masz wiadomość” (1998).

16. Każda fotografia Forresta pokazana na ekranie podczas filmu przedstawia Toma Hanksa z całkiem zamkniętymi oczami.

17. Zainspirowany porucznikiem Danem Taylorem, czyli postacią weterana wojskowego, którą miał okazję zagrać w tym filmie, Gary Sinise założył zespół grający rockowe covery i nazwał go The Lt. Dan Band. Od ponad 20 lat kapela często koncertuje po Stanach, dając koncerty dla personelu wojskowego i na rzecz weteranów, a za swoją działalność Sinise i jego zespół zostali odznaczeni Prezydenckim Medalem Obywatelskim.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: