Niesłabnąca popularność gramofonów spowodowała odrodzenie się zainteresowania tematyką płyt winylowych wśród użytkowników systemów stereo, ale również i amplitunerów kina domowego z wyjściem gramofonowym. Duża część z Was posiada zapewne mniejsze lub pokaźniejszych rozmiarów kolekcje płyt gramofonowych, jednak pytanie brzmi – jak zadbać o ich kondycję, by posłużyły nam przez długie lata, zachowując przy tym ich właściwości brzmieniowe?


Spis treści
Jak czyścić płyty winylowe
Czyszczenia płyt winylowych nie powinno się zaniedbywać. Pierwsza i najbardziej podstawowa metoda to szczoteczka antystatyczna zrobiona często z włosia z włókna węglowego, koziego lub pokryta delikatnym welurem.
Samo czyszczenie możesz przeprowadzić z wykorzystaniem gramofonu, zanim jeszcze zaczniesz słuchać muzyki.
Jak czyścić płyty winylowe z kurzu
Jak czyścić płyty winylowe z kurzu
Winyl ma tendencję do elektryzowania się, a więc przyciągania drobinek kurzu. Stąd też szczoteczka antystatyczna z włókien węglowych to prawdziwy "must-have" dla miłośnika analogowego brzmienia.

Wystarczy położyć płytę na talerzu, uruchomić silnik i delikatnie zgarnąć szczoteczką zabrudzenia do zewnętrznej strony płyty, kierując się w przeciwnym kierunku do obrotu silnika. Taki zabieg warto powtórzyć kilka razy po obu jej stronach, po czym płyta jest gotowa do odsłuchu.
Mycie płyt winylowych
W przypadku cięższych zabrudzeń warto sięgnąć po zestaw do czyszczenia płyt gramofonowych Audio-Technica AT6012. Z jego pomocą można wyczyścić płytę winylową na mokro.
Należy wlać specjalny płyn czyszczący wprost do szczotki poprzez otwór znajdujący się w jej korpusie. Płyn zacznie się sączyć na tekstylną powierzchnię szczotki, po czym można przystąpić do czyszczenia, ostrożnie zgarniając zabrudzenia.
Warto pamiętać o dokładnym osuszeniu płyty przed jej odsłuchem.
Profesjonalne czyszczenie winylowych płyt
Jeżeli posiadasz bogatą kolekcję płyt winylowych, to w takim przypadku świetną opcją będzie wyspecjalizowana myjka do winyli taka jak choćby Okki Nokki RCM-ONE. Jest ona w stanie wyczyścić płytę z najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Aby to zrobić kładziemy winyl na talerzu gramofonu, który kolejno blokujemy na trzpieniu specjalnym zaciskiem.
Następnie uruchamiamy napęd i ręcznie dozujemy płyn do mycia płyt. Szczoteczką rozprowadzamy go po rowkach płyty, a ilość płynu zależy od stopnia zabrudzenia płyty.

Po zakończeniu tego procesu opuszczamy ramię myjki i włączamy odsysanie płynu z powierzchni płyty.
Bardziej zaawansowane myjki do winyli dla audiofilów, np. od marki Clearaudio, mają systemy dozowania płynu już w ramieniu, co ułatwia cały zabieg i czyni go bardziej zautomatyzowanym.
Jak czyścić stare płyty winylowe
-
Połóż płytę na talerzu gramofonu.
-
Uruchom silnik gramofonu.
-
Delikatnie zgarnij szczoteczką lub myjką zabrudzenia do zewnętrznej strony płyty w przeciwnym kierunku do obrotu silnika.
-
Powtórz zabieg kilka razy - zależnie od stopnia zabrudzenia płyty.
Czyszczenie płyt winylowych domowym sposobem – nie popełnij tych błędów
Kurz, zanieczyszczenia i wszelkiego rodzaju brud powodują zużywanie się płyty winylowej.
Aby temu zapobiec warto zadbać o odpowiednią higienę posiadanej kolekcji płyt, w czym pomogą takie narzędzia jak specjalne myjki czy szczotki, dzięki którym w domowych warunkach możesz samodzielnie wyczyścić płytę.

Spirytusem
Czyszczenia płyt alkoholem należy unikać, bowiem może doprowadzić to do trwałego uszkodzenia płyty. W ten sposób wprawdzie uda się wyeliminować wiele zanieczyszczeń, jednak jednocześnie można usunąć powłokę ochronną.
Inne popularne środki, których nie zalecamy to wszelkie produkty kuchenne, np. płyn do mycia naczyń, czy mycie winyli pod strumieniem bieżącej wody kranowej.
Zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją jest postawienie na sprawdzone rozwiązania, takie jak wcześnie wspomniane myjki, szczotki czy specjalne ściereczki do winyli.

Klejem
Istnieje specjalna technika czyszczenia płyty winylowej klejem do drewna, jednak podobnie jak w przypadku innych domowych metod jest ona ryzykowna i bezpieczniej sięgnąć po wypróbowane sposoby.
Jak dbać o płyty winylowe?
O nowe płyty winylowe można zadbać oprócz odpowiedniego czyszczenia poprzez odpowiednią ich konserwację.
Oznacza to, że winylową płytę powinniśmy trzymać w przeznaczonej dla niej kopercie (w pozycji wertykalnej), do której należy umieścić ją po zakończonym odsłuchu. Warto też rozważyć wymianę starych, zepsutych opakowań na nowe.
Sposobem na przechowywanie najcenniejszych dla nas okazów może być także umieszczenie płyty w specjalnej ramie, która pozwoli nie tylko ochronić płytę przed zbędnym kurzem, ale także odpowiednią szczególny okaz wyeksponować.

Odradzamy również dotykania powierzchni płyt winylowych.
Chociaż może się wydawać Wam, że w danej chwili macie czyste dłonie, to na ich powierzchni wciąż osiadają drobne zanieczyszczenia, niewidoczne gołym okiem, przez co brzmienie może ulec pogorszeniu, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia igły.
Stąd też podczas zmiany płyt winylowych radzimy chwytać winyle wyłącznie za krawędzie. Można także założyć specjalne rękawiczki antystatyczne pomagające zachować powierzchnię płyt w nienaruszonym stanie. Ostrożne obchodzenie się z płytami winylowymi sprawi, że będziecie mogli cieszyć się z odsłuchu ulubionych utworów przez wiele lat.
Jak odświeżyć płyty winylowe
Miłośnicy analogowego brzmienia muszą dbać o czystość swoich płyt winylowych, bowiem każda drobina kurzu na takiej płycie może mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku podczas odsłuchu.
Dlatego przed odsłuchem najlepiej oczyścić lub umyć wybrane albumy. Służą do tego specjalne szczoteczki i myjki z przeznaczonymi do tego płynami.

Przed odtwarzaniem płytę należy przetrzeć szczoteczką, która nie tylko oczyści płytę, ale również rozładuje jej ładunek elektrostatyczny.
Odpowiednia konserwacja płyty winylowej jest także o tyle istotna, że powoduje ścieranie się igły, co w konsekwencji będzie powodowało uszkodzenia na samych krążkach, uszkadzając rowki z zapisanym materiałem audio.

Jak wyprostować płyty winylowe
Istnieje szereg domowych sposób na wyprostowanie płyt winylowych, ale ich skuteczność jest dyskusyjna.
W wielu sytuacjach wygięcie płyty oznacza po prostu jej powolną agonię, a w efekcie koniec. Chociaż w przypadku mniejszych wygięć można spróbować wyprostować płytę pod wpływem ciepła.
Istnieją także specjalne narzędzia, z pomocą których może się udać wyprostować płytę, jednak są one bardzo kosztowne. Jeszcze inną opcją jest powierzenie płyty specjalistom, którzy spróbują to zrobić za nas.
Jak wybrać gramofon – poradnik wideo

Zapraszamy do salonów
Regularne czyszczenie winyli pozytywnie wpływa na ich trwałość, wydłużając ich żywotność.
Natomiast jeżeli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z analogowym dźwiękiem lub gramofony to Twoja pasja, to zachęcamy do odwiedzenia najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą fachowych doradców z pewnością dobierzesz model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań.

Komentarze
dzieki, za kolejny fajny poradnik
Co prawda mam swoje sposoby, ale też ciekawie było poczytać i poznać Wasze.