Ogromna popularność głośników bezprzewodowych chyba już nikogo nie dziwi. Mobilny sprzęt audio ma w końcu coraz więcej do zaoferowania. Niektóre konstrukcje są tak zaawansowane, że podczas odsłuchów w ciemno zadziwiłyby niejednego melomana, oferując jakość brzmienia zbliżoną do naprawdę ciekawych kolumn stereo. Postanowiliśmy więc przygotować krótkie zestawienie, które powie Wam, jaki głośnik bezprzewodowy kupić w 2023 roku. Przygotujcie świnki skarbonki, bo jest w czym wybierać. Miłej lektury!
Głośnik bezprzewodowy – co wybrać w 2023 roku?
To dobre pytanie. Na szczęście w 2023 roku udany wybór głośnika bezprzewodowego będzie łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Skąd takie śmiałe twierdzenie? Ponieważ obecnie coraz więcej konstrukcji łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy, na które zwracają uwagę słuchacze.
Dla przykładu: jeszcze jakiś czas temu można było pomyśleć, że skoro konstrukcja jest kompaktowa, to z basem będzie cieniutko. Dzisiaj Devialet Mania (który zresztą opisujemy poniżej) pokazuje, że nawet ważący zaledwie 2,3 kg, kompaktowy głośnik przenośny może zaserwować taki subbas, że poczują go wnętrzności.
Wielu osobom głośniki bezprzewodowe kojarzyły się też z nudnym, mało atrakcyjnym designem. Tymczasem nieśmiertelny Bowers & Wilkins Zeppelin (o nim też przeczytacie poniżej) może być w salonie nie tylko źródłem świetnego dźwięku, ale i wizualną ozdobą. W dodatku niezawodnie funkcjonalną.
Ponieważ jednak na rynku wciąż nie brakuje nie do końca udanych produktów, wskażemy tutaj, na co koniecznie zwracać uwagę podczas wyboru głośnika bezprzewodowego w 2023 roku.
Po pierwsze – możliwości brzmieniowe
Naszym zdaniem brzmienie to podstawa. W końcu nie ma wielu przyjemniejszych rzeczy niż wieczorny relaks przy obecnie ulubionej płycie, odtworzonej w wysokiej jakości. Jak sobie taką jakość zapewnić?
Warto zwrócić uwagę na przetworniki, w jakie wyposażono głośnik. Dobrze, aby była to przynajmniej konstrukcja dwudrożna – z wooferami i tweeterami. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasma są dobrze oddzielone i dosłownie słychać więcej detali.
Miłośnicy mocnego basu powinni poszukać sprzętu z osobnymi przetwornikami niskotonowymi lub przynajmniej pasywnymi membranami niskotonowymi albo obudową bass reflex, która skutecznie podkreśla najniższe pasmo.
Po drugie – funkcjonalność
Głośnik, który gubi łączność, czka albo w losowych momentach przerywa odtwarzanie, to prawdziwe utrapienie. Takie problemy potrafią zepsuć radość nie tylko ze słuchania muzyki, ale także podcastów czy audiobooków. Na szczęście można ich łatwo uniknąć. Wystarczy sięgać po sprzęt od renomowanych marek, wyposażony w kilka rodzajów łączności, np. Bluetooth i Wi-Fi. Dobrze też sprawdzić, czy aplikacja producencka współpracuje z serwisami strumieniującymi, których używacie.
Ciekawą propozycją pod kątem funkcjonalności są głośniki multiroom. Jeśli planujecie stopniową rozbudowę domowego systemu audio, powinniście szukać właśnie ich. Łatwo i szybko połączycie je w jeden system, który będzie odtwarzał te same utwory (chyba że zdecydujecie inaczej) w różnych pomieszczeniach.
Po trzecie – design
Niby o gustach się nie dyskutuje, ale chyba każdy woli mieć w domu głośnik, który nie tylko świetnie gra i jest prosty w obsłudze, ale do tego jeszcze pasuje do wystroju wnętrza. Producenci doskonale o tym wiedzą i przykładają coraz większą wagę do wyglądu swoich urządzeń. Zobaczcie zresztą sami, bo niżej czeka na Was zestawienie pięciu ciekawych głośników bezprzewodowych, po które warto sięgnąć w 2023 roku.
A po więcej informacji o głośnikach przenośnych zapraszamy do artykułu: Jaki przenośny, bezprzewodowy głośnik Bluetooth wybrać?
Głośniki bezprzewodowe z potencjałem dla różnych odbiorców
Zanim zaprezentujemy sprzęt, jeszcze jedna uwaga. W tym zestawieniu umieściliśmy głośniki z różnych półek cenowych, przeznaczone dla różnych odbiorców. Każdy z prezentowanych sprzętów spełnia wymagania dotyczące brzmienia, funkcjonalności czy designu, ale każdy ma też nieco inne mocne strony.
Devialet Mania – głośnik przenośny z (bardzo) mocnym basem
Nasze zestawienie otwieramy jedynym w swoim rodzaju głośnikiem przenośnym.
Devialet Mania to idealna propozycja dla każdego, kto lubi mieć najlepsze brzmienie zawsze przy sobie. Mowa bowiem o urządzeniu całkowicie bezprzewodowym, wyposażonym we wbudowany akumulator.
A ponadto spełniającym normę IPX4 (odporność na zachlapania), czyli przystosowanym do użytku na świeżym powietrzu.
Jeśli chodzi o brzmienie, Devialet Mania bezpardonowo wyprzedza swoją konkurencję. W tym ważącym zaledwie 2,3 kg głośniku producent umieścił bowiem aż sześć przetworników – dwa niskotonowe i cztery pełnozakresowe. W połączeniu z przemyślaną konstrukcją taki zestaw głośników zapewnia wyjątkowo mocny i czysty dźwięk emitowany w każdym kierunku. Dodajmy jeszcze, że pasmo przenoszenia Manii jest imponujące i obejmuje zakres od 30 Hz do 20 kHz (podczas gdy wiele głośników odtwarza dolne pasmo od 50-60 Hz). Aż trudno uwierzyć, że tak potężny dźwięk dobiega z przenośnego głośnika Bluetooth.
Dopełnieniem niesamowitych możliwości brzmieniowych Devialet Manii jest jego rewelacyjna funkcjonalność. Z głośnikiem połączycie się zarówno przez Bluetooth, jak i Wi-Fi – w dodatku w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Sporym ułatwieniem jest też obsługa Spotify Connect oraz Apple AirPlay 2. A pełną kontrolę nad urządzeniem daje intuicyjna w obsłudze i płynnie działająca aplikacja Devialet App.
Ale to wciąż nie wszystko. Prawdziwym przełomem jest bowiem technologia Active Stereo Calibration, która optymalizuje brzmienie Manii. Jak to się dzieje? Każdy wbudowany mikrofon (a jest ich cztery) rejestruje dźwięk odbijający się od będących w otoczeniu głośnika obiektów. Następnie dane przechwytuje algorytm, który steruje pracą wzmacniacza w taki sposób, aby jak najskuteczniej zniwelować wpływ fizycznych przeszkód na jakość dźwięku. W połączeniu z atrakcyjnym, futurystycznym designem daje to całościowy obraz tego wyjątkowego, inteligentnego głośnika przenośnego.
Devialet Mania – najważniejsze cechy:
-
Liczba przetworników: sześć – dwa niskotonowe (38 W), cztery pełnozakresowe (25 W)
-
Łączność: Bluetooth 5.0, Wifi (2,4 GHz i 5 GHz), obsługa Spotify Connect i Apple AirPlay 2
-
Zasilanie: akumulator, który umożliwia nawet 10 godzin odsłuchów
-
Wymiary: 176 mm x 193 mm x 139 mm (S x W x G)
-
Waga: 2,3 kg
Bluesound Pulse M – stylowy głośnik multiroom do nowoczesnego wnętrza
Prezentację tego sprzętu wypada zacząć od kilku słów na temat jego producenta.
Marka Bluesound należy do ścisłej czołówki w segmencie głośników multiroom. Opracowany przez nią ekosystem BluOS łączy kompatybilne głośniki i odtwarzacze w funkcjonalny system multiroom, nad którym pełną kontrolę daje prosta aplikacja.
Mało tego, z BluOS można połączyć także urządzenia Hi-Fi siostrzanej marki NAD. To wszystko pozwala stworzyć idealnie dopasowany do każdej przestrzeni system audio.
I właśnie z myślą o takich zastosowaniach przedstawiamy głośnik all-in-one Bluesound Pulse M. To świetna propozycja dla każdego, kto ma w planach stopniową rozbudowę domowego audio. Głośniki Bluesound można łączyć w bezprzewodowe systemy stereo czy kina domowego. A największymi korzyściami są świetna jakość brzmienia i wygoda.
Także w przypadku Bluesound Pulse M w obu tych kwestiach nie ma miejsca na kompromisy. Za świetne brzmienie odpowiadają dwa przetworniki wysokotonowe i jeden średnio-niskotonowy. Natomiast konstrukcja Omni-Hybrid sprawia, że dźwięk jest odtwarzany w pełnym zakresie 360 stopni. Co to oznacza? Większą swobodę w rozmieszaniu głośników. W końcu już jeden wystarczy, aby wypełnić pomieszczenie brzmieniem. Z kolei dwa stworzą zaawansowany system stereo z ultraszeroką sceną. I jeszcze jedno: Bluseound Pulse M sprawdzi się także jako głośnik surround w zestawie kina domowego. Jeden sprzęt, a tak wiele zastosowań.
W parze z mnogością zastosowań idzie też rewelacyjna funkcjonalność. Głośnik obsługuje dwupasmowe Wi-Fi oraz dwukierunkowy Bluetooth z kodekiem aptX HD. Mało tego umożliwia strumieniowanie muzyki MQA i Hi-Res. Jego pracą można sterować za pomocą wygodnego panelu dotykowego oraz aplikacji.
Bluesound Pulse M – najważniejsze cechy:
-
Liczba przetworników: trzy – jeden średnio-niskotonowy (50 W), dwa wysokotonowe (25 W)
-
Łączność: Bluetooth z aptX HD, Wifi (2,4 GHz i 5 GHz), obsługa Apple AirPlay 2
-
Zasilanie: sieciowe
-
Wymiary: 171 x 204 x 149 mm (S x W x G)
-
Waga: 2,54 kg
ELAC ConneX – uniwersalne głośniki aktywne z modułem Bluetooth
Teraz coś dla miłośników bardziej klasycznych rozwiązań.
Aktywne głośniki podstawkowe ELAC ConneX to wyjątkowo muzykalny duet, który wzbogaca tradycyjne połączenie przewodowe o nowe możliwości.
Głośnik aktywny wyposażony jest bowiem w złącza HDMI, RCA (dwa), USB typu B oraz optyczne cyfrowe. Do tego ma wbudowany moduł Bluetooth. Taka konfiguracja pozwala połączyć go niemal z każdym urządzeniem, także z gramofonem.
Zastosowania, w których sprawdzą się głośniki przenośne ELAC ConneX, można dosłownie mnożyć. Podłączone do telewizora i połączone z subwooferem podkręcą emocje towarzyszące każdemu seansowi. Z komputerem lub konsolą wniosą rozgrywkę na nowy poziom. Sparowane ze smartfonem zapewnią oprawę na spotkanie ze znajomymi. A po podłączeniu do wspomnianego gramofonu pozwolą cieszyć się magią analogowego brzmienia.
Skoro jesteśmy przy brzmieniu, to warto zaznaczyć, że każdy z głośników ma dwa przetworniki: nisko-średniotonowy i wysokotonowy. Co ważne, w obudowach ELAC ConneX zastosowano otwory bass reflex, które wzmacniają niskie tony. W odwodzie jest też mająca podobną rolę funkcja XBass.
A jak zapanować nad tym sprzętem? Tutaj z pomocą przychodzi praktyczny pilot, który pozwala szybko przełączać się między źródłami.
Elac ConneX – najważniejsze cechy:
-
Liczba przetworników: po dwa w każdym głośniku – wysokotonowa kopułka i nisko-średniotonowy (łączna moc to 2 × 50 W)
-
Łączność: Bluetooth z aptX, USB typu B, HDMI ARC, RCA (dwa), optyczne złącze cyfrowe
-
Zasilanie: sieciowe
-
Wymiary: 140 x 248 x 210 / 195 mm (S x W x G)
-
Waga: Głośnik aktywny – 3,4 kg, głośnik pasywny – 2,9 kg
Devialet Phantom II – 981 elementów i ponad 100 patentów
Devialet Phantom II to kolejna niezwykle ciekawa propozycja od cenionej francuskiej marki. I od razu trzeba powiedzieć, że o ile Devialet Mania zaskakiwał swoimi możliwościami, o tyle Phantom II niemalże przekracza prawa fizyki. Jego pasmo przenoszenia wynosi 18 Hz – 21 kHz. Oznacza to, że głośnik jest w stanie emitować dźwięki wykraczające poza zakres ludzkiego słuchu. Ten bas dosłownie poczujecie na własnej skórze.
Co składa się na sekret potężnego i czystego brzmienia Phantoma II? Po pierwsze, najwyższej jakości komponenty, w tym trzy wykonane z aluminium przetworniki. Po drugie, przemyślana konstrukcja, która pozwala uzyskać wielką moc pomimo niewielkiej obudowy i zapewnia optymalną propagację dźwięku w pomieszczeniach. Po trzecie, rozwijane od lat autorskie technologie Devialet, takie jak:
-
ADH (Analog Digital Hybrid) – gwarantuje czystość dźwięku niezależnie od poziomu głośności.
-
SAM (Speaker Active Matching) – optymalizuje współpracę wzmacniacza z przetwornikami w taki sposób, aby synchronicznie reagowały na sygnał (często jest tak, że głośniki niskotonowe reagują wolniej, co zaburza rytm, ale nie w Phantomie II).
-
HBI (Heart Bass Implosion) – wzmacnia bas dzięki odpowiedniemu ułożeniu przetworników niskotonowych w taki sposób, że generują one fale dźwiękowe o ekstremalnie niskich częstotliwościach.
To oczywiście nie koniec.
Dzięki świetnemu zapleczu technologicznemu Devialet Phantom II jest świetnie przygotowany na codzienne wyzwania. Łączność Wi-Fi i Bluetooth, obsługa AirPlay 2, Spotify Connect czy UPnP sprawia, że sparowanie go ze źródłem jest błyskawiczne.
Z kolei złącza optyczne i analogowe pozwalają używać Phantoma II na przykład jako głośnika do telewizora. Ale w takim zastosowaniu najlepiej skorzystać z dwóch, połączonych w system stereo głośników. Phantom II oczywiście daje taką możliwość.
Słowem: idealna propozycja dla każdego, kto szuka nowoczesnego, oferującego mocne i wyraziste brzmienie głośnika.
Devialet Phantom II – najważniejsze cechy:
-
Liczba przetworników: trzy – dwa niskotonowe i jeden pełnozakresowy (łączna moc 350 W RMS)
-
Łączność: Wi-Fi, Bluetooth, Roon Ready, UPnP, złącze analogowe i optyczne, Spotify Connect, AirPlay 2
-
Zasilanie: sieciowe
-
Wymiary: 157 x 168 x 219 (S x W x G)
-
Waga: 4,3 kg
Bowers & Wilkins Zeppelin – nieśmiertelna klasyka dla miłośników zrównoważonego, detalicznego brzmienia
Na mocne zamknięcie rankingu głośników Bluetooth na 2023 wybraliśmy naszym zdaniem najbardziej atrakcyjny wizualnie głośnik bezprzewodowy. Opływowa konstrukcja w połączeniu ze stylową siateczką i minimalistyczną podstawą sprawiają, że trudno od oderwać wzrok od tego sprzętu. Ale pełnię swoich możliwości pokazuje on dopiero po jego uruchomieniu.
Za brzmienie głośnika Bowers & Wilkins Zeppelin odpowiada aż pięć przetworników, a dokładniej: dwa tweetery, dwa średniotonowce i jeden niskotonowy. Na szczególną uwagę zasługuje sposób ich rozmieszczenia. Głośniki wysoko- i średniotonowe umieszczono na krawędziach obudowy, dzięki czemu naturalnie odtwarzają lewy i prawy kanał. To oczywiście przekłada się na świetnie wyważoną i pełną detali charakterystykę brzmienia. Prawdziwy dźwięk stereo zamknięty w jednym głośniku Bluetooth.
Warto również odnotować, że na pokładzie najnowszego Zeppelina znalazło się również miejsce dla praktycznych rozwiązań technologicznych. Dla brzmienia największe znaczenie ma odtwarzania audio w wysokiej rozdzielczości, czyli 24 bity i 96 kHz. Z kolei najwyższy komfort codziennego użytkowania gwarantują łączność Bluetooth i wsparcie AirPlay 2, Spotify Connect czy Amazon Alexy.
A w jakich zastosowaniach Bowers & Wilkins Zeppelin sprawdzi się najlepiej? To idealna propozycja dla każdego, kto ceni lekko ocieplone i detaliczne brzmienie, a np. z powodów lokalowych chce mieć tylko jeden głośnik. Tutaj Zeppelin odlatuje konkurencji.
A w jakich zastosowaniach Bowers & Wilkins Zeppelin sprawdzi się najlepiej?
To idealna propozycja dla każdego, kto ceni lekko ocieplone i detaliczne brzmienie, a np. z powodów lokalowych chce mieć tylko jeden głośnik. Tutaj Zeppelin odlatuje konkurencji.
Bowers & Wilkins Zeppelin – najważniejsze cechy:
-
Liczba przetworników: pięć – jeden niskotonowy, dwa średniotonowe, dwa wysokotonowe (łączna moc wynosi 240 W).
-
Łączność: Bluetooth z kodekiem aptX Adaptive, obsługa AirPlay 2 i Spotify Connect
-
Zasilanie: sieciowe
-
Wymiary: 210 x 650 x 194 mm (W x S x G)
-
Waga: 6,5 kg
Jaki głośnik bezprzewodowy w 2023?
Oczywiście taki, który odpowiada konkretnym potrzebom i stylowi życia. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? W takim razie krótko podsumujmy nasz ranking głośników Bluetooth i multiroom na 2023 rok.
-
Devialet Mania – potężne brzmienie, mobilność i wbudowaną baterię; mocny głośnik Bluetooth, idealny dla wszystkich, którzy chcą zabierać niezawodny sprzęt audio na spotkania ze znajomymi czy wyjazdy.
-
Bluesound Pulse M – świetna jakość dźwięku (mnóstwo detali) i rozbudowane funkcje sieciowe; doskonała opcja dla wszystkich, którzy planują rozbudowę domowego systemu audio.
-
Elac ConneX – aktywne głośniki podstawkowe z modułem Bluetooth i pełną gamą złącz; idealny wybór dla miłośników tradycyjnych rozwiązań, którzy chcą czasem strumieniować muzykę z telefonu, a czasem odtwarzać z gramofonu, a przy tym zawsze cieszyć się angażującym brzmieniem.
-
Devialet Phantom II – potężne brzmienie z niezrównanym w tej kategorii basem; gratka dla miłośników nowoczesnych brzmień i świetnej funkcjonalności. Przy czym to wciąż całkiem kompaktowy głośnik bezprzewodowy.
-
Bowers & Wilkins Zeppelin – piękny design i klasyczne, nasycone brzmienie oferujące szeroką scenę dźwiękową. Najlepsza propozycja dla każdego, kto chce mieć jeden, ale bardzo dobry głośnik Bluetooth.
Podsumowanie
Jak widzicie, mocno wierzymy w nasze propozycje. Oczywiście mamy świadomość, że już wkrótce na rynku pojawią się kolejne modele i obiecujemy, że wyłowimy dla Was te najciekawsze i na pewno Wam je zaprezentujemy. Natomiast w przypadku przedstawionych tutaj głośników mówimy tak naprawdę o sprzęcie ponadczasowym, na którym słuchanie muzyki czy innych materiałów będzie przyjemne nawet za kilka bądź kilkanaście lat. Tego nie mogą zagwarantować tanie głośniki Bluetooth.
A jeśli chcecie sprawdzić inne głośniki – czy to przenośne, czy stacjonarne – zapraszamy do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Wam dostępne modele i podpowiedzą, jaki głośnik bezprzewodowy wybrać w 2023 roku.
Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:
-
Jakie słuchawki True Wireless zamiast AirPods 3 / AirPods Pro 2? Propozycje od Top Hi-Fi
-
Jaki głośnik bezprzewodowy na imprezę wybrać? Poradnik Top Hi-Fi
Przeczytaj też nasze artykuły z obszaru muzyki::
-
Rozmowa z Karolem Murawskim (MANOID), założycielem szkoły Instytut Dźwięku. Cykl „Twórcy Audeze”
-
Dawid Ogrodnik – człowiek orkiestra. Kilka ciekawostek, których raczej nie znacie
Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design
Komentarze