Poprzedni
Następny

Standard MQA – co to jest?

MQA to akronim od anglojęzycznych słów Master Quality Authenticated, co można tłumaczyć jako „potwierdzoną jakość studyjną”. To właśnie brzmienie dźwięku w jak największym stopniu zbliżone do uzyskiwanego w studiu nagrań ma zapewnić ten standard przetwarzania sygnału audio. Omawiamy, czym wyróżnia się kodowanie MQA. Podpowiadamy też, gdzie można znaleźć i za pośrednictwem jakich urządzeń odtwarzać muzykę wykorzystującą to rozwiązanie.

Trochę historii

Standard MQA został opracowany przez brytyjską firmę Meridian Audio na czele z Bobem Stuartem. Wprowadzenie tego rozwiązania na rynek miało zrewolucjonizować sposób, w jaki będziemy słuchać muzyki. Zamysłem twórców było odpowiednie połączenie studyjnej jakości, realistycznego brzmienia i komfortu użytkowania.

Po raz pierwszy format MQA został zaprezentowany w 2014 r. na konwencji AES (Audio Engineering Society) w Los Angeles. Niedługo później przedstawiono go także na styczniowych targach CES w 2015 r. Za oficjalną datę wprowadzenia tego rozwiązania na rynek uznaje się 4 grudnia 2014 r.

Potwierdzona jakość studyjna, czyli MQA.

Podczas prac nad MQA wykorzystywano m.in. pionierskie badania naukowe nad charakterystyką ludzkiego słuchu. Rozwiązanie to opiera się na najnowszych osiągnięciach z takich dziedzin jak neurologia czy psychoakustyka. W efekcie powstał sposób kodowania sygnału audio, który wzorcowe nagranie studyjne przekształcał do niewielkiego pliku audio. Pozwalało to na jego wygodne streamowanie, wymagające niskiej przepływności bitowej. Standardowy plik muzyczny zakodowany z wykorzystaniem MQA i trwający 3,5 minuty zajmuje ok. 26 MB.

Na potrzeby popularyzowania i licencjonowania standardu powstała odrębna firma MQA Ltd. Współpracowała ona z różnorodnymi producentami sprzętu audio i innymi partnerami, w tym dostawcami usług streamingowych. Miało to na celu zapewnienie kompatybilności wprowadzonego przez nią na rynek standardu z rozmaitymi urządzeniami. Tym samym umożliwiło to dostęp szerokiej liczbie użytkowników do muzyki zakodowanej z wykorzystaniem MQA.

MQA – jak to działa?

Funkcjonowanie standardu MQA opiera się na odpowiednim zakodowaniu tzw. mastera, czyli źródłowego pliku audio studyjnej jakości. Sami twórcy nazywają sposób kodowania MQA „Muzycznym Origami”. Skąd wziął się ten przydomek? Ponieważ nagranie wzorcowe jest w pewnym sensie „składane” do takiego rozmiaru, aby było wystarczająco niewielkie do transmisji strumieniowej. Po odpowiednim zakodowaniu ścieżka dźwiękowa może być przesyłana i udostępniana na rozmaite urządzenia, które również muszą być kompatybilne z MQA. Tam jest dekodowana i odtwarzana.

Sygnał poddawany kompresji w standardzie MQA wykorzystuje odpowiednio dopasowane do ścieżki dźwiękowej odstępy czasowe. W zakodowanym sygnale przechowywane są także tzw. metadane. Są to najważniejsze informacje dotyczące nagrania.

Ponadto plik audio zawiera instrukcje niezbędne dla dekoderów dźwięku (dekoder MQA) oraz przetworników cyfrowo-analogowych wbudowanych w urządzenie odtwarzające pliki zakodowane w MQA. Są to pewnego rodzaju zalecenia. Odnoszą się one do tego, w jaki sposób ma przebiegać zdekodowanie ścieżki dźwiękowej na kompatybilnym urządzeniu odbiorczym, np. odtwarzaczu sieciowym.

MQA vs MQA studio

Sprzęt dostępny na rynku może przetwarzać nie tylko pliki w standardzie MQA, ale również sygnowane jako MQA Studio. Drugie ze wspomnianych rozwiązań oznacza, że urządzenie dekoduje ścieżkę audio, która była autoryzowana przez inżynierów dźwięku, producentów lub artystów i została przez nich dostarczona i potwierdzona.

Obsługę MQA format zapewnia serwis streamingowy Tidal w wersji HiFi

Do zapisu plików zgodnie ze standardem MQA wykorzystywane są kontenery FLAC/ALAC (Free Lossless Audio Codec/Apple Lossless Audio Codec). Co w sytuacji, kiedy urządzenie nie jest w stanie zdekodować informacji zapisanych w sygnale audio na potrzeby MQA? Wówczas odtwarzany jest plik jako standardowy FLAC, pozbawiony dodatkowych informacji pozwalających uzyskać jakość dźwięku bliską studyjnej.

Serwis streamingowy z MQA

Obsługę standardu MQA zapewnia serwis streamingowy Tidal w wersji HiFi. Dostęp do niego jest możliwy po opłaceniu subskrypcji za 39,99 zł/miesiąc dla konta indywidualnego. Liczba utworów wykorzystujących kodowanie MQA i dostępnych w aplikacji nieustannie się powiększa. Pliki obsługujące MQA znajdziesz w Tidalu w tzw. trybie Masters. Są one odpowiednio oznaczone, a dzięki temu łatwe do zidentyfikowania w aplikacji. Początkowo dostęp do nagrań w tej wersji mieli wyłącznie użytkownicy desktopowej wersji Tidala. Obecnie jednak opcja ta jest również dostępna dla posiadaczy urządzeń mobilnych.

Bezprzewodowe słuchawki wokółuszne z ANC i adaptacyjnymi technologiami do optymalizacji dźwięku

Nagrania dostępne w trybie Masters mają rozdzielczość próbkowania wynoszącą 24 bity na pojedynczą próbkę. Ponadto mogą pochwalić się większą częstotliwością próbkowania niż 44,1 kHz (wykorzystywaną choćby w przypadku płyty CD). W Tidalu znajdziesz więc pliki zakodowane w standardzie MQA i zapisane w jakości 24 bity/96 kHz, a nawet 24 bit/192 kHz.

Kompatybilny sprzęt audio

Liczba urządzeń dostępnych na rynku i obsługujących kodowanie MQA nieustannie się zwiększa. Są to m.in. odtwarzacze streamingowe i wzmacniacze. W ostatnim czasie modele kompatybilne z tym standardem znalazły się w ofercie firmy Rotel. Mamy tu na myśli serię MKII wzmacniaczy zintegrowanych tego producenta – modele A14MKII, RA-1572MKII i RA-1592MKII. Obsługują one zarówno standard MQA, jak i MQA Studio.

Wzmacniacze Rotel z serii MKII pozwalają cieszyć się MQA Music

W porównaniu z poprzednikami, w serii MKII pojawiły się zmiany pod względem konstrukcji układów elektronicznych i klasy zastosowanych komponentów. Nowe modele pracują w klasie AB i wykorzystują zaawansowany przetwornik cyfrowo-analogowy Texas Instruments. Zastosowane rozwiązanie pozwala na przetwarzanie sygnału audio z częstotliwością próbkowania do 384 kHz i 32-bitową rozdzielczością. Dodatkowo konstrukcje te zostały wyposażone m.in. w wejście gramofonowe, a także moduł Bluetooth z obsługą kodeka aptX.

Standard MQA wspiera również platforma multiroom BluOS, a więc także urządzenia z nią kompatybilne. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo dobrej jakości brzmienie podczas streamingu audio, zachowując jednocześnie niewielką przepływność bitową. Oprogramowanie dla platformy BluOS jest nieustannie usprawniane i aktualizowane. Wraz z jego najnowszą wersją powiększona została gama serwisów streamingowych dostępnych na platformie. Ponadto twórcy BluOS jako pierwsi na rynku wprowadzili materiały MQA do radia internetowego. Więcej informacji o systemie multiroom BluOS i najnowszej aktualizacji znajdziesz na stronie tophifi.pl w zakładce „Strefa wiedzy”.

Przykładem sprzętu przetwarzającego dźwięk w standardzie MQA, a jednocześnie kompatybilnego z BluOS jest m.in. model M10 Masters.

MQA vs Flac. Odtwarzany jest plik jako standardowy FLAC, kiiedy urządzenie nie jest w stanie zdekodować informacji zapisanych w sygnale audio na potrzeby MQA

W tym przypadku mamy do czynienia z audiofilskim systemem typu All-in-One firmy NAD. Potwierdzeniem jakości i funkcjonalności tego urządzenia jest choćby nagroda EISA za najlepszy wzmacniacz smart sezonu 2019–2020.

Użytkownikom smartfonów, którzy korzystają z Tidala w wersji HiFi, polecamy kompatybilne z MQA modele z serii DragonFly firmy Audioquest, a więc DragonFly Red, DragonFly Black i DragonFly Cobalt.

Wszystkie modele mają wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. Po podłączeniu do urządzenia mobilnego przejmują one zadanie przetwornika cyfrowo-analogowego. Dzięki nim i odpowiedniej jakości słuchawkom przewodowym możesz zapewnić bardzo dobre brzmienie z serwisu streamingowego Tidal i nie tylko.

MQA i skrajne opinie

Od momentu wprowadzenia standardu MQA na rynek minęło już kilka lat. Przez ten czas producenci i użytkownicy systemów stereo oraz platform streamingowych zdążyli wyrobić sobie opinię na temat tego rozwiązania. Nie brakuje pozytywnych i negatywnych głosów, co do jakości i słuszności stosowania MQA. Niektórzy producenci oficjalnie ogłosili, że nie będą wspierać nowego standardu kodowania. Niepochlebne opinie pojawiły się również wśród niektórych autorów ścieżek dźwiękowych opublikowanych na Tidalu.

A jak jest na prawdę? Czy rzeczywiście MQA nie gwarantuje tak dobrej jakości brzmienia, jak zapewniają jego twórcy? Czy użytkownik może liczyć na brzmienie porównywalne z tym, które „wychodzi” ze studia nagrań?

Najlepiej samemu przekonać się o tym, czy Master Quality Authenticated to rewolucja na rynku audio i rozwiązanie, z którego warto korzystać. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi Video & Design, gdzie można zasięgnąć fachowej porady ekspertów. Z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu audio sprawdzisz w praktyce jakość dźwięku, jakiej uzyskanie umożliwiają pliki zakodowane z wykorzystaniem standardu MQA.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: