Poprzedni
Następny

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu – recenzja Top Hi-Fi

Czym powinny się wyróżniać dobre słuchawki bezprzewodowe? Na pewno ważny jest komfort użytkowania, czas pracy na jednym ładowaniu czy jakość brzmienia. Przydatny może być też wydajny system redukcji hałasu, ułatwiający skupienie się podczas pracy. Mając na uwadze wszystkie te cechy, Bang & Olufsen stworzył nowe dokanałowe słuchawki True Wireless – model BEOPLAY EX. Jakie mocne strony posiadają oraz czy warto zwrócić na nie uwagę, poszukując mobilnego sprzętu audio? Odpowiadamy na to w teście, do którego teraz zapraszamy.

Spis treści:

 1. Bang & Olufsen BEOPLAY EX – kluczowe cechy techniczne
 2. Wygląd zewnętrzny, zawartość zestawu
 3. Łączność bezprzewodowa
 4. Współpraca z telefonem – parowanie i obsługa
 5. Aplikacja sterująca - funkcje
 6. Komfort użytkowania oraz czas pracy na baterii
 7. Brzmienie, skuteczność ANC
 8. Plusy Bang & Olufsen BEOPLAY EX
 9. Podsumowanie

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Kluczowe cechy:

 • słuchawki bezprzewodowe True Wireless działające w oparciu o Bluetooth 5.2
 • minimalistyczny design łączący wysokiej jakości polimer, szkło oraz aluminiowe akcenty
 • wodoodporność z certyfikacją IP57
 • trzy warianty kolorystyczne – czarny, złoty oraz czarno-błękitny
 • wsparcie kodeka aptX Adaptive zapewniającego wysokiej jakości dźwięk i stabilności połączenia bezprzewodowego
 • nawet 6 godzin odtwarzania na jednym ładowaniu z aktywnym ANC
 • system aktywnej redukcji hałasu korzystający aż z sześciu mikrofonów MEMS
 • cztery rozmiary końcówek silikonowych w zestawie dla możliwie najlepszego dopasowania

Wygląd i zawartość zestawu

Bang & Olufsen od dziesięcioleci słynie z nowoczesnej elegancji. Wizualnie urządzenia duńskiej marki charakteryzują się prostotą oraz starannym wykonaniem. Nie inaczej jest, gdy spojrzymy na BEOPLAY EX. Słuchawki stworzono z nietypowego połączenia trzech materiałów – polimerowej obudowy o matowym wykończeniu, szkła oraz aluminiowych akcentów. O ile tworzywo sztuczne występuje w każdych słuchawkach True Wireless, tak szklane panele dotykowe otoczone metalowym pierścieniem to rzadkość. B&O skutecznie wyróżnił testowany model w segmencie bezprzewodowych słuchawek klasy premium.

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Poziom spasowania daje poczucie obcowania z produktem wysokiej jakości, do czego B&O zdążył już przyzwyczaić swoich klientów. Na pochwałę zasługuje też etui ładujące - zostało wykonane z matowego aluminium dopasowanego kolorystycznie do wersji słuchawek. Forma zaokrąglonego prostokąta dobrze układa się w kieszeni, a smukły profil z wysokością 2.2cm zachęca do zabierania BEOPLAY EX ze sobą.

Łączność bezprzewodowa

BEOPLAY EX bazują na najnowszym standardzie łączności Bluetooth – energooszczędnym module w wersji 5.2. Typowo dla tej technologii, słuchawki zapewniają stabilne połączenie ze smartfonem lub innym źródłem na maksymalną odległość 10 metrów. Pamięć parowania wynosi maksymalnie 8 ostatnio skojarzonych urządzeń. O jakość dźwięku dba natomiast obsługa trzech kodeków – aptX Adaptive, AAC oraz SBC

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Przełączanie między wcześniej zapamiętanymi źródłami zawsze przebiegało sprawnie, trwając około 3 sekundy. BEOPLAY EX zawsze działały stabilnie podczas testów – zarówno na zewnątrz i w pomieszczeniach, gdy konieczne było znaczne oddalenie się od smartfona. Słuchawki zachowywały się dokładnie tak, jak oczekuje się od innych modeli True Wireless z segmentu premium.

Współpraca z telefonem – parowanie i obsługa

Podczas naszych testów korzystaliśmy z BEOPLAY EX w różnych warunkach – zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. W każdej sytuacji słuchawki zachowywały stabilne połączenie ze smartfonem. Wszystko działało tak, jak oczekuje się tego od słuchawek bezprzewodowych – bez potrzeby nadmiernej ingerencji użytkownika i o to chodzi.

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Proces pierwszego parowania słuchawek jest dość nietypowy. Etui nie posiada żadnych przycisków, a B&O rozwiązało funkcję inaczej od konkurencji. Otwierając je zostawiamy w nim słuchawki, jednocześnie przytrzymując palce na lewym i prawym panelu dotykowym. Po 6 sekundach dioda zmienia kolor na niebieski, a słuchawki stają się widoczne na liście dostępnych urządzeń. Każde kolejne połączenie z smartfonem, komputerem czy tabletem skojarzonym wcześniej sprowadza się do wyciągnięcia BEOPLAY EX z etui.

Aplikacja mobilna

W trakcie parowania na urządzeniach z systemami Android pojawia się komunikat o bezpłatnej aplikacji mobilnej Bang & Olufsen. Oferuje ona kilka dodatkowych, przydatnych ustawień, dlatego warto mieć ją na swoim urządzeniu.

Po pierwszym uruchomieniu zostajemy poproszeni o utworzenie dedykowanego konta lub szybsze i wygodniejsze zalogowanie się za pośrednictwem już posiadanego konta Google. Interfejs aplikacji jest przejrzysty we wszystkich miejscach, co znacząco przyśpiesza obsługę. Od pierwszych minut łatwo odnaleźć się w najważniejszych funkcjach, co jest dużą zaletą.

W aplikacji mamy możliwość sterowania odtwarzanymi multimediami. Czytelny interfejs prezentuje tytuł i okładkę, a także pozwala dodać ulubiony serwis strumieniowy. Jeśli nie chcemy robić tego przy pomocy panelu dotykowego w lewej słuchawce, w aplikacji zmienimy również tryb systemu ANC. Wszystkie wymienione funkcje działają sprawnie, bez żadnych opóźnień. Oprogramowanie stworzone przez B&O prezentuje się estetycznie oraz jest funkcjonalne. Jeśli jesteś posiadaczem dowolnego produktu z linii Beosound, BEOPLAY lub Beolit, zdecydowanie polecamy zainstalować ją na swoim urządzeniu z Androidem lub iOS.

Komfort użytkowania

Wygoda noszenia jest ważnym czynnikiem użytkowym w każdych słuchawkach – szczególnie tych dokanałowych. Bang & Olufsen zaprojektował swój nowy model True Wireless z myślą o różnych użytkownikach. Słuchawki douszne z ANC takie jak BEOPLAY EX opierają swoją skuteczność nie tylko na aktywnych systemach tłumiących, ale również na dobrym dopasowaniu silikonowej końcówki do ucha.

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Domyślnie producent umieścił tipsy w rozmiarze L, które w razie potrzeby można zmienić na mniejsze (XS, S lub M). Miłym dodatkiem jest pojedyncza para pianek Comply. Dają one nieco lepszą izolację pasywną od zewnętrznych dźwięków, a po pewnym czasie użytkowania skutecznie dopasowują się do kształtu kanału słuchowego.

Konstrukcja słuchawek jest na tyle kompaktowa, że wygodnie układa się w małżowinie. Przy odpowiednim doborze końcówek dokanałowych BEOPLAY EX mocno izolują od otoczenia i stabilnie trzymają się uszu. Szczególnie docenią to osoby często przemieszczające się pieszo po mieście lub fani intensywnej aktywności fizycznej. W komfortowym użytkowaniu przez dłuższy czas pomaga też niska masa pojedynczej słuchawki, wynosząca 6 gramów. Całościowo projektantom B&O należy się plus za dopracowanie ergonomii oraz dołączenie wysokiej jakości końcówek silikonowych w komplecie.

Brzmienie i skuteczność systemu ANC

Poza ergonomią czy designem liczy oczywiście jakość dźwięku. Inżynierowie B&O sprostali oczekiwaniom również pod tym względem. BEOPLAY EX charakteryzują się dobrze wyważonym, energicznym i dociążonym brzmieniem. Całościowo tonację skierowano na bardziej rozjaśnioną, co przekłada się na wyrazistą średnicę oraz wysokie tony. Charakter dźwięku jest na tyle uniwersalny, by dobrze prezentował różne gatunki muzyki.

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Podobnie jak we wcześniej testowanych Beoplay EQ, model EX tworzy obszerną podstawę dźwiękową poprzez bas. Jego ilość jest dobrze wyważona – na tyle, by nie irytowała masywnością jednocześnie przekazując rytm i dynamikę utworów. Niskie tony charakteryzują się bardzo dobrą głębią, zachowując kontrolę w momentach, gdy basu jest najwięcej. Pasmo płynnie współgra z prezentacją wokali oraz instrumentów. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że BEOPLAY EX oferują najbardziej aksamitny, muzykalny bas wśród słuchawek True Wireless duńskiego producenta.

Gładkie strojenie basu sprzyja odsłuchom akustycznego rocka lub innych gatunków, w których niskie tony płyną z prawdziwych instrumentów. Kiedy jednak zachodzi taka potrzeba, przetwornik elektrodynamiczny o średnicy 9.2 milimetra potrafi wytworzyć obszerne i szybkie niskie tony, co podkreśla energię w hip-hopie, muzyce elektronicznej czy nagraniach koncertów na żywo.

Dolne pasmo płynnie łączy się ze średnicą, która jest najmocniejszą stroną testowanych słuchawek. B&O dopracowało nowy model pod kątem codziennych, dłuższych odsłuchów muzyki lub podcastów. Nawet kilkugodzinne seanse z różnorodną muzyką nie powodują zmęczenia. Średnica to umiejętne połączenie świetnej rozdzielczości z muzykalnym, ocieplonym strojeniem. Wokale męskie, żeńskie czy każdy instrument wybrzmiewają naturalnie i blisko na scenie dźwiękowej. Daje to poczucie obcowania na nowo z niektórymi utworami – nawet tymi, które odsłuchaliśmy dziesiątki lub setki razy.

BEOPLAY EX obszernie prezentują scenę dźwiękową, bardzo dobrze oddając głębię i ogólną skalę nagrania. Kameralny jazz podkreśla ciepło i gładkość brzmienia B&O, ale zmiana repertuaru na dobre nagranie live sprawia, że odczuwamy przestrzeń, w której odbywał się koncert. Słuchawki precyzyjnie oddają to co dzieje się w muzyce, oddzielając poszczególne warstwy instrumentów, wokali i drugoplanowych dźwięków. Wbrew pozorom nie jest to taka oczywista sprawa nawet wśród droższych modeli True Wireless, dlatego warto odnotować, że BEOPLAY EX to potrafią.

Wyczuwalny „oddech” przenosi się płynnie na wysokie tony. Góra charakteryzuje się optymalnym nasyceniem i blaskiem. Podobnie jak w przypadku basu oraz średnicy, inżynierowie Banga skutecznie osiągnęli w tym modeli balans pomiędzy cechami, które pozornie się wykluczają. Ilość wysokich tonów jest lekko podkreślona nad gładko prezentowanymi wokalami, co wyczuwalnie rozjaśnia brzmienie. W rezultacie słuchawki klarownie prezentują detale znajdujące się na dalszych planach sceny dźwiękowej.

W całym paśmie czuć optymalne „napowietrzenie” – dźwięki są od siebie dobrze oddzielone, wybrzmiewając z głębią i wysokim poziomem szczegółów. Wrażenie robi świetna dynamika, którą łatwo docenić oglądając filmy realizowane w standardzie dźwięku wielokanałowego. Słuchawki wyraziście przekazują poszczególne źródła pozorne na scenie. Gdy dodamy do tego standard Bluetooth 5.2 i brak opóźnień między obrazem, a ścieżką dźwiękową otrzymujemy ciekawy sprzęt dla kinomaniaków, którzy często podróżują.

Słuchawki Bang & Olufsen BEOPLAY EX – mobilność True Wireless w dobrym stylu - recenzja Top Hi-Fi

Słowo klucz w brzmieniu BEOPLAY EX to „równowaga”. Słuchawki charakteryzują się gładkością oraz całościowo ocieplonym strojeniem. Daleko im jednak to bycia sztucznie przytłumionymi – świetnie prezentują muzyczne „smaczki”, a scena dźwiękowa pozytywnie zaskakuje. Równowaga tonalna jaką osiągnęli Duńczycy w tym modelu, nadaje słuchawkom uniwersalnego charakteru. Gładka średnica w połączeniu z przestrzenną sceną angażują w dynamicznych gatunkach muzyki. Z kolei ciepłe i muzykalne strojenie szczególnie docenią osoby słuchające wielu podcastów czy audiobooków. Bang & Olufsen stworzył słuchawki, które relaksują swoim brzmieniem, a jednocześnie nie brakuje im dynamiki. To rzadko spotykane połączenie w świecie słuchawek True Wireless.

Oddzielny akapit należy się jakości systemu ANC. BEOPLAY EX wytłumiają zewnętrzne hałasy korzystając z sześciu mikrofonów typu MEMS. Ich wysoka czułość przekłada się na bardzo sprawne działanie całego układu. Po prawidłowym dopasowaniu, dokanałowa konstrukcja słuchawek sprawia, że już samo tłumienie pasywne jest silne, często wystarczająco. Prawdziwa cisza nastaje jednak po aktywowaniu systemu ANC. Większość otaczających dźwięków nagle znika niemal całkowicie. Jednostajne szumy takie jak klimatyzatory lub inne domowe urządzenia zostają wyciszone w około 90 procentach. Słuchawki bardzo dobrze niwelują też nieregularne dźwięki o wyższych częstotliwościach oraz natężeniu. Każdy spacer po ruchliwym mieście staje się przyjemniejszy, gdy w uszach ma się BEOPLAY EX. Hałasy z zewnątrz są na tyle zmniejszone, by nie drażniły. Łatwo jednak zachować kontakt z otoczeniem i wyczuć niektóre ważne dźwięki – przykładowo nadjeżdżające pojazdy.

ANC działa w trzech trybach – omówionym wyżej, gdy wyciszenie jest aktywne, tryb adaptacyjny oraz „Hear Through”. Druga z trzech opcji automatycznie dopasowuje stopień tłumienia w zależności od natężenia zewnętrznych dźwięków. Z kolei tryb przejrzysty wzmacnia słyszalność otaczających nas konwersacji i pozostałych dźwięków. Funkcja przydaje się w miejscach publicznych, gdzie możemy usłyszeć drugą stronę bez wyjmowania słuchawek z uszu. Całościowo system ANC działa bardzo wydajnie, zapewniając ciszę w niemal każdych warunkach.

Mocne strony Bang & Olufsen BEOPLAY EX

 • dopracowany design – zarówno samych słuchawek jak i etui ładującego. Wszystko to podkreśla wysoką klasę sprzętu
 • wydajna bateria, która pokrywa się z zapewnieniami producenta w codziennym użytkowaniu
 • dynamiczne, a zarazem naturalne brzmienie dopasowane do różnych gatunków muzycznych
 • wysoki komfort noszenia oraz łatwe dopasowanie do ucha, dzięki różnym rozmiarom końcówek dokanałowych
 • stabilne połączenie Bluetooth oraz bardzo skuteczny system ANC

Podsumowanie

Kolejny model dokanałowy w portfolio duńskiej marki pokazuje, że Bang & Olufsen w pełni korzysta ze swojego „know-how”. BEOPLAY EX nie pozostawiają złudzeń, do jakiego segmentu słuchawek Bluetooth należą. Staranne wykonanie z użyciem wysokiej klasy materiałów dają poczucie obcowania z czymś świetnie zaprojektowanym. Wraz z dopracowanym brzmieniem, zadbano też o czas pracy na jednym ładowaniu. Najnowsze słuchawki od Banga dają wyraz technicznych możliwości marki. Dla osób poszukujących dobrego brzmienia w każdym miejscu, zachęcamy do zainteresowania się modelem EX. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te spotkają się z Państwa oczekiwaniami zarówno w kwestiach sonicznych jak i czysto estetycznych.

Poszukując kompaktowych słuchawek z aktywną redukcją szumu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Oferujemy modele wiodących marek w szerokim zakresie cenowym – o każdym z nich można szczegółowo porozmawiać z naszymi ekspertami. Po więcej wiedzy i nowości ze świata dobrego brzmienia zachęcamy do odwiedzenia Strefy Wiedzy Top Hi-Fi & Video Design. Sprzęt, który wzbudza Twoje zainteresowanie jest dostępny do wypróbowania w jednym z naszych salonów, wystarczy wcześniej się umówić. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj (i oglądaj) więcej o sprzęcie audio:

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: