Poprzedni
Następny

Sean Penn - człowiek renesansu?

Sean Penn wydaje się jednym ze swoich bohaterów swoich filmów, które oglądamy na swoim kinie domowym - wszestronnie utalentowany, zdeterminowany, by postawić na swoim, jednak momentami podejmujący decyzje, które zostawiają rysy na wizerunku, w tym przemoc wobec swoich kobiet, narkotyki i szalone imprezy w młodości.

Soundbar Bowers & Wilkins Panorama 3

Sean Penn: skazany na aktorstwo

Już od swoich urodzin w 1960 roku Sean Penn był ,,skazany’’ na świat filmu - to tam toczyła się większość życia obojga jego rodziców - reżysera i aktora Leo Penna oraz aktorki Eileen Ryan. Obracając się wśród ludzi kina, czymś naturalnym było dla niego to, że w pewnym momencie złapał za kamerę i zaczął eksperymentować, filmując swoich dwóch najlepszych kumpli z dzieciństwa, którymi nota bene byli bracia Charlie Sheen i Emilio Estevez.

Młody Sean po raz pierwszy stanął przed kamerą w wieku 14 lat - w tamtym czasie jego ojciec reżyserował mega popularny serial telewizyjny ,,Domek na prerii” i załatwił synowi posadę statysty w jednym z odcinków.

Prawdziwa kariera aktorska młodego Penna zaczęła się jednak dopiero 7 lat później, kiedy zagrał aspirującego żołnierza w dramacie akcji ,,Szkoła kadetów’’ (1981). Jego rola przeszła bez większego echa, ale była na tyle ciekawa, że szybko dostał propozycję kolejnej.

W 1982 roku wcielił się w wyluzowanego surfera w przebojowej komedii ,,Beztroskie lata w Ridgemont High’’, a grany przez niego Jeff Spicoli zostawił swój ślad w historii popkultury, szeroko popularyzując nowe wówczas słowo ,,dude’’ (pol.  koleś).

Korzystając z fali niespodziewanej popularności, Sean Penn poszedł za ciosem i zrobił trzeci film - dramat ,,Niegrzeczni chłopcy’’ (1983) , w którym zagrał tak zwanego ,,chłopaka z problemami’’. Właśnie ta rola zwróciła uwagę krytyków i sprawiła, że młody Penn zaczął być postrzegany jako poważny aktor.

Do początku lat dziewięćdziesiątych Sean zagrał w kilku dobrze przyjętych filmach - m.in. dramatach ,,Sokół i koka’’ (1985) i ,,W swoim kręgu’’ (1986), jednak wtedy nagle przyszło zmęczenie branżą. Zrobił więc sobie kilkuletnią przerwę od grania, by skupić się na swoim debiucie w roli reżysera.

Sean Penn: laureat Oscara

Wrócił z przytupem - za rolę rasistowskiego mordercy w dramacie ,,Przed egzekucją’’ z 1995 roku doczekał się nominacji do Oscara. Druga nominacja pojawiła się 1999 r. za rolę egoistycznego pianisty w komedii Woody’ego Allena ,,Słodki drań’’, a trzecia - dwa lata później za poruszającą rolę upośledzonego intelektualnie ojca w dramacie ,,Jestem Sam’’ z 2001 r. Na statuetkę musiał jednak poczekać jeszcze kolejne dwa lata. Ostatecznie Akademia nagrodziła go w 2003 r. za rolę w filmie ,,Rzeka tajemnic’’ Clinta Eastwooda na podstawie kryminału Dennisa Lehane'a.

[Zobacz też: Reżyser Clint Eastwood: 10 filmów, które warto obejrzeć]

Druga statuetka trafiła w jego ręce w 2008 roku za rolę polityka i ikony praw homoseksualistów Harveya Milka w filmie biograficznym ,,Obywatel Milk’’.

Od tamtego czasu zagrał jeszcze w paru filmach, jednak żaden nie odbił się większym echem, a sam Penn wydawał się być pochłonięty innymi rzeczami - reżyserią i aktywizmem.

Sean Penn: reżyser

Za kamerą Penn czuje się równie pewnie jak i przed nią. W roli reżysera zadebiutował w 1991 roku z dramatem ,,Indiański biegacz’’, który opierał się na… piosence Bruce’a Springsteena ,,Highway Patrolman’’ z 1982 r. Mariaż kina i muzyki bardzo przypadł mu do gustu, więc zrobił też kilka teledysków dla takich artystów jak m.in. Shania Twain (,,Dance with the One That Brought You" z 1993 r.) czy Peter Gabriel (,,The Barry Williams Show" z 2002 r.).

Drugim pełnym metrażem w reżyserskiej karierze Seana Penna był film dramat psychologiczny ,,Obsesja’’ z 1995 r. z Jackiem Nicholsonem w roli podstarzałego jubilera, który szuka zemsty za śmierć swojej jedynej córki. Penn zaprosił go do współpracy również 6 lat później - spotkali się na planie filmu ,,Obietnica’’, gdzie Nicholson ponownie zagrał mściciela, jednak tym razem był to emerytowany policjant, który za wszelką cenę chce zamknąć sprawę morderstwa małej dziewczynki. Żaden z tych filmów nie zdobył większego pogłosu, co skłoniło reżysera do spojrzenia w nieco inną stronę - zainteresował się dokumentalistyką.

Jego pierwszy dokument ,,11.09.01’’ miał premierę rok po zamachu terrorystycznym na World Trade Center i opowiadał o tragedii, która tego dnia spadła na Amerykę oraz cały wolny świat.

W 2007 roku wrócił do świata fabuły, robiąc film ,,Wszystko za życie’’ - opartą na faktach opowieść o młodym chłopaku, który postanowił rzucić życie w społeczeństwie oraz wszystkie dobra materialne i zamieszkał w dziczy. Penn zebrał za niego całkiem niezłe opinie, podobnie jak dedykowana ścieżka dźwiękowa, którą skomponował Eddie Vedder z zespołu Pearl Jam.

W 2016 r. światło dzienne ujrzał kolejny dramat w jego reżyserii - ,,Jej twarz’’ z Charlize Theron i Javierem Bardemem. Film opowiada o romansie szefowej organizacji humanitarnej i lekarza, którzy poznają się w najniebezpieczniejszym regionie Liberii. Spotkał się z całkiem niezłym przyjęciem i dostał nawet nominację do Złotej Palmy w Cannes.

Najnowszym dziełem reżyserskim Seana Penna również jest dramat. ,,Flag Day’’ z 2021 roku to film, w którym sam zagrał główną rolę - ojca, który para się kilkoma nielegalnymi zajęciami, by zapewnić swojej jedynej córce lepszą przyszłość. Co ciekawe, w rolę nastolatki wcieliła się prawdziwa córka aktora, Dylan Penn.

Sean Penn: aktywista

Oprócz aktorstwa i reżyserii Penn zawsze znajdował czas na aktywizm. Od lat aktywnie angażuje się w działalność polityczną i społeczną, walcząc o równość, wolność słowa i świat bez wojny. Działa również na rzecz ofiar kataklizmów (w tym huraganu Katrina z 2005 r. i trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r)., a jego organizacja non-profit o nazwie Community Organized Relief Effort (CORE) organizowała bezpłatne testy na COVID-19 dla najbardziej potrzebujących.

Artysta nie pozostał obojętny również na problem inwazji Rosji na Ukrainę. Przyleciał na miejsce z kamerą tuż po wybuchu wojny, uczestniczył w konferencjach prasowych w Kijowie, spotkał się z wieloma urzędnikami, personelem wojskowym oraz przerażonymi obywatelami.

Kiedy w Ukrainie zrobiło się bardzo niebezpiecznie, Penn i jego ekipa musieli porzucić szwankujące auto i przemierzyć pieszo wiele kilometrów do granicy z Polską. Aktualnie działa na terenie naszego kraju, a w miniony weekend odbył spotkanie na temat wojny z premierem Morawieckim.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: