Poprzedni
Następny

Reżyser Clint Eastwood: 10 filmów, które warto obejrzeć

Clint Eastwood to bardzo płodny twórca – dosłownie i w przenośni. Poza ósemką dzieci spłodził wiele filmów, w międzyczasie zyskując sympatię wielbicieli kina także swoimi zdolnościami aktorskimi oraz kompozytorskimi, a za swoje osiągnięcia w kinematografii zdobył wiele nagród, w tym 13 Oscarów i 8 Złotych Globów. Dzisiaj odświeżymy Wam tylko jeden kunszt tego utalentowanego 90-latka – oto 10 filmów w jego reżyserii, które warto wrzucić na swoje kino domowe w te długie, mroźne wieczory.

fot. Kadr z filmu “Bez przebaczenia”

Niesamowity jeździec (1985)

“Niesamowity jeździec” to film z 1985 roku, którego tytuł nawiązuje do czterech Jeźdźców Apokalipsy i który był najlepiej zarabiającym westernem lat osiemdziesiątych.

Jego akcja toczy się w małym miasteczku na Dzikim Zachodzie, którego mieszkańcy, a zwłaszcza miejscowi poszukiwacze złota, są terroryzowani przez bandę łotrów pod batutą wpływowego włodarza. Kiedy na miejsce przybywa tajemniczy jeździec (Clint Eastwood), sytuacja ulega zmianę i to on staje się celem ataków zdegenerowanych kowbojów.

Bez przebaczenia (1992)

Najlepszą reklamą dla tego westernu z lat dziewięćdziesiątych są 4 Oscary, 2 Złote Globy i 19 innych nagród. Kiedy prostytutka Delilah Fitzgerald (Anna Thomson) zostaje oszpecona przez dwóch kowbojów w Big Whiskey w Wyoming, jej koleżanki z burdeli burdelu wyznaczają nagrodę zą zamordowanie sprawców, ku niezadowoleniu szeryfa Little Billa Daggetta (Gene Hackman). Na nagrodę czyhają dwie grupy rewolwerowców – jedna prowadzona przez starzejącego się byłego rewolwerowca i łowcy nagród Williama Munny'ego (Clint Eastwood), a druga pod przewodnictwem starego łotra o imieniu English Bob (Richard Harris). Przed rewolwerowcami niełatwe zadanie – nagrodę otrzyma tylko ekipa, której uda się przechytrzyć pozostałych (z szeryfem na czele) i zabić sprawców zamieszania.


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


Co się wydarzyło w Madison County (1995)

“Co się wydarzyło w Madison County” to kultowy wyciskacz łez na podstawie bestsellerowej powieści spod pióra Roberta Jamesa Wallera z 1992 roku, w którym obok Eastwooda pojawiła się Meryl Streep. Ta poruszająca historia miłosna opowiada o fotografie, którego zadaniem jest sfotografowanie historycznych mostów hrabstwa Madison. Tam poznaje gospodynię domową, której mąż i dzieci wyjeżdżają na wycieczkę i oboje zdają sobie sprawę, że są bratnimi duszami, które spotkały się zbyt późno. 

Władza absolutna (1997)

“Władza absolutna” to polityczny thriller, którego scenariusz oparto na powieści Davida Baldacciego z 1996 roku, a obok Eastwooda zobaczymy na ekranie również między innymi Gene’a Hackmana, Eda Harrisa i Laurę Linney.

Akcja filmu rozpoczyna się w noc, kiedy starzejący się włamywacz postanawia obrabować mieszkanie znanego miliardera, lecz przypadkiem staje się świadkiem morderstwa na zlecenie prezydenta Stanów Zjednoczonych (Gene Hackman). Chociaż ucieka z miejsca zbrodni, szybko zostaje wrobiony w morderstwo, więc musi szukać sprawiedliwości poza prawem. Pomaga mu w tym detektyw Seth Frank (Ed Harris).

Kosmiczni kowboje (2000)

Clint Eastwood, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland i James Garner jako grupa pilotów, dla których nadszedł czas, by zrobić coś dla swojego kraju i spełnić marzenie o wyprawie w kosmos. W 1958 roku członkowie byli oni członkami Team Daedalus, grupy najlepszych pilotów testowych Air Force, którzy mieli być pierwszymi Amerykanami w kosmosie. Kiedy jednak w tym samym roku powstała NASA, zostali zepchnięci na bok, lecz nigdy nie przestali marzyć o wielkiej misji. Ich marzenie w końcu zostanie spełnione.

Rzeka Tajemnic (2003)

“Rzeka tajemnic” to adaptacja trzymającej w napięciu powieści Dennisa Lehane z 2001 roku i pierwszy film, do którego skomponował ścieżkę dźwiękową Clint Eastwood. Wśród wielu innych wyróżnień film zdobył 2 Oscary oraz 2 Złote Globy. Kiedy córka byłego skazańca Jimmy'ego Marcusa (Sean Penn) zostaje zamordowana, los sprawia, że znowu spotyka na swojej drodze dwóch przyjaciół z dzieciństwa. Dave (Tim Robbins) był ostatnią osobą, która widziała jego córkę żywą, a Sean (Kevin Bacon) jest detektywem z wydziału zabójstw, który zostaje przydzielony do sprawy. W czasie gdy prowadzi on swoje dochodzenie, Jimmy prowadzi nieoficjalne spytki za pomocą sąsiedzkiej sieci kontaktów i podejrzewa, że to Dave zamordował jego dziecko, rozważając wzięcie sprawy w swoje ręce.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


Sztandar chwały (2006)

Film “Sztandar chwały” to dramat wojenny inspirowany bestsellerową książką Jamesa Bradleya i Rona Powersa, która opowiada o sześciu amerykańskich marines, którzy zyskali sławę dzięki kultowej już fotografii Joe Rosenthala z 1945 r., na której po wygraniu jednej z najbardziej kosztownych i najcięższych bitew w historii USA wznoszą amerykańską flagę na wzgórzu Iwo Jimy.

Gran Torino (2008)

“Gran Torino” to amerykański dramat z 2008 roku, który zapisał się w historii kina nie tylko za sprawą świetnej pracy reżysera i aktorów, ale i tego, iż był pierwszym mainstreamowym filmem, w którym pojawiła się liczna grupa aktorów amerykańsko-hmongskiego lub hmongskiego pochodzenia. Hmongowie są liczną grupą etniczną, która zamieszkuje głównie górzyste regiony Południowo-Wschodniej Azji, jednak ma swoich przedstawicieli również w innych częściach globu, między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka ich prawie 300 tysięcy.

Akcja filmu śledzi Walta Kowalskiego (Eastwood), który jest świeżo owdowiałym, wyobcowanym i wściekłym na cały świat weteranie wojny w Korei. Kiedy pewnego dnia przyłapuje swojego młodego sąsiada Thao Vang Lor na próbie kradzieży jego ukochanego Forda Gran Torino z 1972 roku w ramach gangowej inicjacji, udaremnia głupi pomysł chłopaka i rozwija interesującą znajomość z nim i jego rodziną.

Snajper (2015)

“Snajper” to biograficzny dramat wojenny luźno oparty na wspomnieniach “Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii” autorstwa Chrisa Kyle’a, Scotta McEwena i Jima DeFelice. Opowiada on historię strzelca sił specjalnych marynarki wojennej Chrisa Kyle’a (Bradley Cooper) , który bierze sobie do serca jedyną misję – ochronę swoich towarzyszy – i staje się jednym z najbardziej śmiercionośnych snajperów w historii Ameryki. Jego precyzyjna celność nie tylko ratuje niezliczoną ilość istnień ludzkich, ale także czyni go głównym celem wroga. Pomimo poważnego zagrożenia i wewnętrznej walki o bycie dobrym mężem i ojcem dla swojej rodziny w Stanach, Kyle odbywa w Iraku cztery tury służby, a kiedy jednak w końcu wraca do domu, stwierdza, że nie potrafi zostawić wojny za sobą.

Przemytnik (2018)

“Przemytnik” to kryminał na podstawie scenariusza inspirowanego artykułem reportera “The New York Times” Sama Dolnicka, który kilka lat wcześniej opisał historię 90-letniego popularnego ogrodnika i zasłużonego weterana II wojny światowej Earla Stone’a, który pewnego dnia został przyłapany na przemycie kokainy na zlecenie meksykańskiego kartelu Sinaola. Choć w chwili aresztowania miał on przy sobie narkotyki o wartości 3 milionów dolarów, dostał bardzo łagodny wyrok (3 lata), ponieważ jego prawnik przyjął linię obrony opartą na rzekomej demencji swojego klienta. Obok samego Eastwooda zobaczymy na ekranie m.in. Bradleya Coopera, Laurence’a Fishburne’a, i Andy’ego Garcię.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: