Poprzedni
Następny

Ridley Scott: 6 filmów, które warto sobie odświeżyć

Najbardziej znamy go z takich obrazów jak “Obcy”, “Blade Runner”, czy “Gladiator”, jednak w swoim 83-letnim życiu Ridley Scott podjął się reżyserki aż 56 razy, tworząc filmy, seriale i krótkometrażówki, które oglądał cały świat. Te pozycje na pewno znacie aż za dobrze, więc dziś przypomnimy Wam kilka starszych filmów reżysera, które warto ponownie (lub po raz pierwszy) obejrzeć na swoim kinie domowym.

fot. kadr z filmu “Legenda”, reż. Ridley Scott

Czarny Deszcz (1989)

Stare, dobre kino akcji zawsze daje radę! Akcja “Czarnego Deszczu” ma miejsce w mrocznej i zaniedbanej japońskiej Osace, w której drogę wśród smogu i dymu wskazują reklamowe neony, a na każdym rogu czają się podejrzane typy, robiąc na ulicy swoje brudne interesy. Wśród tego krajobrazu poznajemy dwóch nowojorskich gliniarzy (Michael Douglas i Andy Garcia), którzy przybyli tu, by sprawiedliwości stało się zadość. Jako że to oni schwytali w Stanach niebezpiecznego japońskiego gangstera, który zamordował dwie osoby, to właśnie im przypadło przekazanie go policji w Osace. A przynajmniej wydawało im się, że policji – okazuje się, że Yakuza miała trochę inny plan, więc jej członkowie przechwycili więźnia, udając funkcjonariuszy tamtejszej policji. Kiedy nowojorscy gliniarze orientują się, co zrobili, rzucają się w pościg za przestępcą, niebezpiecznie zagłębiając się w specyfikę działań japońskiej mafii.

Osaczona (1987)

Historia stara jak świat – zakazana miłość z kryminalnymi porachunkami w tle. Kiedy w ekskluzywnym klubie nocnym Claire (Mimi Rogers) staje się świadkiem morderstwa właściciela lokalu i zarazem jej przyjaciela przez znanego gangstera, świeżo awansowany na detektywa jednego z komisariatów na Manhattanie Mike (Tom Berenger) zostaje przydzielony do ochrony kobiety. Mimo że detektyw ma żonę i dziecko, szybko zakochuje się w Claire i nawiązuje z nią romans, lecz kwitnącemu uczuciu cały czas zagraża zdeterminowany, by zlikwidować świadka mafioso.

Legenda (1985)

“Legenda” to pozycja, którą powinien sprawdzić każdy fan gatunku fantasy z czasów jego rozkwitu. Mimo totalnej finansowej klapy i miażdżących opinii większości krytyków, wielu koneserów gatunku uważa film za kultowy, co potwierdzają oceny na najpopularniejszych serwisach filmowych. 

O czym jest ten film? Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy to, iż historia opowiada o potyczkach dobra ze złem, a świadkami tej rywalizacji są jednorożce, kasnoludy i inne magiczne stworzenia. Pan Ciemności (Tim Curry) planuje pogrążyć cały świat w wiecznej nocy, ale żeby tego dokonać musi zdobyć róg ostatniego z żyjących jednorożców. Kiedy wieść o zagrożeniu dociera do Jacka (Tom Cruise), razem z przyjaciółmi postanawia zrobić wszystko, żeby uratować swój świat.


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


Naciągacze (2003)

Ridley Scott rzadko kojarzony jest z komediami, więc niewiele osób pamięta jego komediodramat “Naciągacze” z początku poprzedniej dekady. Opowiada on historię Roya (Nicolas Cage), oszusta z obsesyjno-kompulsywnymi zaburzeniami, którego “spokojne” codzienne życie przestępcze zostaje zaburzone przez niespodziewaną wizytę nastoletniej córki. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, czym para się tatuś, postanawia wkroczyć do rodzinnego biznesu, dołączając do Roya i jego partnera Franka (Sam Rockwell).

Królestwo niebieskie (2005)

W wielu miejscach internetu pojawiają się głosy, że gwiazdorsko obsadzone “Królestwo niebieskie” jest jednym z najbardziej niedocenianych filmów Scotta. Czy tak jest? Na pewno jest jedną z najbardziej epickich opowieści historycznych ostatniego dwudziestolecia.

Akcja ma miejsce w 1186 roku, kiedy światem targają konflikty na tle religijnym i spiski polityczne. Kiedy młody kowal Balian (Orlando Bloom) w tragicznych okolicznościach traci żonę i dziecko, spotyka swojego prawdziwego ojca, którego nigdy nie poznał – rycerza Godfreya z Ibelinu (Liam Neeson). Ten przekonuje go, by przyłączył się do jego wyprawy do Ziemi Świętej, na co chłopak przystaje, nie wiedząc, na jak brutalne i ważne historycznie wydarzenia się pisze. Nie podejrzewa też, że na swojej drodze spotka nową miłość (Eva Green).

W sieci kłamstw (2008)

“W sieci kłamstw” to thriller akcji z gwiazdorską obsadą, który Ridley Scott oparł na powieści Davida Ignatiusa z 2007 roku. Film porusza problem napięć politycznych między zachodnimi i arabskimi społeczeństwami, pokazując go przez pryzmat szpiegowskich działań na Bliskim Wschodzie. Pierwotnie wszystkie zdjęcia miały być kręcone w Dubaju, jednak jego władze cofnęły zgodę ze względu na zbyt polityczny charakter scenariusza, więc przeniesiono je do Maroka i Stanów Zjednoczonych.

Historia opowiada o Agencie CIA Rogerze (Leonardo Di Caprio), który w celu schwytania groźnego terrorysty o imieniu Al-Saleem układa bardzo niebezpieczny plan, zakładający stworzenie fikcyjnej organizacji terrorystycznej, która wywabi przestępcę z ukrycia. Pomaga mu w tym mistrz podstępnych zasadzek Ed (Russel Crowe) i obaj robią wszystko, by zachować swój plan w tajemnicy przed szefem jordańskiego wywiadu, ponieważ mogą przypłacić to śmiercią.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: