Poprzedni
Następny

14 rzeczy, których nie wiecie o serialu "Wikingowie"

“Wikingowie” to serial powstały na zlecenie kanadyjskiego History Channel i historia, która podbiła telewizory fanów na całym świecie. Wbrew powszechnym wyobrażeniom ta częściowo oparta na faktach opowieść o wojownikach nie opiera się tylko na przemocy, lecz przybliża również strategie dalekich podbojów i emocje towarzyszące morskim wyprawom w nieznane, nie pomijając też pikantnych szczegółów z życia prywatnego legendarnych wojowników. Jeśli należycie do fanów serialu, pewnie zainteresują Was ciekawostki, które dziś dla Was przygotowaliśmy!

fot. kadr z serialu “Wikingowie”

1. Symbolika ze świata Wikingów

Postacie kobiet, które wielokrotnie pojawiają się w czołówce serialu, nie są przypadkowe – reprezentują dziewięć córek Ran, które według wierzeń wikingów były personifikacją dzikich morskich fal. Także kruki nie pojawiają się tu bez powodu – w nordyckiej mitologii bóg Odyn posiadał posłańców w postaci dwóch kruków o imionach Huginn i Muninn.

2. To miał być mini serial

Według początkowych ustaleń serial miał zamknąć się w dziewięciu odcinkach, jednak towarzysząca mu od początku ogromna popularność sprawiła, że postanowiono przedłużyć licencję o kolejne sezony.

3. Ragnar: był albo nie był

Grana przez Travisa Fimmela postać Ragnara Lodbroka jest oparta na islandzkiej legedzie o wielkim wojowniku, jednak historycy do dziś nie są pewni, czy legendarny przywódca wikingów w istocie istniał.

4. Wikingowie: ocieplanie wizerunku

Michael Hirst, który jest “ojcem” serialu stwierdził, że postanowił nakręcić “Wikingów”, żeby przedstawić szerszej publiczności bardziej prawdziwy i wielowymiarowy portret wikingów, inny niż ich powszechny wizerunek brutalnych najeźdźców.

5. Girl Power w epoce wikingów

Katheryn Winnick, która wcieliła się w postać Lagerthy, ma duże doświadczenie w bitce – jest posiadaczką czarnego pasa trzeciego stopnia Taekwondo oraz czarnego pasa drugiego stopnia w Karate. Mało tego – jest też licencjonowaną ochroniarką! 


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


6. Wiking to nie pochodzenie, wiking to styl życia

Wbrew temu, co wydaje się wielu niedokształconym, wikingowie nie są grupą etniczną. Słowo “wiking” oznaczało daleką wyprawę morską, z czasem ściśle powiązaną z napadaniem. 

7. Makijaż w czasach grabieży

Zastanawiacie się, dlaczego niektórzy wikingowie w serialu mają oczy pomalowane na ciemno? To nie jest fanaberia makijażystów, lecz fakt – wojownicy nakładali specjalny naturalny cień na oczy, by uchronić je przed szkodliwym działaniem odbijającego się od tafli wody słońca.

8. Aktorstwo ma we krwi

Kojarzycie niespokojnego Flokiego? To Gustaf, członek aktorskiego klanu Skarsgårdów. Na pewno kojarzycie też jego braci, Alexandra (“Czysta Krew”, “Melancholia”) i Billa (“To”, Castle Rock”), a także ojca Stellana (“Przełamując fale”, “Mamma Mia!”). 

Co zabawne, Floki to imię, które w języku nordyckim oznacza bohaterskiego wikinga, zaś w szwedzkim wariacja tego słowa opisuje lekko szaloną lub bardzo zdezorientowaną osobę. 

9. Dziara Rollo

Tatuaż, który widnieje na ramieniu Rollo (Clive Standen), przedstawia scenę z norweskiej mitologii, w której wilki Hati i Skoll próbują złapać słońce i księżyc.

10. Rogate hełmy to bujda

Jeśli dziwi Was to, że serialowi wikingowie nie noszą hełmów z potężnym porożem, już spieszymy z wyjaśnieniem – to nakrycie głowy to w ich przypadku bujda. Nie istnieją na to żadne dowody, a historyczne źródła wiążą pojawienie się rogów w ich wizerunku wraz z powstaniem pierwszych wzmianek o wojownikach w kronikach chrześcijańskiej Europy. Prawdopodobnie miało to jeszcze bardziej zdemonizować wizerunek brutalnych najeźdźców.

11. Dumka na cztery głosy

Za każdym razem, kiedy w serialu pojawia się scena z udziałem dużych skupisk wikingów, w tle słychać mieszankę czterech języków: islandzkiego, duńskiego, norweskiego i szwedzkiego.


Doskonale dobrany zestaw kina domowego? Do takich na pewno będzie należał system oparty na najnowszym RX-A2A. Sprawdź propozycje naszych zestawów i wybierz najlepszą dla siebie opcję.


12. Moda w czasach zagłady

Trzeba przyznać, że kostiumolodzy na planie ‘Wikingów” zrobili kawał porządnej roboty, jednak dla dobra estetyki serialu i wygody aktorów musieli nieco nagiąć zasady, jeśli chodzi o realistyczne odzwierciedlenie ich garderoby. Historycy zauważają, że prawdziwi wikingowie nosili na sobie dużo więcej zbroi, niż można zobaczyć w serialu.

13. Rollo istniał naprawdę

Postać Rollo, czyli brata Ragnara, opiera się na prawdziwej osobie wikinga o imieniu Hrolf, który zdobył kawałek terytorium Francji, znany dzisiaj jako Normandia, czyli Ziemia Norsemana (wikinga). Nieźle, prawda? Podobno był on również pra-pra-pra dziadkiem Wilhelma Zdobywcy.

14. Majtki o sześciocyfrowej wartości

Wcielający się w postać Ragnara Travis Fimmel rozpoczął drogę do swojej kariery w latach dziewięćdziesiątych jako model bielizny marki Calvin Klein, dzięki czemu stał się ówczesnym bożyszczem amerykańskich kobiet. Kontrakt z domem mody to nie była byle jaka umowa – Fimmel zapisał się w historii jako pierwszy model, któremu firma zapłaciła sześciocyfrową kwotę.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: