Poprzedni
Następny

8 rzeczy, których nie wiedzieliście o filmie “Mortal Kombat”

Od premiery kultowej adaptacji gry komputerowej “Mortal Kombat” minęło ponad 25 lat, lecz wszyscy prawdziwi fani doskonale pamiętają każdą nutkę ze ścieżki dźwiękowej i najlepsze sekwencje walki. Jako że jeszcze w tym roku czeka nas premiera nowego filmu pod tym szyldem, warto wcześniej odświeżyć na swoim kinie domowym pierwowzór. Zanim jednak to zrobicie, zerknijcie na kilka ciekawostek o ulubionym filmie gamerów lat 90.!

fot. kadr z filmu “Mortal Kombat”, 1995 r.

1. Soundtrack “Mortal Kombat” utorował muzyce dance drogę do platynowych płyt

Chyba każdy zna muzyczny motyw przewodni “Mortal Kombat”, ale nie wszyscy wiedzą, że cały soundtrack pokrył się platyną w zaledwie dwa tygodnie po premierze filmu. Wcale nas to nie dziwi! Co najlepsze, producenci filmu mieli ogromny kłopot ze znalezieniem wytwórni płytowej, która wydałaby ten album – takie tuzy przemysłu muzycznego jak Sony, czy Virgin Records odmówiły współpracy, ponieważ nie widziały w swoim portfolio miejsca na szybką muzykę taneczną. Ostatecznie padło na małą wytwórnię o nazwie TVT Records, a ścieżka dźwiękowa zdobyła pierwszą platynę w historii EDM, czyli elektronicznej muzyki tanecznej.

2. Ojciec “Mortal Kombat” dubbingował postać Scorpiona

Pamiętacie charakterystyczny głos Scorpiona? Należał do człowieka, bez którego gra “Mortal Kombat” nigdy by nie powstała – Eda Boona, jej współtwórcy. Z kolei rolę Scorpiona zagrał Chris Casamassa, który pierwotnie zgłosił się na przesłuchanie do roli kaskadera. Jego występ tak bardzo spodobał się producentom, że od razu zdecydowali się dać mu angaż.

3. Jean-Claude Wam nie dam 

Podobno postać Johnny’ego Cage’a w grze była wzorowana na Jeanie-Claude Van Dammie i właśnie jemu pierwotnie zaproponowano tę rolę. Ten jednak złamał serca producentom, odrzucając ich propozycję na rzecz zagrania w filmie “Uliczny wojownik”.

4. Christopher Lambert – człowiek renesansu

Christopher Lambert to bardzo wszechstronny aktor – nie dość, że zagrał w filmie  Raidena, to jeszcze zgodził podłożyć się jego głos we francuskiej wersji dubbingowej. Nie dziwne, że tak się zaangażował – podobno w prawdziwym życiu jest wielkim fanem komputerowych bijatyk. Co ciekawe, w pierwszej kolejności rolę Raidena zaproponowano sir Seanowi Connery, jednak ten odmówił, ponieważ wówczas nie interesowały go wymagające fizycznie role – podobno powiedział, że woli grać w golfa.


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


5. W raju też czasami trzeba do łazienki

Część scen filmu kręcono na bardzo oddalonych od cywilizacji tajskich wysepkach, na które można było dostać się jedynie drogą morską. Dzikie tereny były bardzo małe, ale tak bardzo oddalone od stałego lądu, że każdorazowo budowano na nich małe wychodki, by oszczędzić ekipie filmowej ciągłych uporczywych rejsów za potrzebą. 

6. Mniej krwi = więcej pieniędzy

Pierwszy scenariusz filmu znacznie lepiej odzwierciedlał grę-matkę, która jest dość brutalna i wulgarna i właśnie z tego powodu został odrzucony przez wytwórnię filmową New Line Cinema – jako pozycja tylko dla dorosłych nie przyniósłby odpowiednio wysokich dochodów. Producenci zostali więc poproszeni o “delikatne” szlify, jednak na tyle głębokie, by film był odpowiedni dla widowni 13+. Wiedzieli, co robią.

7. Cameron Diaz kontra Bridgette Wilson

Mało brakowało, a Bridgette Wilson nie zagrałaby roli Sonyi Blade. Proces castingowy do tej roli był bardzo długi i męczący, więc kiedy w międzyczasie zaproponowano jej rolę w filmie “Billy Madison” u boku Adama Sandlera, postanowiła ją przyjąć. Wówczas producenci obsadzili Cameron Diaz, która – po sukcesie filmu “Maska” – była w tym czasie jednym najgorętszych kobiecych nazwisk w Hollywood. Pechowo dla niej, podczas jednego z treningów przed rozpoczęciem zdjęć złamała rękę. Szczęśliwie dla Bridgette Wilson, właśnie zakończyła zdjęcia do “Billy’ego Madisona”, więc z radością od razu wskoczyła na miejsce Diaz i rozpoczęła mordercze treningi do scen walki, w których (wszystkich) zagrała bez pomocy kaskaderki. 

8. Zawód przyszłości?

Linden Ashby, który wcielił się w rolę Johnny’ego Cage’a, powiedział w jednym z wywiadów, że urzędujący na planie zlokalizowanym w Los Angeles lekarz jakimś cudem pełnił tam też rolę ochroniarza planu. Podobno odmówił wejścia nawet Tomowi Cruise’owi, który akurat był w okolicy. Swoją drogą, połączenie fuchy ochroniarza z lekarzem wydaje się genialnym pomysłem – kiedy jeden ochrania zbyt “żarliwie”, drugi zawsze może to naprawić.

A w kwietniu tego roku będzie tak:

Natomiast jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: