Poprzedni
Następny

Pierwszy przedwzmacniacz gramofonowy firmy Hegel – model V10

Hegel zaprezentował pierwszy w swojej ofercie przedwzmacniacz gramofonowy – model V10. Najnowsza konstrukcja typu plug-and-play urzeczywistnia całkowicie nowe podejście do starej technologii i pozwala wydobyć najdrobniejsze szczegóły z winylowych nagrań.

V10 - pierwszy przedwzmacniacz gramofonowy Hegla

Firma Hegel od początku swojej działalności za cel postawiła sobie przesuwanie granic. Wszystko po to, aby w tworzonych produktach uzyskać wspaniały i neutralny dźwięk z mniejszymi zniekształceniami. Do tej pory przekonać się o tym można było za pośrednictwem m.in. zaawansowanych wzmacniaczy zintegrowanych norweskiej marki, choćby modelu H95. Teraz charakterystyczny dla Hegla dźwięk użytkownik znajdzie również w nowym przedwzmacniaczu gramofonowym, który stanowi odpowiedź na rosnącą popularność płyt winylowych.

Czysty Hegel

Przy opracowywaniu modelu V10 projektanci Hegla bazowali na obszernej wiedzy w zakresie konstruowania najnowocześniejszych wzmacniaczy. Stąd też, jak podkreśla zespół inżynierów, V10 to „czysty Hegel”, zbudowany od podstaw z wykorzystaniem nowoczesnej, dyskretnej amplifikacji. Tym samym użytkownik może liczyć na przedwzmacniacz gramofonowy z sygnaturą dźwiękową znaną ze wzmacniaczy i przetworników c/a Norwegów. Dźwięk jest detaliczny i neutralny, a scena dźwiękowa i obrazowanie pozostaje takie, jakie tylko winyl może zapewnić. Rezultatem jest pierwszy w ofercie Hegla przedwzmacniacz gramofonowy, który pozwala sięgnąć do nagrań i wydobyć z nich każdy detal.

Wraz z modelem V10 konstruktorzy chcieli sprawić, aby słuchanie winyli stało się jeszcze bardziej wyjątkowym doświadczeniem, a muzyka z nich brzmiała tak dobrze, jak to tylko możliwe. W osiągnięciu tego efektu wykorzystano szereg nietuzinkowych rozwiązań technicznych, które przełożyły się na bezprecedensową przejrzystość i krajobraz dźwiękowy.

Innowacyjne rozwiązania

Obudowę podzielono na dwie komory fizycznie oddzielające zasilanie od czułego układu wzmocnienia. W ten sposób nie zachodzi żadna wykrywalna interferencja pomiędzy dwoma sekcjami. Ponadto dla uzyskania najlepszego możliwego połączenia, projektanci sięgnęli po pozłacane terminale, zbalansowane wyjścia XLR i solidną, specjalnie przygotowaną śrubę uziemienia. Z kolei niezwykle ważny stopień wejściowy wyposażono w niskoszumowe tranzystory dyskretne JFET dla wejścia MM (moving magnet) i MC (moving coil). Wyeliminowanie zewnętrznego szumu jest szczególnie istotne przy korzystaniu z czułych wkładek MC o niskiej mocy wyjściowej. Dlatego też wejście MC zostało wzbogacone w cztery tego typu tranzystory połączone równolegle, dzięki czemu udało się całkowicie wyciszyć wejście i zatrzymać sprzężenie zwrotne prądu polaryzacji do cewki wkładki.

Sygnał wejściowy trafia do równie cichych obwodów wzmacniacza. Tam stopnie wzmocnienia MM i MC wykorzystują niskoszumowe zasilanie zbudowane z dyskretnych tranzystorów bipolarnych, co ma na celu zminimalizowanie szumu sygnału. Przekłada się to na niezwykle dokładne wzmocnienie sygnału wejściowego docierającego z gramofonu. Dodatkowo V10 może poszczycić się liniowym, niskoszumowym zasilaczem analogowym AC. Moduł ten wyposażono w transformator z rdzeniem E, który odpowiada za wyeliminowanie wszelkich możliwych zakłóceń.

Łatwa obsługa i możliwość indywidualnej konfiguracji

Model V10 został skonfigurowany jako przedwzmacniacz gramofonowy MM typu plug-and-play. Tym samym mogą cieszyć się nim wszyscy entuzjaści winylu. Bardziej wymagający melomani mają możliwość jego optymalizowania, dostosowując konfigurację V10 do własnych preferencji, np. poprzez dopasowanie dowolnej wkładki MM lub MC.

Pojemność wkładki MM można dowolnie zwiększać od 100 do 467 pF. W przypadku wkładki MC impedancję można dowolnie regulować pomiędzy 33 i 550 Ω lub ustalić na poziomie 47 . Dla obu wkładek wzmocnienie można zwiększyć o 5, 10 lub 12 dB, dopasowując się do wyjścia innych źródeł. V10 udostępnia także filtr subsoniczny, który pozwala usunąć niepożądany szum o niskiej częstotliwości. Całości dopełnia funkcja trybu czuwania, która w razie takiej potrzeby automatycznie wyłączy urządzenie.

Aby przekonać się o walorach modelu Hegel V10, zachęcamy do odwiedzenia najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Tam w komfortowych warunkach można sprawdzić, jak dana konstrukcja sprawuje się w praktyce, a nasi doradcy pomogą w wyborze optymalnego sprzętu. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: