Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: “Straight Outta Compton”, czyli jak gangsta rap podbił mainstream

Kiedy formacja N.W.A wydała swój pierwszy pełnoprawny album, gangsta rap dopiero raczkował, ale żaden z przedstawicieli tego gatunku nie wzbudził takiego zainteresowania jak panowie z miasta Compton w pobliżu Los Angeles. Za sprawą ogromnego szumu, jaki zrobiły ich dwa pierwsze single – potępiający policję “Fuck tha Police” i "Straight Outta Compton", do którego teledysk został zakazany w MTV, N.W.A. szybko zyskali miano nie tylko najbardziej niebezpiecznej grupy na świecie, ale i jednej z najbardziej intrygujących, a ich agresywne kawałki wkrótce puszczały głośniki radiostacji na całym świecie.

fot. materiały promocyjne zespołu

Rok, w którym rap zaostrzył kły

W 1988 najlepiej sprzedającymi się albumami rapowymi wszech czasów były "Raising Hell" Run D.M.C. i "License to Ill" Beastie Boys, oba wydane w 1987 roku i oba sprzedające się w milionach egzemplarzy. W czerwcu 1988 pojawił się kultowy “It Takes A Nation of Millions To Hold Us Back” Public Enemy, który wprowadził nowy, bardziej gniewny i uliczny styl w rapie, ale dwa miesiące później wszyscy o nim zapomnieli – wtedy światło dzienne ujrzała płyta N.W.A. “Straight Outta Compton”, która rozpoczęła prawdziwą rewolucję w kulturze hip-hop.

Wydanie “Straight Outta Compton” wyznaczyło krytyczny punkt zwrotny w historii rapu, który pod koniec lat 80. był dopiero rozkwitającym światowym fenomenem, dotychczas kojarzonym tylko ze swoimi imprezowymi i zabawowymi korzeniami, jako że wywodzi się funku i rythm & bluesa. Sztandarowym rapowym kawałkiem, który leciał na wszystkich imprezowych głośnikach, był wówczas epicki “The Message” Grandmaster Flasha & The Furious Five. Fakt, że odważyli się oni wyjść poza imprezowy przekaz i komentować szarą rzeczywistość mrocznych zakątków Bronxu, jednak to nowy przekaz od N.W.A. był tak bezpretensjonalnie surowy i pełen złości, że cała hiphopowa społeczność wstrzymała oddech. 

“Straight Outta Compton” był potężnym ciosem w głośniki i głowy słuchaczy już od pierwszych minut – surowe bity, wycie policyjnych syren w tle kawałków, agresywne teksty i dużo wulgaryzmów szybko zyskały rzesze fanów, którzy utożsamiali się z ulicznymi prawdami chłopaków z Compton –  Arabian Prince’a, Dr. Dre, Eazy-EIce Cube’a. DJ-a Yella i MC Rena.

Zbyt szczerzy dla mainstreamu

Mimo że dzisiaj “Straight Outta Compton” jest uznawany za niezaprzeczalny rapowy klasyk, a o powstaniu N.W.A. powstał nawet film fabularny pod tym samym tytułem, jego premiera wywołała tyle kontrowersji, że nie został dopuszczony do mainstreamu. Komercyjne stacje radiowe i MTV uznały, że jest zbyt szczery i zbyt wulgarny, by go rozpowszechniać. Nie oznacza to, że nikt się o nim nie dowiedział. Szybko okazało się, że chłopaki z Compton wcale nie potrzebują wsparcia mass mediów. Mało tego – okazało się, że ich muzyka jest w stanie przezwyciężyć nawet próby tłumienia w wykonaniu FBI, którzy uznali, że propagowane przez zespół treści są niebezpieczne. Federalne Biuro Śledcze było tak bardzo zaniepokojone muzyką formacji, że wystosowało oficjalny list do ich wytwórni, Priority Records, w którym potępiali nawoływanie do nienawiści i przemocy w stosunku do policji i FBI. Rzecz jasna, chodziło o kawałek “Fuck tha Police”.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


Czy z biegiem lat panowie utracili trochę młodzieńczego buntu? Zapytany o ten kawałek Ice Cube, odpowiedział w jednym z wywiadów z ostatnich lat “Ta piosenka jest wciąż w punkt – tak jak wtedy, kiedy powstała. To nasza spuścizna w Ameryce i nasze stałe stanowisko wobec policji i wszelkiego rodzaju władzy, z którą mamy do czynienia na co dzień. Nasze doświadczenia z nimi wiążą się zazwyczaj z nadużyciami i przemocą i teraz, 40 lat później, takie zachowania policji są nadal powszechne.”

Szybki strzał

Presja ze strony władz i blokowanie przez mainstream nie złamało determinacji N.W.A., by rapować o tym, jak widzą rzeczywistość, wręcz przeciwnie – zaowocowało potrójną platyną za ich debiutancki album. Po nim nagrali jeszcze dwa kolejne przeboje “100 Miles and Runnin'” (1990) i “Efil4zaggin (Niggaz4Life)” (1991), jednak początek końca formacji nastąpił wcześniej, bo w 1989 roku. Dr. Dre i Ice Cube poszli w swoją stronę, skupiając się na solowych karierach, Eazy E przegrał walkę z AIDS w 1995 roku, a reszta porzuciła wielki świat rapu. 

Łącznie zespół N.W.A. funkcjonował jedynie 4 lata i nagrał zaledwie jeden album, więc to, w jak silny sposób wpłynął on na rozwój kultury hip-hop na świecie, można nazwać prawdziwym fenomenem i dowodem na to, że klucz do sukcesu tkwi w byciu autentycznym.

Jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: