Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: Mariah Carey i “All I Want For Christmas (Is You)”

Na popularność tego wielkiego świątecznego przeboju amerykańskiej divy składa się wiele czynników, jednak najbardziej oczywistym jest jeden – potęga jej głosu, który roznosi głośniki. Nie sposób przejść obojętnie również obok klasycznej, wesołej melodii inspirowanej świątecznymi piosenkami Phila Spectora z 1963 roku. Jak powstała piosenka, która od 26 lat rozbrzmiewa na całym świecie w grudniu?

Mimo radosnej melodii, żwawo wyśpiewywanego przez Mariah miłosnego tekstu i świątecznych dzwoneczków, które ochoczo pobrzmiewają w tle tej piosenki, “All I Want For Christmas (Is You)” wcale nie jest tak optymistyczna, jak może się początkowo wydawać. Zrozumiecie to, gdy dowiedzie się nieco więcej o przeszłości jednej z najbardziej utalentowanych wokalistek i autorek tekstów naszych czasów  – diva ujawniła ją dopiero niedawno w swojej autobiografii z 2020 roku “Meaning of Mariah Carey”, którą napisała z pomocą Michaeli Angeli Davis.

Pani Carey i smutne lata 90.

Była połowa lat dziewięćdziesiątych, a więc Mariah, której kariera rozpoczęła się zaledwie kilka lat wcześniej, dotarła już do szczytu sławy i bogactwa. W 1993 roku, w wieku 23 lat, poślubiła Tommy'ego Mottolę - prezesa i dyrektora generalnego jej wytwórni, Sony Music. Jak szybko wyszło na jaw, ten okazał się nienajlepszym życiowym partnerem, a Carey szybko zrozumiała, że nie ma szans na szczęśliwe małżeństwo i skupiła się na doskonaleniu swoich umiejętności. Była to w zasadzie jedyna samodzielna aktywność, na którą pozwalał jej – jak się okazało – ekstremalnie zaborczy mąż. Zanim się zorientowała, zamknął ją w ich willi pod czujnym okiem ochroniarzy oraz kamer, a także całkowicie zabronił samodzielnego opuszczania terenu. 


Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Poszukaj inspiracji w naszych poradnikach: 


Dodatkowo Mottola miał wyraźny problem z jej pochodzeniem – jako dziecko białej matki i czarnego ojca, Mariah zawsze bardziej ciągnęło do współczesnego R&B, a nawet rapu, jednak mąż zdecydował, że piosenkarkę należy promować jako białą gwiazdę muzyki pop. Dla młodej wokalistki był to cios – przez całe dotychczasowe życie borykała się ze swoją tożsamością etniczną, nie czując się ani zbyt biała, ani szczególnie czarna, przez co, jak napisała w swojej biografii, uważała, że jest zawodem i dla białej, i dla czarnoskórej części swojej rodziny. Małżeństwo ze starszym Mottolą miało być więc jej azylem i ucieczką przed oceniającym wzrokiem rodziny, a finalnie okazało się jeszcze większą pułapką.

Kiedy więc rok po ślubie, w 1994 roku, Carey pisała “All I Want For Christmas (Is You)”, zdecydowanie nie miała na myśli swojego męża – piosenka ta miała być symbolem tęsknoty za abstrakcyjnym mężczyzną, który odmieniłby jej tylko pozornie wspaniałe życie.

Hit na miarę “Last Christmas” 

"All I Want for Christmas (Is You)" ukazało się w 1994 roku i zdobyło popularność swoją ponadczasowością – tekst, który aż chce się śpiewać razem z Mariah, melodia, która brzmi na kilka dekad starszą niż w istocie jest, ale z nowoczesnym sznytem – to wszystko brzmiało tak, jak gdyby Carey i jej świta witali małego Jezuska w stajence w dniu jego urodzin.

Piosenka została napisana i wyprodukowana przez wokalistę we współpracy z Walterem Afanasieffem, który zaczynał jako aranżer Whitney Houston i współtworzył wiele hitów Carey, a w 1999 roku zdobył Grammy za koprodukcję piosenki Celine Dion ”My Heart Will Go On” do filmu “Titanic”.

Carey i Afanasieff napisali ten kawałek latem 1994 roku – a on wpadł na podkład muzyczny na fortepianie, a ona odpowiadała za rozwój melodii i tekst piosenki. Ich celem było stworzenie numeru w stylu uptempo, jednak efekt sprawił, że mężczyzna zaczął się stresować, iż numer okaże się zbyt “zwyczajny”. Tak bardzo się mylił! W ciągu następnych dwóch dekad z kawałkiem ich przebój niemal co roku lądował na liście przebojów Billboard, po raz pierwszy trafiając na podium w  2019 roku, czyli równo 25 lat od swojej premiery.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: