Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: “Ironic” Alanis Morissette

Dwadzieścia pięć lat po premierze “Ironic” Alanis Morissette nadal tak samo dobrze pieści głośniki, jednak mniej więcej tyle samo trwają spory o to, czy tekst piosenki jest ironiczny, czy też nie. Sprawy zaszły tak daleko, że kawałek doczekał się nawet swojej sekcji na anglojęzycznej wersji Wikipedii pod hasłem “Spory językowe”.

Morissette napisała tę piosenkę z Glenem Ballardem, który również odpowiadał za produkcję jej debiutanckiego dorosłego albumu “Jagged Little Pill”. Duet poznał się w marcu 1994 roku, kiedy Morissette postanowiła przenieść się z Kanady do Los Angeles, by odciąć się od swojej słodko-popowej opinii, którą zdobyła w ojczyźnie, wydając dwa albumy jako nastoletnia gwiazdka. Miała ambicję, by zacząć od nowa i rozpocząć czystą kartę jako wyrazista piosenkarka i autorka tekstów.

Prace nad albumem “Jagged Little Pill” zajęły duetowi 20 sesji. Zaowocowało to 20 nowymi kawałkami, z których ostatecznie tylko 12 trafiło na płytę. Piosenka “Ironic” miała powstać na samym początku ich współpracy, a artyści opowiadają w wywiadach, że powstanie jej tekstu wynikało ze zwykłego zbiegu okoliczności. W wywiadzie, który udzielił serwisowi Spotify Ballard przyznał, że podczas lunchu w okolicznej knajpce, Alanis niespodziewanie rzuciła pytaniem w stylu: Czyż nie byłoby to ironiczne, gdyby starszy człowiek wygrał na loterii i dzień później umarł?”, a po zjedzeniu obydwoje wrócili do studia i uznali, że ironia całkiem dobry tekściarski kierunek. Mieli rację – jakiś czas później Alanis otrzymała nominacje do Grammy za najlepszy album i najlepszy teledysk.

W Ameryce był to trzeci singiel Morissette, ale pierwszy, który trafił do sprzedaży w sklepach. Tamtejsi słuchacze usłyszeli ją po raz pierwszy latem 1995 roku, kiedy to utwór "You Oughta Know" zdobył całkiem sporą popularność. Kilka miesięcy później stacje radiowe i MTV zaczęły zaś puszczać kawałek "Hand In My Pocket", który pokazał bardziej stonowaną, ale nadal dojrzałą stronę wokalistki – taką, jaką sobie wymarzyła.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


W jednym z wywiadów Morissette przyznała, że początkowo nie przepadała za tą piosenką i o mały włos nie wykluczyła jej z listy kawałków, które miały wylądować na jej albumie, jednak Ballard walczył o “Ironic” do samego końca, twierdząc, że jest to najlepszy kawałek, jaki razem stworzyli. W końcu Alanis uległa, przyznając później, że pomyślała, iż pomyliła się w życiu już tyle razy, że czas zaufać komuś innemu. Opłaciło się, chociaż proporcjonalnie do wzrostu popularności wokalistki rosła również ilość kłótni językowych o “Ironic” – najwyraźniej w tekście piosenki brakuje tytułowej ironii, co rozjuszyło wielu purystów językowych. 

I Alanis, i Ballard muszą odpowiadać dziennikarzom na pytania o warstwę tekstową do dziś. W wywiadzie dla serwisu “Songfacts” Glen Ballard powiedział: "Mam stopień naukowy z języka angielskiego. Broniłem się, analizując twórczość T. S. Eliota, więc rozumiem, że sposób, w jaki użyliśmy ironii nie był technicznie poprawny, ale myślę, że to wspaniałe, że zainspirował wiele osób, które chcą przypisywać mu literackie łatki. Nie mam nic przeciwko temu i wydaje mi się to cholernie zabawne.” Z kolei Alanis w jednym z wywiadów dla dziennika “The London Times” zażartowało, że rozpracowała już znaczenie ironii i jest “najmądrzejszą głupią osobą, jaką można spotkać na swojej drodze”.

Żarty z nieironicznej piosenki o ironii pojawiły się także w broadwayowskiej interpretacji albumu “Jagged Little Pill”, gdzie jeden z bohaterów spektaklu wypowiada słowa “to nie jest ironiczne, to jest po prostu gówniane”, co szczególnie rozbawiło Morissette. Wokalistka przyznała, że ma nadzieję, że musical w końcu uciszy ten językowy spór, dopóki “kolejne pokolenie nie skopie jej tyłka”.

W 2004 roku Alanis Morissette przerobiła tekst piosenki, aby wyrazić swoje poparcie dla małżeństw osób tej samej płci i wykonała utwór podczas rozdania nagród GLAAD Media Awards, a jego nową wersję zamieściła na swoich albumach “Originals” (2004) i “Jagged Little Pill Acoustic” (2005). 10 lat później zaśpiewała wersję piosenki ze zaktualizowanym tekstem w programie Jamesa Cordena, udowadniając, że ma wielkie i – o ironio – autoironiczne poczucie humoru.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: