Poprzedni
Następny

Bliżej Hollywood – polskie filmy i seriale produkcji Netflix

Żwawo uzupełniając listę swoich filmów o oryginalne produkcje z różnych krajów, Netflix udowadnia, że dobra rozrywka powinna być szeroko dostępna dla widzów na całym świecie. Jeśli chodzi o wszystkie polskie produkcje na platformie, numerem jeden w wielu krajach na świecie* okazało się “365 dni”, ale niemałą popularnością cieszą się tam też oryginalne polskie produkcje Netflix. Czy Wasze kino domowe miało już okazję gościć wszystkie? Sprawdźmy – oto kompletna lista i zapowiedź nowości. Miłego nadrabiania!

Fot. Odcinek “Rybia noc”, serial “Miłość, śmierć i roboty”, Netflix

1983 (2018)

Pierwszą polską produkcją oryginalną, która ukazała się na platformie, był ośmioodcinkowy serial “1983” w reżyserii Agnieszki Holland, Katarzyny Adamik, Olgi Hajdas i Agnieszki Smoczyńskiej. Jego pomysłodawcami byli Maciej Musiał i Joshua Long, który jest również autorem scenariusza. Zdjęcia kręcono między innymi w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, na zamku Książ w Wałbrzychu i w wielu innych miejscach Dolnego Śląska. 

Akcja serialu toczy się w 2003 roku na alternatywnej osi czasu, na której z powodu zamachu w 1983 roku żelazna kurtyna nadal istnieje, Niemcy nadal są w większości pod kontrolą bloku wschodniego, pierestrojka nigdy nie miała miejsca, prezydentem USA jest Al Gore, a zimna wojna trwa w najlepsze. 

W tym lustrzanym wszechświecie polski rząd spędził dwie dekady pomiędzy 1983 a 2003 rokiem na tłamszeniu wszelkich przejawów buntu, które mogłyby doprowadzić do kolejnego incydentu terrorystycznego. Na tle tego krajobrazu poznajemy Anatola Janowa (Robert Więckiewicz), który jest starzejącym się inspektorem policji oraz Kajetana Skowrona (Maciej Musiał) – studenta, którego rodzice zginęli w sławetnym zamachu. Mężczyźni przypadkiem wpadają na trop spisku dotyczącego tego, co wydarzyło się 20 lat temu i odmieniło losy świata i postanawiają go zdemaskować, bo oddać Polakom wolność.


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


Miłość, śmierć i roboty, odc. “Rybia Noc” (2019)

„Miłość, śmierć i roboty” to osiemnaście krótkich filmów animowanych dla dorosłych, z których każdy reprezentuje inną stylistykę – od fantasy, przez horror, science-fiction, aż po parodie i czarne komedie. Niewiele się o tym mówi, ale do współpracy przy tej międzynarodowej serii pomysłu Tima Millera i Davida Finchera Netflix zaprosił zespół polskie studio Platige Image, powierzając mu animację odcinka “Rybia noc” w reżyserii Damiana Neonowa (“Jeszcze dzień życia”). Dziesięciominutowa historia śledzi dwóch akwizytorów w podróży, których samochód psuje się na samym środku pustyni, a oni doświadczają tam wielu nieoczekiwanych i abstrakcyjnych sytuacji z innego świata.

W głębi lasu (2020)

“W głębi lasu” to kolejna polska produkcja, która spodobała się widzom i krytykom w wielu krajach na świecie, a z efektu zadowolony jest również sam Harlan Coben, na którego powieści luźno oparto scenariusz serialu. Zresztą był on współproducentem miniserii w reżyserii Leszka Dawida i Bartosza Konopki.

Akcja adaptacji nieco różni się jednak od powieści – została przeniesiona z New Jersey do Warszawy w Polsce, a imiona wszystkich bohaterów uległy zmianie. Serial jest też silnie osadzony w polskiej kulturze, a jego ścieżka dźwiękowa to sentymentalny przegląd polskiej muzyki z lat dziewięćdziesiątych. 

“W głębi lasu” śledzi warszawskiego prokuratora Pawła Kopińskiego (Grzegorz Damięcki), którego życie zmieniło się latem 1994 roku, kiedy podczas wakacyjnego obozu jego siostra zniknęła bez śladu. Dwadzieścia pięć lat po tym wydarzeniu, kiedy zostaje wezwany do identyfikacji zwłok, okazuje się, że odnalezione ciało należy do kolegi z nieszczęsnego obozu, który zaginął wraz z jego siostrą. Po tym dziwnym wydarzeniu Paweł jest przekonany, że jego siostra nadal żyje i rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Po drodze odkrywa wiele sekretów, które pozwolą mu na ponowne spojrzenie w swoją przeszłość i reinterpretację niektórych wydarzeń.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


Erotica 2022 (2020)

Reżyserki Kasia Adamik, Olga Chajdas, Anna Kazejak i Anna Jadowska stworzyły futurystyczny dramat oparty na scenariuszu napisanym również przez Polki, w dodatku autorki bestsellerów: Joannę Bator, Olgę Tokarczuk, Gaję Grzegorzewską i Grażynę Plebanek. “Erotica 2022”,  której akcja rozgrywa się w Polsce niedalekiej przyszłości,  składa się z czterech luźno ze sobą powiązanych historii o tematyce kobiecej, które łączy jeden motyw – seksualność w świecie toksycznych damsko-męskich relacji, absurdalnych zakazów i nakazów oraz ograniczania roli kobiet do macierzyństwa i służebnicy w domowym zaciszu. Twórcy filmu powiedzieli w jednym z wywiadów, że zamysłem obrazu było pokazanie rzeczywistości, która jest podobna do naszej, lecz znacznie bardziej opresyjna w stosunku do płci żeńskiej, ale nie oznacza to, że jesteśmy przed nią bezpieczni, co ich martwi.

Wszyscy moi przyjaciele nie żyją (2020)

“Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” to typowy slasher w amerykańskich stylu, któremu nie brakuje również czarnego poczucia humoru. Za jego reżyserię odpowiada młody twórca Jan Belcl, który na swoim koncie ma jedynie posadę asystenta reżysera filmu “Planeta Singli” z 2016 roku, a rolach głównych zobaczymy tu Julię Wieniawę, Nikodema Rozbickiego, Wojciecha Łozowskiego i Adama Woronowicza. 

Akcja filmu toczy się w sylwestrową noc i noworoczny poranek, kiedy to okazuje się, że niemal wszyscy uczestnicy imprezy dla nastolatków nie żyją. Bywa i tak – zwłaszcza kiedy pogmatwane relacje i buzujące hormony mieszają się z całą plejadą narkotyków i niebezpiecznego seksu. 

Wkrótce: Sexify (2021)

W ciągu najbliższych miesięcy na platformie Netflix pojawi się również ośmioodcinkowa produkcja komediowa o młodej dziewczynie i jej dwóch przyjaciółkach, z którymi postanawia stworzyć aplikację mającą na celu zrewolucjonizowanie życia erotycznego ich pokolenia. Za reżyserię serialu odpowiadają Piotr Domalewski ("Cicha noc") i Kalina Alabrudzińska, a rolach głównych zobaczymy  Aleksandrę Skrabę, Marię Sobocińską i Marię Drzymalską. 

*W zaledwie kilka dni od premiery film “365 dni” na podstawie książki Blanki Lipińskiej trafił do TOP10 Netflix w wielu krajach, zajmując pierwsze miejsce pod względem oglądalności w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rumuni, Filipinach, Tajlandii, Holandii, Izraelu, Turcji, Grecji, Peru, a także na Litwie i Dominikanie. 

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: