Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: “Fast Car” Tracy Chapman

“Fast Car” to jedna z najwspanialszych ballad lat osiemdziesiątych i jeden z najpiękniejszych lovesongów wszech czasów, która po dziś nawiedza głośniki wielu stacji radiowych i nadal ściska serce tak samo, jak w dniu swojej premiery.

fot. Hans Hillewaert, na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International 

Rozmawiając z magazynem Q, Tracy Chapman powiedziała: "Tu nie chodzi o samochód, tylko o związek, który nie działa, bo zaczynął się w złym miejscu". Chapman przekazuje w swojej piosence historię kobiety, której życie nie układa się tak, jak miała nadzieję – jest z bezrobotnym i leniwym facetem, od którego nie czuje żadnego wsparcia. Kiedy ona haruje w sklepie spożywczym, żeby mieć na rachunki, on pije w barze. Dlaczego więc z nim jest? Dawno, dawno temu sprawił, że poczuła, iż należy do niego i że razem mogą żyć tak, jak chcą – ramię w ramię, szczęśliwi, wolni i w jego szybkim samochodzie. 

Świat usłyszał o Tracy Chapman 11 czerwca 1988 roku, kiedy została zaproszona do wystąpienia na urodzinowym koncercie Nelsona Mandeli na stadionie Wembley. Nieśmiało wchodząc na scenę, jeszcze nie wiedziała, że kolejne wydarzenia wieczoru będą bardzo sprężystą trampoliną do sukcesu. Kiedy stanęła przed wypełnionym ludźmi stadionem i wykonała kilka kawałków ze swojego debiutu, dostała umiarkowane brawa i zadowolona z siebie zeszła ze sceny, by dalej oglądać wydarzenie jako widz.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


Jakiś czas później okazało się jednak, że podkłady muzyczne mającego wystąpić jako jedna z gwiazd wieczoru Steviego Wondera zaginęły, więc jego koncert zacznie się ze znacznym opóźnieniem, a nie ma komu zabawić publiczności. Organizatorzy postanowili więc po raz drugi zaprosić na scenę Tracy, która stanęła naprzeciw skonfundowanego tłumu ze swoją gitarą akustyczną i wykonała “Fast Car”. Kilka dni później utwór poszybował w górę na listach przebojów po obu stronach Atlantyku, a w 1989 roku Chapman została wyróżniona za swój debiutancki album sześcioma nominacjami do statuetek Grammy, z których trzy zabrała do domu – w tym jedną właśnie za  ten utwór.

Czy “Fast Car” jest piosenką powstałą na kanwie autentycznych przeżyć? Tak, ale nie samej Tracy. W 1996 roku przyznała w jednym z wywiadów, iż w czasie, gdy ją pisała, jeszcze nie wiedziała, o kim jest ten tekst, lecz po latach zrozumiała, że był o jej rodzicach. O tym, że kiedy się poznali, jej matka była młoda i opuściła rodzinne gniazdo, by związać się z o kilka starszym ojcem artystki i uciec z nim w świat. I o tym, że skończyło się tylko na marzeniach, bo ona nie miała nawet dyplomu szkoły średniej, a ojcu brakowało motywacji, chociaż paradoksalnie pobrali się, wierząc, że razem będą mieli większe szanse na nowe życie.

Nowe interpretacje

Duża publiczność przypomniała sobie o “Fast Car” w 2011 roku po tym, jak wykonał ją uczestnik brytyjskiej wersji programu “Mam talent”, Michael Colling. Dzięki niemu piosenka Tracy Chapman ponownie wylądowała na brytyjskich listach przebojów.

Pod koniec 2015 roku ukazała się bardzo popularna wersja “Fast Car” w stylu… tanecznym. Stworzył ją 21-letni producent muzyczny Jonas Blue , którego nie było na świecie, kiedy Chapman zadebiutowała, ale dorastał przy dźwiękach tej piosenki, ponieważ był to ulubiony kawałek jego matki. Wokale w jego interpretacji nagrała Dakota – młoda piosenkarka, którą przypadkiem poznał w pubie.  To spotkanie najwyraźniej było im pisane – wkrótce po premierze ich piosenka wylądowała na #1 w Australii i została hitem w całej Europie, docierając też do USA, gdzie zajęła 1 miejsce na liście przebojów muzyki dance.

Na “Fast Car” porywało się też wielu innych artystów, jednak niewiele z nich osiągnęło sukces bliski oryginałowi.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: