Żegnając 2020 rok coraz częściej myślimy o tym co czeka na nas w tym nadchodzącym. Nie mamy wątpliwości, że w każdy rok warto wkroczyć w towarzystwie najlepszej muzyki.
Tradycją stało się, że 1 stycznia swoim kunsztem raczą nas muzycy Filharmonii Wiedeńskiej. Ta tradycja sięga początku II wojny światowej, kiedy w Wiedniu miejsce miało pierwsze tego typu wydarzenie. Koncerty Noworoczne od 1941 roku regularnie odbywają się Złotej Sali Musikverein. Jest ona uznawana nie tylko za jedną z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie, ale równie wysoko oceniana jest za akustykę - zachwyca brzmieniem, przestronnością i przejrzystością dźwięku. To podobne cechy do tych, które są poszukiwane przez pasjonatów sprzętu audio, którzy konsekwentnie rozbudowują swoje systemy stereofoniczne czy kina domowego.
Photo by Jonathan on Unsplash
Fenomen tego niezwykłego koncertu polega ponadto na jego niepowtarzalności. Mimo „żelaznych pozycji” w programie takich jak walc „Nad pięknym modrym Dunajem” i „Marsz Radetzky’ego”, rokrocznie koncert jest inny. Dzieje się tak nie tylko za sprawą zmieniających się pozostałych dzieł odgrywanych podczas koncertu, ale też za sprawą dyrygenta. Do współpracy z Wiedeńskimi Filharmonikami za każdym razem zapraszany jest inny wybitny dyrygent, który swoim temperamentem oraz unikalnym połączeniem emocjonalnym z muzykami, nadaje koncertowi nieco inny wymiar. W tym roku Orkiestra Wiedeńska zagra pod dyrekcją Riccarda Mutiego.
Ponadto organizatorzy konsekwentnie starają się urozmaicać koncert, w ostatnich latach coraz mocniej akcentując obecność zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej - to wspaniała synergia muzyki z człowiekiem, która tu nabiera wymiaru namacalnego.
Wyjątkowości tegorocznemu Koncertowi Noworocznemu z Wiednia nadaje też czas w jakim się on odbędzie. Organizatorzy zapowiadają, że z powodu pandemii publika będzie bardzo ograniczona lub koncert odbędzie się bez niej, co obecnie wydaje się najbardziej prawdopodobne – czas pokaże. Nie oznacza to jednak, że czeka nas mniej widowiskowe wydarzenie, wręcz przeciwnie! Organizatorzy na swojej stronie internetowej uruchomili system zgłoszeń, gdzie mogą Państwo przesyłać krótkie klipy wideo z nagranym własnym aplauzem, ponadto można tam również wysłać swoje zdjęcie. Ma to być symbol solidarności w tych niezwykłych czasach, wyraz uznania dla muzyków i przesłanie dla świata.
Program Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich wypełniony jest radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji kompozycjami rodziny Straussów i współczesnych im kompozytorów. W tym roku zabrzmią dzieła Carla Michaela Ziehrera, Josefa Straussa, Johanna Straussa Jr., Eduarda Straussa, Franza von Suppé, Josefa Hellmesbergera Jr., Hansa Christiana Lumbye i Ludwiga van Beethovena.
Koncert odbędzie się 1 stycznia o 11:15. Transmisję z niego będzie można zobaczyć w kilku miejscach:
- przez Internet po rejestracji na oficjalnej stronie poświęconej koncertowi od godziny 11:15
- na TVP Kultura od godziny 11:15 - cz.1 koncertu
- na TVP 2 od godziny 12:15 - cz.2 koncertu
- oraz na antenie radiowej Programu Drugiego Polskiego Radia od godziny 11:15
Jako przedsmak zbliżającego się wydarzenia poniżej umieszczamy pełny zapis z ostatniego koncertu, który rozpoczął 2020 rok.
Wejdźmy w 2021 rok z radością, nadzieją i piękną muzyką. 1 stycznia spotkajmy się w Wiedniu.
Jeżeli muzyka jest dla Państwa ważna i poszukują Państwo sprzętu audio do domu - prosimy o kontakt z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design. Nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Państwa oczekiwaniami.
Komentarze