Poprzedni
Następny

NAD C 399 – nowoczesna hybryda

W świecie hi-fi, podobnie jak w wielu innych dziedzinach technologii, zachodzą dynamiczne zmiany. Nowe podzespoły czy też nowe podejście do projektowania często przynoszą rezultaty niespotykane wcześniej. Dokładnie to zrobili inżynierowie marki NAD, prezentując swoje najnowsze dzieło – hybrydowy wzmacniacz C 399. Czym się wyróżnia i dlaczego warto się nim zainteresować? Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym teście.

NAD C 399

Kilka kluczowych cech na początek:

  • minimalistyczny design i materiały wysokiej jakości charakterystyczne dla wzmacniaczy marki NAD;
  • przejrzyste i ergonomiczne elementy do sterowania na przednim panelu;
  • 180W mocy ciągłej i nawet 250 W mocy chwilowej dla przejrzystego i dynamicznego dźwięku;
  • technika MDC2 pozwala na wzbogacanie urządzenia o nowe, opcjonalne moduły, które zwiększą funkcjonalność wzmacniacza;
  • współpraca z wciąż rozwijanym systemem BluOS;
  • wsparcie wszystkich najpopularniejszych serwisów streamingowych – Spotify, Tidal, Deezer, Qobuz i innych;
  • możliwość rozbudowy systemu audio o kolejne elementy dzięki wielu dostępnym złączom.

Wygląd i wrażenia wizualne

Design C 399 sprawia, że użytkownicy wzmacniaczy marki NAD poczują się jak w domu od pierwszych minut. Migracja z innej marki również należy do przyjemnych procesów. Jeszcze zanim zaczniemy korzystać z elementów sterujących, łatwo docenić przejrzysty język projektowy. Wzmacniacze NAD-a od zawsze charakteryzowały się przemyślanym minimalizmem. Nic nie zmieniło się pod tym względem w modelu C 399.

Obudowa jest niemal całkowicie pozbawiona ozdobnych elementów, ale nacisk położono na właściwe aspekty – jakość materiałów i ich spasowanie. Właśnie te cechy są dominujące w testowanym wzmacniaczu. Matowe, czarne aluminium prezentuje się ponadczasowo, gwarantując trwałość oraz elegancję przez lata użytkowania sprzętu. Elementy sterujące ograniczono do minimum. Na frontowym panelu dominuje centralnie umieszczony wyświetlacz, prezentujący niezbędne informacje – głośność, tytuł odtwarzanego utworu i wybrane wyjście audio. Na prawo od wspomnianego ekranu umieszczono dwa ergonomiczne przyciski do zmiany źródła sygnału i precyzyjne pokrętło głośności. Drugi z elementów zasługuje na szczególną pochwałę. Stawia przyjemny opór podczas manipulowania głośnością. Podobnie jak obudowa, został wykonany z aluminium. Lewa strona przedniego panelu to z kolei przyciski do sterowania menu wzmacniacza oraz wyjście słuchawkowe jack 6,3 mm.

NAD C 399

Przedni panel C 399 wygląda „spokojnie”, oferując ergonomię i uporządkowanie. Znacznie więcej dzieje się w tylnej części obudowy. Chcąc przygotować nowy model na upływ czasu, inżynierowie rozmieścili maksimum przydatnych gniazd. Użytkownik ma do wyboru trzy pary wejść analogowych RCA, dwa złącza koaksjalne, dwa optyczne i dedykowane wyjście subwoofera. Jakby tego było mało, w projektowaniu nowego modelu pomyślano nawet o rzadziej wykorzystywanych portach. Mamy tu na myśli RS232 czy dwa wejścia dla zewnętrznych odbiorników podczerwieni. Posiadaczy obszernej kolekcji winyli z pewnością ucieszy wejście gramofonowe z precyzyjną korekcją RIAA i wyjątkowo niskim poziomem szumów. Możliwości rozbudowy domowego systemu audio są naprawdę imponujące.

C 399, podobnie jak wiele wcześniejszych modeli z serii Classic, stworzono z myślą o długoletnim użytkowaniu. Dlatego wzmacniacz jest kompatybilny z autorskim rozwiązaniem inżynierów NADa, czyli MDC (Modular Design Construction). Pozwala to na wzbogacenie możliwości systemu do istniejących komponentów. Sprzedawane oddzielnie moduły realizują szereg dodatkowych funkcji – np. przetwarzanie obrazu w rozdzielczości Ultra HD, obsługa HDMI, strumieniowanie muzyki w systemie multiroom BluOS czy przetwarzanie dźwięku Dolby Atmos. Jednocześnie C 399 jest pierwszym produktem, w którym zastosowano nową architekturę MDC2 firmy NAD. Dwukierunkowa komunikacja pomiędzy modułem, a komponentem hosta MDC2 pozwala na dodanie funkcji pożądanych przez użytkownika. Testowany model jest więc wyjątkowo kompletnym wzmacniaczem, wyróżniając się w swoim zakresie cenowym możliwościami rozbudowy. Funkcjonalność to ogromna zaleta nowej integry firmy NAD.

Wrażenia odsłuchowe

Inżynierowie NAD-a intensywnie rozwijają bazową serię wzmacniaczy Classic, czego rezultatem jest stosowanie wyższej nich dotychczas klasy podzespołów. Szereg zmian dotyczy każdego kluczowego komponentu – od nowego przetwornika C/A aż po układ wzmocnienia HybridDigital nCore, do tej pory dostępny tylko we wzmacniaczach z serii Masters. W połączeniu z niskoszumowymi obwodami modyfikacje konstrukcji mają jeden cel – wejść na kolejny poziom jakości brzmienia, zachowując przystępność cenową, która wyróżnia serię Classic.

NAD C 399

Jak te założenia sprawdzają się, gdy popłynie muzyka? C 399 ma wszystkie cechy brzmienia cenione dotychczas w marce NAD. Plastyczność, tonalne ciepło i dopracowane strojenie skrajów pasma jest tu słyszalne jeszcze bardziej. Skala jakości została wyraźnie podniesiona przez wspomniane wcześniej zmiany konstrukcyjne. W brzmieniu nowego modelu dominuje przestrzenna, trójwymiarowa scena oraz porywająca dynamika i kontrola w całym paśmie akustycznym. C 399 łączy wysoki poziom technicznych aspektów dźwięku z przyjemną dla ucha muzykalnością prezentacji.

Podstawową cechą, dzięki której brzmienie wzmacniaczy NAD jest uporządkowane to strojenie basu. Charakter niskich tonów wyróżnia się ponadprzeciętną dynamiką płynącą ze 180 watów dostępnych na każde „zawołanie” muzycznej treści. Obecność C 399 w systemie wprowadza do dźwięku naturalnie brzmiącą „tkankę” niskich tonów. Nawet bardziej wymagające kolumny preferujące wysoką moc miały wyczuwalny zapas dynamiki oraz kontroli w całym paśmie akustycznym. Tonalność basu oscyluje między naturalną, a lekko ocieploną barwą.

W rezultacie odbiór muzyki jest przyjemnością. Już po kilkunastu minutach można przestać skupiać się na technicznych cechach brzmienia, ciesząc się odtwarzanym materiałem. Na solidny całokształt brzmienia C 399 w dużej mierze przekłada się dopracowanie charakteru basu. Łatwo odczuć i docenić dokładną prezentację szczegółów oraz jednoczesny sceniczny rozmach wzmacniacza. Dzięki temu charakter dolnego pasma jest dość uniwersalny, pokazując silne strony w różnych gatunkach – od jazzu aż po dynamiczną elektronikę czy rejestracje albumów koncertowych.

NAD C 399

Wyraźny przeskok jakościowy w porównaniu z poprzednikami testowanego modelu jest odczuwalny w średnicy. Jedną z największych zmian konstrukcyjnych wprowadzonych do serii Classic jest przetwornik C/A ESS Sabre 9028. 32-bitowy układ charakteryzuje się poukładaną, przestrzenną prezentacją wokali oraz naturalnych instrumentów. Przekłada się to charakter brzmienia C 399, który śmiało prezentuje, co potrafi. Wystarczy, że użyjemy nagrań odpowiedniej jakości z serwisów streamingowych, np. z Tidala lub lokalnej biblioteki plików wysokiej rozdzielczości. Wzmacniacz świetnie prezentuje głębię wokali, jak i scenę. Średnica charakteryzuje się neutralną tonacją połączoną z podkreśleniem jej dolnego zakresu.

Strojenie kładzie nacisk na męskie, mocne wokale, ale jednocześnie pokazuje kontrolę i delikatność żeńskich głosów. Wszelkiego rodzaju gatunki akustyczne oraz klasyka brzmią przejrzyście, dając słuchaczowi wgląd w głębię oraz subtelność prawdziwych instrumentów. Mocniejsze gatunki jak rock czy hip hop dały się wykazać pokładom dynamiki jakimi dysponuje C 399. Średnica harmonijnie współgrała z gęstym, dynamicznym basem. Dało się wyczuć subtelne ocieplenie barwy brzmienia, co tylko uprzyjemnia odbiór. NAD po raz kolejny stworzył wzmacniacz, z którego wybitnie słucha się całych albumów i nie chce przerywać muzycznego spektaklu.

Ze zmian konstrukcyjnych korzysta też jakość wysokich tonów. Góra w C 399 charakteryzuje się lekko ocieploną barwą. Jednocześnie ma wszystkie znamiona wzmacniacza z wyższej półki – przestrzenność i dokładne obrazowanie. Inżynierowie umiejętnie połączyli gładkość odbioru z wyczuwalną precyzją scenicznej prezentacji. Brzmienie urządzenia kładzie nacisk na głębię skrajów pasma akustycznego. Dzięki temu góra jest wyrazista w całym słyszalnym zakresie. Instrumenty na drugim planie czy delikatne dźwięki zaszyte głębiej w utworach brzmią bardzo przejrzyście, będąc dokładnie rozmieszczone w scenicznej przestrzeni.

C 399 dzięki swojej muzykalności i precyzji świetnie współgra z kolumnami o lekko rozjaśnionej, energicznej charakterystyce – tak jak wiele modeli Bowers & Wilkins czy ELAC. Rozdzielczość połączona z muzykalną barwą ułatwia dobór kolumn w systemie lub wymianę samego źródła bez zmiany samych głośników. Projektantom wzmacniacza świetnie wyszło trudne do osiągnięcie połączenie – urządzenie niepozbawione charakteru, a jednocześnie na tyle uniwersalne, by nie zmienić charakteru brzmienia kolumn o 180 stopni.

NAD C 399

Kilka słów o BluOS i funkcjach bezprzewodowych

Jak na nowoczesny wzmacniacz przystało, C 399 oferuje rozbudowane możliwości odtwarzania muzyki bez przewodów. Na wyposażeniu znalazł się więc dwukierunkowy Bluetooth. Dzięki niemu istnieje możliwość strumieniowana nagrań ze smartfona, komputera lub tabletu, jak również połączenie słuchawek czy głośników. Jakość dźwięku na wysokim poziomie gwarantuje wspomniany przetwornik C/A oraz kodek aptX HD.

Bluetooth to dopiero początek bezprzewodowych możliwości systemu. Wbudowane Wi-Fi oraz złącze Ethernet pozwalają korzystać z serwisów strumieniowana muzyki. Ich łatwą integrację umożliwi wyposażenie wzmacniacza w moduł MDC2 BluOS-D. Jak sugeruje nazwa, pozwala on korzystać z autorskiego systemu multiroom firmy NAD, czyli BluOS. To jedno z najbardziej rozbudowanych rozwiązań tego typu, umożliwiające połączenie domowych urządzeń audio w jedną, spójną sieć. Wsparcie wspomnianych serwisów streamingowych jak Tidal, Spotify czy Qobuz oraz lokalnych bibliotek plików i serwerów NAS ułatwiają sprawne rozpoczęcie odtwarzania.

Podobnie jak w przypadku innych wzmacniaczy z logo NAD czy strumieniowych odtwarzaczy Bluesound Node, aplikacja do sterowania wymieniowymi funkcjami działała bez problemów. Interfejs jest przejrzysty, a sama aplikacja jest dostępna bezpłatnie dla obydwu najpopularniejszych mobilnych systemów – Androida oraz iOS. Płynność i prostota obsługi to duży atut aplikacji BluOS. Wciąż trudno znaleźć tak dopracowany ekosystem multiroom, pozwalający jednocześnie na komfortowe zarządzanie cyfrową biblioteką muzyczną.

NAD C 399 to kompletny wzmacniacz. Możliwość rozbudowania o dodatkowe moduły oraz wsparcie dla bezprzewodowego odtwarzania dźwięku stawiają ten model bardzo wysoko w swoim przedziale cenowym. Inżynierowie NAD postawili sobie za cel stworzenie wszechstronnego wzmacniacza odpornego na upływ czasu i rozbudowę elementów domowego audio. Po testach widzimy, że te założenia zostały całkowicie spełnione.

NAD C 399

Podsumowanie

NAD po raz kolejny celnie uderzył w rynek, prezentując C 399. Jakość komponentów, a co za tym idzie jakość brzmienia stawia ten model w czołówce wzmacniaczy ze średniego segmentu cenowego. Dynamiczny i naturalny charakter dźwięku pozwala łatwo dopasować kolumny, uzyskując odpowiedni balans tonalny. Do tego mnogość gniazd oraz możliwość obsługi systemu BluOS sprawiają, że C 399 jest wyjątkowo kompletnym, świetnie wykonanym „mózgiem” domowego hi-fi. Dla tych, którzy są gotowi wydać na wzmacniacz nieco wyżej niż średnia cena za amplituner, warto rozważyć tę propozycję marki NAD.

Jeśli poszukujesz nowego składnika swojego systemu stereo, zachęcamy do zapoznania się z pozostałą częścią oferty NAD, jak również innymi urządzeniami w ofercie Top Hi-Fi & Video Design. Pomocne w trafnej decyzji zakupowej mogą się okazać się poradniki i testy dostępne w Strefie Wiedzy na naszym oficjalnym blogu. Cały czas pozostajemy otwarci dla naszych klientów, przygotowując profesjonalne odsłuchy wybranego sprzętu z możliwością porównania kilku produktów jednocześnie. Serdecznie zapraszamy!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: