Poprzedni
Następny

Młodzi gniewni (i łysi) – Molesta Ewenement

W tym miesiącu premierę miał dokument “Skandal. Ewenement Molesty” o prekursorskim rapowym składzie z warszawskiego blokowiska. Produkcja pokazuje nie tylko szorstkie początki polskiego podziemia, ale zabiera widzów również na sentymentalną wycieczkę do okresu przemiany gospodarczej Polski.

Gdyby trzeba było wskazać zespół, bez którego cała kultura hip-hop nie wybuchłaby w naszym kraju tak głośno, prawdopodobnie każdy wskaże Molestę. Mimo że Liroy i kilka innych osób nagrywało chwilę przed nimi, to właśnie ich debiutancki album “Skandal” z 1998 roku uznaje się za początek polskiego rapu i trudno znaleźć miłośnika tej muzyki, który nie zna chociażby jednego cytatu z tej klasycznej już płyty i choć raz nie wrzucił jej na swoje głośniki.

Film dokumentalny “Skandal. Ewenement Molesty” w reżyserii Bartosza Paducha skupia się głównie na początkach kariery muzycznej składu w latach 1995-98, kiedy panowie zaczęli pierwsze nielegalne nagrywki z kolegami i gdy zrozumieli, że muszą zrobić wszystko, by wyrwać się z obskurnych klatek warszawskiego Ursynowa i zarabiać na robieniu muzyki. W dokumencie zobaczymy takich gości jak polski Dr DRE, czyli DJ 600V, dziennikarka muzyczna Bogna Świątkowska, dyrektor artystyczny Pomaton EMI Tomasz Kopeć i wielu raperów, którzy w mniejszym lub większym stopniu towarzyszyli chłopakom z Molesty na ich drodze – m.in Sokół, Ten Typ Mes i Pezet. 


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


Molesta – początki

“Armageddon jest blisko, przyjdź do nas na boisko”

Na początku było ich dwóch – Piotr “Vienio” Więcławski i Paweł “WłodI” Włodkowski, którzy zaczęli rapować w 1995 roku jako Mistic Molesta. Chwilę później skład uzupełnił Marek “Kaczy” Andrasik i od 1998 roku zespół funkcjonował jako Molesta. Razem nagrali debiutancki “Skandal” z bitami od DJ 600V, jednak praktycznie tuż po jego premierze Kaczy postanowił opuścić trio. Pech chciał, że zniknął w momencie, kiedy zespół zdobył ogromną popularność w całej Polsce.

Kolejny album, “Ewenement”, Vienio i Włodi nagrali już rok po debiucie jako duet, a do współpracy przy następnym wydawnictwem pt. “Taka płyta” zaprosili Tomasza “Pelsona” Szczepanka i Roberta “Wilka” Darkowskiego.

Po jego premierze w 1999 roku drogi chłopaków nieco się rozeszły. Włodi postawił na solową karierę, Vienio nagrał dwa albumy z Pelsonem, a Wilku skupił się na swoim składzie Hemp Gru, który powstał rok wcześniej. Po siedmioletniej pauzie Molesta wróciła do macierzy, nagrywając w 2006 roku swój czwarty album pt. “Nigdy nie mów nigdy” w składzie Vienio, Włodi, Pelson i Wilku. Niedługo po jego premierze ten ostatni ostatecznie odszedł z zespołu, by skupić się na Hemp Gru, a rok później trio Molesta Ewenement wypuściło płytę “Molesta i Kumple”, która była ostatnim studyjnym wydawnictwem w karierze zespołu. Po nim okazały się już tylko 2 albumy koncertowe, a raperzy skupili się na solowych projektach i współpracy z innymi muzykami.

Kilka lat temu pojawiły się informacje, że skład znowu połączył swoje siły i pracuje nad nowym materiałem, jednak nagle w 2016 roku Vienio ogłosił, że zespół się rozpadł, a prace nad płytą zostały przerwane. 

Molesta – rozpad, ale czy na stałe?

Robię swój syf, podążam w swoją stronę / Tak miało być, kości zostały rzucone

Molesta umarła, jednak Włodi i Vienio pozostali na rapowej scenie, a ich kariery potoczyły się w zupełnie odmiennych kierunkach. Włodi trzyma się podziemia i cały czas nagrywa surowy rap ze sznytem późnych lat 90-tych, Vienio za to doskonale odnalazł się w tak zwanym szołbizie – ma własny program kulinarny, współpracuje z wieloma komercyjnymi markami, napisał książkę kulinarną, promuje wegetarianizm w mediach społecznościowych i zaczął grać w filmach. W tym wszystkim znajduje też czas na robienie muzyki, która już mało przypomina klimatem zatęchłe klatki Ursynowa.

A co z Pelsonem? O Pelsonie na razie cicho. 

Niedawno pojawiła jednak się nadzieja na to, że panowie stworzą coś nowego pod szyldem Molesta – w lecie tego roku zagrali kilka koncertów z okazji premiery dokumentu o ich zespole.

Jeżeli szukasz sprzętu audio lub masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: