Poprzedni
Następny

Jaki przedwzmacniacz gramofonowy wybrać i kupić - ranking 2024

Jeśli chcesz się cieszyć muzyką z płyt winylowych, ale twój wzmacniacz lub amplituner nie jest wyposażony w przedwzmacniacz gramofonowy to będziesz musiał go dokupić. Dlaczego do właściwego funkcjonowania większość gramofonów potrzebuje osobnego przedwzmacniacza? Po co właściwie on jest? A przede wszystkim jak wybrać odpowiedni przedwzmacniacz gramofonowy i jaki kupić w 2024 roku? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie najważniejsze pytania. Zapraszamy do lektury!

Hegel V10- przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC - przedwzmacniacz gramofonowy ranking, ciepło brzmienia płyty gramofonowej

Jaki przedwzmacniacz gramofonowy wybrać i kupić - spis treści:

  1. Po co jest przedwzmacniacz gramofonowy?
  2. Jakie są rodzaje przedwzmacniaczy gramofonowych?
  3. Jakie przedwzmacniacze gramofonowe do 1000 zł?
  4. Jakie przedwzmacniacze gramofonowe do 5000 zł?
  5. Jakie przedwzmacniacze gramofonowe - podsumowanie

Po co jest przedwzmacniacz gramofonowy?

Sprawa jest prosta. Przedwzmacniacz gramofonowy, nazywany również przedwzmacniaczem phono to urządzenie, które umożliwia prawidłowe odtwarzanie muzyki z gramofonu. Jak wiadomo, źródłem dźwięku w gramofonie jest płyta winylowa. Muzyka na takiej płycie jest zapisana całkowicie analogowo, za pomocą rowków. Tam gdzie zarejestrowane są tony wysokie to rowek jest płytki, a tam, gdzie są zarejestrowane tony niskie rowek jest głęboki. Ale płyta nie jest gruba i w istocie nie ma na niej aż tyle miejsca, żeby dało się zrobić rowki, które będę odzwierciedlać tony wysokie i niskie w realnej skali. Aby można to było zrobić w ograniczonej przestrzeni, skaluje się sygnał za pomocą tak zwanej korekcji RIAA, dzięki której muzyka zostaje zarejestrowana z pełną wiernością, ale rowki zachowują optymalną głębokość. Żeby jednak prawidłowo odczytać taki sygnał w drugą stroną potrzebujemy właśnie przedwzmacniacza gramofonowego, który niejako odwraca proces korekcji. Dlatego też, jeśli twój wzmacniacz czy też amplituner nie jest wyposażony w wyjście phono, będziesz go musiał dokupić.

Więcej na ten temat przedwzmacniaczy gramofonowych dowiesz się z artykułu Po co stosować przedwzmacniacz gramofonowy? Natomiast każdy, kto chce dokładnie poznać proces wyboru przedwzmacniacza gramofonowego, powinien zajrzeć do naszego poradnika Jak wybrać przedwzmacniacz gramofonowy?, który wyczerpująco omawia ten temat.

przedwzmacniacz gramofonowy blackcube, przedwzmacniacze gramofonowe, wkładki gramofonowej, przedwzmacniaczu gramofonowym

Jakie są rodzaje przedwzmacniaczy gramofonowych?

Dostępne są dwa podstawowe rodzaje przedwzmacniaczy gramofonowych, dostosowane do dwóch rodzajów wkładek gramofonowych - MM (Moving Magnet) i MC (Moving Coil). Dlatego zanim kupisz przedwzmacniacz gramofonowy musisz sprawdzić, jakiego typu wkładka znajduje się w twoim gramofonie. Uwaga ta dotyczy jednak wyłącznie tańszych i prostszych przedwzmacniaczy gramofonowych, które obsługują tylko jeden rodzaj wkładki, natomiast są też bardziej zaawansowane urządzenia tego typu, które bez problemu obsługują oba typy wkładek - MM/MC. I właśnie takie rekomendujemy.

Jakie przedwzmacniacze gramofonowe do 1000 zł

Aż trudno to uwierzyć, ale wcale nie trzeba wydawać wagonu pieniędzy, żeby kupić dobrej jakości przedwzmacniacz gramofonowy. Trzeba jednak spełnić jeden podstawowy warunek. Jaki? Należy sięgnąć po przedwzmacniacz stworzony przez firmę, która specjalizuje się w takich urządzeniach. Na przykład po Thorensa MM 008.

Marka Thorens to prawdziwa legenda na rynku audio. Działa od 140 lat i specjalizuje się w produkowaniu znakomitych gramofonów, a także przeznaczonych do nich akcesoriów. Logiczne zatem, że w ofercie tej firmy znajdują się również przedwzmacniacze gramofonowe, w tym wspomniany Thorens MM 008. Urządzenie obsługuje wkładki MM i MC. Jeśli chodzi o wkładki MC to przedwzmacniacz pozwala również wybrać rezystancję obciążenia. Standardowe ustawienie to 47 kΩ, a dzięki dołączanym do zestawu wtyczkom można zmienić tę wartość na 10 Ω, 100 Ω lub 1 kΩ.

Przedwzmacniacz gramofonowy Thorens MM 008 zamknięty jest w niewielkiej, metalowej obudowie. Panel przedni został wykonany ze szczotkowanego aluminium. Urządzenie wyposażone jest również w zewnętrzny zasilacz. Zapewnia dynamiczne, zrównoważone i przestrzenne brzmienie, nasycone przyjemnymi detalami.

Sprawdź przedwzmacniacz gramofonowy Thorens MM 008

Audio Tachnica AT-PEQ30 - jeśli szukasz wyjątkowej jakości dźwięku to charakter dźwięku tego urządzenia docenią wszyscy użytkownicy gramofonów

Kolejną marką o długiej historii i światowej renomie jest słynna japońska Audio-Technica. Firma ta działa od ponad sześćdziesięciu lat i słynie z produkcji świetnych słuchawek i mikrofonów, a także gramofonów, wkładek gramofonowych i różnych akcesoriów gramofonowych, w tym także przedwzmacniaczy gramofonowych, które charakteryzują się znakomitą relacją jakości do ceny. Przykładem właśnie takiego urządzenia jest Audio Technica AT-PEQ30. Jest to przedwzmacniacz wysokiej klasy. Może on współpracować z wkładkami typu MM, MC, a także o wiele rzadziej spotykanymi VM (dual magnet). AT-PEQ30 znacząco poprawia dźwięk zarówno gramofonów wyposażonych w moduł przedwzmacniacza, jak i tych bez takiego modułu.

Komponenty elektroniczne użyte do budowy Audio Technica AT-PEQ30 są najwyższej klasy i zostały dopasowane pod kątem jak najniższego poziomu szumu i znikomych zniekształceń. Wybieralne wyjście MM i MC ma stałe wzmocnienie i impedancję, co sprawia, że urządzenie może współpracować z wieloma różnymi różnymi wkładkami MM (Moving Magnet) i MC Moving Coil). Dodatkowe wejście FET pozwala zachować niski poziom szumów, gdy urządzenie współpracuje z korektorem gramofonowym o ujemnym sprzężeniu zwrotnym. Metalowa obudowa izoluje od zakłóceń elektronicznych i radiowych. A pozłacane złącza RCA dają pewność, że sygnał zostanie przekazany bez żadnych strat.

Sprawdź Audio Technica AT-PEQ30

Lehmannaudio Black Cube SE II - urządzenie o znakomitych parametrach technicznych w systemie gramofonowym

Jakie przedwzmacniacze gramofonowe do 5000 zł

ClearAudio to niemiecka marka, która od przeszło 30 lat specjalizuje się w analogu, czyli w produkcji świetnych gramofonów, wkładek gramofonowych, a także wielu innych akcesoriów, takich jak podkładki antywibracyjne, poziomice, adaptery do singli, wkładki i ramiona gramofonów, myjki do płyt winylowych oraz przedwzmacniacze gramofonowe. Jednym z nich jest Clearaudio Smart Phono V2. Urządzenie to mimo pozornej prostoty ma wiele do zaoferowania. Współpracuje z wkładkami typu MM i MC. Można w nim regulować obciążenie wkładki gramofonowej, a także poziom wyjściowy, co pozwala dopasować przedwzmacniacz do posiadanej już wkładki. Mamy tu także przełączany filtr subsoniczny.

Układ elektroniczny ClearAudio Smart Phono V2 został zmontowany techniką montażu powierzchniowego, dzięki któremu ścieżka sygnału jest bardzo krótka. Wyselekcjonowane elementy oraz ekranująca, niemagnetyczna obudowa z aluminium znacząco eliminuje niepożądane szumy i zniekształcenia. Przedwzmacniacz gramofonowy ClearAudio Smart Phono V2 to jedno z najlepszych urządzeń w swojej klasie. Jego parametry - takie jak separacja kanałów, czy poziom THD+N - są ponadprzeciętne i imponujące. Bezpośrednio wpływa to na jakość dźwięku, które jest otwarte, dynamiczne i neutralne na poziomie trudnym do osiągnięcia dla innych przedwzmacniaczy gramofonowych.

Sprawdź ClearAudio Smart Phono V2

Audio-Technica AT-LP120xBT-USB - z pomocą topowego zasilacza impulsowego lub wbudowanego przedwzmacniacza osiąga się mistrzowski analogowy dźwięk

Lehmannaudio to niemiecka firma, która produkuje urządzenia audio przeznaczone dla naprawdę wymagających melomanów. Wśród nich są też bardzo dobre wzmacniacze słuchawkowe i przedwzmacniacze gramofonowe. Jednym z nich jest Black Cube II. Jest to kolejne, ulepszone wcielenie bardzo udanych urządzeń z serii Black Cube.

Tak samo jak w przypadku poprzednich wersji, Black Cube II świetnie współpracuje z wkładkami MM i MC, wydobywając z nich każdy niuans brzmienia. Urządzenie wyposażone jest w filtr niskotonowy, który dysponuje szesnastoma różnymi ustawieniami, co bardzo pomaga dopasować dźwięk do indywidulanych wymagań. Black Cube II dysponuje również bardzo dobrą dynamiką przekazu, wpływającą na niezwykle pozytywny odbiór muzyki. Zyskują na tym zarówno stare, jak i nowe nagrania. Inżynierowie Lehmannaudio umieścili wewnątrz Black Cube II niesłychanie precyzyjny, pasywny filtr RIAA. Wykorzystuje on najwyższej jakości nakładki z folii polipropylenowej o wysokiej tolerancji i błyskawicznej reakcji impulsowej, co zapewnia czysty, głęboki dźwięk, jakim charakteryzują się urządzenia premium.

Za precyzję dźwięków i płynność przekazu odpowiadają nowoczesne i profesjonalne stopnie wejściowe, dwustronna płytka ze zoptymalizowanym układem ścieżek oraz dodatkowe komponenty, które tłumią buczenie i wszelkie inne zakłócenia. Obudowę wykonano z niemagnetycznego aluminium, a całość zasilana jest za pomocą zoptymalizowanego i stabilnego zasilacza, który nie wprowadza dodatkowych zniekształceń.

Sprawdź Lehmannaudio Black Cube II

Hegel V10- przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC, przedwzmacniacz solo zasilany, atrakcyjny stosunek sygnału do szumu

Hegel to stosunkowo młoda norweska marka, która dość szybko zdobyła renomę w świecie audio. Specjalnością jej inżynierów są fantastyczne wzmacniacze zintegrowane, ale od czasu do czasu budują też inne urządzenia stereo, które z miejsca zdobywają branżowe nagrody i zainteresowanie melomanów na całym świecie. Raz jest to bardzo dobry odtwarzacz CD Hegel Viking, a innym razem kapitalny przedwzmacniacz gramofonowy Hegel V10 - pierwsze tego rodzaju urządzenie w dorobku tej firmy i jedyne w swoim rodzaju.

Hegel V10 współpracuje z wkładkami typu MM i MC. Ma obudowę podzieloną na dwie osobne komory, dzięki którym sekcja zasilania została odseparowana od układów elektronicznych przedwzmacniacza, co znacząco wpływa na jakość brzmienia.

Stopnień wejściowy wyposażony jest w niskoszumowe tranzystory dyskretne JFET, zarówno dla wejścia MM, jak i MC. Precyzyjne wzmocnienie sygnału wejściowego zapewnia niskoszumowe zasilanie, zbudowane w oparciu o dyskretne tranzystory bipolarne. Elementem przedwzmacniacza jest też niskoszumowy liniowy zasilacz analogowy AC ze specjalnie zaprojektowanym transformatorem z rdzeniem E.

Przedwzmacniacz gramofonowy Hegel V10 można dostosować do swoich potrzeb, wykorzystując możliwości konfiguracji. Jeśli mamy wkładkę MM, można zwiększyć pojemność w zakresie od 100 do 457 pF, a w przypadku wkładki MC można regulować impedancję od 33 do 550 Ω albo ustalić na stałym poziomie 47 kΩ. Dla obu wkładek wzmocnienie można zwiększyć o 5, 10 lub 12 dB. Hegel V10 ma także filtr subsoniczny, który pomaga usunąć niepożądany szum o niskiej częstotliwości. Z tyłu znajdziemy też zbalansowane wyjścia XLR bardzo dobrej jakości i śrubę uziemienia. Wszystkie te rozwiązania wpływają na wybitne brzmienie tego przedwzmacniacza gramofonowego, cechujące się neutralnością, nasyceniem i realizmem.

Zobacz przedwzmacniacz gramofonowy Hegel V10

Hegel V10- przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC - zmontowany techniką montażu powierzchniowego, przedwzmacniacz gramofonowy ranking

Jakie przedwzmacniacze gramofonowe - podsumowanie

Przedstawione propozycje przedwzmacniaczy gramofonowych należy potraktować zarówno jako nasze mocne rekomendacje, jak i urządzenia, od których należy zacząć poszukiwania tego, które zaspokoi wasze potrzeby. Oczywiście jedynym słusznym sposobem, żeby sprawdzić, czy przedwzmacniacz gramofonowy spełnia nasze oczekiwania, jest osobisty odsłuch. A zatem nie ma co zwlekać, zapraszamy do odwiedzenia salonów sprzedaży - Top Hi-Fi & Video Design, w których nasi #EksperciDobregoBrzmiena pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania, doradzą, odpowiedzą na każde pytanie i rozwieją wątpliwości. Warto umówić się na wizytę już dziś.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Promocja
MM-008

MM-008

Thorens
Przedwzmacniacze
Special Price 749 zł Regular Price 1 099 zł i
Supercena
Clearaudio Smart Phono V2

Smart Phono V2

ClearAudio
Przedwzmacniacze gramofonowe
As low as 2 599 zł Regular Price 3 460 zł i
Black Cube II

Black Cube II

Lehmannaudio
Przedwzmacniacze gramofonowe
3 679 zł
Promocja
V10

V10

Hegel
Przedwzmacniacze gramofonowe
Special Price 4 999 zł Regular Price 6 999 zł i
Promocja
AT-PEQ30

AT-PEQ30

Audio-Technica
Przedwzmacniacze gramofonowe
Special Price 749 zł Regular Price 1 299 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: