Poprzedni
Następny

Jak podłączyć słuchawki do laptopa, komputera PC?

W większości przypadków podłączenie słuchawek do laptopa czy komputera nie powinno nastręczać żadnych trudności. Co jednak, gdy – przykładowo – jakość dźwięku jest niesatysfakcjonująca i pojawiają się różne trzaski i zakłócenia? Albo wtedy, kiedy Bluetooth co chwilę zrywa połączenie? W tym artykule zaczynamy od podstaw i odpowiadamy na pytania o to, jak podłączyć słuchawki do laptopa i komputera. Następnie doradzamy, jak znaleźć wyjście w sytuacjach, gdy nie wszystko gra, jak należy.

Słuchawki bezprzewodowe świetnie współpracują z lamptopem

Słuchawki i laptop – zgrany tandem

Słuchawki przydają się w wielu sytuacjach. Czy to w głośnym biurze, kiedy musisz skupić się na swoim projekcie. Czy w domu – gdy przyszła pora na trochę rozrywki, ale wszyscy domownicy już śpią, a Ty nie chcesz im przeszkadzać. W takich momentach najważniejsze jest to, żeby wszystkie kwestie techniczne udało się rozwiązać gładko i sprawnie. Dlatego sprawdźmy, jak podłączyć słuchawki do laptopa bądź komputera, tak by stały się zgranym tandemem.

Jak podłączyć słuchawki przewodowe do laptopa, komputera

Zacznijmy od słuchawek przewodowych. Jak podłączyć je do komputera? Wszystko zależy od tego, w jakie złącze bądź złącza zostały wyposażone. Możliwości są następujące:

 • Słuchawki przewodowe ze złączem mini jack – aby podłączyć je do komputera, potrzebujesz znaleźć wyjście słuchawkowe. Niemal zawsze ma ono okrągły kształt, a w komputerach stacjonarnych często także jasnozielony kolor (wyjście liniowe stereo). W laptopach natomiast jest oznaczone symbolem słuchawek umieszczonym obok. Gdy już znajdziesz wyjście, po prostu włóż w nie wtyczkę. I gotowe – właśnie udało Ci się podłączyć słuchawki do komputera.
 • Słuchawki przewodowe z mikrofonem i dwoma złączami mini jack – aby podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera, wepnij jasnozieloną wtyczkę mini jack do jasnozielonego portu, a różową (mikrofonową) do różowego. Jeśli wepniesz tylko tę pierwszą, usłyszysz dźwięk, ale nie skorzystasz z funkcjonalności mikrofonu. W przypadku laptopa z jednym wejściem audio przyda się więc adapter do słuchawek z mikrofonem.
 • Słuchawki przewodowe ze złączem USB – w takie złącza najczęściej wyposażane są słuchawki gamingowe, które wyposażono w zintegrowany DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy). Aby je podłączyć, po prostu włóż nadajnik USB do portu.
 • Słuchawki przewodowe ze złączem jack 6,3 mm – niektóre, bardziej zaawansowane słuchawki nauszne mają przewód sygnałowy zakończony wtykiem 6,3 mm, nazywanym często dużym jackiem. Aby podłączyć je do komputera, potrzebujesz adaptera z 6,3 na 3,5 mm. Weź jednak pod uwagę, że w zdecydowanej większości przypadków zintegrowana karta dźwiękowa (czy to laptopa, czy komputera stacjonarnego) nie dostarczy ani wystarczająco jakościowego sygnału, ani wystarczającej mocy, by napędzić taki sprzęt. W efekcie słuchawki nie rozwiną skrzydeł – zagrają płaskim, przytłumionym dźwiękiem (jeśli w ogóle zagrają).

Jak poprawić jakość dźwięku słuchawek przewodowych podłączonych do komputera?

Skoro zintegrowane układy dźwiękowe, w które wyposażono zdecydowaną większość laptopów i komputerów, nie zawsze spełniają oczekiwania bardziej wymagających słuchaczy, co zrobić, aby zyskać lepszą jakość dźwięku?

Słuchawki bezprzewodowe świetnie współpracują z lamptopem

Dobrym rozwiązaniem jest wzmacniacz słuchawkowy ze zintegrowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, który działa jak zewnętrzna karta dźwiękowa – np. AudioQuest DragonFly Red.

W jego kompaktowej obudowie zamknięto funkcjonalności DAC-a, przedwzmacniacza i wzmacniacza słuchawkowego mogącego napędzić słuchawki o impedancji wynoszącej nawet 300 omów (zintegrowane systemy najlepiej radzą sobie ze słuchawkami o impedancji wynoszącej do 32 omów). Samo urządzenie po prostu wpinasz do portu USB, a następnie podłączasz do niego słuchawki.

Dodajmy jeszcze, że taka zewnętrzna karta dźwiękowa znajduje zastosowanie też w innych sytuacjach. Dość częstą przypadłością laptopów jest to, że w wyniku częstego używania wyjście audio po prostu się „wyrabia”. Wtedy wtyk słuchawek jest obluzowany, co skutkuje trzaskami, szumem, a w skrajnych przypadkach przerywaniem odtwarzania. Gniazdo oczywiście można wymienić na nowe, ale naszym zdaniem warto nieco dołożyć (czasem wystarczy już kilkadziesiąt złotych) i sięgnąć np. po AudioQuest DragonFly Black, czyli „mniejszego” brata Reda. Tym bardziej że oba zaprezentowane te wzmacniacze posłużą także jako źródło dla głośników aktywnych, np. ELAC ConneX.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa, komputera

Tutaj omówimy słuchawki Bluetooth oraz te, które korzystają z łączności radiowej. Od razu zaznaczmy, że w obu tych grupach trafisz na sprzęt wyposażony we własny nadajnik, który wpinasz do złącza USB (tzw. dongle). Producenci dołączają go, aby ustabilizować połączenie i zmniejszyć jego opóźnienie, co jest szczególnie ważne w przypadku słuchawek gamingowych.

Przeczytaj artykuł: Jakie słuchawki dla graczy?

Podpowiadamy jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do komputera?

Podłączenie słuchawek Bluetooth do laptopa bądź komputera nie wymaga nawet podstawowej wiedzy o złączach audio. Wszystko, co musisz zrobić, to:

 1. Włączyć słuchawki, aby były możliwe do wykrycia przez inne urządzenia.
 2. Włączyć moduł Bluetooth w komputerze:
  • a. w systemie Windows funkcję tę znajdziesz w następującej sekwencji: Ustawienia -> Urządzenia -> Bluetooth i inne urządzenia;
   b. w systemie MacOS klikasz polecenie menu Apple -> Ustawienia systemowe -> Bluetooth.
 3. Sparować słuchawki z urządzeniem:
  • a. w systemie Windows wybierz opcję „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”;
   b. w systemie MacOS po prostu wybierz urządzenie z wyświetlanej listy (jest wykrywane automatycznie).

Gotowe – słuchawki Bluetooth są podłączone do komputera. W podobny sposób sparujesz z komputerem inne rodzaje urządzeń Bluetooth, które odtwarzają dźwięk, np. głośniki Bluetooth.

Jak podłączyć do komputera słuchawki radiowe lub bezprzewodowe słuchawki z nadajnikiem Bluetooth?

Najpierw włóż do portu USB dołączony do zestawu nadajnik. Następnie włącz słuchawki. Jeśli system nie wykryje ich automatycznie, postępuj zgodnie z opisanymi wyżej krokami.

Wybrane słuchawki bezprzewodowe są dostarczane z nadajnikami Bluetooth bądź radiowymi

Pamiętaj tylko, że niekiedy wymagana może być instalacja sterowników, co może odrobinę wydłużyć podłączenie słuchawek bezprzewodowych.

Podłączenie słuchawek do laptopa – problemy i rozwiązania

Przewody wpięte, Bluetooth włączony, a jednak nic nie działa, jak należy? Cóż, czasem i w przypadku słuchawek daje o sobie znać „złośliwość rzeczy martwych”. Na szczęście na większość problemów łatwo znaleźć rozwiązanie. Tutaj podpowiadamy, co zrobić, kiedy podłączone do komputera słuchawki nie grają.

Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa słuchawek?

Jednym z głównych powodów tego, że słuchawki nie działają, jest to, że komputer po prostu ich nie wykrywa. Co wtedy zrobić?

Laptop albo komputer nie wykrywa słuchawek przewodowych podłączonych do gniazda audio

 • Sprawdź, czy przewód audio jest odpowiednio wpięty w port. Ostrożnie dociśnij go palcem – jeśli usłyszysz charakterystyczne „kliknięcie”, oznacza to, że nie był właściwie podłączony.
 • Jeżeli korzystasz z systemu Windows, upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki do karty dźwiękowej. Zrobisz to w menadżerze urządzeń. Z jego poziomu wykonasz też aktualizację, klikając na nazwie urządzenia PPM, a potem „aktualizuj sterownik”.
 • W przypadku Windowsa źródłem problemów ze słuchawkami może być także automatycznie zainstalowane ze sterownikami oprogramowanie, np. popularne Realtek Audio. Jeśli z niego korzystasz, otwórz Realtek Audio Console i w ustawieniach złącza analogowego wybierz słuchawki.
 • Upewnij się, że przewód bądź inny element słuchawek nie jest uszkodzony. Aby to zrobić, możesz podłączyć je do innego urządzenia.
 • Dokładnie obejrzyj wejście audio w komputerze – jeśli czujesz, że podłączona do niego wtyczka jack jest poluzowana (np. chwieje się na boki lub swobodnie wysuwa się z portu), jest ono najprawdopodobniej uszkodzone.

Laptop albo komputer nie wykrywa słuchawek Bluetooth

 • Sprawdź, czy słuchawki są włączone i mają naładowane baterie.
 • Upewnij się, że nie są sparowane z innym urządzeniem. Tylko wybrane modele – jak np. Audio-Technica ATH-CKS50TW czy Bowers & Wilkins Pi7 S2 – mogą być sparowane z wieloma urządzeniami jednocześnie (ale tylko z jednym aktywnie).
 • obacz, czy sterowniki Twojej karty sieciowej z Bluetooth są aktualne. Jeśli nie – przeprowadź aktualizację.

Jeżeli słuchawki są podłączone i masz pewność, że Twój komputer je wykrywa, w pierwszej kolejności sprawdź poziom głośności. I to zarówno samego urządzenia, jak i aplikacji, z której korzystasz.

Dlaczego nie mam dźwięku z komputera w słuchawkach?

Niekiedy bowiem – ze względów bezpieczeństwa – aplikacje automatycznie minimalizują poziom głośności podczas zmiany urządzenia odtwarzającego dźwięk.

Nie zawsze użycie modułu Bluetooth jest potrzebne - są słuchawki przewodowe

Zobacz również, czy któreś z urządzeń odtwarzających dźwięk nie jest ustawione jako domyślne – np. zintegrowane głośniki laptopa. Jeśli korzystasz z Windowsa, kliknij PPM na ikonce głośnika umieszczonej na pasku zadań i wybierz „dźwięki”. W otwartym okienku (w zakładce odtwarzanie) znajdziesz urządzenia audio, z którymi współpracuje Twój komputer. Kliknij PPM i włącz to, z którego chcesz skorzystać. Natomiast w macOS przejdź do ustawień dźwięku i sprawdź zakładkę „output”. Następnie wybierz słuchawki.

Z kolei w przypadku słuchawek Bluetooth upewnij się, że nie przełączyły się w tryb aktywnej współpracy z innym nadajnikiem. To dość częsta sytuacja, gdy z jednego zestawu korzysta np. dwoje osób. Niekiedy wystarczy, że w zasięgu pojawi się telefon z włączonym Bluetoothem, by słuchawki automatycznie się z nim sparowały, przerywając odtwarzanie. Sprawdź też ustawienia Bluetooth, by mieć pewność, że to komputer nie sparował się np. z głośnikiem multiroom.

Głównym powodem tego, że słuchawki przewodowe nie łączą się z laptopem bądź komputerem, może być uszkodzenie mechaniczne przewodu bądź wejścia audio.

Dlaczego słuchawki nie chcą się połączyć z laptopem?

Na szczęście takie usterki da się naprawić, a jeśli wolisz – możesz wymienić wadliwe elementy (pod warunkiem, że słuchawki mają odłączane okablowanie).

Połączenie słuchawek z laptopem czasami sprawia problemy

Foto by Wes Hicks on Unsplash

Brak połączenia z komputerem słuchawek bezprzewodowych również może wynikać z problemów sprzętowych – jak np. uszkodzenia wbudowanego modułu Bluetooth w karcie sieciowej. W takiej sytuacji możesz dokupić zewnętrzny nadajnik lub od razu wybrać słuchawki, które mają go w zestawie. Tę drugą opcję polecamy zwłaszcza wtedy, jeśli z headsetu korzystasz głównie do grania w gry.

Podłączenie słuchawek do laptopa – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak podłączyć słuchawki do komputera, oraz wskazał rozwiązania ewentualnych problemów. Jeśli natomiast potrzebujesz doradztwa sprzętowego, odwiedź najbliższy salon Top Hi-Fi & Video Design. W naszej ofercie znajdziesz m.in. ciekawe słuchawki douszne i nauszne, a #EksperciDobregoBrzmienia pomogą Ci wybrać właśnie te najlepsze dla Ciebie.

Muzyka potrafi pisać najlepsze historie.
Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: