Poprzedni
Następny

Gramofon Thorens TD 202 z „zieloną żabką” – test w magazynie „Audio”

TD 202 marki Thorens został opracowany z myślą o tych użytkownikach, którzy od gramofonu oczekują prostoty obsługi, ale jednocześnie nie chcą decydować się na model z automatyką. Jego możliwości sprawdziła magazynu „Audio”.

Thorens TD 202

TD 202 to w pełni manualny gramofon z napędem paskowym i wbudowanym przedwzmacniaczem. Obsługuje dwie prędkości obrotowe: 33 1/3 oraz 45 obr./min. Testujący dokładnie się mu przyjrzeli:

Konstrukcja TD 202 opiera się na efektownej, grubej plincie, chociaż ostatecznie nie jest najcięższa (3,9 kg). (…) W plincie zainstalowano łożysko (talerza) i silnik napędowy podwieszony na trzech śrubach z absorberami. Moment obrotowy jest przekazywany za pomocą krótkiego, płaskiego paska na wewnętrzny kołnierz. Krawędź talerza wytłumiono gumowym walcem, a na wierzch kładziemy gumową matę.

Uwagę zwróciła także wkładka gramofonowa firmy Audio-Technica, która została zamontowana w testowanym Thorensie:

Ważną częścią wyposażenia TD 202 jest oczywiście wkładka (została ona fabrycznie zainstalowana, a całość odpowiednio skalibrowana). Może to jedna z ostatnich okazji, aby napawać się widokiem (oraz brzmieniem) najbardziej klasycznej z klasycznych wkładek ostatnich lat – AT-95E Audio-Techniki”. (…) „Zielona żabka” (wkładka AT-95E), choć przez samego jej producenta oficjalnie już odesłana na emeryturę, nadal dobrze sobie radzi.”

Thorens TD 202

Testujący zauważyli także podobieństwo w wyposażeniu Thorensa TD 202 i modelu TN-4D firmy TEAC, również w ostatnim czasie sprawdzanego przez redakcję magazynu „Audio”:

„Thorens TD 202 ma więc wbudowany układ przedwzmacniacza korekcyjnego, który możemy odłączyć, wyprowadzając na zewnątrz sygnał wprost z wkładki (do wyboru trybu służy niewielki przełącznik). Są też przetwornik analogowo-cyfrowy oraz wyjście USB – płyty zgramy do komputera w standardzie PCM 16 bit/48 kHz.”

Zdaniem redakcji magazynu „Audio” model TD 202 brzmi tak, że jest w stanie zadowolić większość użytkowników – zarówno miłośników analogowej, jak i cyfrowej muzyki:

Tego dźwięku nie można o nic oskarżyć; można w najgorszym przypadku za coś nie pochwalić. Wysokie tony są uporządkowane, co oznacza zarazem spokój, umiarkowanie, jak i dobrą selektywność. Na środku pasma TD 202 gra ciepło, za to bas jest bardziej konkretny, pilnuje tempa, nie robi sobie wycieczek, nie spóźnia się z uderzeniem i wybrzmieniem.”

Thorens TD 202

Więcej informacji znajdziesz w teście gramofonu TD 202 zamieszczonym w numerze 6/2021 magazynu „Audio”.

Zapraszamy również do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą naszych specjalistów możesz sprawdzić w praktyce gramofon Thorens TD 202 w połączeniu z zestawem audio odpowiednio dobranym do Twoich preferencji.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: