Poprzedni
Następny

TEAC TN-4D – nietuzinkowy gramofon z napędem bezpośrednim

TEAC TN-4D

Kolekcja gramofonów marki TEAC została poszerzona o całkowicie nowy model z napędem bezpośrednim, TN-4D. Konstrukcja ta charakteryzuje się eleganckim wzornictwem i niską obudową, w której zaprojektowaniu pomógł nowo opracowany silnik bezszczotkowy.

TEAC nietuzinkowymi konstrukcjami zdołał ukształtować sobie stabilną pozycję wśród producentów gramofonów. W portfolio japońskiej firmy możemy znaleźć wiele ciekawych pozycji, czego ostatnim przykładem jest model TN-4D.

TN-4D wyróżnia się bezszczotkowym silnikiem prądu stałego (z układem sprzężenia zwrotnego), który do stabilizacji obrotów wykorzystuje rezonator kwarcowy. Zastosowane rozwiązanie przynosi wiele korzyści, m.in. ogranicza zjawiska skokowe momentu obrotowego, co w rezultacie pomaga uzyskać większą płynność pracy. Nadmienione zjawisko powstaje przy wchodzeniu kolejnych nabiegunników wirnika lub stojana w pole magnetyczne magnesu stałego. Wykorzystanie nowo opracowanego, płaskiego silnika, projektantom TEAC-a pozwoliło stworzyć plintę o niezwykle niskim profilu, w ten sposób zwiększając atrakcyjność stylistyczną TN-4D w porównaniu z obudowami spotykanymi w większości gramofonów z napędem bezpośrednim.

TEAC TN-4D

Obok silnika kolejny nowy komponent stanowi ramię. Podzespół ten opracowano we współpracy z SAEC Corporation, cenionym na świecie producentem zaawansowanych ramion, i został oparty na łożyskach ostrzowych. Dzięki temu ramię zapewnia dokładny, niezwykle rozdzielczy dźwięk, którego ramiona z konwencjonalnymi łożyskami nie są w stanie zagwarantować. Wszelkie drobne ruchy pionowe odczytywane przez ramię – w odróżnieniu od obudowy ramienia z pospolitymi łożyskami – rzeczywiście pomagają w uzyskaniu bardziej dynamicznego brzmienia, które cechuje się niesamowitą rozdzielczością.

Do jak najlepszego wydobycia muzyki z płyt winylowych, konstruktorzy wyposażyli TN-4D w niebywale udaną wkładkę Oyster MM firmy Sumiko – legendarnego amerykańskiego producenta wkładek. Rozchwytywana za swoją wyjątkową muzykalność, wkładka mocowana jest do ramienia już w fabryce, co sprawia, że gramofon staje się urządzeniem typu „plug and play”. Dodatkowo ramię o kształcie litery „S” zaopatrzono w uniwersalnie mocowanie główki, pozwalając użytkownikom na błyskawiczną wymianę wkładki/główki. Natomiast obsługa szerokiego zakresu wagowego wkładek (14-23 g) pozwala użytkownikom na modyfikację jakości dźwięku i eksperymentowanie z różnymi wkładkami, o ile zaistniałaby taka potrzeba. Ramię wyposażono w mechanizm antyskatingu oraz przeciwwagę, która ma za zadanie zapewnić precyzyjną regulację siły nacisku.

Uwagę zwraca także skrupulatnie zaprojektowany przedwzmacniacz gramofonowy, umożliwiający podłączenie urządzenia bezpośrednio do wejść liniowych dowolnego systemu hi-fi. Najdrobniejsze szczegóły muzyczne pozwala przekazać wysokiej klasy wzmacniacz operacyjny NJM8080, który zaprojektowany został przez New Japan Radio specjalnie z myślą o systemach hi-fi.

TEAC TN-4D

Aby zarchiwizować analogową kolekcję wprost na komputerze PC/MAC, projektanci na tylnej ściance TN-4D umieścili port USB. Jak tylko zapiszemy winyle w cyfrowej postaci, bez trudu możemy ich słuchać nawet poza domem za pomocą np. smartfona, przenośnego odtwarzacza audio lub w samochodzie – ku temu wystarczy jedynie zgrać muzykę na płytę CD czy też przenieść ją na kartę pamięci lub pendrive.

Projektanci wyposażyli gramofon w pozłacane złącza wyjściowe Phono/Line, które nie tylko chronią analogowe sygnały audio przed utratą jakości w wyniku utleniania metalu, ale także zapewniają najwyższą możliwą jakość sygnału.

Gramofon obsługuje prędkości 33 1/3 i 45 obr./min, dzięki czemu może odtwarzać płyty LP i EP. Wysokie standardy inżynieryjne są widoczne m.in. w pokrętle sterującym odtwarzaniem (start/wybór prędkości), wykonanym z obrabianego aluminium. Za zachowanie odpowiedniej stabilności prędkości obrotowej odpowiada, wraz z nowo opracowanym silnikiem, odlewany z aluminium talerz, zapewniający wysoką bezwładność.

TN-4D została wyposażona w wysokiej jakości nóżki, dzięki czemu cała konstrukcja jest skutecznie izolowana od podłoża. Nóżki wyróżniają się obrabianą maszynowo osłoną aluminiową pokrytą gumowym amortyzatorem, który przymocowano do plinty z MDF-u. Zastosowane rozwiązania sprawiły, że gramofon TN-4D jest niesamowicie odporny na wszelkie akustyczne sprzężenia zwrotne.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: