Poprzedni
Następny

Jakie głośniki podstawkowe do 2000 zł warto kupić? – najciekawsze propozycje, ranking Top Hi-Fi

Wybierając niedrogie głośniki podstawkowe, warto zachować czujność. Rynek jest dosłownie przesycony oferowanymi przez różne marki produktami, które z dobrym brzmieniem mają niekiedy niewiele wspólnego. Dlatego przygotowałem krótki i konkretny ranking kolumn podstawkowych do 2000 zł. Znajdziesz w nim propozycje od cenionych producentów, chętnie wybierane przez naszych klientów. Sprawdź, jakie głośniki podstawkowe do 2000 zł wybrać.

Spis treści: Najlepsze kolumny podstawkowe do 2000 zł (za parę) – ranking:

 1. Dlaczego warto wybrać niedrogie kolumny podstawkowe?

 2. Kolumny podstawkowe do 2000 zł (za parę) – propozycje, ranking Top Hi-Fi

 3. Kolumny podstawkowe – pytania i odpowiedzi (FAQ)

 4. Podsumowanie

Kolumna podstawkowa Indiana Line DJ 308

Dlaczego warto wybrać niedrogie kolumny podstawkowe?

No właśnie. Czy nie lepiej schować taką sumkę do dużej świnki skarbonki i jeszcze trochę ją podtuczyć? Jeśli Twój pokój odsłuchowy jest dobrze zaadaptowany akustycznie, a do tego masz już doświadczenie z takim sprzętem grającym – to może być dobry pomysł. Ale jeśli myślisz nad stworzeniem pierwszego zestawu z kolumnami pasywnymi, który już na starcie pozwoli Ci cieszyć się dobrym brzmieniem, to masz naprawdę ciekawy wybór. Zanim jednak przejdę do propozycji, przedstawię jeszcze kilka argumentów za kolumnami podstawkowymi do 2000 zł.

Niedrogie kolumny podstawkowe nie drenują portfela

Niby oczywiste, w końcu to mają być kolumny podstawkowe za ok. 2000 zł. Ale pamiętaj też o tym, że aby je dobrze napędzić, nie potrzebujesz wysokozaawansowanego wzmacniacza, który może kosztować nawet kilka razy więcej niż głośniki. Dobry i potrafiący wykrzesać z takich kolumn pełnię możliwości sprzęt – jak np. NAD C316BEE V2 –  kupisz już za kwotę niemal równą tej przeznaczonej na kolumny.

Jeśli masz już wzmacniacz, to oczywiście inna historia.

Niedrogie kolumny głośnikowe podstawkowe więcej wybaczają

I to nie tylko w temacie źródła, ale także adaptacji akustycznej pomieszczenia. Rzecz jasna dobrze jest zadbać o odpowiednie ułożenie kolumn względem siebie i słuchacza, wysokość ich ustawienia czy ich odległość od ściany. W razie potrzeby można również sięgnąć po bardziej zaawansowane metody – jak wytłumienie którejś z części pomieszczenia – tej, w której ustawione są głośniki, lub tej od nich oddalonej. Takie zabiegi nie muszą jednak być łatwe do wykonania, gdy mowa o salonie, w którym na co dzień czas spędza cała rodzina. W takim pomieszczeniu niedrogie kolumny podstawkowe mogą dobrze wywiązać się ze swojej roli. Także dlatego, że automatycznie ma się w stosunku do nich trochę inne oczekiwania. A przy tym zajmą mniej miejsca niż kolumny podłogowe.

Więcej o tym, jak ustawić kolumny stereo, przeczytasz w artykułach: Głośniki podstawkowe – na jakiej wysokości je ustawić oraz Akustyka pomieszczenia odsłuchowego – na co zwrócić uwagę?

Kolumna podstawkowa Indiana Line

Dobre kolumny podstawkowe za ok. 2000 zł mają szansę zagrać lepiej od wielu głośników aktywnych dostępnych w podobnej cenie

W przypadku wyboru sprzętu audio duże znaczenie mają także wcześniejsze z nim doświadczenia. Sporo zależy więc od tego, z jakiego sprzętu obecnie korzystasz. Raczej trudno wyobrazić sobie, że zejście półkę albo dwie niżej przyniesie satysfakcjonujące efekty, choć i takie sytuacje się zdarzają. Ale jeśli obecnie grają u Ciebie np. kolumny aktywne za ok. 1000 zł, skok jakościowy będzie odczuwalny.

Na koniec dodam, że kolumny podstawkowe z przedziału cenowego do 2000 zł mają oczywiście wady. W końcu ceny droższego sprzętu nie biorą się z kosmosu, ale z bardziej zaawansowanych rozwiązań, które stosują w nim producenci. Wśród urządzeń, o których mowa w tym tekście, rzadkością są np. konstrukcje trójdrożne, choć akurat w naszych propozycjach taką znajdziesz. Raczej na próżno szukać tu też tak zaawansowanych przetworników, jak w jednostkach marki Bowers & Wilkins, które są wyposażone w membrany Continuum. Ale czasem magia tkwi w prostocie.

Żeby dowiedzieć się więcej o kolumnach podstawkowych, przeczytaj: Jak wybrać głośniki podstawkowe. Jakie kolumny podstawkowe (półkowe) kupić?

Kolumny podstawkowe do 2000 zł (za parę) – propozycje, ranking Top Hi-Fi

W naszym rankingu głośników podstawkowych do 2000 zł zebrałem cztery propozycje, którym #EksperciDobregoBrzmienia udzielają mocnej rekomendacji. Oto one.

Indiana Line Nota 260 X

Celem, który przyświeca założonej w 1977 r. włoskiej marce Indiana Line, jest to, by w racjonalnym budżecie oferować jak najlepsze rozwiązania techniczne, często wręcz wykraczające poza daną półkę cenową. I śmiało można powiedzieć, że Indiana Line Nota 260 X to kolumny, które realizują tę filozofię w 100%.

Kolumna podstawkowa Indiana Line Nota 260 X

Zacznę od wyglądu i jakości wykonania. Moim zdaniem obie te cechy są mocnymi atutami tych włoskich kolumn. Producent zastosował tu solidne, wytrzymałe materiały, a całość wykończył miłą dla oka i trwałą okleiną winylową. Szczególne wrażenie robi ta w kolorze jasnego orzecha – ciepła i żywa. Choć akurat do bardziej stonowanych wnętrz lepiej pasować będzie ta oznaczona jako czarny dąb. Generalnie Noty 260 X po prostu łatwo wpasować przestrzeń.

W każdym głośniku znajduje się para przetworników, czyli 166-milimetrowy nisko-średniotonowy oraz 26-milimetrowa kopułka wysokotonowa. Woofer odznacza się dużym wychyleniem membrany, co wzmacnia bas, oraz mikrorowkowaną powierzchnią membrany, która m.in. poprawia szczegółowość średnicy. Z tyłu obudowy znajduje się jeszcze otwór bass reflex – dodatkowo wzmacniający niskie tony. Warto dodać, że kolumny są przeznaczone do pokojów odsłuchowych o powierzchni ok. 20 m2.

A jak brzmią Indiana Line Nota 260 X? Najkrócej mówiąc: ciepło, muzykalnie i bardzo przyjemnie. Bas – jak na konstrukcję podstawkową – jest mocny i wyrazisty. Nie ma może szczególnie głębokiego zejścia w subbas, ale w standardowych basowych częstotliwościach potrafi zagrać z satysfakcjonującą mocą i dynamiką. Średnica – choć trochę wycofana i przyciemniona – również odznacza się niezłym poziomem energii. Z kolei tony wysokie stawiają przede wszystkim na czystość i naturalność – bez nadmiernego wysunięcia do przodu, które mogłoby skutkować przesytem.

Najważniejsze informacje o Indiana Line Nota 260 X:

 • Konstrukcja: dwudrożna z tunelem bass reflex (z tyłu obudowy)
 • Wymiary: 325 × 205 × 290 mm
 • Waga: 5,2 kg
 • Pasmo przenoszenia: 44 Hz – 22 kHz

   Indiana Line DJ 308

   Ponownie model dobrze nam już znanej marki Indiana Line. Tym razem jednak do serii DJ, która jeszcze śmielej eksploruje okolice rozrywkowego grania z mocnym basem, a przy tym stylistycznie czerpie pełnymi garściami z lat 70. i 80.

   kolumna podstawkowa Indiana Line DJ 308 wykorzystuje zaawansowany głośnik wysokotonowy

   Indiana Line DJ 308 to jedyna w naszym rankingu kolumn podstawkowych do 2000 zł propozycja o trójdrożnej konstrukcji. Mało tego na przedniej ścianie głośników widać jeszcze dwa tunele bass reflex. W połączeniu z dość dużym wooferem stwarza to oryginalny efekt wizualny, przez co kolumny mogą stać się dość ciekawym elementem wystroju wnętrza.

   Ale przejdę już do najważniejszego, czyli tego, co w DJ 308 gra. Za niskie tony odpowiada duży, 230-milimetrowy przetwornik wykonany z polipropylenu. Z tego samego zresztą materiału jest 135-milimetrowy średniotonowiec. A oba te przetworniki wyposażono w szerokie resory, co korzystnie przekłada się na długi skok membran. Wysokie tony to z kolei działka 26-milimetrowego tweetera wykonanego z jedwabiu i wspomaganego specjalną konstrukcją falowodu.

   Zobacz również film o kolumnach z serii DJ marki Indiana Line: Indiana Line DJ 308 i DJ 310 – dobry efekt „tu i teraz” | prezentacja i recenzja Top Hi-Fi

   Jak grają Indiana Line DJ 308? Mocno, energicznie z dociążonymi niskimi tonami. To zdecydowanie bas jest tutaj główną gwiazdą. Potrafi zejść nisko, zawibrować i zamruczeć. Dużo zależy jednak też od końcówki mocy, do której podłączysz sprzęt. DJ 308 skorzystają na połączeniu z taką jednostką, która utrzyma bas w ryzach. W przeciwnym wypadku tony niskie mogą czasami być wręcz zbyt mocne. Średnica zostaje trochę z tyłu, jest wygładzona i wyraźnie rozrywkowa. Bardziej niż na eksponowanie detali stawia na mocny, pełen energii przekaz.

   Dopełnieniem całości są wyważone i naturalne tony wysokie. Słychać je, są czyste, ale nie mają ambicji aby dominować. Koniec końców Indiana Line DJ 308 to bardzo dobre kolumny głośnikowe do elektroniki, rapu czy funku. W przypadku takiego repertuaru propozycja od włoskiej marki może zawstydzić nawet niektóre modele podłogowe z podobnej półki cenowej.

   Najważniejsze informacje o Indiana Line DJ 308:

   • Konstrukcja: 3-drożna z dwoma tunelami bass reflex (z przodu obudowy)
   • Wymiary: 550 × 270 × 285 mm
   • Waga: 9,5 kg
   • Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 22 kHz

    ELAC Debut 2.0 B6.2

    Ranking kolumn podstawkowych do 2000 zł zamykam mocną pozycją od niemieckiej marki Elac. W ciągu niemal stu lat działalności producent ten wprowadził na rynek wiele cenionych konstrukcji, o których w zachwytach rozpisywali się redaktorzy takich magazynów, jak What Hi-Fi czy Rolling Stone.

    Moja propozycja to klasycznie wyglądające i solidnie wykonane ELAC Debiut 2.0 B6.2. Może i na pierwszy rzut oka głośniki nie wyróżniają się niczym szczególnym – są prostą, minimalistyczną konstrukcją z przednim tunelem bass reflex – ale wrażenie to znika, kiedy w końcu zagrają.

    Kolumny marki ELAC oferują doskonałą jakość dźwięku

    Producent wyposażył Debiut 2.0 B6.2 w 165-milimetrowy woofer wykonany z włókna aramidowego oraz 25-milimetrową kopułkę tekstylną. Na tle innych materiałów stosowanych w sprzęcie z tej półki cenowej włókno aramidowe wyróżnia się znakomitą relacją wytrzymałości do wagi, dzięki czemu zapewnia szerszą przepustowość i szybszą reakcję na ruchy cewki.

    Jakim więc brzmieniem mogą pochwalić się ELAC Debut 2.0 B6.2? Równym, wyważonym, choć nieco przyciemnionym. Te kolumny nie uderzają basem, jak np. modele marki Indiana Line, choć na brak niskich tonów nie można narzekać. Najwięcej dzieje się oczywiście w średnicy, która jest ciekawa, rozbudowana i dość detaliczna. Ma ona jednak nieco przyciemniony charakter, co ułatwia jej odbiór. Tony niskie są natomiast nieco schowane – wybrzmiewają dość dyskretnie, ale czysto i przyjemnie dla ucha. To po prostu dobre kolumny głośnikowe do uniwersalnych zastosowań.

    Najważniejsze informacje o ELAC Debut 2.0 B6.2:

    • Konstrukcja: dwudrożna z tunelem bass reflex (z przodu obudowy)
    • Wymiary: 195 × 375 × 268 mm
    • Waga: 7,4 kg
    • Pasmo przenoszenia: 44 Hz – 35 kHz

    Głośniki podstawkowe – pytania i odpowiedzi (FAQ)

    Co to są kolumny podstawkowe?

    Kolumny podstawkowe to konstrukcje o stosunkowo niewielkich gabarytach. Określenie to wzięło się od popularnego sposobu ich ustawienia w systemie audio – na tzw. podstawkach głośnikowych. Tego typu modele wykorzystywane są zarówno w zestawach stereo, jak i w kinie domowym. Mimo swojej kompaktowej budowy są w stanie zagwarantować doskonałą jakość dźwięku, a przy tym zapewniają elegancki wygląd w systemie audio. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, najlepiej po przeprowadzeniu testów odsłuchowych w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design.

    Jakie kolumny – podłogowe czy podstawkowe?

    Wszystko zależy od preferencji użytkownika, a także od wielkości pomieszczenia odsłuchowego. Kolumna podstawkowa to konstrukcja, która sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, gdzie trudno byłoby o rozstawienie zestawu z kolumnami podłogowymi. Jeśli wnętrze nie ma zbyt dużej kubatury, wówczas do jego nagłośnienia wystarczą modele podstawkowe. Można je umieścić np. na szafce RTV lub na specjalnych podstawkach głośnikowych.

    Co dają podstawki głośnikowe?

    Podstawki głośnikowe pozwalają na ustawienie kompaktowych głośników na odpowiedniej wysokości względem użytkownika siedzącego w miejscu najlepszego odsłuchu. Zastosowanie podstawek pod kolumny głośnikowe przekłada się także na brzmienie. Pozytywnie wpływa na przetwarzanie niskich tonów, a także na dynamikę odtwarzanego dźwięku.

    Indiana Line DJ 308

    Podsumowanie

    Nasz ranking kolumn głośnikowych do 2000 zł pokazuje, że w tej kwocie możesz kupić zarówno kompaktowe głośniki podstawkowe (jak np. Nota 260 czy Debut 2.0 B6.2), jak i całkiem spore konstrukcje, które reprezentują Indiana Line DJ 308. Zebrany tu zestaw sprawdzi się w większości pomieszczeń odsłuchowych o powierzchni do ok. 25 m2. Tylko które konkretnie wybrać?

    To już zależy od Twoich preferencji. Dlatego wpadnij do najbliższego salonu Top Hi-Fi, gdzie #EksperciDobregoBrzmienia pomogą Ci najlepsze kolumny podstawkowe do 2000 zł, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Niezależnie, czy słuchasz progresywnego rocka, muzyki klasycznej czy nowoczesnej elektroniki.


    Poprzedni
    Powrót do aktualności
    Następny

    Polecane

    Umów się na prezentację w salonie

    W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

    Umów się na spotkanie

    Zobacz listę salonów

    Umów

    Top Hi-Fi & Video Design

    Salony firmowe

    Salony firmowe

    Top Hi-Fi & Video Design: