Poprzedni
Następny

Głośniki podstawkowe – na jakiej wysokości je ustawić?

Średnia ocen: 3
(1 ocena) 1 komentarz

Prawidłowe ustawienie kolumn podstawkowych jest równie ważne, jak dobór komponentów do zestawu audio. Pomijając ten ważny aspekt, możecie nie wykorzystać w pełni potencjału, jaki oferuje Wasz system audio. W tym artykule zajmiemy się więc wyjaśnieniem, jak ustawić głośniki podstawkowe. Właśnie ustawienie tych kolumn, z racji ich budowy, wymaga od użytkowników pewnej znajomości zasad akustyki pomieszczenia. Warto skorzystać z naszych porad, które pomogą we właściwym ustawieniu kolumn. Opiszemy Wam także, jakie są rodzaje standów oraz podstawek do zestawu audio i czym się charakteryzują poszczególne ich typy.

Spis treści: Głośniki podstawkowe – na jakiej wysokości je ustawić?

  1. Jak powinny być ustawione głośniki podstawkowe?
  2. Na czym postawić głośniki podstawkowe?
  3. Na jakiej wysokości ustawić głośniki podstawkowe?
  4. Rodzaje standów, podstawek i uchwytów głośnikowych
  5. Dlaczego warto prawidłowo ustawić głośniki podstawkowe?
  6. Podsumowanie

Kolumny Bowers & WIlkins

Jak powinny być ustawione głośniki podstawkowe?

Zanim zaczniemy wyjaśnianie, jak powinny być ustawione głośniki podstawkowe, chcemy przypomnieć, że należy brać pod uwagę wszystkie płaszczyzny. Podczas ustawiania głośników ważna jest więc oś poziomia, czyli symetryczne rozmieszczenie głośników względem słuchacza. Oznacza to, że prawy i lewy głośnik powinny znajdować się w tej samej odległości względem osi symetrii.

Drugą oś stanowi odpowiednie pochylenie głośników względem słuchacza. Jest to związane ze sposobem rozchodzenia się fal dźwiękowych.

Pod pojęciem osi poziomej mamy na myśli wysokość, na jakiej należy ustawić głośniki. Użytkownicy najczęściej poszukują informacji, na jakiej wysokości powinny być ustawione głośniki podstawkowe. Ten temat omówimy szerzej w tym artykule. Ustawienie kolumn podstawkowych na odpowiedniej wysokości ma bowiem kluczowe znaczenie dla jakości dźwięku.

Te zasady powinny być spełnione w każdym zestawie audio z głośnikami podstawkowymi. Nawet jeśli macie zaadaptowane akustycznie pomieszczenie odsłuchowe, prawidłowe ustawienie kolumn jest niezbędne do osiągnięcia satysfakcjonującego brzmienia.

Na czym postawić głośniki podstawkowe?

Mamy świadomość, że z uwagi na konstrukcję i wysokość obudowy głośników podstawkowych, trudniej jest je ustawić na właściwej wysokości. Dlatego wyjaśnimy Wam szczegółowo, na jakich elementach można posadowić głośniki, aby uzyskać odpowiednią wysokość ustawienia. Warto pamiętać, że stabilność odgrywa tutaj równie ważną rolę. Głośniki podstawkowe postawione na prowizorycznych konstrukcjach będą wpadały w drgania. Nie będą też należycie wypoziomowane, co ma duży wpływ na brzmienie.

Warto zatem pamiętać, że głośniki powinno się ustawiać na dedykowanych standach, podstawkach lub uchwytach przeznaczonych do tego celu.

kolumny Bowers & Wilkins

Pewnym kompromisem jest ustawianie głośników podstawkowych na meblach. Nie jest to oczywiście zabronione. Należy jednak pamiętać, że producenci mebli nie biorą pod uwagę wpływu rezonansów sprzętu czy systemu poziomowania podczas produkcji mebli. Jeśli więc zdecydujecie się ustawić głośniki na meblach, pamiętajcie, że czeka Was trochę pracy. Powinniście zadbać, aby mebel, na którym ustawiony został sprzęt miał dobry i równomierny kontakt z podłogą. Zapobiegnie to przenoszeniu wibracji. Koniecznie należy sprawdzić także wypoziomowanie mebli. W przypadku pochyłości należy je wyeliminować.

Na jakiej wysokości ustawić głośniki podstawkowe?

Przechodzimy zatem do odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Wysokość ustawienia głośników podstawkowych należy sprawdzić względem głośników wysokotonowych. To właśnie one będą stanowiły punkt odniesienia. „Wysokotonówki” powinny znajdować się na wysokości słuchacza. Oczywiście, dotyczy to pozycji siedzącej.

Dlatego proponujemy następujący schemat pomiarów. Najpierw sugerujemy wygodnie usiąść na kanapie i sprawdzić, na jakiej wysokości znajdują się Wasze uszy. Należy dokładnie sprawdzić tę wysokość. Będzie ona stanowiła punkt odniesienia do wyznaczenia wysokości położenia osi głośnika wysokotonowego w Waszych kolumnach.

kolumny Devialet

A co zrobić w przypadku, gdy członkowie rodziny mają uszy na różnej wysokości? Tutaj nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Jedną z metod jest ustalenie średniej wysokości uszu dla wszystkich osób słuchających zestawu. Będzie to pewien kompromis, jednak często nieunikniony w przypadku rodzin korzystających wspólnie z jednego zestawu głośnikowego. Głośnik wysokotonowy powinien wówczas znaleźć się na wysokości wyliczonej ze średniego wzrostu domowników.

Druga metoda jest nieco bardziej egoistyczna. Można bowiem umieścić głośniki podstawkowe, a właściwie ich głośnik wysokotonowy na wysokości uszu osoby, która najczęściej słucha muzyki.

Rodzaje standów, podstawek i uchwytów głośnikowych

W naszym poradniku wspomnieliśmy już, że głośniki powinno się ustawiać na dedykowanych akcesoriach. Poniżej opisaliśmy wszystkie stosowane akcesoria, które używane są do ustawiania kolumn podstawkowych.

Podstawki głośnikowe, czyli standy pod głośniki

To popularne akcesoria, które służą do ustawiania zespołów głośnikowych. Są wykonywane z różnych materiałów: aluminium, drewna. Spotyka się też podstawki kamienne. Użytkownicy powinni przed zakupem określić budżet, kształt oraz pożądaną wysokość standów. Wówczas łatwiej będzie dobrać odpowiednie podstawki z szerokiej oferty producentów.

Standy głośnikowe mają wiele zalet. Po pierwsze, w sprzedaży dostępnych jest szeroki wybór modeli. Dzięki temu użytkownicy mogą dopasować podstawki do kolumn pod kątem wizualnym, cenowym. Dostępne są modele o różnej wysokości.

Istnieją producenci, którzy oferują uniwersalne standy głośnikowe. Takie modele będą pasowały do wielu modeli głośników podstawkowych. Dzięki temu nawet w przypadku wymiany nagłośnienia nie będziecie musieli szukać nowych podstawek pod głośniki. W sprzedaży dostępnych jest wiele budżetowych modeli, które pomogą właściwie ustawić kolumny, nie nadwyrężając przy tym budżetu właściciela sprzętu audio.

kolumny Audio Pro

Drugą grupą są standy dedykowane do konkretnych kolumn. Są one oferowane przez producentów kolumn jako podstawki do konkretnych modeli głośników. Często takie standy mają wykończenie w kolorze odpowiadającym głośnikom. Są one także dopasowane pod względem rozmiaru do głośników, tworząc estetyczny komplet. Standy dedykowane często mają specjalne mocowanie, które umożliwia stabilne połączenie głośników z podstawkami. Jeśli zatem wybierzecie dedykowane podstawki, które posiadają gwinty do przykręcenia kolumn, warto z nich skorzystać. Wówczas cała konstrukcja zyska dużo większą stabilność. Tak zamocowane głośniki będą też bardziej bezpieczne – dużo trudniej strącić przytwierdzone do standów głośnikowych kolumny podstawkowe.

Dobrym przykładem są tutaj chętnie wybierane przez Klientów głośniki Audio Pro A28. Producent głośników oferuje do nich dedykowane uchwyty, które umożliwiają zawieszenie ich na ścianie.

Renomowany brytyjski producent, Bowers & Wilkins, także ma w swojej ofercie standy głośnikowe dopasowane do poszczególnych modeli. Nasi Klienci, którzy często wybierają ceniony model podstawkowy Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition, nie muszą się zastanawiać nad wyborem podstawek. Z łatwością można dobrać do nich firmowe standy pasujące stylistyką do kolumn. Co ważne, standy można zastosować także do głośników surround, jeśli zdecydujecie się na kino domowe.

głośniki Bowers & Wilkins

Pamiętajcie, że ustawiając kolumny na podstawkach, należy zachować pewną odległość od ściany. Zalecany dystans wynosi 0,5 m, ale zdajemy sobie sprawę, że w części wnętrz głośniki muszą zostać ustawione bliżej ściany. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wybór głośników z budową zamkniętą lub otworem bas refleks umieszczonym z przodu. Częstym wyborem są głośniki Indiana Line Tesi 261. Właśnie ze względu na otwór umieszczony z przodu głośniki te są łatwe do ustawienia. Bas refleks zapewnia głęboki bas w tych stosunkowo niewielkich kolumnach, co z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom.

Podstawki akustyczne pod głośniki podstawkowe

Są przydatne, gdy zdecydujecie się na ustawienie głośników na meblach. Takie akcesoria pochłaniają wibracje oraz zapewniają stabilne posadowienie kolumn. Nie są drogie, a są skuteczne. Zachęcamy więc do ich zakupu, gdy nie zdecydujecie się na zakup dedykowanych standów. Ciekawe rozwiązanie stworzyła firma IsoAcustics, specjalizująca się w produkcji podstawek głośnikowych oraz akcesoriów do głośników. Stworzyła ona podstawki akustyczne z linii Aperta o stylowej i eleganckiej stylistyce. Producent zastosował w tym modelu regulację pochylenia, które pozwala ustawić głośniki w płaszczyźnie poziomej pod odpowiednim kątem względem słuchacza. Podstawki akustyczne nie zajmują dodatkowego miejsca, co z pewnością będzie dużą zaletą dla wielu użytkowników.

kolumny ELAC

Uchwyty głośnikowe

Służą do montażu głośników bezpośrednio do ściany. Ten sposób ustawienia kolumn jest często wykorzystywany przez użytkowników systemów wielokanałowych. Pozwala bowiem zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu. Uchwyty głośnikowe sprawdzają się nie tylko w systemach wielokanałowych. Są często stosowane do montażu głośników surround w lokalach oraz w systemach outdoor. Pozwalają bowiem w prosty sposób zamontować głośniki w pożądanym miejscu.

Stosowanie uchwytów stereo w systemach stereo także jest możliwe. Warto jednak przemyśleć, czy będzie to najlepsze rozwiązanie. Jeśli posiadacie głośniki podstawkowe z tylnym otworem bas refleks, uchwyty głośnikowe umieszczane blisko ściany mogą nie być najlepszym wyborem. W takim przypadku radzimy wybrać klasyczne standy głośnikowe. Pozwalają one nieco odsunąć głośniki od ściany. Wiele zespołów głośnikowych, które ustawione zostały zbyt blisko ściany, wpada w rezonanse. Te niepożądane wibracje negatywnie wpływają na dźwięku. Pogorszeniu ulegają zwłaszcza niskie tony.

głośnik Audio Pro

Głośniki z wbudowanym wieszakiem

Są ciekawą propozycją dla użytkowników, którzy chcą zawiesić głośniki bezpośrednio na ścianie. Takie modele wyposażone są w fabryczny uchwyt, który pozwala na zamontowanie kolumn do ściany. Dzięki temu użytkownik może umieścić głośniki podstawkowe na dowolnej wysokości. Ten sposób montażu jest estetyczny. Pozwala także zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu.

Głośniki z uchwytem / podstawką w zestawie

Niektóre modele głośników mają fabrycznie wbudowaną podstawkę lub uchwyt, który umożliwia zamontowanie ich na ścianie bez zakupu dodatkowych akcesoriów. Jeśli zatem szukacie głośników, które będzie mogli w prosty sposób zamontować w wybranym miejscu, warto rozważyć tę opcję.

kolumny Mission

Ciekawe rozwiązanie zaprezentował Bowers & Wilkins. Oferuje on głośniki instalacyjne M-1 z podstawką, które umożliwiają ustawienie ich na meblach. Uchwyty dołączone są do zestawu, dlatego Klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów. Możliwości konfiguracji są bardzo szerokie, a po obróceniu tego modelu do płaszczyzny poziomej, może on również pełnić rolę głośnika centralnego. Na bazie kompletu 5-ciu lub więcej sztuk głośnika Bowers & Wilkins M-1 możliwe jest stworzenie zestawu kina domowego. Warto podkreślić obecność ciekawego systemu maskującego, który pozwala na ukrycie przewodów głośnikowych. Brak widocznych kabli zwiększa estetykę pomieszczenia.

Pamiętajcie, że możemy Wam pomóc w projekcie niestandardowej instalacji audio. Pomagamy między innymi dobrać właściwe uchwyty do głośników oraz prawidłowo je rozmieścić. Więcej na ten temat dowiesz się z naszej podstrony dotyczącej multimedialnych systemów instalacyjnych.

Dlaczego warto prawidłowo ustawić głośniki podstawkowe?

Najważniejszym powodem, dla którego należy prawidłowo ustawić głośniki podstawkowe, jest oczywiście możliwość uzyskania lepszej jakości dźwięku. Wielu użytkowników nieświadomie pomija ten ważny aspekt. Warto zatem pamiętać, że zanim zaczniecie wydawać pieniądze na nowe kolumny czy wzmacniacz, należy upewnić się, że właściwie ustawiliście głośniki podstawkowe i po prostu stworzyliście im warunki, by odpowiednio wybrzmiały. Wiele testów i pomiarów udowodniło, że prawidłowo ustawione głośniki pozwalają uzyskać lepszą stereofonię i głębię brzmienia. Może się okazać, że prawidłowe ustawienie kolumn pozwoli Wam zaspokoić oczekiwania względem jakości dźwięku w obecnie posiadanym systemie. Będzie to zatem najtańszy sposób na poprawę charakterystyki tonalnej dźwięku.

Warto także pamiętać, że prawidłowo ustawione głośniki podstawkowe to także cecha, która pozytywnie świadczy o miłośniku muzyki. Jeśli zatem chcecie zaliczać się do zacnego grona miłośników dobrego brzmienia, nie możecie lekceważyć tego aspektu, mającego realny wpływ na brzmienie systemu stereo.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w tym artykule uświadomiliśmy Wam, jak ważne jest ustawienie głośników podstawkowych na odpowiedniej wysokości. Dzięki naszym poradom odpowiednio dobierzecie wysokość kolumn oraz z łatwością wybierzecie odpowiednie akcesoria do ich ustawienia. Pamiętajcie, że prawidłowe ustawienie kolumn w Waszym systemie będzie kolejnym dużym krokiem do uzyskania satysfakcjonującego brzmienia.

Szeroki wybór standów oraz podstawek akustycznych pozwala na właściwe ustawienie głośników nawet w pomieszczeniach, w których ilość miejsca na sprzęt audio jest ograniczona. Dzięki temu każdy może cieszyć się dźwiękiem dobrej jakości.

głośniki Bowers & Wilkins

Jeśli zastanawiacie się, jaki rodzaj standów wybrać do Waszego zestawu lub poszukujecie innego sprzętu audio zachęcamy do odwiedzenia salonu z sieci Top Hi-Fi & Video Design. Podczas wizyty #EksperciDobregoBrzmienia omówią Wasze potrzeby oraz pomogą dobrać sprzęt dopasowany do posiadanego budżetu, potrzeb sonicznych i estetycznych. Chętnie odpowiemy także na Wasze pytania i postaramy się wyjaśnić wątpliwości w miłej atmosferze.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
3
Ocena:
Średnia ocen: 3

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: