Poprzedni
Następny

Głośniki instalacyjne – porady Eksperta. Praktyczne Q&A

Głośniki instalacyjne to pełnowartościowe komponenty audio przeznaczone do montażu w ścianach lub suficie, aby nie odbierały domownikom przestrzeni życiowej w pomieszczeniach mieszkalnych. W Polsce wciąż są one stosowane na stosunkowo niewielką skalę, ale zainteresowanie nimi stale rośnie i coraz więcej melomanów o nie pyta. Dlatego właśnie przygotowaliśmy zestaw odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Spis treści: Q&A dotyczące głośników instalacyjnych

 1. Jakie problemy rozwiązują głośniki instalacyjne?
 2. Jakie możliwości dają głośniki instalacyjne?
 3. Na co zwracać uwagę przy wyborze głośników instalacyjnych?
 4. O czym należy pamiętać planując przyszłą instalację audio do zabudowy?
 5. Na jakie problemy można natrafić w trakcie montażu głośników instalacyjnych?
 6. Ile kosztuje dobry system z wykorzystaniem głośników instalacyjnych?
 7. Głośniki instalacyjne – o czym jeszcze warto pamiętać?
 8. Podsumowanie

Głośniki instalacyjne – porady Eksperta. Praktyczne Q&A

Jakie problemy rozwiązują głośniki instalacyjne?

 1. Problem braku miejsca na powieszenie tylnych głośników efektowych. Ponieważ w dzisiejszych czasach miłośnicy muzyki często mieszkają w nowoczesnych pomieszczeniach, w których znajdują się szklane ściany, a na nich w żaden sposób nie da się powiesić tradycyjnych głośników.
 2. Problem wpasowania przyszłego systemu audio w estetykę, projekt wizualny danego pomieszczenia. Głośniki, a w zasadzie kolumny głośnikowe w postaci klasycznej tego „nie potrafią”, a ich instalacyjni odpowiednicy owszem – i to bardzo skutecznie. Jeśli więc ktoś z Waszego najbliższego otoczenia ma niski próg tolerancji na „audiofilskie graty” stereo czy kina domowego w domu, które oczywiście dość mocno ingerują we wspomniane przestrzenie - wtedy głośniki instalacyjne, które można poukrywać w ścianach czy suficie będą skutecznym remedium.

Jakie możliwości dają głośniki instalacyjne?

Oprócz tego, że standardowo stwarzają możliwość zbudowania dyskretnego i niewidocznego na pierwszy rzut oka zestawu kina domowego lub systemu stereo, głośników instalacyjnych z powodzeniem można też użyć w biurach, restauracjach, lokalach usługowych i szkołach. Zakres możliwości ich zastosowania jest wręcz nieograniczony.

Głośniki instalacyjne – porady Eksperta. Praktyczne Q&A

Czy głośniki instalacyjne zawsze wymagają zewnętrznego wzmacniacza?

Nie, nie zawsze jest taka potrzeba choć trzeba przyznać, że oferta głośników instalacyjnych w głównej mierze jest zdominowana przez modele pasywne – czyli takie, które wymagają podłączenia ich do zewnętrznego wzmacniacza. To się jednak zaczyna zmieniać i pojawiają się producenci tacy jak brytyjskie Lithe Audio, które oferuje niejako głośniki instalacyjne All-In-One. Chodzi o aktywne głośniki sufitowe, które wzmacniacz mają już wbudowany. Mało tego! Wybrane modele posiadają też moduł bezprzewodowy Bluetooth, certyfikat odporności na zawilgocenie, a także rozbudowane możliwości sieciowe (np. Spotify Connect czy opcje łączenia takich głośników w grupy w ramach systemu multiroom). Także głośniki do zabudowy nie zawsze wymagają osobnego wzmacniacza – czasami (jak na omówionym przykładzie) wystarczy im dostarczyć jedynie prąd z gniazdka.  

Głośniki instalacyjne – porady Eksperta. Praktyczne Q&A

Na co zwracać uwagę przy wyborze głośników instalacyjnych?

 1. Na rozmiary głośnika, żeby przekątna była dobrze dobrana do wielkości pomieszczenia. Dźwięk płynący z głośnika, który jest za mały w stosunku do powierzchni lokalu, będzie miał szczupły bas i bardzo ograniczoną przestrzenność dostarczanego dźwięku. W odwrotnej sytuacji, gdy głośnik jest za duży, trzeba będzie zwiększyć głośność muzyki, żeby wysterować membranę o dużej średnicy i jeśli dysponujemy słabszym wzmacniaczem może brakować dynamiki. A zatem rozmiary głośników dopasowujemy do wielkości pomieszczenia, użytej elektroniki i pozostałych głośników, pracujących w instalacji audio.
 2. Na ilość użytych głośników i ich rozplanowanie w przestrzeni. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze funkcje, które mają pełnić. Jeśli to ma być głośnik przeznaczony do systemu Dolby Surround to należy go zainstalować za kanapą, a jeśli głośnik ma być częścią systemu Dolby Atmos to nad kanapą. W lokalach usługowych powinno się także zwrócić uwagę na to, żeby głośniki nie grały bezpośrednio nad klientami, bo będzie im to przeszkadzało.
 3. Na głębokość zabudowy, żeby się nie okazało, że głośnik jest głębszy niż otwór w karton-gipsie, bo będzie wystawał albo w ogóle nie będzie się go dało użyć.
 4. Na właściwości i zastosowanie. Przykładowo, w instalacjach audio, które montujemy w saunach, łazienkach, czy w ogrodach, zazwyczaj nie stosujemy głośników z membraną papierową, gdyż nie jest ona odporna na wilgoć.
 5. Na wyrównanie klasy użytych głośników. Jeśli ktoś posiada w systemie frontowe kolumny za 10 tys. zł to nie powinien ich uzupełniać tylnymi przetwornikami za 200 zł, ponieważ dźwięk dobiegający z droższych i zdecydowanie lepszych głośników będzie znacząco odstawał do tego, co będzie dobiegać z o wiele tańszych z tyłu. Niezastosowanie się do tej porady to prosta ścieżka, abyście stracili przyjemność z odsłuchu.

Głośniki instalacyjne – porady Eksperta. Praktyczne Q&A

O czym należy pamiętać planując przyszłą instalację audio do zabudowy?

 1. Najważniejsze jest odpowiednie rozlokowanie przewodów głośnikowych. Co jakiś czas trafiają się nam instalacje, w których kabel został poprowadzony od głośnika do głośnika. Taki układ działa, ale poprawniej jest, gdy od amplitunera do każdego z głośników prowadzi oddzielny przewód. Daje to większe możliwości personalizacji stref w kinie domowym, regulację głośności względem przód – tył itp.
 2. Ważnym elementem instalacji są też skrzynie montażowe. Głośniki będą grały wydajniejszym basem i większą przestrzenią, jeśli zbudujemy im skrzynię montażową np. z płyty wiórowej. Taka skrzynia powinna być również wypełniona pianką lub wełną mineralną.

Na jakie problemy można natrafić w trakcie montażu głośników instalacyjnych?

 1. Można natrafić na stelaż do zabudowy karton-gips. Jeśli wcześniej nie zrobimy dobrego rozpoznania i nie upewnimy się, że miejsca, które sobie upatrzyliśmy rzeczywiście nadają się do montażu głośników instalacyjnych, trzeba będzie ten stelaż wycinać.
 2. Problem może wystąpić także w przypadku kabli głośnikowych. Kiepskie planowanie lub jego brak może prowadzić do sytuacji, w której okaże się, że kable są wyprowadzone w niewłaściwych miejscach.
 3. Dlatego warto wcześniej przemyśleć układ całej instalacji i rozrysować ją wykończeniowcom na projekcie, żeby później nic nas nie zaskoczyło. Tego rodzaju system rzadko udaje się dodać do istniejącego już kina domowego, jeśli nie mamy zawczasu przygotowanej pod niego infrastruktury. Należy o tym pamiętać, gdy budujemy dom, urządzamy lokal albo przeprowadzamy gruntowy remont.

Ile kosztuje dobry system z wykorzystaniem głośników instalacyjnych?

To trudne pytanie, ponieważ cena zależy od wielu czynników. Jeśli przyłożymy się do projektu i dopracujemy wszystkie szczegóły techniczne instalacji, czyli zadbamy o solidne puszki montażowe, a także o to, żeby powieszany sufit był solidnie przymocowany i nie brzęczał na stelażu, to w takim układzie mogą dobrze zagrać nawet głośniki Indiana Line za 500 zł od pary. Ale zazwyczaj polecamy urządzenia od 1000 zł za sztukę, bo zapewniają bardzo dobrą jakość brzmienia w wielu różnych warunkach. Inaczej jest w przypadku lokali usługowych, gdy budżet na instalację może być ograniczony albo nie zawsze da się wstawić coś droższego. Tu ponownie mogę zwrócić uwagę na Lithe Audio.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że wyższa klasa cenowa oznacza również mniej męczące brzmienie (nie za ostre, bez piskliwości i jazgotu), co przekłada się na bardziej pozytywny odbiór puszczane muzyki. Każdy z nas pamięta z pewnością wizyty w lokalach, które miały dobre nagłośnienie i w takich ze złym. Różnica słychać od razu.

Głośniki instalacyjne – o czym jeszcze warto pamiętać?

 1. Są głośniki, które grają w dół. Są też takie, w których kopułka wysokotonowa jest regulowana lub ustawiona pod kątem. Taka konstrukcja sprawia, że mamy wrażenie, że głośnik gra przed nami, a nie z góry. Można to wykorzystać w projekcie instalacji.
 2. Najlepsze efekty uzyskamy wtedy, gdy zamontujemy przednie głośniki nad telewizorem w taki sposób, że nie będziemy siedzieli tuż pod nimi, lecz będziemy od nich oddaleni.
 3. Trzeba wiedzieć, że zasadniczo są dwa rodzaje głośników instalacyjnych – pasywne i aktywne. Pasywne potrzebują do działania wzmacniacza, a aktywne mają już wbudowane wzmacniacze, dlatego wybór rodzaju głośników i ich użycie stawia różne wyzwania, ale też stwarza możliwości instalacyjne.
 4. Opcji jest naprawdę dużo. Głośniki do łazienki, kino domowe w ścianie lub suficie, nagłośnienie małego lokalu usługowego lub dużej hali itd. Każdy z tych przypadków jest inny i wymaga innych rozwiązań, innej elektroniki i głośników.
 5. Niektóre maskownice można łatwo pomalować na kolor ściany lub sufitu, co sprawi, że będą bardziej dyskretne.
 6. Tańsze głośniki często mają wypukłą maskownicę, a. droższe zazwyczaj płaską, bardziej przyległą do sufitu.

https://www.tophifi.pl/ci

Podsumowanie

Po więcej porad zapraszamy do naszych salonów sprzedaży - Top Hi-Fi & Video Design, znajdujących się w całej Polsce. Pracujący w nich #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na każde indywidulane pytanie i postarają się znaleźć rozwiązanie różnych problemów. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: