Poprzedni
Następny

Głośniki do MacBooka, Maca - co wybrać?

MacBooki mają raczej dobrą lub... bardzo dobrą opinię w kwestii hardware'u, a wbudowane głośniki w laptopach Apple to ścisła czołówka, jeśli nie referencyjny poziom w tym segmencie. Zatem po co szukać czegoś więcej? Może dlatego, że słuchawki nie rozwiązują problemu, bo chcesz cieszyć się muzyką w szerszym gronie lub po prostu lubisz kiedy dźwięk "pracuje" razem z pomieszczeniem? A może dlatego, że szukasz oddzielnych głośników, które zaoferują Ci jeszcze lepsze brzmienie oraz funkcjonalność skrojoną pod współpracę z komputerami Apple? Mając na uwadze te kryteria, przygotowaliśmy cztery ciekawe propozycje. Sprawdź, jakie głośniki wybrać do MacBooka i Maca.

Spis treści: Głośniki do MacBooka, Maca - co wybrać?

  1. Nie tylko HomePod – głośniki do MacBooka

  2. Jak podłączyć głośniki do MacBooka, Maca?

  3. Propozycje głośników do MacBooka, Maca

  4. Głośnik do Maca, MacBooka – podsumowanie

Macbook Pro oferuje bardzo dobre wbudowane audio

Source: Dmitry Chernyshov on Unsplash

Nie tylko HomePod – głośniki do MacBooka

Wydawałoby się, że nad wyborem głośników do Maca nie trzeba się długo zastanawiać. Są przecież HomePody – funkcjonalne, płynnie współpracujące ze sprzętem Apple, a do tego oferujące całkiem konkurencyjną jakość brzmienia. No tak, ale akurat nie kupisz ich w oficjalnej polskiej dystrybucji. Mało tego, najpraktyczniejszym sposobem komunikacji z HomePodami jest asystent głosowy Apple. A Siri jest w Polsce nieodstępna, co oznacza, że nie wspiera naszego języka.

Dlatego wytypowaliśmy z naszej oferty kilka modeli, które naszym zdaniem nie tylko zastąpią wbudowane głośniki czy HomePody, ale w kilku aspektach mogą nawet okazać się lepszym wyborem.

Jak podłączyć głośniki do MacBooka, Maca?

Ale zacznijmy od początku, czyli w tym przypadku od samego podłączania głośników do MacBooka lub Maca. Najpierw omówmy połączenia przewodowe.

Jakość dźwięku głośników jest ważna, kiedy montujesz filmy na MacBooku

Source: Avel Chuklanov on Unsplash

  • Podłączenie do gniazda słuchawkowego przewodem jack 3,5mm -> RCA, jak np. AudioQuest Golden Gate 1,5 m. Wtyczkę jack wpinasz do gniazda słuchawkowego, a RCA – do wejść w głośniku aktywnym.

  • Podłączenie do gniazda słuchawkowego przewodem jack 3,5 mm -> jack 3,5 mm. Tutaj postępujesz analogicznie jak w opisanym wyżej przypadku, ale zamiast tzw. chinchów do głośnika aktywnego wpinasz jacka (jak w przypadku słuchawek z odłączanym przewodem).

  • Podłączenie przewodem HDMI – działa tylko w przypadku głośników, które mają wejście HDMI. Wtedy przewód wpinasz do wyjścia w komputerze (ma je np. MacBook Pro, ale w niektórych modelach konieczna może być przejściówka z Mini DisplayPortu) oraz do wejścia w głośnikach.

  • Podłączenie przewodem USB – dostępne wyłącznie dla głośników, które mają wejście USB typu B. Wtedy jedną z wtyczek (zazwyczaj typu A lub C) podłączasz do wyjścia w komputerze, a drugą (najczęściej USB typu B) do wejścia w głośnikach.

A jak podłączyć głośniki do MacBooka lub Maca bezprzewodowo? Tutaj są dwie opcje:

  • Bluetooth – aktywuj Bluetooth w menu Apple i sparuj głośniki z komputerem.

  • Wi-Fi – po prostu połącz głośniki z domową siecią Wi-Fi. Jeśli produkt obsługuje oprogramowanie AirPlay lub AirPlay 2, kliknij w oznaczony symbolem tej technologii przycisk.

Propozycje głośników do MacBooka, Maca

To tyle teorii. Praktyka będzie bowiem zależeć od konkretnego modelu głośników, który wybierzesz. Dlatego w omówieniu każdego z nich zawrzemy także informację o dostępnych sposobach podłączania. A oto polecane przez nas głośniki do MacBooka i Maca.

Audio Pro A10 MKII – najlepiej w duecie

Głośnik Audio Pro A10 MkII sparujesz w parę, a dzięki AirPlay Macbook będzie je

Pierwszą propozycją są utrzymane w stylistyce skandynawskiego minimalizmu Audio Pro A10 MKII. To gustowne, kompaktowe i super-funkcjonalne głośniki bezprzewodowe, które najlepiej spiszą się w duecie – jako zestaw stereo. Ale już jeden A10 MKII pozwoli cieszyć się przyjemnym, rozrywkowym brzmieniem ze sporą ilością detali.

Za możliwości dźwiękowe A10 MKII odpowiadają dwa przetworniki aktywne – nisko-średniotonowy o średnicy mierzącej 3 cale oraz 1,25-calowy wysokotonowy. Dodatkowym wsparciem są dwie 4,5-calowe membrany bierne, które efektywnie wzmacniają bas, poprawiając dynamikę brzmienia i nadając niskim tonom wyczuwalny "impakt". Dzięki temu A10 MKII sprawdzają się nie tylko do słuchania muzyki, ale do oglądania filmów czy seriali.

2 głośniki bezprzewodowe Audio Pro stworzą świetny zestaw stereo do Macbooka

Jeśli chodzi zaś o funkcjonalność, głośniki Audio Pro należą do rynkowej czołówki. Obsługują AirPlay 2 i mają wbudowany moduł Bluetooth 4.2, więc bezprzewodowe łączenie ich ze sprzętem Apple przebiega szybko i sprawnie. Ponadto są kompatybilne z systemem multiroom Audio Pro, co znacznie rozszerza zakres ich domowych zastosowań. Kontrolę nad pracą głośników umożliwiają intuicyjna aplikacja Audio ProControl (tylko w systemie multiroom) oraz wygodne przyciski. Warto odnotować także obecność wejścia analogowego jack 3,5 mm, które pozwoli podłączyć głośnik(i) przewodowo.

ELAC ConneX

Teraz propozycja dla tych, którzy szukają sprzętu bardziej przypominającego „klasyczne” głośniki komputerowe. ELAC ConneX to dwie kompaktowe aktywne kolumny podstawkowe. Starannie wykonane, wykończone okleiną w kolorze czarnym lub orzechu oraz wyposażone w zdejmowane maskownice, świetnie zaprezentują się i w salonie, i w domowym biurze.

Model ConneX jest wyposażony w USB typu B, więc połączysz go przewodowo z Macbookiem

Dźwiękowo ConneX-y dosłownie zaskakują mocą i jakością basu oraz łapią ucho ciepłą, łatwą w odbiorze charakterystyką. To zasługa dużych, mierzących aż 4,5 cala przetworników nisko-średniotonowych, dla których dodatkowym wsparciem są tunele bass reflex, oraz wykonanych z miękkich tworzyw kopułek wysokotonowych o średnicy 0,75 cala (każdy głośnik wyposażono w jeden nisko-średniotonowiec i jedną kopułkę). Na świetnym poziomie stoi też stereofonia – separacja kanałów daje wrażenie jeszcze większej przestrzenności. Takie brzmienie jest po prostu uniwersalne – do muzyki, filmów czy gier.

Głośniki ELAC ConneX wyposażono w łączność Bluetooth oraz szereg przydatnych złącz. Na tylnej ściance kolumny aktywnej znajdują się m.in. HDMI ARC (ze zwrotnym kanałem audio), USB typu B (96 kHZ / 24 bity), cyfrowe złącze optyczne oraz wejścia RCA. Do MacBooka ConneX-y można więc podłączyć przewodowo oraz za pomocą Bluetootha.

Audio Pro A28

Te kolumny od szwedzkiej marki Audio Pro również przypominają klasyczne głośniki komputerowe. Z tą jednak różnicą, że są całkowicie bezprzewodowe. Od ELAC-ów różnią się jeszcze bardziej minimalistycznym designem – ich bryły mają charakterystyczne kanty, a do tego są gładko wykończone – bez jakichkolwiek wzorów.

MacBook Pro i Audio Pro A28 to może być bardzo udane połączenie

Głośniki Audio Pro A28 producent wyposażył w 4,5-calowe przetworniki nisko-średniotonowe oraz calowe kopułki tekstylne odpowiedzialne za wysokie tony (po jednym w każdym głośniku). Całość zamknięto w wykonanych z płyty MDF obudowach z otworami bass-reflex. Efektem jest mocne, angażujące brzmienie z bardzo dobrze podkreślonym basem. Dopełniają je wyrównana średnica i imponująco lekkie i naturalne wysokie tony. Ponownie mowa więc o uniwersalnej brzmieniowo konstrukcji.

Pod kątem łączności i funkcjonalności A28 są niemal identyczne jak A10 MKII. Również obsługują AirPlay 2, mają wbudowany moduł Bluetooth oraz współpracują z systemem multiroom Audio Pro. Ponadto mają jednak wejścia analogowe 2 x RCA oraz złącze HDMI ARC, co pozwala podłączyć je do MacBooka czy Maca także przewodowo. Tę możliwość docenią bardziej zaawansowani użytkownicy.

Devialet Phantom II 95 dB

Nasze zestawienie głośników do MacBooka i Maca zamykamy wyjątkowo mocnym akcentem. Devialet Phantom II 95 dB wyróżniają się na tle całego świata audio nie tylko oryginalnym, futurystycznym designem, ale i przepotężnym, odczuwalnym na ciele brzmieniem.

Najbardziej spektakularnie brzmiący głośnik w zestawieniu - Devialet Phantom II

Energia, z którą gra Phantomy II 95 dB, to zasługa głównie wzmacniacza o mocy 350 W RMS oraz trzech wykonanych z aluminium przetworników – pełnozakresowego oraz dwóch niskotonowych. Ale nie bez znaczenia jest tu także zaawansowana technologia – taka jak np. SAM (Speaker Active Matching), która optymalizuje współpracę wzmacniacza z głośnikami, czy HBI (Heart Bass Imposion), która dodatkowo wzmacnia bas. Efekt tego połączenia może – dosłownie – zwalić z nóg. Wystarczy wspomnieć, że pasmo przenoszenia Phantoma II 95 dB wynosi 18 Hz – 21 kHz. A co najlepsze – możesz łatwo połączyć dwa takie głośniki i stworzyć jedyny w swoim rodzaju zestaw stereo.

Ponadto Devialet Phantom II 95 dB oferuje kompletną łączność bezprzewodową. Głośnik ma wbudowany moduł Bluetooth oraz Wi-Fi. Jest oczywiście w pełni kompatybilny z technologią AirPlay 2, która umożliwia błyskawiczne parowanie z urządzeniami Apple.

Głośnik do Maca, MacBooka – podsumowanie

Wybór głośników do Maca i MacBooka rzeczywiście nie musi ograniczać się do i tak niedostępnych w polskiej dystrybucji HomePodów. Zebrane przez nas propozycje oferują nie tylko zbliżoną funkcjonalność i współpracę z serwisami Apple, jak np. iTunes, ale także zróżnicowany design i – co najważniejsze – mocno konkurencyjną, a dla niektórych słuchaczy wręcz lepszą jakość dźwięku.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak w praktyce spisują się opisane tu głośniki, koniecznie odwiedź najbliższy salon Top Hi-Fi & Video Design. #EksperciDobregoBrzmienia przedstawią Ci wybrane modele, a także doradzą, jaki głośnik wybrać do MacBooka i Maca, i pomogą podczas jego zakupu.

 Przeczytaj również nasze pozostałe treści:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: