Poprzedni
Następny

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne słuchawki dla graczy?

Jakość dźwięku w grach komputerowych ma niebagatelne znaczenie – w końcu każdy detal może być istotny dla przebiegu rozgrywki. Zdarza się, że chcąc odnaleźć przeciwnika czy wywnioskować dalszy ciąg fabuły, musisz skupić się na dźwiękowych wskazówkach danej gry. Jak je wychwycić, jednocześnie pozostając w niezawodnym kontakcie z drużyną? Rozwiązaniem są zaawansowane słuchawki dla graczy, które wyniosą twoją rozgrywkę na nowy poziom.

Audeze Penrose

Część najpopularniejszych w tym roku gier, jak np. Among Us, Teamfight Tactics czy Fall Guys, ma stosunkowo niski próg wejścia.

Aby cieszyć się ich zaletami nie potrzebujemy komputerowej smykałki i najnowocześniejszego sprzętu, wystarczy sprawny komputer, ewentualnie smartfon w przypadku dwóch pierwszych tytułów lub konsola Playstation 4 dla Fall Guys – jeżeli chce się zagrać w Among Us warto wyposażyć się także w słuchawki z mikrofonem. W każdym razie w żadnym z wymienionych przypadków do czerpania w pełni radości z gry nie potrzeba specjalnych fajerwerków.

Co innego jeżeli chodzi o tytuły wymagające wysokich umiejętności dotyczących mechaniki danej gry i jej dokładnej znajomości.

Kiedy gracze dysponują podobnymi umiejętnościami i zależy ci na jak najlepszych osiągnięciach, wspinając się po rankingowej drabince, każda przewaga może mieć niebagatelne znaczenie. Dlatego gracze szukają kolejnych usprawnień także dla swojego sprzętu i np. standardową klawiaturę zamienią na tę mechaniczną czy zamiast zwykłych słuchawek zdecydują się na profesjonalne słuchawki dla graczy.

Audeze Mobius

Zwłaszcza aspekt dźwiękowy bywa niekiedy bagatelizowany, a że szczegóły zwykle decydują o zwycięstwie lub porażce, warto dać sobie szansę na każdym polu – również tym dźwiękowym. Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z zaawansowanych słuchawek dla graczy kosztem klasycznych modeli tudzież niewielkich głośników do komputera.

Kreowanie pełnej przestrzeni dźwiękowej

Na pierwszy plan wysuwają się rozwiązania oferowane przez najbardziej unikatowe słuchawki dla graczy na rynku, model Audeze Mobius. Konstrukcja ta gwarantuje dostęp do funkcji, których próżno szukać w innych modelach.

„Mobiusy” przede wszystkim zapewniają pełną emulację dźwięku 3D i obsługują dźwięk przestrzenny w konfiguracjach 2.0, 2.1, 5.0, 5.1, a nawet 7.1. W połączeniu z najnowocześniejszą technologią emulacji pomieszczenia, inżynierom udało się uniknąć efektu „grania prosto do ucha”, kreując przestrzeń dźwiękową w grach. Innymi słowy elementy w grze, takie jak eksplozje, czary czy wystrzały są słyszalne dokładnie tam, skąd te dochodzą – sygnały dźwiękowe są umiejscawiane dokładnie tam, gdzie naturalnie pojawiłyby się w przestrzeni.

Co to oznacza w praktyce?

Wydaje się, że pełna scena dźwiękowa najbardziej efektywne zastosowanie znajdzie w gatunkach takich jak Battle Royal czy FPS, w szczególności tych wolniejszych, w których za wszelką cenę nie chce się zdradzić swojej pozycji. Każda wskazówka dotycząca położenia rywali, np. usłyszenie kroku przeciwnika czającego się z tyłu lub skrywającego się w innym pomieszczeniu, może okazać się pomocna w zdobyciu eliminacji i pozwala usłyszeć rzeczy, które w danym momencie rozgrywki nie są widoczne.

Audeze Mobius

Łatwo więc dojść do wniosku, że im więcej przeciwników, tym bardziej na znaczeniu zyskuje dźwięk przestrzenny, największe pole do popisu mając w trybach typu „Deathmach”, będąc samemu przeciwko wszystkim. W grze „Overwatch” efekty dźwiękowe były słyszalne w całym zakresie częstotliwości, od niskich huków eksplozji, przez nieco wyższe dźwięki wystrzałów i poszczególnych umiejętności, po odgłosy kroków i dialogi postaci – wszystkie z nich pomagały wychwycić, gdzie właśnie znajduje się centrum akcji. Jest to także zasługa wspomnianej wcześniej funkcji słuchawek Mobius, która sprawia, że dźwięk słyszy się dokładnie tam, skąd ten dochodzi.

Rozgrywkę jeszcze bardziej wzbogaca system śledzenia ruchów głowy. Dzięki niemu wzmacniane są dźwięki z kierunku, w którym jest skierowana głowa gracza, oferując nieosiągalne wcześniej doznania związane z połączeniem bodźców dźwiękowych z akcją dziejącą się podczas rozgrywki. Im większy monitor – lub im więcej monitorów – tym lepiej ta funkcja się sprawdzi, jako że wtedy głowa raczej bardziej może być w ruchu.

Unikatowe rozwiązania słuchawek Audeze Mobius znajdą swoje zastosowanie również wśród innych gatunków, choćby gier MOBA, np. League of Legends, gdzie korzyści wykraczają poza bezawaryjną komunikację. Dobrym przykładem może być tu sytuacja, w której gracz nie dostrzeże sygnałów ostrzegawczych na minimapie, lecz dzięki wzmocnionemu dźwiękowi ze strony, z której dochodził sygnał, otrzyma informację o niebezpieczeństwie i będzie mógł się w porę wycofać, unikając eliminacji lub zachowując „Błysk”.

Wspaniałe wrażenia dźwiękowe

Mimo wszystko pod koniec dnia warto pamiętać, że nie wszystko musi być rywalizacją, a słuchawki takie jak „Mobiusy” zwiększą po prostu przyjemność z gry, niezależnie od tego, jaka by ona nie była.

Co istotne, Audeze Mobius można bez trudu podłączyć, obok laptopów i komputerów PC/Mac, także do konsol Playstation 4, Nintendo Switch i Xbox One, przy czym w przypadku starszych modeli tego ostatniego należy się upewnić, że posiadany kontroler wyposażony jest w 3,5 mm gniazdo audio jack. Za pośrednictwem dostarczanego wraz ze słuchawkami kabla 3,5 analogowego mini-jack wystarczy podłączyć „Mobiusy” do odpowiedniego pada* lub bezpośrednio do konsoli Nintendo Switch i cieszyć się emocjonującym brzmieniem także na konsolach.

*Korzystając z konsoli Playstation 4 należy jeszcze przytrzymać na padzie główny przycisk „Playstation”, który otworzy „Menu podręczne”. Wśród wyświetlonych opcji odszukujemy zakładkę „Dźwięk/urządzenia”, przechodzimy do opcji „Wyjście na słuchawki” i tam ustawiamy „Całość dźwięku” – to pozwoli korzystać w pełni ze słuchawek kompatybilnych z tą konsolą.

Użytkownik może zatem liczyć na rozszerzone wrażenia i zwiększone emocje także w grach „solowych”. Technologia planarnych przetworników magnetycznych, którą oprócz „Mobiusów” mogą również poszczycić się gamingowe słuchawki Audeze Penrose, sprawia, że dźwięk w grach, choć nie tylko, jest znacznie czystszy i bardziej szczegółowy. Na najlepsze efekty pod tym względem można liczyć w pozycjach, które wyróżniają się pod wieloma aspektami bogatą ścieżką dźwiękową, np. World of Warcraft, Wiedźmin 3 czy Civilization VI.


Słuchawki dla graczy Audeze Penrose dzielą się na dwa modele:

  • Penrose dla PC, Mac, PlayStation 4 i Playstation 5
  • Penrose X dla PC, Xbox One i Xbox Series X

Audeze Penrose

Najnowsze słuchawki Audeze są zbliżone do „Mobiusów”, aczkolwiek modele Penrose są bardziej przeznaczone do konsol, w tym tych najnowszej generacji – Playstation 5 i Xbox Series X. Oprócz połączeń przewodowych (USB-A, USB-C, analogowe 3,5) użytkownicy mają do dyspozycji Bluetooth oraz – nowość! – Wi-Fi 2,4 GHz.


Od strony technicznej projektanci Audeze zastosowali ekstremalnie cienką membranę z cewką napędową i bardzo silnymi magnesami, eliminując w ten sposób wiele ograniczeń występujących w typowych słuchawkach dynamicznych. Dzięki temu scenę dźwiękową można określić jako pełną, a jej poszczególne elementy da się łatwo umiejscowić – niezależnie od tego, czy będzie to ścieżka dźwiękowa w grze, filmie lub serialu, czy też ulubiona piosenka odtwarzana na dowolnym serwisie strumieniowym.

Więcej na temat słuchawek Audeze Mobius można dowiedzieć się na naszym kanale YouTube:

Brak opóźnień, niezawodna komunikacja i pełen komfort użytkowania

Inną opcją, dla poszukujących idealnego oddania wrażeń dźwiękowych podczas rozgrywek komputerowych, mogą być najnowsze słuchawki Audio-Techniki – modele ATH-G1 i ATH-G1WL. Projektanci obydwie konstrukcje wyposażyli w specjalnie dostrojone 45-milimetrowe przetworniki, które odpowiadają za przekonujące odtwarzanie muzyki i efektów specjalnych w grach, choć nie tylko.

Te zestawy słuchawkowe różnią się od siebie tym, że transmisja dźwięku w pierwszym modelu odbywa się czysto przewodowo, natomiast w drugim już bezprzewodowo. Wraz ze słuchawkami ATH-G1WL otrzymujemy specjalny moduł podłączany do portu USB w komputerze – wszystko dlatego, że inżynierowie zamiast powszechnie stosowanej łączności Bluetooth postawili na łączność Wi-Fi pracującą w paśmie 2,4 GHz.

Niemniej wiąże się to z pewnym kompromisem, mianowicie model ATH-G1WL przeznaczony jest wyłącznie do pracy z laptopami i komputerami PC/Mac, w odróżnieniu od przewodowych słuchawek ATH-G1, które można jeszcze podłączyć do konsol Playstation 4 i Xbox One oraz smartfonów. Projektanci zdecydowali się jednak na lepszą jakość bezprzewodowego dźwięku (niż Bluetooth), ograniczenie jego opóźnienia i bezproblemowe dopasowanie transmisji audio do obrazu wyświetlanego w danym momencie na ekranie monitora.

Oba modele wyróżniają się najnowocześniejszymi mikrofonami pojemnościowymi, które odpowiadają za krystalicznie czystą komunikację w grach i wysokiej klasy dźwięk strumieniowany na żywo. Każdy kto gra w gry online wie, jak ważna jest niezawodna komunikacja między poszczególnymi zawodnikami. Nawet jeżeli akurat nie gramy ze znajomymi, wiele tytułów zapewnia dostęp do chatu głosowego, co pozwala na bieżąco reagować na wydarzenia dziejące się podczas rozgrywki.

Warto też dodać, że ATH-G1 i ATH-G1WL są niezwykle wygodne i lekkie – ważą kolejno 257 i 297 g. Trwały a zarazem lekki metalowy pałąk otacza przepuszczająca powietrze poduszka i tak jak analogiczny materiał stosowany przy wokółusznych muszlach zapewnia niesamowity komfort oraz brak zmęczenia uszu, nawet podczas długich sesji gamingowych. Przekonać się o tym mogli zawodnicy Team Atlantis – profesjonalnej drużyny e-sportowej, która współpracuje z Audio-Techniką.

Podsumowanie

Słuchawki do gier na przestrzeni lat stały się produktem, który oferuje znacznie więcej niż tylko wysokiej jakości dźwięk w grach – to także klasowe brzmienie poza nimi. Najlepsze modele świetnie sprawdzą się w swojej docelowej roli, ale również urozmaicą np. oglądanie seriali oraz filmów, co jest zasługą najnowocześniejszych technologii i innowacyjnych funkcji.

Chcąc przekonać się osobiście o zaletach słuchawek dla graczy, takich jak Audeze Mobius lub Audio-Technica ATH-G1, zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów – nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania i doradzą w kwestii wyboru najlepszego sprzętu.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: