Poprzedni
Następny

Co to jest Chromecast?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Problem z pokazywaniem dowolnych treści z telefonu większej ilości osób jest taki, że z małego ekranu może korzystać niewiele osób. Zachodzi wtedy potrzeba zastosowania większego ekranu, na przykład telewizyjnego. Właśnie wtedy zjawia się on, cały na biało – Chromecast.

fot. [email protected], na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Chromecast to zwyczajowa nazwa rodziny cyfrowych adapterów multimedialnych opracowanych przez firmę Google. Adaptery te umożliwiają odtwarzanie na telewizorze treści ze smartfona, tabletu lub komputera zgodnego z technologią Google Cast. Przesył odbywa się za pomocą sieci www lub aplikacji mobilnych zgodnych z technologią Google Cast. Mówiąc prościej, na telewizorze możemy oglądać to co na telefonie. To niezawodna i łatwa w użyciu funkcja, która zwiększa funkcjonalność telewizora.

Krótka historia Chromecasta

Według Google Chromecast został pierwotnie wymyślony przez inżyniera Majda Bakara. Zauważył on u żony Carli Hindie tendencje do oglądania filmów w specyficzny określony sposób. Korzystając z laptopa, szukała filmu do obejrzenia w serwisie wideo i dodawała go do kolejki, następnie używała konsoli do gier do odtworzenia filmu na telewizorze. Podjęła te kroki, ponieważ stwierdziła, że ​​interfejsy telewizyjne są trudne w wyszukiwaniu treści. Bakar uznał cały proces za nieefektywny i chciał zbudować interfejs oparty na telefonie, który umożliwiałby odtwarzanie wideo na dużym wyświetlaczu za pomocą małego urządzenia sprzętowego. Po dołączeniu do Google w 2011 r., aby pracować nad produktami, które „zmieniłyby sposób, w jaki ludzie używali telewizorów”, Bakar przedstawił pomysł na Chromecasta. Rozwój produktu rozpoczął się w 2012 roku. Jedną z ciekawostek jest to, że Madja Bakar przyniósł żonie do przetestowania w domu wersję beta produktu..

Google zaprezentowało Chromecasta w lipcu 2013 roku przy okazji premiery Androida 4.3 o nazwie kodowej Jelly Bean. Technologię przesyłu treści opracowano na potrzeby odtwarzacza multimedialnego Nexus Q, który okazał się niewypałem, żeby więc nie zostać z tą technologią, jak Himilsbach z angielskim, Google zdecydowało wykorzystać ją do budowy przystawki telewizyjnej zapewniającej telewizorom ze złączem HDMI funkcjonalność Smart TV. Tak powstało urządzenie o nazwie Chromecast. Pierwsza wersja wyglądała jak przerośnięty pendrive, a druga jak spuchnięta podkłada pod szklankę. Obecnie można kupić odbiorniki TV z Androidem, które mają Chromecast built-in, co oznacza, że cała potrzebna elektronika znajduje się na pokładzie telewizora.

Jak działa Chromecast?

Zanim zaczniemy, musimy sobie wyjaśnić jedną kwestię. Chromecast to rodzina urządzeń, a Google Cast to nazwa technologii z jakiej korzystają. Co ważne, z tej samej technologii korzystają też urządzenia innych producentów, głównie tak zwanych TV Boxów, czyli urządzeń konkurencyjnych dla Chromcastów.

W głębokie technikalia nie będziemy się zagłębiać. Dość powiedzieć, że w działanie usługi zamieszane są protokoły DIAL (Discovery And Launch), Simple Service Discovery Protocol (SSDP) oraz DLNA (Digital Living Network Alliance). To co musicie wiedzieć, że podłączeniu przystawki do złącza HDMI, urządzenie przeprowadzi was przez proces instalacji za rękę. Oba urządzenia Chromecast (np. smartfon i telewizor) muszą być podłączone do tej samej sieci komputerowej LAN lub WLAN (WIFI).

Tym co różni Chromecast od Bluetooth jest to, że w usłudze Google Cast smartfon, czy tablet pełnią rolę „pilota” za pomocą którego wskazujemy interesująca nas treść, a telewizor zaczyna z wskazanego miejsca ją pobierać. Przykładowo, „castując” obraz z Youtube za pomocą komórki do TV, treść jest przesyłana bezpośrednio do telewizora z serwerów YouTube. Przesyłanie nie zostanie przerwane jeśli komórka wyjdzie z zasięgu Chromecast. Zasada działania jest taka sama, jak słuchanie muzyki w urządzeniach Yamaha MusicCast. W aplikacji wskazujemy, czego chcemy słuchać, a amplituner np. Yamaha MusicCast R-N803D, łączy się z wskazanym serwisem i gra wybraną przez nas piosenkę. Warto wspomnieć w tym momencie o sprzęcie audio z wbudowanym Chromecastem, na przykład o  wzmacniaczu zintegrowanym NAD C338. Jakie korzyści wynikają dla użytkownika? Otóż nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji w telefonie, aby sterować odtwarzaniem muzyki, ponieważ usługa Google Cast jest zaszyta bezpośrednio w systemie Android. Wskazujemy w serwisie z jakiego korzystamy wzmacniacz C338 jako urządzenie, do którego będziemy „castować”, a C338 już sam pobierze muzykę z sieci.

Innym przykładem urządzenia kompatybilnego z Chromecastem jest bezprzewodowy głośnik Audio Pro G10.  Jak przekonuje Jens Henriksen, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Audio Pro, „dzięki wbudowanym funkcjom Google Cast, G10 umożliwia stworzenie systemu multiroom z innymi głośnikami Google Cast. Rozwiązanie to pozwala głosowo sterować grupą lub wszystkimi głośnikami obsługującymi Cast i obecnymi w domu, nawet jeśli nie mają one wbudowanej funkcji asystenta Google”.

Co jeszcze potrafi Google Cast?

Odbiorniki Google Cast mogą przesyłać treści na dwa sposoby: pierwszy wykorzystuje aplikacje mobilne i internetowe, które obsługują technologię Google Cast. Druga umożliwia tworzenie kopii lustrzanych treści z przeglądarki internetowej Google Chrome uruchomionej na komputerze osobistym, a także treści wyświetlanych na ekranie niektórych urządzeniach z systemem Android, w tym interesujących nas najbardziej – smartfonów. W obu przypadkach odtwarzanie jest inicjowane za pomocą przycisku „Cast” na urządzeniu nadawczym.

Tak zwany mirroring ekranu, to wspaniałe rozwiązanie kiedy np. chcemy połączyć się za pomocą dowolnego komunikatora z rodziną. Wystarczy „rzucić” ekran smartfona na telewizor, połączyć się przez wideokonferencję z babcią i w ten sposób wszyscy babcię widzą, dzieci nie wyrywają sobie smartfona z rąk. Minusem może być, że obraz uzyskiwany na telewizorze za pomocą funkcji „ekran lustrzany” z urządzeń z systemem Android jest zwykle degradowany. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż obraz wyświetlany na mniejszych ekranach tabletów i smartfonów jest rozciągany do np. 65 cali ekranu telewizora.

Chromecast i Google Cast - podsumowanie

Chromecast i usługa Google Cast to następny krok w integracji środowiska domowego ze smartfonem i jeśli pytacie „po co?”, to podam dwa bardzo proste przykłady z własnego doświadczenia.

Moja córka chodziła przed pandemią na zajęcia z zumby. Zajęcia w sali tanecznej skasowano przez obostrzenia epidemiczne, ale prowadząca postanowiła je przenieść do sieci. Sklonowałem ekran smartfona, zalogowałem się do aplikacji, ustawiłem telefon pod telewizorem i dziecko mogło hasać i pląsać przed dużym powieszonym ekranem na ścianie.

Prywatnie lubię fotografować i trzymam swoje zdjęcia w chmurze. Kiedy przychodzą do mnie inni zapaleni fotografowie i chcemy sobie w szerszym gronie pokazać nasze dzieła, nie musimy podawać sobie nawzajem telefonów, tylko wyświetlamy zdjęcia z chmury na telewizorze. A ponieważ dane nie lecą „z ekranu” tylko z chmury, obraz nie ulega degradacji.

Oba przykłady pokazują, że Chomecast i Google Cast to użyteczna funkcjonalność, która może nie jest rewolucją zmieniającą życie, ale w określonych sytuacja to życie znacząco ułatwia.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: