Poprzedni
Następny

Billboard Hot 100: co było hitem w latach 80.?

Po ponad dwóch dekadach funkcjonowania w światowej branży rozrywkowej, w latach 80 lista Billboard Hot 100 była już jedną z wiodących wyroczni muzycznych. Zobaczcie, co wtedy królowało na głośnikach!

Mission LX-2 MkII

1980 Call Me - Blondie

,,Call me’’ w wykonaniu nowofalowej kapeli Blondie to singiel, który można było usłyszeć w filmie ,,Amerykański Żigolak”z 1980 roku. Kawałek został skomponowany i wyprodukowany przez włoskiego muzyka Giorgio Morodera, a tekst wyszedł spod ręki charyzmatycznej wokalistki zespołu, Debbie Harry. Początkowo Moroder chciał, by jego utwór trafił do Stevie Nicks z Fleetwood Mac, jednak jej ówczesne zobowiązania uniemożliwiły tę współpracę.

Wtedy zgłosił się do Harry, która od razu usiadła i napisała tekst z perspektywy głównego bohatera filmu - męskiego pracownika seksualnego.

1981 Bette Davis Eyes - Kim Carness

"Bette Davis Eyes" to piosenka, którą w 1974 roku napisały i skomponowały Donna Weiss i Jackie DeShannon, która w tym samym roku nagrała utwór na swój album ,,New Arrangement”. Kawałek nie zdobył wtedy jednak większej popularności. 7 lat później po piosenkę sięgnęła Kim Carnes, której wersja znajdowała się na szczycie listy Billboard Hot 100 przez całych 5 tygodni. Carnes zdobyła za nią również 2 statuetki Grammy. 

W chwili, kiedy Kim Carnes świętowała swój sukces aktorka Bette Davis, której nazwisko pojawia się w tytule piosenki, miała 73 lata. Wzruszona napisała do Carnes, Weiss i DeShannon listy, w których dziękowała im za uczynienie ją ,,częścią współczesnych czasów’’.

1982 Physical - Olivia Newton-John

"Physical" to piosenka, którą Olivia Newton-John nagrała na swój jedenasty album studyjny pod tym samym tytułem. Kawałek natychmiast stał się przebojem, a w Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w dwóch milionach egzemplarzy. Co ciekawe, producent i kompozytorzy utworu pierwotnie planowali zaoferować kawałek Rodowi Stewartowi, a gdy ten odmówił, udali się do Tiny Turner, która również nie wyraziła chęci współpracy. Piosenka ostatecznie trafiła do Newton-John dlatego, że dzieliła z Turner menedżera.

1983 Every Breath You Take - The Police

"Every Breath You Take" to utwór The Police z albumu ,,Synchronicity‘’. Napisany przez Stinga singiel był największym amerykańskim i kanadyjskim przebojem 1983 roku, utrzymując się na szczycie listy Billboard Hot 100 przez całych osiem tygodni i zgarniając 2 statuetki Grammy.

Sting napisał tę piosenkę w 1982 roku, kiedy był tuż po rozwodzie z Frances Tomelty i na początku związku z Trudie Styler. Jego rozstanie z byłą żoną odbiło się w mediach szerokim echem - było kontrowersyjne, ponieważ artysta związał się z Trudie, będąc jeszcze mężem Frances, a całej sprawie pikanterii dodał fakt, że nowa ukochana Stinga była ich sąsiadką i najlepszą przyjaciółką jego żony.

1984 When Doves Cry - Prince

"When Doves Cry" to główny singiel z szóstego albumu studyjnego Prince’a: ,,Purple Rain’’. Według biografa artysty, Pera Nilsena, utwór był inspirowany jego związkiem z członkinią zespołu Vanity 6, Susan Moonsie.

Prince napisał i skomponował utwór "When Doves Cry" po ukończeniu wszystkich pozostałych utworów na płytę Purple Rain. Oprócz wokalu, zagrał w nim na wszystkich instrumentach.

1985 Careless Whisper - Wham!

,,Careless Whisper" to napisana przez George'a Michaela i Andrew Ridgeleya piosenka z zespołu Wham!, która pojawiła się na ,,Make It Big’’. Utwór został również wydany jako singiel i stał się ogromnym sukcesem komercyjnym  - w prawie 25 krajach osiągnął pozycję numer jeden, sprzedając się w około 6 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Koncepcja "Careless Whisper" miała powstać w oparciu o wydarzenia z dzieciństwa George'a Michaela, który jako młodziutki okularnik z nadwagą nieszczęśliwie zakochał się w koleżance z lodowiska. W jednym z wywiadów artysta przyznał, że pomysł na piosenkę powstał w autobusie, a dokładnie: w momencie, kiedy Michael płacił kierowcy za bilet.

1986 That's What Friends Are For - Dionne and Friends

"That's What Friends Are For" to piosenka napisana przez Burta Bacharacha i Carole Bayer Sager. Choć po raz pierwszy została nagrana w 1982 roku przez Roda Stewarta na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu ,,Nocna zmiana’’, znacznie bardziej popularna okazała się wersja, którą 3 lata później nagrała Dionne Warwick, zapraszając do współpracy również Eltona Johna, Gladys Knight i Stevie Wondera. Singiel był osobistym wkładem artystów w badania nad szalejącą wówczas w USA epidemią AIDS i cały dochód z jego sprzedaży został przeznaczony na ten cel.

1987 Walk Like An Egyptian - The Bangles

"Walk Like an Egyptian" to piosenka nagrana przez amerykański zespół The Bangles jako trzeci singiel z albumu ,,Different Light’’ i błyskawicznie podbiła listy przebojów. Doceniono również teledysk do utworu, który został nominowany do nagrody MTV Video Music Awards jako najlepszy teledysk zespołowy. Można w nim zobaczyć m.in. ujęcia z koncertów zespołu, ludzi tańczących jak starożytni Egipcjanie, ale i zdjęcia księżnej Diany, Muammara Kaddafiego i Statuy Wolności.

1988 Faith - George Michael

W latach 80. George Michael podwójnie triumfował na szczycie Billboard Hot 100. Najpierw jako część Wham!, a później jako artysta solowy. ,,Faith’’ to piosenka pochodząca z jego debiutanckiego albumu pod tym samym tytułem, która podbiła świat w 1988 roku, okupując 1. miejsce na liście Billboard Hot 100 przez cztery kolejne tygodnie.

1989 Look Away - Chicago

,,Look Away" to ballada amerykańskiego zespołu Chicago i najlepiej sprzedający się singiel w ich muzycznej historii, a także piosenka, która… nigdy nie miała do nich trafić. Początkowo ballada została zaproponowana zespołowi Cheap Trick, a kiedy ci odmówili, autorzy zgłosili się do formacji Europe. Tym razem również pocałowali klamkę - frontman Joey Tempest kategorycznie odmówił wykonania materiału, który nie wyszedł spod ręki zespołu.

Zobaczcie też:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: