Poprzedni
Następny

Billboard Hot 100: co było hitem w latach 60.?

Lista Billboard Hot 100 to nie tylko najważniejsza wyrocznia muzyczna wszech czasów - od 50 lat to również dokładna kronika gustów muzycznych społeczeństwa i popularności artystów. Dziś zapraszamy Was do samych początków - zobaczcie, co grały prawie wszystkie głośniki w latach sześćdziesiątych!

1960 A Summer Place - Percy Faith

,,A Summer Place’’ to kultowy i powracający we współczesnym kinie muzyczny motyw przewodni z filmu pod tym samym tytułem. Stojącym za nim artystą był Percy Faith, któremu przy nagraniu towarzyszyła kilkudziesięcioosobowa orkiestra.

To nie był natychmiastowy hit - zanim utwór trafił na 1. miejsce, wędrował po liście Hot 100 Billboard przez 6 tygodni, a co najbardziej imponujące: w tym czasie wspiął się na szczyt z 96. miejsca. Na pierwszej pozycji spędził aż 9 tygodni, co wówczas było totalnym rekordem. ,,A Summer Place’’ pozostaje rekordowym utworem aż do dziś, ale w innej kategorii - jeszcze żaden utwór instrumentalny nie osiągnął takiego sukcesu.

1961 Tossin’ and Turnin - Bobby Lewis

Ten kawałek to przebój, który można znaleźć na większości składanek z hitami pod hasłem ,,oldies’’. Skoczna piosenka ,,Tossin' and Turnin'" napisana przez Ritchiego Adamsa i Malou Rene, a oryginalnie wykonywana przez Bobby'ego Lewisa, szybko osiągnęła 1. miejsce na liście najbardziej popularnych singli 1961 roku, utrzymując się na nim przez kolejnych 7 tygodni.

W 2008 roku magazyn Billboard uznał ją za 27. największą piosenkę wszech czasów, która znalazła się na liście Billboard Hot 100.

1962 Stranger on the Shore - Acker Bilk

Największym singlem 1962 roku był ,,Stranger on the Shore’’ - utwór instrumentalny z wiodącą rolą klarnetu jednego z najbardziej popularnych wówczas muzyków - Ackera Bilka. Na początku klarnecista w hołdzie dla swojej córki zatytułował go ,,Jenny’’, jednak po jakimś czasie tytuł został zmieniony. Stało się tak, ponieważ singiel tak bardzo urzekł twórców młodzieżowego serialu BBC pt. ,,Stranger on the Shore’’, że został jego głównym motywem muzycznym. To zdecydowanie przyczyniło się do popularności utworu Blika i wkrótce kompozycja wylądowała na szczycie listy Hot 100.

Ciekawostka: w 1969 roku załoga misji księżycowej Apollo 10 zabrała ze sobą ten utwór w kosmos.

1963 Surfin' U.S.A. - The Beach Boys

Kto nigdy nie słyszał tej piosenki, nie wie, jak brzmią prawdziwe wakacje.

,,Surfin’ U.S.A.’’ to jeden z 500 kawałków, które według The Rock and Roll Hall of Fame ukształtowały rocka, jakiego dziś znamy.

Tekst piosenki to praktycznie przewodnik po najlepszych miejscówkach do surfowania - wielkiemu hobby Beach Boysów, ale muzyka ,,Surfin' U.S.A." nie jest oryginalna - linię melodyczną zapożyczono z przeboju ,,Sweet Little Sixteen" Chucka Berry’ego, co miało być swoistym hołdem dla artysty. Panowie nie uzyskali jednak jego zgody - nie dlatego, że nie chcieli, ale dlatego, że nie mieli takiej możliwości: Berry odsiadywał bowiem wtedy wyrok za nielegalne przewożenie nieletniej osoby między stanami. Kiedy Chuck dowiedział się o ,,Surfin' U.S.A.", zagroził zespołowi pozwem, jednak wszystko skończyło się polubownie - Berry dostał większość tantiem i oficjalną wzmiankę, że jest kompozytorem utworu. Dostał coś jeszcze - odkurzenie jego osoby przez The Beach Boys przysporzyło mu mnóstwa nowych fanów, więc opuścił więzienie jako wielka gwiazda.

1964 I Want to Hold Your Hand - The Beatles

 ,,I Want to Hold Your Hand" to najlepiej sprzedający się singiel Beatlesów na całym świecie - rozszedł się w zawrotnej ilości ponad s ponad 12 milionów egzemplarzy, a Billboard okrzyknął go 48. największym hitem wszech czasów. Na pierwszym miejscu Top 100 piosenka utrzymała się aż przez 7 tygodni, po czym została zepchnięta z piedestału przez swoją siostrę - piosenkę ,,She loves you’’.

1965 Wooly Bully - Sam the Sham and the Pharaohs

,,Wooly Bully" formacji Sam the Sham and the Pharaohs to przeróbka utworu "Hully Gully Now" z 1962 roku wydanego w wytwórni Gay Shel w Dallas przez Big Bo & The Arrows, który z kolei oparty był na utworze ,,Feelin' Good" Juniora Parkera. Piosenka dostała zielone światło od wytwórni po tym, jak Sam przerobił tekst zastępując "Hully Gully" na "Wooly Bully", zachowując kawałek refrenu z oryginalnej wersji. Co zabawne, tekst piosenki trudno zrozumieć ze słuchu, więc niektóre stacje radiowe postanowiły… zakazać jego emisji.

1966 California Dreamin’ - The Mamas & The Papas

Mało kto wie, ale ,,California Dreamin’’’ nie jest oryginalnie piosenką formacji The Mamas & The Papas - w rzeczywistości napisali ją John i Michelle Phillips, a jako pierwszy wykonał ją Barry McGuire.

Jednak dopiero w wykonaniu zespołu zyskała międzynarodową sławę, stając się jednym z pierwszych zwiastunów rodzącej się kontrkultury. Od 1966 roku kawałek scoverowało wielu artystów i artystek, m.in. R.E.M., The Beach Boys, Sia, Carpenters, Queen Latifah, Diana Krall i David Hasselhof.

1967 To Sir with Love - Lulu

Lata 60. uwielbiały utwory z wielkiego ekranu. Jednym z najpopularniejszych przebojów tamtej dekady był ,,To Sir with Love" - motyw przewodni z filmu Jamesa Clavella pod tym samym tytułem. Wykonała go brytyjska piosenkarka i aktorka Lulu, która również zagrała w tej produkcji - druga artystka z Wielkiej Brytanii w historii, której udało się wylądować na szczycie listy Hot 100. Jej poprzedniczką była Petula Clark z kawałkiem ,,Downtown’’ z 1965 roku.

1968 Hey Jude - The Beatles

Według Billboard ,,Hey Jude’’ to 10. najważniejszy kawałek wszech czasów; jest też najdłuższą (ponad 7 minut) piosenką w historii, która osiągnęła szczyt listy Hot 100. Znacie genezę tej piosenki? Paul McCartney napisał ją jako ,,Hey Jules’’ - piosenkę dedykowaną młodemu synkowi Johna Lennona, Julianowi, który wówczas bardzo przeżywał to, że jego ojciec zostawił matkę dla Yoko Ono.

1969 Sugar, Sugar - The Archies

Jeff Barry i Andy Kim napisali ,,Sugar, Sugar’’ w 1967 roku z myślą o zespole The Monkees, jednak ten ostatecznie odrzucił propozycję. Ostatecznie padło więc na… kreskówki. The Archies to pierwszy - o ile nie jedyny - fikcyjny zespół, który trafił na szczyt Hot 100 Billboardu i zyskał międzynarodową sławę. Jego członkami były animowane postaci z komiksowego uniwersum Archie Comics - tego samego, które było inspiracją dla młodzieżowego serialu od Netflix: ,,Riverdale’’.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: