Poprzedni
Następny

Billboard Hot 100: co było hitem w latach 70.?

Lata 70. na liście Billboard Hot 100 to piękne podsumowanie kolorowej dekady, która zaczęła się od cukierkowych utworów i przeszła przez szaleństwo głośników w rytmie disco, by pod koniec dziesięciolecia wzniecić mocniejszą, rockową iskrę. Zobaczcie, czego słuchali wszyscy prawie 50 lat temu!

Indiana Line Tesi 261

1970 Bridge Over Troubled Water Simon & Garfunkel

Paul Simon napisał ten kawałek, by pocieszyć bliską osobę w trudnej sytuacji. Na początku miał być to minimalistyczny utwór w duchu gospel, jednak w miarę komponowania stawał się coraz bardziej wzniosły i dramatyczny. W filmie dokumentalnym ,,The Making of Bridge Over Troubled Water’’ przyznał: ,,Nie mam pojęcia, skąd wzięło się to natchnienie. Pojawiło się nagle i było jednym z najbardziej poruszających momentów w mojej karierze. Pomyślałem sobie wtedy, że nigdy nie napisałem czegoś tak dobrego’’. Miał rację - na ceremonii z 1971 roku jego kawałek zgarnął 5 statuetek Grammy.

1971 Joy to the World Three Dog Night

Autorem go utworu jest dawny gwiazdor country z Oklahomy, Hoyt Axton. Piosenkarz napisał go na potrzeby animowanego programu telewizyjnego, który nigdy nie powstał, więc postanowił ,,wcisnąć’’ piosenkę grupie Three Dog Night, z którą akurat koncertował. Na początku muzycy nie byli nią zachwyceni - twierdzili, że jest ,,głupiutka’’ i brzmi jak piosenka dla dzieci, ale ostatecznie zgodzili się dodać ją na album, bo akurat brakowało im tam jednego kawałka. Premiera ,,Joy to the World’’ w ich wykonaniu udowodniła im samym i światu, że się mylili - wkrótce nominowano ją do nagrody Grammy i stała się oficjalnym hitem 1971 roku wg Billboard.

1972 The First Time Ever I Saw Your Face Roberta Flack

"The First Time Ever I Saw Your Face" to piosenka, która musiała trochę poczekać na swoją popularność. Powstała bowiem w 1957 roku jako muzyczne wyznanie miłości brytyjskiego piosenkarza Ewana MacColla dla jego kochanki, która później została jego żoną.

Roberta Flack po raz pierwszy usłyszała ten utwór kiedy była jeszcze nauczycielką i tak bardzo ją zafascynował, że zaczęła regularnie wykonywać go w jednym z waszyngtońskich klubów. Tam właśnie została zauważona przez przedstawicieli wytwórni Atlantic Records i ,,The First Time Ever I Saw Your Face" był jej pierwszym wyborem wśród piosenek, które miały trafić na jej debiutancki album. Rok 1973 przyniósł Flack za to wykonanie dwie nagrody Grammy, które zdobyła, pokonując Dona McLeana i jego ,,American Pie’’.

1973 Tie a Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree Tony Orlando and Dawn

,,Tie a Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree" to nowa wersja  pochodzącej ze stanu Georgia ludowej opowieści, której różne wersje krążą po Stanach już od wielu dziesięcioleci i piosenka, dzięki której formacja Tony Orlando and Dawn zdobyła ogromną międzynarodową popularność.

1974 The Way We Were Barbra Streisand

Utwór ,,The Way We Were’’ trafił do rozgłośni radiowych po premierze filmu pod tym samym tytułem, gdzie mogliśmy go usłyszeć w wykonaniu Barbry Streisand, która pojawiła się na ekranie obok Roberta Redforda. Piosenka opowiada o głębokim uczuciu między dwojgiem ludzi, którzy są swoim całkowitym przeciwieństwem, a wybuchowi jej popularności towarzyszył mały skandal - mniej więcej w tym samym czasie, kiedy ścieżka dźwiękowa do filmu pojawiła się na sklepowych półkach, swój solowy album wydała też Streisand, która zatytułowała go tam samo jak film, co nie spodobało się producentom ,,The Way We Were’, więc ją pozwali. Ostatecznie zmieniła tytuł płyty i wszystko ucichło.

1975 Love Will Keep Us Together Captain & Tennille

Chociaż tekst wykonywanej przez małżeństwo piosenki ,,Love Will Keep Us Together’’ opowiada o tak silnym uczuciu, że nie zniszczy go nawet najpiękniejsza z dziewcząt, to jednak utwór powstał z całkiem innym zamysłem - był pożegnaniem. Jego autorzy, Neil Sedaka i Howard Greenfield, napisali go jako ostatnie wspólne dzieło po kilkudziesięciu latach kompozytorskiej współpracy, którą zakończyła konieczność przeprowadzki Greenfielda do Kaliforni.

P.S. Captain z tego duetu to Daryl Dragon, były klawiszowiec The Beach Boys.

1976 Silly Love Songs Paul McCartney & Wings

Piosenka ,,Silly Love Songs’’ Paula i Lindy McCartney powstała z zamiarem pstryknięcia kogoś w nos. Tym kimś był John Lennon, za którym stała cała masa krytyków, twierdzących że McCartney sprzedał się, pisząc głównie ,,głupie miłosne piosenki’’ i ,,sentymentalny chłam’’. Chyba nie mieli racji - ,,Silly Love Songs’’ była 27. piosenką muzyka, która zajęła pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100.

1977 Tonight's the Night (Gonna Be Alright) Rod Stewart

Ze względu na mocno seksualny kontekst, już w chwili premiery o ,,Tonight’s the Night’ (Gonna Be Alright)’’ było głośno, ale kontrowersje nie powstrzymały milionów młodych ludzi przed słuchaniem tej piosenki mimo niechęci rodziców. Utwór stał się tak popularny, że z całej twórczości Roda Stewarta to właśnie on do dzisiaj pozostaje kawałkiem, który najdłużej utrzymał się na szczycie wielu najważniejszych list przebojów.

1978 Shadow Dancing Andy Gibb

,,Shadow Dancing’’ to solowa piosenka jednego z członków formacji Bee Gees, Andy’ego Gibba, w której napisaniu pomogli mu jego bracia: Barry i Robin. Utwór powstał, gdy trio pracowało nad filmem ,,Klub Samotnych Serc sierżanta Pieprza’, a stworzenie finalnej wersji piosenki podobno zajęło braciom tylko… 10 minut.

1979 My Sharona The Knack

"My Sharona" to debiutancki singel zespołu The Knack, który w błyskawiczny sposób zdobył sympatię młodych melomanów i szczyt listy Billboard Hot 100, utrzymując się na nim przez sześć kolejnych tygodni.

Piosenka jest prawdziwym i bardzo osobistym wyznaniem miłości - opowiada o uczuciu, które wybuchło między 25-letnim wówczas wokalistą zespołu Dougiem Fiegerem i 17-letnią Sharoną, którą poznał przypadkiem i od razu stracił dla niej głowę, co zainspirowało go do napisania całego albumu niemal za jednym posiedzeniem. Miłość obojga okazała się jednak tak samo nietrwała, jak i intensywna - zerwali zaręczyny, ale zostali dobrymi przyjaciółmi.

Zobacz też:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: