Poprzedni
Następny

14 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o „Braking Bad”

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Emitowany w latach 2008-2013 serial „Breaking Bad” to legendarna telewizyjna seria, która nadal często gości na naszych zestawach kina domowego – zarówno starych fanów, jak i tych dopiero odkrywających historię nauczyciela, który drastycznie zmienił profesję. Czy „Breaking Bad” jest na faktach? Oto ciekawostki o „Breaking Bad”.

breaking bad opinie, breaking bad konwalia, breaking bad recenzja, ciekawostki breaking bad, breaking bad na faktach

Fot. Frank Ockenfels/AMC

Świetnie napisane i wyreżyserowane dzieło już od pierwszego sezonu wciągnęło miliony widzów i został drugim w historii serialem, który zdobył Emmy za sezon, który nie był pierwszym. Widzowie tak bardzo związali się z bohaterami, że serial doczekał się swojej kontynuacji w postaci serii „Better Call Saul” i filmowi „El Camino: A Breaking Bad Movie”, który miał swoją premierę w ubiegłym roku. Oto garść ciekawostek na temat tej kultowej pozycji!

„Breaking Bad” - ciekawostki

1. Postać Jessego Pinkmana pierwotnie miała być napisana tylko do 9 odcinka, jednak w czasie przerwy w zdjęciach, którą spowodował strajk scenarzystów w USA, twórca serialu Vince Gilligan zrozumiał, że Aaron Paul tak świetnie wciela się w tę rolę, że postanowił przedłużyć życie postaci.  

2. To właśnie Vince Gilligan zdecydował się zakończyć serial na 5 sezonie. Nie chciał popełnić błędu, który popełniło wiele innych świetnych seriali, ciągnąc się, dopóki ludziom nie odechce się ich oglądać.

3. Po obejrzeniu wszystkich sezonów „Breaking Bad” u w ciągu dwóch tygodni Anthony Hopkins napisał do Bryana Cranstona list, w którym pochwalił go i jego kolegów z planu za niesamowitą grę aktorską, nie szczędząc komplementów. Również pozostałej części ekipy, porównując serial do „wielkiej szekspirowskiej lub greckiej tragedii”.

4. Wiele osób, w tym krytycy, wyrażało swoje zaskoczenie w związku z tym, że w tak popularnym serialu nie znalazły się wielkie hollywoodzkie nazwiska, lecz mało znane twarze. Vince Gilligan wyjaśnił swoją decyzję w jednym z wywiadów, mówiąc, że takie były jego założenia od początku planowania prac nad serialem, a już w trakcie zdjęć zdarzyło mu się odrzucić kilka wielkich gwiazd, które chciały pojawić się w produkcji.

5. Grający Waltera Juniora RJ Mitte choruje na porażenie mózgowe również w prawdziwym życiu. Jego przypadek jest jednak o wiele łagodniejszy niż jego serialowej postaci, więc na potrzeby produkcji nauczył się chodzić z kulami i spowolnić swoją mowę.

6. W „Breaking Bad” aktorzy musieli uciekać się do rozmaitych sztuczek. Kiedy bohaterowie serialu palą w scenach metaamfetaminę, tak naprawdę palą cukier lub cukierki, ale się nie zaciągają. 


Filmy i seriale takie jak właśnie „Breaking Bad” najlepiej wybrzmią na dobrym systemie audio, w wyborze którego pomogą nasze poradniki:


7. W „Breaking Bad” czas akcji to mniej więcej wrzesień 2008 r. do września 2010 r., a pierwszy scenariusz zakładał, że Walter White jest czterdziestolatkiem. Jednak kierownictwo stacji-matki (AMC) uznało, że to zbyt młody wiek na kryzys wieku średniego, więc dodano mu dziesięć lat. Trzeba przyznać, że to posunięcie wyszło serialowi „Breaking Bad” na zdrowie.

8. Jednym z głównych elementów historii jest to, że Walt jest geniuszem chemii. Tak się składa, że Marius Stan, który gra Bogdana, ma doktorat z chemii i nadal pracuje w tej dziedzinie, a występ w serialu był jego debiutem.

9. W specjalnym komentarzu do wydania DVD aktor Bryan Cranston ujawnił, że jeden plan zdjęciowy wymagał od ekipy wynajęcia kościelnego parkingu dla swoich pojazdów. Kiedy jednak zarządzający kościołem ksiądz zdał sobie sprawę, że głównymi motywami “Breaking Bad” są metamfetamina, morderstwo i cudzołóstwo, natychmiast poprosił ekipę o opuszczenie terenu. 

10. Pseudonim Saula Goodmana pochodzi od słów „it’s all good, man”, co oznacza „wszystko dobrze, stary”.

11. Podczas zdjęć w 2012 roku na planie serialu niezapowiedzianie pojawił się Samuel L. Jackson w stroju granego przez siebie Avengersa. Okazało się, że obie produkcje były kręcone tego samego dnia w tym samym studio i kiedy Jackson się o tym dowiedział, wtargnął do studia obok, prosząc o zatrudnienie go w roli statysty (również w stroJu Nicka Fury z Avengers). Niestety twórcy serialu nie uznali tego za najlepszy pomysł i aktor spotkał się z odmową.

12. Na początku każdego odcinka, tuż przed pojawieniem się tytułu serialu, można zobaczyć wzór chemiczny C10H15N wraz z numerem 149.24 i słowem „Meth”. C10H15N to wzór na metamfetaminę, która ma masę cząsteczkową 149,24.

13. Podczas sceny walki między Jesse i Tuco, Aaron Paul uderzył się w głowę i doznał wstrząsu mózgu, tracąc przytomność. 

14. Serial zdobył taką popularność na całym świecie, że doczekał się nawet swojego kolumbijskiego remake’u pt. Metástasis (2014), który przetrwał zaledwie dwa sezony.

W amerykańskich filmach czy serialach pojawiają się niekiedy również elementy, „smaczki” związane z naszym krajem. W „Breaking Bad” polskie akcenty również miały miejsce, co prawda drobne, ale zawsze. Podczas imprezy zorganizowanej z okazji 50. urodzin Waltera White'a Hank Schrader wznosi uroczysty toast dobrze znanym hasłem „Na zdrowie!”.

Należy się jeszcze wyjaśnienie o „Breaking Bad”, czy jest na faktach? Otóż „Breaking Bad” na faktach to nie do końca prawda. Sam twórca serialu przyznał, że inspirował się różnymi źródłami. Główny wątek, a więc przemiana nauczyciela zmagającego się z depresją w producenta metaamfetaminy nie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Trzeba jednak przyznać twórcom, że sam proces produkcji wspomnianego narkotyku jest pokazany w serialu z dużą dozą dokładności.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: