Przewodnik stereo


Przewodniki

Dlaczego warto zbudować swój własny zestaw stereofoniczny?  


Wspaniale jest mieć w swoim domu dostęp do wysokiej jakości muzyki. Zakres i głębia emocji, które muzyczne nagrania dostarczają za pośrednictwem wysokiej klasy systemu stereo, są wyjątkowo silnym doświadczeniem. Muzyka dostarcza nam niesamowite wrażenia, które jednocześnie mają fundamentalne znaczenie dla naszego samopoczucia.
Dlaczego więc mielibyśmy ograniczać się do dźwięków w tle, do skompresowanych nagrań i ograniczonej dynamiki? Odkryj kilka możliwych rozwiązań, które przeniosą cię do samego serca muzyki i pozwolą odkryć jej duszę.

Typowy system muzyczny


Chociaż stereofoniczne systemy audio dostępne są w niemal wszystkich kształtach i rozmiarach, możemy wyróżnić w nim kilka kluczowych, stałych elementów:
•    Źródła muzyki
•    Elektronika – przedwzmacniacz i końcówka mocy lub wzmacniacz zintegrowany
•    Kolumny głośnikowe


Źródła muzyki


Wybierając źródło weź pod uwagę odtwarzacz CD. Mimo wielu nowych cyfrowych źródeł, miliony wciąż dostępnych płyt CD dostarczają emocjonujące i satysfakcjonujące brzmienie. Wystarczy odtworzyć srebrny krążek za pośrednictwem wysokiej klasy odtwarzacza. Oczywiście, już teraz wysokiej jakości źródłem może stać się także komputer lub odtwarzacz strumieniowy, który zostanie podłączony do zaawansowanego wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza wyposażonego w wysokiej jakości wejścia cyfrowe (optyczne, Toslink, USB i Bluetooth) oraz wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy. Będziesz zaskoczony, jak dobrze mogą brzmieć te źródła za pomocą wysokiej klasy elektroniki. Możesz także podłączyć gramofon, aby odtwarzać płyty winylowe – nowe lub już historyczne.  
Do najpopularniejszych źródeł należą:

CD

•    Wciąż jeden z najłatwiejszych i najbardziej przystępnych sposobów na odtwarzanie muzyki. Płyty CD zapewniają wspaniałą jakość dźwięku w cyfrowej postaci.

Winyl

•    Klasyczny format, który przeżywa prawdziwy renesans. Płyty winylowe to praktycznie jedyny obecnie format (oprócz radia FM) który zachowuje dźwięk w postaci analogowej.

Cyfrowe pliki audio

•    Na rynku występują różnorodne formaty muzyczne, z których część oferuje jakość CD lub nawet wyższą, podczas gdy inne są skompresowane i mają akceptowalną dla większości fanów muzyki jakość. Aby cieszyć się najlepszym dźwiękiem, wybierz nieskompresowane formaty, takie jak WAV lub AIFF, bądź bezstratne formaty, takie jak FLAC lub Apple Lossless (ALAC), które redukują rozmiar pliku przy pozostawieniu oryginalnej jakości. Formaty takie jak AAC, MP3 lub WMA są „stratnymi” formatami, więc chociaż rozmiar pliku generalnie jest mniejszy niż w plikach nieskompresowanych lub bezstratnych, to wiąże się to z gorszą jakością dźwięku.

FM/DAB+

•    Rozgłośnie radiowe funkcjonują od lat 30. dwudziestego wieku i wśród wielu dzisiejszych źródeł audycje radiowe są chyba wciąż najpowszechniejsze. Mimo to, że jakość dźwięku FM nie może równać się z CD i formatami wysokiej rozdzielczości, to atutem jest szeroki wybór stacji FM.
•    Najnowsze formaty, takie jak DAB/DAB+, wprowadziły radio do cyfrowego świata. Chociaż dźwięk emitowany jest zazwyczaj w niższej jakości niż CD, to radio cyfrowe może pochwalić się licznymi udoskonaleniami w porównaniu z techniką FM, m.in. możliwością przesyłania z sygnałem audio dodatkowych treści.  

Internetowe serwisy muzyczne i radio internetowe

•    Jedną z przyczyn spadku popularności radia FM stał się znaczący wzrost internetowych serwisów strumieniujących, takich jak Spotify, a także internetowych stacji radiowych. Korzystając z urządzeń obsługujących radio internetowe i serwisy muzyczne możesz przesyłać dźwięk z Internetu wprost do swojego systemu audio. Nie licząc wyjątków, jakość strumieniowanego dźwięku jest na poziomie skompresowanych plików, takich jak MP3 lub WMA, a tym samym nie jest tak dobra jak w przypadku płyt CD lub nieskompresowanych plików audio. Nowsze serwisy, takiej jak TIDAL i Deezer, oferują muzykę w jakości CD, co przekłada się na lepsze brzmienie nagrań.

Przedwzmacniacz i końcówka mocy

Jeżeli zdecydowałeś się już na źródła dźwięku, czas na wybór „mózgu” systemu, urządzenia, które  umożliwi przełączanie się pomiędzy dostępnymi źródłami dźwięku i które pozwoli przesłać sygnał audio do kolumn głośnikowych.
Dwoma kluczowymi elementami są tutaj przedwzmacniacz i końcówka mocy. Przedwzmacniacz można potraktować właśnie jako mózg systemu. Jego zadaniem jest zapewnienie wystarczającej ilości wejść do podłączenia wszystkich twoich źródeł, umożliwienie kontrolowania poziomu głośności, a często również regulacji takich, jak kontrola barwy i równowaga. Przy wyborze przedwzmacniacza upewnij się, że oferuje on wszystkie podłączenia, których potrzebujesz. Planujesz korzystać ze swojego iPoda do odtwarzania ulubionej muzyki? Umożliwi ci to wejście USB na przednim panelu. Chcesz podłączyć gramofon? Upewnij się, że przedwzmacniacz ma wejście Phono. Chcesz przesyłać muzykę z odtwarzaczy sieciowych, np. Bluesound? Skorzystaj z koncentrycznego lub optycznego wejścia, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku.
Podczas gdy przedwzmacniacz jest mózgiem, wzmacniacz mocy dostarcza niezbędną siłę. Zadaniem końcówki mocy jest odebranie sygnału audio z przedwzmacniacza, wzmocnienie go i przesłanie do kolumn głośnikowych, przy zachowaniu najmniejszych możliwych zniekształceń, dzięki czemu muzyka wydobywająca się z twoich głośników jest tak bliska oryginalnemu nagraniu, jak to tylko możliwe. Przy wyborze wzmacniacza weź pod uwagę wielkość pokoju odsłuchowego i model kolumn głośnikowych, które mają współpracować z końcówką mocy. Upewnij się, że twój wzmacniacz ma więcej niż wystarczającą ilość mocy do bezproblemowego zasilenia głośników przy każdym poziomie głośności i że będzie mógł bez zniekształceń obsłużyć nawet najbardziej wymagające pasaże muzyczne.

Wzmacniacz zintegrowany

Dla większości melomanów optymalnym rozwiązaniem jest wzmacniacz zintegrowany – przedwzmacniacz i końcówka mocy w jednej obudowie. Wzmacniacze zintegrowane (czasami nazywane integrami) są konstrukcjami o bardzo zróżnicowanej mocy, od umiarkowanych modeli do bezkompromisowych, umożliwiających nagłośnienie nawet bardzo przestronnych pokoi odsłuchowych. Urządzenia te mogą być wyposażone w pełen zakres wejść analogowych i cyfrowych. Integry zajmują znacznie mniej miejsca niż konstrukcje dzielone i jedynie w nielicznych przypadkach mogą mieć problemy z komfortowym zasileniem wyłącznie najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych. Wzmacniacze zintegrowane są proste do podłączenia i łatwe w użytkowaniu.
Jeżeli masz dostępne środki, to mimo praktycznych korzyści płynących z użytkowania wzmacniacza zintegrowanego, rozważ wybór konstrukcji dzielonej, bowiem to właśnie ona gwarantuje najwyższy poziom jakości dźwięku. Wzmacniacze, które można połączyć z większymi kolumnami głośnikowymi, wliczając modele z ogromnym zapotrzebowaniem na energię pozwolą zoptymalizować system tak, aby uzyskać detaliczność, skalę i potęgę muzyki, którą uwielbiasz. Perfekcyjnie dopracowane przedwzmacniacze przekonują wyrafinowaną konstrukcją wewnętrznych układów, pozwalającą wydobyć z każdego podłączonego źródła wszystko to, co najlepsze, a jednocześnie doskonale dopełniają towarzyszącą im końcówkę mocy.

Kolumny głośnikowe


Ostatnim, ale oczywiście równie ważnym komponentem dobrego systemu muzycznego, są kolumny głośnikowe. Głośniki dostępne są w różnorodnych wersjach stylistycznych, kształtach i rozmiarach, dlatego też wybór tych najlepszych zależy nie tylko od wielkości pokoju odsłuchowego i przewidzianego budżetu, lecz także od osobistych preferencji i gustu. Mimo to przy wyborze głośników jest warto stosować się do kilku ogólnych zasad.
Kluczową rolę odgrywają wymiary i rozkład pokoju odsłuchowego. Czy pomieszczenie jest wystarczająco dużym pokojem, aby mogły w nim pracować wolnostojące kolumny głośnikowe? Czy raczej chcemy ustawić w sypialni niewielki system audio, który lepiej będzie połączyć z podstawkowymi głośnikami? A może pokój lub preferencje wskazują na wykorzystanie głośników ściennych lub sufitowych?

Impedancja głośników

Niezależnie od wybranego modelu najważniejsze jest to, aby twoje kolumny głośnikowe i wzmacniacz mocy były dobrze do siebie dopasowane. Niewłaściwe dopasowanie elementów systemu może doprowadzić do uszkodzenia głośników i wzmacniacza. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy dobieraniu kolumn głośnikowych pod kątem współpracy z końcówką mocy, jest impedancja. Większość modeli kolumn głośnikowych ma impedancję mieszczącą się w zakresie od 4 do 8 omów (Ω). Im ta wartość jest niższa, tym trudniej zasilić głośnik i tym ciężej musi pracować wzmacniacz mocy, aby wygenerować dźwięk. Podczas dopasowywania kolumn głośnikowych do końcówki mocy średnia (nominalna) impedancja głośnika nie powinna być niższa niż określona dla wzmacniacza minimalna impedancja głośników.

Jaka moc?

Kolejny istotnym parametrem jest zalecana moc ciągła głośników. Wartość ta, podawana zwykle w watach, oznacza dostarczanie porcji energii, którą głośnik może obsługiwać przez pewien okres. W idealnym przypadku ciągła moc wyjściowa wzmacniacza powinna mieścić się w zakresie lub przewyższać zalecaną moc ciągłą głośnika. Dlaczego wyższa? Ponieważ łatwiej jest uszkodzić głośniki przez wzmacniacz o zbyt małej mocy, który doprowadzony zostaje do zniekształceń, niż w przypadku urządzenia, który ma większy margines, niż wymagają tego głośniki. Niemniej jednak zawsze pożądany jest zdrowy rozsądek – jeżeli głośnik jest wyraźnie obciążony, zmniejsz poziom głośności! To, jak dużo mocy aktualnie potrzebuje głośnik, będzie zależało od tego, w jaki sposób głośnik będzie wykorzystywany, a także od rozmiarów pokoju odsłuchowego. Ogólnie rzecz ujmując górna wartość mocy ciągłej głośnika odnosi się do kolumn głośnikowych, które będą grały przy wysokim poziomie głośności w dużym pomieszczeniu, podczas gdy najniższa wartość mogłaby być uznawana jako minimalna porcja mocy potrzebna do uzyskania umiarkowanego poziomu głośności w małym pomieszczeniu.

Masz pytania

Wyślij je do nas mailem. Nasi eksperci udzielą odpowiedzi na zadane pytania.

Napisz do nas

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław