Poprzedni
Następny

Złote Globy vs Oscary 2021 – co warto obejrzeć?

Statuetki pierwszych Złotych Globów w pandemicznej rzeczywistości dopiero niedawno zagościły na półkach laureatów, a już ogłoszono tegoroczne nominacje do Oscarów. Zobaczcie, które filmy zostały docenione przez jury obu konkursów i co zdecydowanie warto obejrzeć w swoim kinie domowym.

Fot. Sharon McCutcheon / Unsplash

„Nomadland”

„Nomadland” został w tym roku nagrodzony dwoma Złotymi Globami. Za najlepszy film i najlepszą reżyserię. Ta druga statuetka powędrowała do rąk Chloé Zhao, ostatnio bardzo chwalonej przez krytyków. Film opowiada o kobiecie (w tej roli fenomenalna Frances McDormand), która mając ponad sześćdziesiąt lat, traci cały dobytek, więc musi żyć jak nomad.

Film doczekał się również nominacji do Oscara w następujących kategoriach: najlepszy montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka pierwszoplanowa oraz najlepszy film.

„Ma Rainey: Matka bluesa”

„Ma Rainey: Matka bluesa” to amerykański dramat, który jest adaptacją sztuki Augusta Wilsona, dwukrotnego laureata nagrody Pulitzera. Jego akcja toczy się w latach dwudziestych XX wieku i opowiada o ciemnoskórych artystach bluesowych, którzy przez całe życie musieli walczyć z krzywdzącymi stereotypami i uprzedzeniami rasowymi. W rolę tytułowej Ma Rainey wcieliła się fenomenalna Viola Davis, a u jej boku pojawił się między innymi Chadwick Boseman, którego pośmiertnie nagrodzono Złotym Globem za najlepszą rolę męską w filmie dramatycznym.

Film został też dostrzeżony przez oscarowych jurorów. Nominowano go w kilku kategoriach: najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy.

„Ma Rainey: Matka bluesa” można obejrzeć na platformie Netflix.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


„Kolejny film o Boracie”

To był niemały szok dla widzów tegorocznej ceremonii wręczenia Złotych Globów, bo aż dwie statuetki otrzymał drugi film o przygodach Borata. Pierwszą za najlepszy film komediowy, a kolejną za najlepszą komediową rolę męską, którą oczywiście zgarnął Sacha Baron Cohen. Nie mamy wątpliwości, że było to zasłużone wyróżnienie. Po czternastu długich latach Cohen ponownie wcielił się w zwariowanego reportera z Kazachstanu, aby w charakterystyczny dla siebie sposób skomentować absurdy współczesnego świata.

Film doczekał się również dwóch nominacji do Oscara: za najlepszy scenariusz adaptowany i dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

„Minari”

„Minari” zostało nagrodzone Złotym Globem w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, ale wywołało to falę kontrowersji, oskarżeń o rasizm i kultywowanie archaicznych przepisów. Wielu twórców filmowych skrytykowało jury Złotych Globów za to, że „Minari” zostało wrzucone do kategorii filmów obcojęzycznych, mimo że akcja toczy się w USA, a fabuła w oczywisty sposób nawiązuje do „american dream”. Jury uzasadniło swoją decyzje tym, że bohaterowie filmu głównie rozmawiają po koreańsku. Uznano zatem, że „Minari” nie zawalczy o statuetkę w najważniejszej kategorii – za najlepszy film. Inaczej będzie jednak w przypadku tegorocznych Oscarów.

Obraz doczekał się również nominacji do tegorocznych Oscarów w następujących kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza muzyka oryginalna.

„Co w duszy gra"

„Co w duszy gra” to animacja stworzona przez twórców takich filmów jak: „W głowie się nie mieści”, „Odlot” i „Coco”. Na tegorocznej ceremonii rozdania Złotych Globów zdobyła dwie statuetki – za najlepszy film animowany i najlepszą muzykę. Jak to w przypadku animacji dla dzieci zazwyczaj bywa, jest to historia z morałem, opowiadająca o życiu po życie pewnego muzyka jazzowego, marzącego o przełomie w swojej karierze.

Animację docenili również jurorzy Akademii, którzy nominowali film w kategoriach: najlepsza pełnometrażowa animacja, najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka oryginalna.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: