Poprzedni
Następny

Wychyłowe wskaźniki wysterowania we wzmacniaczu audio. Dlaczego producenci wbudowują je w swoje urządzenia?

Wiele osób twierdzi, że w sprzęcie audio najważniejsze jest ponoć brzmienie, ale tak naprawdę, to tylko slogan. Nie oszukujmy się, wygląd zewnętrzny także ma kolosalne znaczenie. Co zatem najbardziej przyciąga wzrok? Na pewno rozpoznawalne logo producenta, masywne pokrętła, perfekcyjnie wykonane fronty, a nawet drewniane akcenty wzornicze. Jednak nie ma nic bardziej ekscytującego, niż widok dużych, podświetlanych wskaźników wychyłowych, majestatycznie wtórujących muzyce. Czym są te elementy wyposażenia, stosowane m.in. we wzmacniaczach zintegrowanych? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Spis treści: Wskaźniki wychyłowe we wzmacniaczu stereo

  1. Wskaźnik wysterowania wychyłowy – oficjalne definicje

  2. Wskaźniki wychyłowe – dlaczego producenci wbudowują je w swoje urządzenia?

  3. Wskaźniki wychyłowe obecnie. Czy potrzebne?
  4. Dlaczego urządzenie ze wskaźnikami wychyłowymi cieszy się tak dużą popularnością wśród audiofili?

  5. Jak i czemu wskaźnik wysterowania audio gra na wyobraźni użytkowników?

  6. Oferta sieci salonów Top HiFi & Video Design

Wskaźnik wysterowania audio w modelu firmy NAD. Miernik VU

Wskaźnik wysterowania wychyłowy (miernik VU) – oficjalne definicje

W literaturze można się spotkać z licznymi opisami rozwiązań i definicjami dotyczącymi tego, czym w ogóle są wskaźniki tego rodzaju. Poniżej nasze wyniki wyszukiwania definicji wskaźnika wysterowania (miernika VU) w publikacjach popularno-naukowych:

Miernik VU, miernik wysterowania stosowany w magnetofonach i wzmacniaczach hi-fi, podający wartości skuteczne sygnału, miernik wskazówkowy wycechowany w „jednostkach poziomu programowego” VU (ang. Volume Unit) i/lub decybelach. Daje przybliżoną orientację, co do wartości szczytowych sygnału. Pełne wysterowanie występuje przy wychyleniu miernika do wartości 0 VU, odpowiadającej 0 dB. VU jest wartością logarytmiczną dla przebiegów sinusoidalnych w stanie ustalonym, uwzględniającą przy pomiarze kształt przebiegów zmiennych, wywołanych mową lub muzyką.” (Leksykon techniki hi-fi i video, Praca zbiorowa, WKiŁ 1985).

Miernik wartości szczytowej, miernik wysterowania, mierzący szczytowe wartości napięcia niezależnie od jego kształtu, jeśli tylko impuls napięcia trwa dostatecznie długo (więcej niż 10 ms). Umożliwia dokładną kontrolę dynamiki sygnałów. Wycechowany w dB, czasami również w procentach. Podziałka nie określa poziomu napięcia, lecz odnosi się do poziomu 0 dB, umownie przyjętego jako znamionowy poziom wysterowania.” (Wzmacniacze elektroakustyczne, Maciej Feszczuk, WKiŁ 1986).

Wskaźnik wysterowania audio w modelu firmy Luxman w kolorze niebieskim (wzmacniacz Luxman)

Wskaźniki wychyłowe – dlaczego producenci wbudowują je w swoje urządzenia?

Dlaczego producenci wyposażają wzmacniacze we wskaźniki wychyłowe? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, wskaźnik wysterowania ma konotacje historyczne, nawiązuje do wczesnego okresu techniki hi-fi. Wskaźniki wysterowania były standardowym wyposażeniem wielu magnetofonów, tunerów i odbiorników radiowych. Wyższe modele wzmacniaczy także były zaopatrzone w takowe. Po drugie, wynikało to potrzeby wyeksponowania wyższej klasy i bardziej rozbudowanej funkcjonalności droższych modeli.

Wskaźniki wychyłowe obecnie. Czy potrzebne?

Obecnie wskaźniki spotykane są zazwyczaj we wzmacniaczach i pełnią raczej rolę czysto wzorniczą. Rzadko kiedy użytkownik takiego urządzenia patrzy na wskaźnik wysterowania przy ustawianiu poziomu głośności, tym bardziej, że pomiar jest zwłoczny, nie pokazuje poziomu maksymalnego krótkotrwałych impulsów. Do tego celu dawniej stosowane były dodatkowo wskaźniki typu LED, oznaczone jako „PEAK METER”.

Poza tym, kto tak na prawdę potrzebuje wiedzieć, ile watów oddaje jego wzmacniacz w danym momencie, nie wspominając o tym, czy w ogóle można to dokładnie uwzględnić? Niemniej jednak mierniki ze wskazówkami wciąż pojawiają się w nowych urządzeniach, niezależnie od tego, czy mamy na myśli wzmacniacze zintegrowane, wzmacniacze mocy, czy przetworniki albo wzmacniacze słuchawkowe.

Dlaczego wzmacniacz ze wskaźnikami wychyłowymi cieszy się tak dużą popularnością wśród audiofili?

Urządzenie wyposażone we wskaźniki prezentuje się znacznie ciekawiej niż inne, pozbawione takowych. Można też powiedzieć, że wskaźniki są tutaj pewną miarą ekskluzywności danego modelu. Z drugiej strony, umożliwiają swoisty „kontakt wzrokowy” między słuchaczem a urządzeniem, a także wpływają na poczucie właściciela przynależności do audiofilskiej elity.

Wskaźnik wysterowania audio w modelu fimry Yamaha ma formę przypominającą samochodowe

Jak i czemu wskaźnik wysterowania audio gra na wyobraźni użytkowników?

Co by nie mówić, prawie każdy audiofil i nie tylko, lubi patrzeć na sprzęt/system audio, gdy słucha muzyki. Same pokrętła czy kontrolki LED nie zaspokajają w pełni tych potrzeb. Dlatego też szczególnymi „względami” cieszą się gramofony analogowe z obracającą się płytą winylową czy pracujące magnetofony szpulowe. Podobnie sprawa się ma ze wskaźnikami wychyłowymi. To właśnie one budują swoistą aurę, wpływają subiektywnie na lepszy odbiór muzyki. Po prostu sprawiają specyficzną przyjemność użytkownikowi.

A może to tylko złudzenie, fenomen psychoakustyczny, na którego istnienie nie ma żadnych dowodów i jest on uzależniony wyłącznie od indywidualnych upodobań słuchacza?

Odpowiedź na to pytanie zawsze będzie twierdząca, niezależnie od okoliczności. Oczywiście w grę wchodzi gust i oczekiwania użytkownika w tym zakresie.

Modele ze wskaźnikami wychyłowymi – oferta sieci salonów Top HiFi & Video Design

Wśród wielu interesujących urządzeń audio, jakie znajdziesz w ofercie Top Hi-Fi & Video Design nie brakuje także wzmacniaczy zintegrowanych z wbudowanymi wskaźnikami wychyłowymi, takich producentów jak:

Luxman

Ta japońska firma od lat stosuje ten „wynalazek” w wielu swoich urządzeniach. W aktualnej ofercie mamy kilka wzmacniaczy zintegrowanych zbudowanych w oparciu o wskaźniki ze skalą decybelową. zależności od modelu wyświetlacz ze wskaźnikami występuje w kolorze niebieskim lub białym. Natomiast wzmacniacze klasy A mają podświetlenie w kolorze żółto-złocistym.

czy wskaźniki są w końcówkach mocy czy wzmacniaczach słuchawkowych? to najczęściej domena wzmacniaczy zintegrowanych

NAD

Firma NAD w początkach swego istnienia (lata 70. ubiegłego stulecia) nie stroniła od wykorzystywania mechanicznych wskaźników wysterowania w swoich wzmacniaczach. W latach 80. XX w. zniknęły jednak one na kilka dekad, aby wrócić w nowym wydaniu.

Modelem, który wykorzystuje wychyłowy wskaźnik wysterowania audio, a właściwie dwa takie wskaźniki, jest na przykład C 3050, który pojawił się na rynku także w limitowanej wersji C 3050 LE.

Wskaźnik wysterowania audio w modelu C 3050 firmy NAD - po jednym na kanał

Oryginalne rozwiązanie NAD zastosował w modelu M10 V2. Mamy tu na myśli duży ekran dotykowy, na którym możemy wyświetlić wskaźniki wyglądające jak te wychyłowe, pozwalające na monitorowanie na bieżąco napięcia na wybranym wejściu. Warto wspomnieć, że jest to tylko jeden z możliwych trybów pracy wyświetlacza, ale chyba najbardziej efektowny.

Cyfrowy wskaźnik wysterowania audio (model M10 V2). Dzięki temu M10 V2 jest jednym z produktów, który nawiązuje do stylistyki retro/vintage.

Yamaha

Wraz z wprowadzeniem do swojego katalogu serii urządzeń dla osób preferujących stylistykę retro, wskaźniki wychyłowe „na dobre” wróciły do standardowego wyposażania wyższych modeli wzmacniaczy stereofonicznych Yamaha, począwszy od modeli z serii 1000, 2000 i 3000. Co by nie mówić, pomysł przyjął się znakomicie i jest swoistym synonimem klasy tych urządzeń.

Wskaźnik wysterowania audio we wzmacniaczu firmy Yamaha

Zapraszamy do salonów

Jeśli chcesz sprawdzić w praktyce, jak brzmią wzmacniacze stereo i jak działają w nich wskaźniki wychyłowe, zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Zastanawiasz, jaki wzmacniacz zintegrowany ze wskaźnikami wysterowania kupić? Obecni na miejscu Specjaliści pomogą wybrać odpowiedni sprzęt i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące urządzeń dostępnych w naszej ofercie, nie tylko tych ze wskaźnikami wychyłowymi.

Zobacz również inne nasze artykuły:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: