Poprzedni
Następny

Wes Anderson: 5 filmów, które warto sobie odświeżyć

Spójrzmy prawdzie w oczy – Wes Anderson nigdy nie nakręcił złego filmu i – najprawdopodobniej – nigdy tego nie zrobi, bo zbyt dobrze włada swoim rzemiosłem. Chociaż ma na swoim koncie zaledwie 9 pełnometrażowych filmów, wypracował swój własny, nietuzinkowy styl wizualnej narracji, który przyniósł mu wiele prestiżowych nagród i jeszcze więcej nominacji. Zobaczcie, które filmy Andersona polecamy do wrzucenia na swoje kino domowe jesienną porą.

fot. American Empirical Picture/Collage/Fox, 2007

Trzech facetów z Teksasu

Pierwszy film reżysera, "Trzech facetów z Teksasu", śledzi człowieka imieniem Anthony (Luke Wilson), który zostaje zwolniony ze szpitala psychiatrycznego i postanawia wyruszyć na kryminalną przygodę wraz ze swoimi przyjaciółmi (Owen Wilson i Robert Musgrave).

Komedia przemówiła do krytyków, których zjednał sobie jej inteligentny czarny humor oraz nieznana dotychczas estetyka filmowa, jako że Anderson już od pierwszego filmu miał wyklarowaną jasną wizję swojego stylu. Niemniej jest to najbardziej naturalistyczny film reżysera.

Pociąg do Darjeeling 

Bracia Francis (Owen Wilson), Peter (Adrien Brody) i Jack (Jason Schwartzman) spotykają się w podróży pociągiem przez Indie po ponad roku bez żadnego kontaktu ze sobą. Żaden z nich nie jest szczególnie szczęśliwy – Francis wraca do zdrowia po wypadku motocyklowym, Peter nie radzi sobie z ciążą żony, a Jack nie ma problemy z byłą kochanką. Gdy Francis ujawnia, że prawdziwym powodem rodzinnego spotkania jest odwiedzenie ich matki w himalajskim klasztorze, jak za pstryknięciem palcem rozbudza uśpione wzorce zachowań, które zwiastują ponowny konflikt w rodzinie. Mijając indyjskie pola oraz wioski i obserwując obcy świat przez okno, niespokojni bracia toczą rozmowy, dzięki którym jednak zaczynają rozumieć, że nie można być turystą we własnej rodzinie.

"The Darjeeling Limited" nie udaje, że nie jest to dzieło białego faceta z Teksasu, który wychował się na "egzotyce" bollywoodzkich klasyków. Wręcz przeciwnie – nierówny piąty film Wesa Andersona konfrontuje się z tą jankeską naiwnością, opowiadając historię trzech smutnych braci, którzy wyjeżdżają do Indii z nadzieją, że znajdą trochę spirytualizmu tego kraju i zabiorą go ze sobą na pamiątkę.

Podwodne życie ze Stevem Zissou

Znany oceanograf Steve Zissou (Bill Murray) zaprzysiągł zemstę na rzadkim rekinie, który pożarł jednego z członków jego załogi. Oprócz swojego stałego zespołu Steve zabiera na wyprawę Neda (Owen Wilson), czyli człowieka, który wierzy, że Zissou jest jego ojcem, oraz Jane (Cate Blanchett) – dziennikarka w ciąży z żonatym mężczyzną. Razem podróżują po morzu, zbyt często wpadając na piratów i inne postacie z przeszłości oceanografa, w tym jego żonę Eleanor (Anjelica Huston).

“Podwodne życie ze Stevem Zissou” to piękna wizualnie opowieść o tym, jak beznadziejnym ojcem był wybitny francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz reżyser filmowy i pisarz  Jacques'u Cousteau.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


Rushmore

Kiedy piękna nauczycielka pierwszej klasy (Olivia Williams) przybywa do nowej szkoły podstawowej, szybko zwraca uwagę ambitnego nastolatka o imieniu Max (Jason Schwartzman), który się w niej zakochuje. Chłopak chce zdobyć serce kobiety, więc po poradę zwraca się do ojca dwóch swoich szkolnych kolegów (Bill Murray). Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy doradca Maxa postanawia samodzielnie poderwać nauczycielkę.

Płynąca na oparach francuskiej Nowej Fali druga fabuła Andersona jest jak artystyczny manifest o opętaniu emocjami, które nie są typowe dla jego późniejszych filmów. Brakuje tu bowiem tej klasycznej sentymentalnej iskry, co czyni “Rushmore” “najchłodniejszym” emocjonalnie dziełem reżysera.

Wyspa psów

Kiedy na mocy dekretu wykonawczego wszystkie psie zwierzęta domowe z miasta Megasaki zostają wygnane na ogromne wysypisko śmieci zwane Trash Island, 12-letni chłopiec o imieniu Atari nie może pogodzić się ze stratą swojego ukochanego psa Spotsa, więc udaje się na samotną wyprawę, by go znaleźć. Kiedy trafia na wyspę, wraz z pomocą nowo deportowanych na miejsce kundelków, rozpoczyna epicką przygodę, która zadecyduje o przyszłości psów i ludzi.

Anderson w swoją mroczną komiksową animację o chłopcu, jego psie i świecie, który jest na skraju wyczerpania, bardzo sprawnie wmieszał Akirę Kurosawę i Hayao Miyazakiego, a połączenie tych trzech żywiołów talentu sprawia, że film zadaje widzom proste pytanie: o co tak naprawdę nam chodzi? Jeżeli szukasz kina domowego lub masz pytania na temat jego lub innego sprzętu audio, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: