Poprzedni
Następny

Zagraniczne podcasty o muzyce, które warto znać – część 1

W ciągu ostatnich kilku lat podcasty zdobyły ogromną popularność i nie będzie przesadą stwierdzenie, że internetowe słuchowiska powstają na każdy temat – od higieny jamy ustnej, przez testowanie używek, aż po mroczne zbrodnie z przeszłości. Rzecz jasna, jedną z najmocniejszych podcastowych gałęzi jest muzyka, więc od czasu do czasu warto poszerzyć swoje horyzonty i wrzucić na głośniki lub słuchawki trochę ciekawej gadaniny. Oto kilka zagranicznych podcastów muzycznych, które cieszą się bardzo dużą popularnością. 

House of Marley Redemption ANC

R U Talkin R.E.M RE: ME

fot. Adam Scott i Scott Aukerman – podcast R U Talkin' R.E.M. Re: Me? / EARWOLF

Komediopisarz i gospodarz nieistniejącego już programu telewizyjnego “Comedy Bang! Bang!”, Scott Aukerman miał swoim koncie już kilka komediowo-muzycznych podcastów pod swoim nazwiskiem, gdy razem ze swoim przyjacielem aktorem Adamem Scottem spontanicznie rozpoczęli nagrywanie słuchowiska o tym, co obaj kochają – muzyce zespołu R.E.M. Oprócz głębokich zanurzeń w muzykalność zespołu, panowie robią to, co potrafią jeszcze lepiej – żartują, nie tylko z ulubionego zespołu i krążących wokół niego anegdotek, ale i z siebie. Słucha się tego świetnie!

Posłuchajcie na Spotify.

Lost Notes

Najlepsze podcasty wypełniają puste miejsca, opowiadając historie kryjące się za nutami, których słuchamy i rzucając zupełnie nowe światło na ulubioną muzykę. Podcast Lost Notes posuwa się w tym o krok dalej, badając przeszłość przez pryzmat teraźniejszości i analizując różnice między tym, co “ruszało” kolejne pokolenia. Prowadzącą słuchowiska jest długoletnia pisarka muzyczna Jessica Hopper, która, jak sama mówi, poszukuje “największych historii muzycznych, których nigdy nie opowiedziano”. Znajdziecie tu niezwykłe opowieści o między innymi Ianie Curtisie z Joy Division, Steviem Wonderze, Grace Jones, nie brakuje jednak rozważań na ważne tematy społeczne, jak na przykład powszechna obecność broni w tekstach piosenek.

Słuchajcie na Spotify.


Kubek herbaty, wygodny fotel i TY. Brzmi dobrze? Będzie brzmiało jeszcze lepiej z dobrymi słuchawkami, w wyborze których pomogą nasze poradniki:


Sound Opinions

Uznawany za "jedyny na świecie rock and rollowy talk-show", podcast Sound Opinions istnieje od 1993 roku (wówczas był audycją w radio), regularnie dostosowując swoją formę do rozwoju możliwości mediów. Prowadzą go weterani rocka – dziennikarz i pisarz muzyczny Greg Kot oraz krytyk Jim DeRogatis, którzy dysponują dziesiątkami lat wiedzy, ale i nienasyconą ciekawością tego, co dzieje się na współczesnej scenie muzycznej. Co najlepsze, panowie są też bardzo płodni – dotychczas udało im się nagrać niemal 800 epizodów.

Słuchajcie na Spotify.

Dissect

Podczas gdy wiele popularnych podcastów o muzyce analizuje wybrane piosenki, gatunki i artystów, Dissect rozkłada na czynniki pierwsze całe albumy, przyglądając się im piosenka po piosence, przez cały sezon. Dotychczas powstało ich siedem i skupiają się one na albumach: “To Pimp A Butterfly” oraz “Damn” Kendricka Lamara,  “My Beautiful Dark Twisted Fantasy” Kanye Westa, “Channel Orange” Franka Oceana, “Flower Boy” Tylera The Creatora, “Lemonade” od Beyoncé i “Because Of The Internet” Childish Gambino.

Słuchajcie na Spotify.


Wykonywanie codziennych czynności może umilić wszechstronny głośnik Yamaha MusicCast 20. Dowiedz się więcej na jego temat z naszego filmu:


Switched On Pop

Co sprawia, że piosenki pop są tak chwytliwe? Muzykolog Nate Sloan i autor tekstów piosenek Charlie Harding stawiają sobie za cel znalezienie odpowiedzi na to pytanie, bez naruszania świętej magii muzyki. Jak wszystkie najlepsze podcasty muzyczne, Switched On Pop jest w swoim zakresie bardzo demokratyczny, rozważając tajne formuły muzyki pop i wychodząc poza ramy w najlepszy możliwy sposób. Od dziwactwa popu z lat 90-tych do ponadczasowego, przez Auto-Tune aż po to, co przebój “Cotton Eye Joe” mówi nam o kondycji ponad stuletniej muzyki pop – Switched On Pop istnieje właśnie po to, by odpowiedzieć na te ważne życiowe pytania.

Słuchajcie na Spotify

Song Exploder

Wyjaśnianie procesu twórczego może być, cóż... procesem, ale hitowy podcast Song Exploder nie boi się takich wyzwań. Założenie jest proste: nikt nie rozłoży swoich piosenek na czynniki pierwsze i nikt nie pamięta jak powstały największe hity lepiej niż sam artysta. Podcast powstał w 2014 i w ciągu tych sześciu lat jego prowadzącemu Hrishikeshowi Hirway’owi udało się prześwietlić takich twórców jak Lorde, John Carpenter, Tame Impala, Billie Eilish, Sheryl Crow i wielu innych. Song Exploder doczekał się również swojej wizualnej wersji, pojawiając na platformie Netflix się jako kilkuodcinkowy serial dokumentalny (pisaliśmy o tym tutaj: Świetne dokumenty muzyczne na Netflix / #2).

Posłuchajcie na Spotify lub Tidal.

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat sprzętu audio lub chciałbyś przekonać się o tym, jak dana konstrukcja sprawuje się w praktyce, odwiedź jeden z naszych salonów, gdzie nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: