Poprzedni
Następny

Thorens TD 124 DD 140th Anniversary – specjalna edycja gramofonu na wyjątkowy jubileusz marki

Thorens wprowadził do oferty specjalną edycję gramofonu TD 124 DD, zaprojektowaną specjalnie na 140-lecie istnienia tej marki. Jest to urządzenie, które zapewni wyjątkową radość ze słuchania płyt winylowych każdemu miłośnikowi dobrego analogowego brzmienia. Zastosowano w nim wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które zapewniają mu nie tylko wysoką jakość, ale przede wszystkim długowieczność.

TD 124 DD 140th Anniversary

Model TD 124 firmy Thorens to dziś jedna legend w historii sprzętu hi-fi. Ten gramofon z lat 60. XX w. jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na swoją przysłowiową długowieczność, ale także ze względu na jego brzmienie, które dziś jest tak samo porywające, jak ok. 60 lat temu, kiedy debiutował na rynku. Nowa edycja tego klasyka stanęła przed poważnym wyzwaniem – połączyć stylistykę legendarnego modelu z ponadczasowym brzmieniem oraz obecnie panującymi trendami w projektowaniu i innowacyjnymi metodami stosowanymi w produkcji gramofonów. W 2020 r., po latach intensywnych prac rozwojowych, Thorens zaprezentował model TD 124 DD. Zupełnie nowy odtwarzacz winyli, ale „w przebraniu” swojego słynnego i cenionego „przodka” – z całą jego muzykalnością i przyszłością, a także z nowo opracowanym, wysokiej klasy ramieniem TP 124.

TD 124 DD 140th Anniversary – kluczowe ulepszenia specjalnie na rocznicę

Światowy sukces gramofonu TD 124 DD nie powstrzymał producenta przed kontynuowaniem badań i eksperymentowaniem z tym, co jest już w zasadzie i tak miało formę doskonałego odtwarzacza winyli. Postanowiono jednak wprowadzić kilka naprawdę istotnych ulepszeń, które trafiły do jubileuszowego odtwarzacza TD 124 DD 140th Anniversary.

TD 124 DD 140th Anniversary

Jedną z widocznych na pierwszy rzut oka zmian jest nowy dwuwarstwowy talerz, który łączy i tak już masywny aluminiowy talerz modelu TD 124 DD z 5-milimetrową warstwą z litej miedzi, dopasowaną kolorystycznie do reszty elementów. Pozytywny wpływ tego rozwiązania na brzmienie gramofonu wynika nie tylko ze zwiększonej masy talerza, ale także z interakcji dwóch różnych materiałów, których rezonanse wzajemnie się tłumią. Podobnie jak w modelu TD 124 DD, także w jubileuszowej edycji gramofonu Thorensa główne łożysko talerza jest przewymiarowane. To samo dotyczy napędu, który może wprawiać w ruch znacznie większe obciążenia.

Mniej dostrzegalne niż powyższe elementy, ale nie mniej istotne, jest nowe okablowanie ramienia TP 124. W rocznicowej wersji gramofonu skrętka ze srebra o dużej czystości łączy wkładkę z wyjściami. Nowe okablowanie jest kluczowe zwłaszcza dla niskoimpedancyjnych wkładek typu MC.

TD 124 DD 140th Anniversary

Trzecia ekskluzywna „aktualizacja”, jaka ma miejsce w modelu TD 124 DD 140th Anniversary dotyczy wkładki SPU 124, którą duński producent Ortofon wyprodukował specjalnie z cewkami wykonanymi z czystego srebra. Przedstawicielom Thorensa udało się nawet przekonać firmę Ortofon do ponownego wykonania klasycznej obudowy z użyciem bakelitu, zamiast nowszej mieszanki włókien i żywicy syntetycznej. Co więcej, wspomniana wkładka typu MC nie jest dostępna w oddzielnej sprzedaży, a jedynie w komplecie z gramofonem TD 124 DD 140th Anniversary.

Referencyjne ramię i napęd gramofonu

Potężny napęd bezpośredni zastosowany w gramofonie TD 124 DD został użyty również w modelu jubileuszowym. Gwarantuje on płynną pracę urządzenia przez długi czas i jest całkowicie bezobsługowy. Zapewnia ponadto wyjątkową, dynamiczną przyczepność, czym nawiązuje do rozwiązań stosowanych w oryginalnym modelu TD 124, ale wzbogaca go o zupełnie nowe aspekty. Oprócz srebrnego okablowania, ramię TP 124 również odpowiada modelowi z 2020 roku. Sztywna konstrukcja ramienia o nieco większej masie efektywnej, wyjątkowa jakość łożysk i headshell ze złączem SME predestynują model TD 124 DD 140th Anniversary do miana topowych gramofonów z wkładką typu MC.

TD 124 DD 140th Anniversary

Atrakcyjne dla oka rocznicowe wykończenie

Na wykończenie jubileuszowego modelu producent wybrał ponadczasową drewnianą okleinę, która sprawia, że model TD 124 DD 140th Anniversary prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Dla osiągnięcia spójnego efektu wizualnego nie tylko plinta, ale również podstawa ramienia gramofonowego ma drewniane wykończenie, ręcznie polerowane i lakierowane na wysoki połysk. Jednocześnie producent pozostał wierny klasycznym i raczej kompaktowym – jak na tej klasy konstrukcję – proporcjom poszczególnych elementów urządzenia. Rezultatem przyjętych założeń jest analogowy „klejnot”, który konsekwentnie łączy dojrzałe wzornictwo z bezkompromisową jakością wykonania i brzmienia.

TD 124 DD 140th Anniversary

Wyjątkowa, limitowana edycja

Thorens zdecydował się wyprodukować tylko 140 egzemplarzy jubileuszowego modelu, czyniąc go jeszcze bardziej wyjątkowym. Model TD 124 DD 140th Anniversary jest dostępny na zamówienie w Top Hi-Fi & Video Design tylko jako kompletny zestaw, a więc zawierający specjalnie zaprojektowaną wkładkę Ortofon SPU 124 Anniversary. Sugerowana cena to 53 399 zł. W naszym sklepie internetowym i w salonach Top Hi-Fi & Video Design można nabyć również klasyczną edycję gramofonu, czyli model TD 124 DD.

TD 124 DD 140th Anniversary


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: