Poprzedni
Następny

Przydatne akcesoria gramofonowe

Gramofon stoi na szafeczce, kolekcja nagrań zaczyna rosnąć, z rozkoszą słuchasz nagrań kontemplując w ulubionym fotelu okładki kolejnych albumów. Można powiedzieć: „pełnia szczęścia” i przytaknie temu każdy, kto ceni sobie styl życia polegający na okresowym „wrzuceniu na luz” i oddaniu się swojej muzycznej pasji.

Pewnego dnia w twoje ręce wpada winylowy singiel i okazuje się, że gramofon tego „nie kupuje”. Gigantyczny otwór, jaki znajduje się pośrodku winylowych singli, skutecznie uniemożliwia słuchanie muzyki bez specjalnego krążka zwanego adapterem do singli. Oczywiście przy dużej dozie samozaparcia można próbować singel wycentrować, ale nie jest to zbyt zdrowe dla winylu znajdującego się po stronie - tej stykającej się z talerzem.

Co zrobić, aby uchronić drogocenny winyl i zapisane na nim ścieżki przed starciem o powierzchnię talerza? Odpowiedzią jest mata gramofonowa, która stworzy optymalne warunki do odtwarzania płyt i ochroni twoje winylowe perełki. Mata jest obowiązkowa, jeśli planujesz długo cieszyć się swoimi nagraniami. Najpopularniejszymi materiałami z jakich wykonuje się maty gramofonowe są kauczuk silikonowy, filc lub korek.

Na tym etapie masz już matę i adapter, słuchasz sobie spokojnie solóweczki Prince’a w „Purple Rain” (tłoczenie Polskich Nagrań z ’88), gdy zaczynasz słyszeć głośne i nieprzyjemne trzaski tam, gdzie ich wcześniej nie było. Przyglądasz się igle, a na niej znajduje się kłębek kurzu wielkości główki od szpilki. Kusi cię, żeby ściągnąć to palcem i oczywiście można tak zrobić, niestety w ten sposób pozbędziemy się co najwyżej kurzu, natomiast sama igła pozostanie brudna, co ma wpływ na sposób, w jaki dociera ona do informacji zapisanej w winylowej ścieżce.

Nie wchodząc w szczegóły - zadaniem igły jest przenoszenie drgań z rowka płyty winylowej na magnesy lub cewkę (w zależności od rodzaju wkładki). Drgania te odtwarzają sygnał akustyczny wyryty na płycie winylowej. Im wierniejszy odczyt, tym lepsza i bardziej detaliczna jakość finalnej muzyki. Oblepiona brudem igła po prostu nie dociera tam, gdzie powinna i nie odczytuje wszystkich informacji. Sprawę szlifu pomijamy, gdyż wyczerpujące informacje znajdują się tu.

Producenci oferują szeroką gamę płynów do czyszczenia igieł i jest to akcesorium, która każdy powinien posiadać. Usuwa brud i kurz, zapewniając lepszą wydajność oraz wydłuża żywotność igły. Ciekawą i wygodną propozycją jest specjalnie opracowany żel poliuretanowy Audio-Technica 617a.

Korzystanie z żelu jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy opuścić igłę na powierzchnię żelu i gotowe, wszelkie zanieczyszczenia pozostają w nim uwięzione, a igła jest gotowa do dalszego działania. Żel pozostaje kleisty przez bardzo długi czas, a jego powierzchnię można zmywać, gdy zanieczyszczenia staną się widoczne, dzięki czemu będzie służył przez wiele lat.

To wszystko, czego potrzebuje miłośnik słuchania muzyki z winyli, aby jak najdłużej cieszyć się ulubionymi utworami. Zapraszamy do naszych salonów. Nasi doradcy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

 

 

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: