Poprzedni
Następny

Pięć krótkometrażowych filmów, które zachwycają

Chwila przerwy między zadaniami w domu? Zamiast marnować czas na skakanie po kanałach TV, odpal kino domowe i włącz sobie krótki metraż! Przed Wami 5 mini filmów, które opowiadają wielkie historie.

Bluesound Pulse Sub+

1.   Dwóch nieznajomych (Two distant strangers), 2020

reżyseria: Travon Free i Martin Desmond Roe

“Dwóch nieznajomych” to mocny kandydat do Oscara w kategorii krótkometrażowych obrazów z gwiazdą rapu Joey Bada$$em w roli głównej, i mocny film w ogóle.

Jego twórcy sięgnęli po stary jak świat motyw dnia świstaka, wykorzystując go do opowiedzenia ważnej społecznie historii, kręcącej się wokół epidemii, która od dziesiątek lat zżera Stany Zjednoczone – policyjnej brutalności w stosunku do czarnoskórych obywateli. Kiedy na ekranie wybrzmiewają słowa, które zapoczątkowały ogólnoświatowy ruch #BlackLivesMatter, czyli “Nie mogę oddychać”, nie ma osoby, która nie pomyślałaby o George’u Floydzie, najgłośniejszej ofierze policyjnej przemocy w stosunku do czarnych mieszkańców.

Centralnym bohaterem – a tym samym więźniem przedziwnej pętli w czasie – jest Carter, który po nocy spędzonej z potencjalną nową dziewczyną próbuje dotrzeć do swojego mieszkania, gdzie czeka na niego ukochany pies. Problem w tym, że za każdym razem, kiedy wydaje mu się, że tym razem mu się uda, przemocowy policjant znajduje sposób, by go zatrzymać, upokorzyć i pozbawić życia.

2.   The Birds Upstairs, 2011

reżyseria: Christopher Jarvis

Ten nagradzany projekt studencki z 2011 roku to oryginalna krótkometrażowa animacja sprzed dekady o iście gotyckim klimacie. Opowiada perypetie ptasiej pary dziewiętnastowiecznych arystokratów w podeszłym wieku, która próbuje zrozumieć swoją zwierzęcą naturę i pokonać frustrację wynikającą z długoletnich prób spłodzenia potomka. Kiedy w końcu udaje im się spełnić swoje marzenie i powołać nowe życie, w ich życiu razem z ciążą pojawiają się nieoczekiwane komplikacje.

 

3.   III, 2018

reżyseria: Marta Pajek

Na naszej liście nie może zabraknąć też polskich akcentów. Jednym z nich jest film “III” w reżyserii byłej studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Marty Pajek. Jej animacja z 2018 roku jest swoistym portretem kobiety żyjącej w dysfunkcyjnym związku z mężczyzną, który jednocześnie ją przyciąga i odpycha. Jednocześnie “III” jest ostatnim filmem z tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie" Pajek.

4.   Fotel (The Chair), 2011 

reżyseria: David Grainger

 

THE CHAIR from Grainger David on Vimeo.

“Fotel” to bardzo dobrze oceniany przez krytyków film opowiadający o tym, jaki młode i nieskażone bolesnymi doświadczeniami mózgi dzieci próbują przetrawiać to, co dzieje się dookoła. Reżyser zabiera nas w podróż do małego i spokojnego miasteczka, któremu – z niewiadomych przyczyn – przychodzi zmagać się z atakiem trującej pleśni, która sieje spustoszenie w okolicy. Mieszka tam młody chłopiec, który stara się zrozumieć źródło tej przedziwnej epidemii, a także nagłą śmierć swojej mamy i dziwną obsesję babci na punkcie pewnego porzuconego fotela.

5.   Acid Rain, 2019

reżyseria: Tomek Popakul

“Acid Rain”, czyli z angielskiego kwaśny deszcz, to trzecia i zarazem najgłośniej komentowana wśród miłośników młodego kina animacja Tomka Popakula. Twórca zabiera widza w podróż po części Europy Wschodniej, ale nie jest to byle jaka podróż – to trip niepokojąco bliski narkotycznym halucynacjom. Przez pryzmat toksycznych, kolorowych i dziwnych wizji Popakul opowiada historię Młodej – dziewczyny, która uciekła z domu i wyruszyła w podróż autostopem. Kiedy jednak ląduje w środku ciemnej nocy na obrzeżach miasta, jej zapał do przygody opada. Wtedy poznaje lekko zaburzonego dziwaka Chudego, który mieszka w kamperze i para się niezbyt legalnym zajęciem. Młoda dołącza do dilera, a ich wspólna podróż zahacza o coraz dziwniejsze miejsca.

 

 

 

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: