Poprzedni
Następny

Od tanga po disco polo - polskie piosenki eksportowe

W repertuarze polskich artystów nie brakuje coverów zagranicznych przebojów. Ale są też utwory, które powstały nad Wisłą, a potem zrobiły międzynarodową karierę. Przedstawiamy kilka z nich.

Już przed II wojną światową Polska dorobiła się wielkiego eksportowego hitu. Było nim słynne "Tango milonga", kompozycja Jerzego Petersburskiego, do słów Andrzeja Własta. Piosenka miała premierę 7 marca 1929 roku w teatrzyku "Morskie Oko", gdzie zaśpiewała ją Stanisława Nowicka oraz tercet Eugeniusz Bodo, Witold Konopka i Ludwik Sempoliński. Wiele lat później własne interpretacje nagrali jeszcze m.in. Mieczysław Fogg i Irena Santor.

Międzynarodową karierę utwór zawdzięcza firmie Wiener Boheme Verlag, która kupiła prawa do jego rozpowszechniania w Austrii. Z nowym tekstem i tytułem zmienionym na "Oh Donna Clara" melodia dotarła aż na nowojorski Broadway, będąc częścią wystawianej tam rewii "The Wonder Bar". W międzyczasie ktoś jednak "zapomniał", że jej kompozytorem był Jerzy Petersburski, a jej autorstwo przypisano Austriakowi Robertowi Katscherowi. Po protestach Polaków piosenka została właściwie opisana, pojawiając się potem na paru międzynarodowych festiwalach i w ścieżkach dźwiękowych do filmów.

Sopockie wspomnienia

W czasach bardziej nam współczesnych, zagranicznej wersji (choć o zasięgu nieporównywalnym z "Tangiem milonga") dorobiła się słynna "Małgośka" Maryli Rodowicz. Królowa polskiej piosenki zaśpiewała ją m.in. na festiwalu w Sopocie w 1973 roku. Na tym samym festiwalu czechosłowacka wokalistka Marie Rottrova wykonała "Markétkę", będącą coverem utworu stworzonego przez duet Agnieszka Osiecka / Katarzyna Gaertner. Na nagraniu jej występu można zobaczyć przebitki zza kulis, gdzie widać Marylę uśmiechającą się na dźwięk swojego hitu śpiewanego w języku czeskim.

Choć Szwedzi dali światu mnóstwo wielkich przebojów, wykonywanych przez takie gwiazdy, jak ABBA, Roxette czy Ace Of Base, to w latach 80. pochodząca z tego kraju wokalistka Vicki Benckert wzięła na warsztat polski hit "Nie płacz Ewka" z repertuaru zespołu Perfect. Artystka zaśpiewała go na wspomnianym już wcześniej festiwalu w Sopocie w 1986 roku, pod tytułem "Changing All the Time". Angielskie słowa do kompozycji Zbigniewa Hołdysa napisał mieszkający już wówczas od lat w Szwecji, a pochodzący z Katowic wokalista Jerzy Grunwald. 

Do słuchania na własną odpowiedzialność

Osobliwego hołdu dla swojej twórczości doczekał się Robert Gawliński. Skomponowany przez niego przebój zespołu Wilki, "Nie stało się nic", włączył do swojego repertuaru japoński zespół Kagero, wykonujący gypsy-rocka. Muzycy z kraju kwitnącej wiśni nie poszli na łatwiznę i piosenkę zaśpiewali… w oryginalnym języku, który nie należy przecież do najłatwiejszych. Jak sobie poradzili z tym wyzwaniem, można się przekonać wygrzebując nagranie z czeluści YouTube'a.

Na Daleki Wschód dotarł też inny hit polskiej muzyki, skomponowane przez Romualda Lipkę "Takie tango" Budki Suflera. Własną wersję nagrała pochodząca z Tajwanu grupa Power Station. Tutaj jednak nie było już mowy o fonetycznym naśladowaniu języka Czesława Miłosza, panowie dopisali bowiem słowa do piosenki we własnym języku ojczystym.

Na koniec coś dla fanów muzyki o mocnych nerwach. Wyobraźcie sobie, że w waszych kolumnach, podłączonych do wypasionego zestawu stereo, rozbrzmiewa przebój grupy Boys, "Jesteś szalona", w dodatku śpiewany… po niemiecku! Tak ekstremalne doznania akustyczne możecie sobie zapewnić dzięki Andreasowi Lawo, mającemu w repertuarze utwór "Du bist der Wahnsinn". Jest to cover klasyka muzyki disco polo, w oprawie muzycznej utrzymanej w klimacie oryginału. Miłego słuchania!

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: