Poprzedni
Następny

Nowy flagowy gramofon marki TEAC – model TN-5BB

TEAC zaprezentował swój najnowszy flagowy gramofon. Model TN-5BB obsługuje zbalansowane wyjścia MC znajdujące się w hybrydowym, złożonym z wielu materiałów, chassis i będzie dostępny w salonach Top Hi-Fi & Video Design w październiku br.

Najnowszy gramofon TN-5BB wyróżnia się efektywnym rozpraszaniem niepożądanych wibracji, jak również nowoczesną i przykuwającą uwagę stylistyką.

Wbudowane złącza XLR umożliwiają współpracę z przedwzmacniaczem gramofonowym – takim jak np. TEAC PE-505, który obsługuje zbalansowane połączenia – dzięki czemu nawet najdrobniejsze sygnały odczytywane przez wkładkę są odwzorowywane z niebywałą wręcz intensywnością. Kolejnym komponentem uatrakcyjniającym muzyczną scenę jest ostre niczym nóż ramię, stanowiące efekt współpracy TEAC z marką SAEC. Projektanci wyposażyli gramofon w akrylowy talerz o grubości 20 mm, napędzany przez autorski, oryginalny system PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System).

Hybrydowe chassis, które łączy syntetyczny marmur, papier washi i MDF

Hybrydowe chassis złożone z wielu materiałów łączy ciężką podstawę z MDF-u o grubości 36 mm i dużej gęstości wewnętrznej i niezwykle sztywny marmur syntetyczny o grubości 12 mm. 8,8 kg podstawa cechuje się doskonałą sztywnością i skutecznością rozpraszania wibracji, tym samym zapewniając znakomitą odporność na sprzężenie zwrotne.

Ramię i talerz zamontowane zostały na płycie z syntetycznego marmuru, z kolei silnik – jako element generujący wibracje – przymocowano do płyty MDF. Te niezależne struktury, przy wykorzystaniu wymienionych materiałów jako wytłumienie, izolują od siebie ramię i silnik. W efekcie minimalizowane jest przenoszenie drgań z napędu na ramię gramofonu.

Całości dopełnia japoński papier washi do mat gramofonowych – materiał, który na podstawie licznych testów okazał się najlepszym wyborem do zastosowania jako podkładka pomiędzy syntetycznym marmurem a MDF-em, w celu osiągnięcia najbardziej optymalnego balansu dźwięku. Sięgnięcie właśnie po papier washi, zamiast gumy tudzież metalu, pozwala wydobyć oryginalną witalność dźwięku podczas odtwarzania płyt.

Konstrukcja z napędem paskowym

TN-5BB wykorzystuje napęd płaskim paskiem, który przekazuje napęd z silnika prądu stałego na zewnętrzny obwód talerza. Następnie czujnik optyczny w dolnej części talerza wykrywa jego prędkość obrotową, a mechanizm automatycznej regulacji obrotów przekazuje odpowiedni sygnał z serwo do silnika. Zastosowanie systemu PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System) pozwoliło uzyskać wysoką precyzję obrotów, tak trudną do osiągnięcia przy wykorzystaniu samej bezwładności i silnika. Nowy gramofon obsługuje trzy prędkości – 33 1/3, 45 i 78 obr./min – i może odtwarzać także stare płyty, zachowując jednocześnie wysoką jakość dźwięku.

Akrylowy talerz

20 mm akrylowy talerz o wadze 1,7 kg charakteryzuje się wysokim momentem bezwładności. Płyty wykonywane są z tworzywa poliwinylowego, które bez trudu przyjmuje ujemne ładunki elektryczne. Akryl ma tę samą właściwość, przy czym materiały te są do siebie podobne w szeregu tryboelektrycznym*. Przekłada się to na utrudnienie elektryfikacji, nawet jeśli ocierają się o siebie. Oznacza to, że płyta może być umieszczona bezpośrednio na talerzu bez użycia maty gramofonowej, co przekłada się na czystość dźwięku.

*Szereg tryboelektryczny jest listą materiałów uporządkowanych według łatwości, z jaką wytwarzają dodatnie i ujemne ładunki. Materiały, które znajdują się blisko siebie w szeregu tryboelektrycznym nie wytwarzają łatwo ładunków elektrycznych nawet wtedy, gdy ocierają się o siebie. W przeciwieństwie, im dalej znajdują się od siebie, tym łatwiej generują ładunki.

Precyzja śledzenia

We współpracy z SAEC, japońską marką mającą 40 lat doświadczenia w projektowaniu ramion, opracowane zostało ramię gramofonu TN-5BB. Projektantom udało się do maksimum zwiększyć czułość i dokładność śledzenia rowka płyty, co jest zasługą wykorzystania łożyska krawędziowego ze stali nierdzewnej. W przypadku bocznej ruchomej części, konwencjonalna struktura, która ma łożysko kulkowe w jednym punkcie jako podparcie została zastąpiona strukturą, która wykorzystuje precyzyjne japońskie łożyska kulkowe w dwóch punktach jako podparcie. Warto zaznaczyć, że wysokość ramienia można regulować, podobnie jak – w zakresie 6 mm – pionowy kąt śledzenia (VTA), optymalizując go w zależności od zastosowanej wkładki gramofonowej. Ponadto geometria ramienia spełnia zalecane przez IEC standardy ustawienia Baerwalda.

Aktywny mechanizm podnoszenia ramienia

Zastosowany aktywny mechanizm podnoszenia ramienia sprawia, że podnoszenie i opuszczanie ramienia jest możliwe po naciśnięciu jednego przycisku lub wykorzystaniu funkcji, która automatycznie podnosi ramię po wykryciu przez bezkontaktowy czujnik optyczny końca odtwarzania. Podczas odtwarzania płyt niezgodnych ze standardem funkcję automatycznego podnoszenia ramienia można wyłączyć.

Wkładka MM Ortofon 2M Red

Wraz z gramofonem dostarczana jest wkładka MM Ortofon 2M Red. Co istotne, płyt można słuchać chwilę po wyjęciu i ustawieniu gramofonu, gdyż wkładka jest instalowana i ustawiana w główce w fabryce TEAC-a.

Złącza XLR

Poza złączami RCA najnowszy gramofon został wyposażony w złącza XLR. Dzięki temu użytkownik może, przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych przewodów, podłączyć TN-5BB z przedwzmacniaczem gramofonowym.

Luksusowy charakter

Za podstawowy motyw stylistyczny gramofonu TN-5BB służy kontrast między czernią a srebrem. Stanowiący część podstawy MDF przykuwa wzrok czarnym wykończeniem fortepianowym z lustrzanym połyskiem. Dodatkowo wygląd urządzenia zmienia się zależnie od kąta patrzenia. Tworzący górną część syntetyczny marmur wygląda jak kruczoczarny, gdy patrzy się z pewnej odległości, jednak mieni się perłowo czarnymi punktami, kiedy przygląda się z bliska. Luksusowy charakter gramofonu dopełniają wytłaczane z aluminium komponenty, takie jak pokrętła do obsługi urządzenia i przełącznik podnoszenia ramienia.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: