Poprzedni
Następny

Najlepsze słuchawki z ANC w 2024 – poradnik

Słuchawki mobilne to obecnie najpopularniejsze urządzenia audio na rynku. Szczególnie pożądane są jednak te, które wyposażono w ANC, czyli system aktywnej redukcji szumów, nazywany też aktywną redukcją hałasu. Można wręcz powiedzieć, że mobilne słuchawki z aktywną redukcją szumów stały się ważnym elementem życia we współczesnym świecie. Stało się tak dlatego, że z jednej strony słuchawki z ANC pozwalają odciąć się od niezliczonych bodźców i hałasów, które niemal przez cały czas atakują ze wszystkich stron. A z drugiej umożliwiają głębsze zanurzenie w ulubionej muzyce i własnym świecie. To właśnie te powody sprawiły, że różnych modeli słuchawek z ANC jest na rynku tak dużo, że trudno się w nich połapać. Aby zatem ułatwić Wam poszukiwania, wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem modeli, które można kupić w 2024 roku. Oto one.

Najlepsze słuchawki z ANC w 2024 – spis treści:

  1. Co to jest ANC i jak działa?

  2. Słuchawki douszne z ANC i słuchawki dokanałowe True Wireless z ANC

  3. Słuchawki nauszne z ANC

  4. Słuchawki z ANC – podsumowanie

Słuchawki douszne z anc - devialet gemini II w etui - słuchawki dokanałowe, słuchawki true wireless, dobre słuchawki, komfort użytkowania i jakość dźwięku

Co to jest ANC i jak działa?

Czym właściwie jest to całe ANC i jak działa? Bardziej rozbudowaną odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule Co to jest ANC? Jak działa aktywna redukcja szumów?. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią. Tutaj skupimy się tylko na najważniejszych faktach. Nazwa ANC to skrót od angielskiego określenia Active Noise Cancelling, które – jak już było wcześnie wspomniane – oznacza aktywną redukcję hałasu. Teoretyczne podstawy tej technologii powstały w latach 30. XX wieku, ale pierwsze słuchawki z ANC zostały zbudowane dopiero dwadzieścia lat później, na potrzeby wojskowych pilotów, narażonych na częste przebywanie w niszczącym słuch hałasie.

Z czasem ta technologia się rozwinęła i zminiaturyzowała, co sprawiło, że pod koniec lat 80. XX wieku mogła się pojawić na rynku komercyjnym, który jednak nie od razu był na nią gotowy. Postępująca urbanizacja, wzrost miejskiego hałasu i stale rosnąca popularność słuchania muzyki za pomocą słuchawek sprawiły jednak, że ANC stało się w końcu obiektem pożądania. Bo system ten nie tylko umożliwia komfortowy odsłuch ulubionych utworów w głośnym tramwaju, czy w wielkomiejskim zgiełku, ale także całkowite wyciszenie dźwięków bez słuchania muzyki. Słuchawki z ANC są bowiem nowoczesnymi, technologicznymi zatyczkami do uszu, które w razie potrzeby znakomicie odetną nas od jakichkolwiek męczących hałasów i pozwolą zanurzyć się błogiej ciszy.

A jak to działa? Pasywna tłumienie dźwięków otoczenia polega na tym, że słuchawki dokanałowe szczelnie wypełniają przewód słuchowy, jak zatyczki, zaś słuchawki wokółuszne mają grube i dobrze wytłumione nauszniki, które otulają ucho, mechanicznie odcinając je od zewnętrznych dźwięków. Jednak takie rozwiązania nie są do końca skuteczne. I tu wkracza ANC. Z pomocą odpowiedniego mikrofonu słuchawki wyposażone w ten system odbierają i analizują dźwięki otoczenia, a następnie do dźwięku dodają sygnał o dokładnie takiej samej amplitudzie, ale o przeciwnej fazie. W ten sposób fale dźwiękowe się znoszą się nawzajem i nieżądane dźwięki znikają. To jest właśnie aktywna redukcja szumów, czyli inaczej mówiąc wytłumienie elektroniczne. Tyle teorii. Czas przyjrzeć się konkretnym urządzeniom.

Słuchawki douszne z ANC i słuchawki dokanałowe True Wireless z ANC

Nasz przegląd musimy zacząć od słuchawek dokanałowych True Wireless, ponieważ obecnie cieszą się one zdecydowanie największym zainteresowaniem. Są to bardzo małe urządzenia, poręczne, wygodne w użytkowaniu i wyposażone w wiele praktycznych funkcjonalności, które doskonale współpracują ze smartfonami, czyli gadżetami, bez których trudno sobie wyobrazić współczesne życie.

słuchawki z anc, słuchawki bezprzewodowe, anc słuchawki, z aktywną redukcją szumu, do ucha użytkownika

Na początek przyjrzyjmy się dziełu francuskich mistrzów inżynierii audio. Marka Devialet zdobyła popularność budując unikalne, niezwykle odważne designersko i naszpikowane innowacyjnymi technologiami wzmacniacze oraz głośniki Bluetooth. Następnie inżynierowie tej firmy wykorzystali swoje doświadczenie i unikalne rozwiązania techniczne do stworzenia swoich pierwszych słuchawek True Wireless. Pojawiły się w sprzedaży w 2020 roku, nazywały się Gemini i całkiem niedawno doczekały się nowej, jeszcze lepszej wersji – Devialet Gemini II.

Są mniejsze, lżejsze od poprzedniczek i mają bardziej dopracowany wygląd, dzięki czemu zyskały na urodzie. Konstrukcja i wygląd etui również zostały dopracowane. Wewnątrz słuchawek pracują zupełnie nowe przetworniki. Mają średnicę 10 mm i tytanową powłokę. Bardzo dynamicznie prezentują niskie częstotliwości i zapewniają absolutnie klarowne i nasycone szczegółami wysokie tony. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także zachlapania i pot (IPX4).

Gemini II obsługują standard Bluetooth 5.2 oraz kodeki SBC, AAC i aptX. Bez problemu można je sparować z kilkoma różnymi urządzeniami, by potem dowolnie się między niemi przełączać. Akumulatorki pozwalają na około 22 godziny nieustannego słuchania muzyki, jednak ten wynik można osiągnąć tylko z pomocą etui, które jest również bankiem energii dla Gemini II.

Słuchawki Gemini II mają zainstalowany bardzo zaawansowany system adaptacyjnego ANC, który automatycznie dostosowuje się do poziomu hałasu w otoczeniu. Układ działa w oparciu o dwukierunkowe mikrofony, które współpracują z czujnikiem przewodzenia kostnego, co świetnie sprawdza się także w rozmowach telefonicznych. Systemy elektroniczne słuchawek funkcjonują w oparciu o najnowocześniejsze algorytmy przetwarzania ludzkiego głosu, co zapewnia czysty dźwięk, bez szumów i zniekształceń. Ciekawym uzupełnieniem ANC jest stworzony przez inżynierów Devialeta, autorski i całkowicie unikalny system AWR (Active Wind Reduction). Pozwala on zredukować szum wiatru, który czasem (na przykład podczas joggingu) przedostaje się do słuchawek i zakłóca dźwięk.

Dla słuchawek Devialet Gemini II powstała specjalna aplikacja mobilna, która pozwala w szerokim zakresie regulować różne parametry pracy tego urządzenia, modyfikować funkcje przycisków, korygować brzmienie. Z jej pomocą można też uruchomić tryb transparentności, a także przełączać się między sparowanymi wcześniej źródłami dźwięku. Aplikacja jest dostępna zarówno na urządzenia z system iOS, jak i Android.

Devialet Gemini II można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych – białej (Iconic White) i czarnej (Matte Black) oraz w ekskluzywnej, znacznie droższej wersji – Devialet Gemini II Opéra de Paris. Słuchawki te łączą w sobie bardzo dobry i uniwersalny dźwięk z wyrafinowanym stylem i wieloma praktycznymi funkcjonalnościami, wśród których przede wszystkim zwracają uwagę znakomicie działający system ANC i wspomagający jego pracę AWR.

Bowers & Wilkins Pi7 S2 - aktywna redukcja hałasu (active noise cancellation) zapewnia wysoką jakość dźwięku

Z Francji przenosimy się do Wielkiej Brytanii, w której od lat działa renomowany producent kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins, który podobnie jak Devialet, postanowił również budować słuchawki. Brytyjczycy mają w swojej ofercie więcej modeli, do czego jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu, teraz jednak skupmy się na ich najlepszych słuchawkach True Wireless – Pi7 S2, które są bardzo udaną próbą zmieszczenia ich firmowego brzmienia, tak dobrze znanego melomanom z całego świata, w maleńkich obudowach słuchawek dousznych.

Mamy tu wszystko, czego zazwyczaj potrzebujemy. Jest 24-bitowe połączenie między słuchawkami, obsługa kodeków Qualcomm aptX Adaptive oraz aptX HD. Są oddzielne mikrofony w każdej słuchawce, dzięki którym jakość dźwięku w trakcie połączeń telefonicznych jest więcej niż zadowalająca. Ładne i szybko ładujące etui zostało wyposażone w całkowicie unikalną funkcją retransmisji dźwięków. Funkcja ta sprawia, że można je podłączyć do źródła dźwięku, aby następnie samo etui przesyłało sygnał do słuchawek. Akumulatorki zapewniają 21 godzin nieprzerwanej pracy.

Słuchawki Bowers & Wilkins Pi7 S2 mają też znakomicie działający system adaptacyjnego ANC, który automatycznie dostosowuje się do natężenia hałasu. Każda słuchawka ma wbudowane trzy mikrofony, które zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku podczas rozmów telefonicznych. A dzięki ANC można się całkowicie zanurzyć w ulubionej muzyce.

A właściwie nie tylko dzięki ANC, bo także dzięki wybitnemu brzmieniu słuchawek Pi7 S2. Jak łatwo się domyślić Bowers & Wilkins, który jest producentem znakomitych kolumn głośnikowych o charakterystycznej sygnaturze dźwięku, bardzo się postarał, żeby jego słuchawki brzmiały w jak najbardziej podobny sposób. Umieszczone w obudowach dwudrożne przetworniki dostarczają szczegółowy, zrównoważony i naturalny dźwięk o imponującej dynamice. Mamy tu więc do czynienia z esencją marki Bowers & Wilkins, ale w miniaturowej i luksusowo wykonanej formie. O czym świadczą też użyte materiały i dbałość o jakość montażu.

białe słuchawki Audio-Technica ATH-TWX7 coś do środków komunikacji miejskiej, znakomita jakość wykonania, długi czas pracy

Inną wartą uwagi propozycją są japońskie słuchawki douszne TWS Audio-Technica ATH-TWX7. Jest to tańsza wersja flagowych Audio-Technica ATH-TWX9, która została wyposażona w wiele rozwiązań technologicznych zapożyczonych wprost ze swojego starszego rodzeństwa. Na przykład przetworniki dynamiczne o średnicy 5,8 mm, które zapewniają charakterystyczne dla marki Audio-Technica brzmienie, pełne szczegółów, przestrzenne i niezwykle angażujące.

ATH-TWX7 oferuje pełne wsparcie dla kodeka LDAC (24 bit / 96 kHz), co sprawia, że ich pasmo przenoszenia (w połączeniu wykorzystującym LDAC) wynosi od 10 Hz do 47 kHz. Urządzenie obsługuje funkcję multiparowania, dzięki czemu bezproblemowo można się przełączać między laptopem i smartfonem. Czas pracy ATH-TWX7 wynosi około 6,5 godziny z włączonym ANC i około 7,5 z wyłączonym. Dzięki etui możemy zyskać jeszcze 13,5 godziny słuchania muzyki.

Słuchawki zostały wyposażone w zaawansowany i niezwykle efektywny system ANC, który potrafi skutecznie odizolować od odgłosów otoczenia i sprawdzi się w głośnych środowiskach w biurze lub komunikacji miejskiej. Czyli wszędzie tam, gdzie w niesprzyjających okolicznościach dźwiękowych potrzebujemy w spokoju posłuchać muzyki lub popracować. System ten działa w oparciu o mikrofony MEMS, opatentowane filtry i wydajny procesor. Dzięki tym podzespołom działa też funkcja hear-through, pozwalająca usłyszeć dźwięki otoczenia bez wyjmowania słuchawek z uszu. Słuchawki douszne ATH-TWX7 są także wyposażone w dwa unikalne tryby Soundscape i Private Timer. W pierwszym urządzenie odtwarza odprężające dźwięki i odgłosy natury, co pomaga w odpoczynku i wyciszaniu myśli. Zaś drugi pozwala ustawić powiadomienia słyszalne tylko dla Ciebie.

W słuchawkach dousznych ATH-TWX7 bardzo dobrze prowadzi się również rozmowy telefoniczne. Precyzja wspomnianych już mikrofonów MEMS sprawia, że nasz głos jest zawsze wyraźny i dobrze słyszalny. Rozmowy można prowadzić w dwóch trybach: Natural i Noise-Reduction. Pierwszy służy do rozmów w cichych pomieszczeniach, a drugi wszędzie tam, gdzie dominuje gwar i hałas. Opcje aktywujemy przyciskiem sterowania. W ogóle sterowanie funkcjami ATH-TWX7 jest bardzo intuicyjne. Robimy to za pomocą paneli dotykowych i zaawansowanej aplikacji Audio-Technica Connect. W obu przypadkach nie stwarza to żadnych problemów.

Jak więc widać słuchawki douszne Audio-Technica ATH-TWX7 to połączenie wielu innowacyjnych technologii, pożytecznych funkcjonalności i znakomitego brzmienia, charakterystycznego dla tej znamienitej japońskiej marki.

Bowers & Wilkins Px7 S2e – udoskonalona wersja cenionych słuchawek Px7 S2

Słuchawki nauszne z ANC

Przejdźmy teraz do słuchawek nausznych z ANC. Są to zdecydowanie większe urządzenia niż słuchawki douszne z ANC, ale oprócz tej znaczącej różnicy prezentują podobny zestaw zalet, które są atrakcyjne zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią sobie wtykać do wnętrza uszu żadnych urządzeń audio.

Na początek przyjrzyjmy się najnowszemu wcieleniu sprawdzonych Bowers & Wilkins Px7 S2e. Są to słuchawki wyprodukowane przez uznaną brytyjską markę Bowers & Wilkins, o której pisałem nieco wcześniej. W swojej klasie Px7 S2e to jedne z najlepszych bezprzewodowych słuchawek nausznych na rynku. Wyróżnia je nie tylko bardzo dobra jakość wykonania, ale także znakomity dźwięki. Nauszniki są stylowo zaprojektowane, a wewnątrz nich kryje się 24-bitowy procesor DSP, który współpracuje z zaawansowanymi przetwornikami o średnicy 40 mm, odpowiednio nachylonymi w stronę uszu, aby zwiększyć wrażenie przestrzenności słuchanej muzyki.

Bowers & Wilkins Px7 S2e mają moduł Bluetooth 5.2 i obsługują kodeki AAC, aptX, aptX HD i aptX Adaptive. Procesor DSP umożliwia odtwarzanie plików audio w wysokiej rozdzielczości, które są dostępne w niektórych serwisach streamingowych. Wbudowana bateria litowo-polimerowa pozwala na około 30 godzin nieprzerwanego słuchania muzyki na jednym ładowaniu.

Słuchawki mają wbudowane 6 mikrofonów, które są podstawowymi elementami efektywnego systemu ANC, pozwalającego na skuteczne odizolowanie się od hałasów otoczenia, aby nic nie przeszkadzało nam w słuchaniu muzyki. Pozwalają one również prowadzić rozmowę telefoniczną w komfortowych warunkach, a także uruchomić tryb Ambient Pass-Through, dzięki któremu można usłyszeć dźwięki otaczającego nas świata bez zdejmowania słuchawek. Px7 S2e posiadają nawet czujnik noszenia. Dzięki niemu automatycznie zatrzymują odtwarzanie muzyki, gdy zdejmiemy słuchawki i uruchamiają ją ponownie, gdy znowu je założymy.

Bogate wyposażenie, atrakcyjny design (słuchawki Px7 S2e dostępne jest w wielu atrakcyjnych kolorach) oraz komfort użytkowania nie powinny jednak odciągnąć naszej uwagi od tego, że zdecydowanie najważniejszą cechą słuchawek Bowers & Wilkins Px7 S2e jest ich brzmienie. Jak już było wspomniane, brytyjski producent słynie ze znakomicie grających kolumn głośnikowych i dużo ich słynnego, dynamicznego, bogatego w szczegóły dźwięku udało się również zamknąć w tych świetnych słuchawkach.

Słuchawki PSB Speakers M4U 8 MkII

Nie mniej ciekawą propozycją są kanadyjskie słuchawki bezprzewodowe PSB M4U 8 MkII. Marka PSB, tak samo jak Bowers & Wilkins, buduje własne kolumny głośnikowe, a przy tworzeniu słuchawek dąży do tego, żeby brzmiały one w identyczny sposób, jak stojący w pomieszczeniu zestaw hi-fi. Aby to osiągnąć stworzyli autorską technologię RoomFeel. Dzięki specjalnie zaprojektowanym krzywym korekcyjnym pozwala ona symulować na słuchawkach warunki akustyczne, które panują w salonach w czasie odsłuchu hi-fi.

PSB M4U 8 MK II zostały wyposażone w zaawansowany system ANC, działający w trybie pasywnym lub aktywnym. Między trybami można się dowolnie przełączać, a parametry systemu da się dostosować do własnych potrzeb za pomocą aplikacji PSB Headphones Control. Bardzo czułe mikrofony MEMS, wykorzystywane w systemie ANC, świetnie sprawdzają się też w rozmowach telefonicznych. Dźwięk jest czysty i bardzo wyraźny.

Brzmienie słuchawek PSB M4U MK II jest naturalne, bogate i wszechstronne, ale można je jeszcze dostosować do indywidualnych potrzeb dzięki innowacyjnej technologii Personal Sound firmy Audiodo. Bluetooth z aptX HD zapewnia znakomitą jakość dźwięku, a wbudowany akumulator pozwala na około 25 godzin nieprzerwanego słuchania. Czas ten mija niepostrzeżenie, gdyż te świetnie brzmiące słuchawki pozwalają nam doświadczyć muzyki dokładnie tak, jak lubimy, a do tego są bardzo wygodne, więc można szybko zapomnieć, że mamy je na głowie. PSB M4U 8 MK II sprzedawane są w komplecie z estetycznym etui.

Bowers & Wilkins Px8 Royal Burgundy - jakość dźwięku i zalety słuchawek wynagradzają to ile kosztują słuchawki,

Ostatnią propozycją w tym zestawieniu są najlepsze i najbardziej reprezentacyjne słuchawki z ANC w ofercie Bowers & Wilkins, czyli Px8, które są znaczącym rozwinięciem modelu Px7 S2. W porównaniu z tym drugim, naprawdę dobrym modelem, wszystko zostało tu ulepszone. Poprawiono brzmienie, komfort użytkowania, jakość wykonania. Zastosowano jeszcze lepsze materiały - satynowane aluminium i luksusową skórę Nappa. Mamy więc do czynienia z absolutnie topowym produktem.

Przetworniki elektroakustyczne, które zastosowano w Px8, inspirowane są kolumnami głośnikowymi z serii 700 Bowers & Wilkins, a konkretnie ich karbonowymi membranami o niezwykle krótkim czasie reakcji i niskich zniekształceniach w całym zakresie przetwarzanych częstotliwości. W efekcie dźwięk wydobywający się ze słuchawek Px8 jest niebywale rozdzielczy i szczegółowy, ale nigdy nie popada w przejaskrawienie i nie traci naturalnego zrównoważenia.

Tak samo jak w modelu Px7 S2e przetworniki zostały odpowiednio nachylone, żeby zwiększyć przestrzenność prezentowanej muzyki, a także zapewnić precyzyjne obrazowanie źródeł dźwięku. W żadnych innych słuchawkach nie udało się firmie Bowers & Wilkins osiągnąć aż tak spektakularnych rezultatów w tej dziedzinie.

Słuchawki Px8 mają moduł Bluetooth 5.2 i wykorzystują zaawansowane kodeki aptX HD i aptX Adaptive, które wraz z układem DSP pozwalają uzyskać bardzo dobry dźwięk z plików audio wysokiej rozdzielczości (do 24 bitów), dostępnych na niektórych platformach streamingowych, na przykład Tidal.

Wydajna bateria litowo-jonowa zapewnia około 30 godzin bezprzewodowego odtwarzania muzyki na jednym ładowaniu. W zestawie znajduje się również kabel ze standardowym wtykiem jack 3,5 mm, dzięki któremu można korzystać z Px8 jak z modelu przewodowego, nawet wtedy, gdy nie mamy możliwości, aby w tym momencie naładować słuchawki.

Słuchawki Bowers & Wilkins Px8 wyposażono w ulepszony, hybrydowy system ANC. Pozwala on nie tylko skutecznie odizolować się od hałaśliwego otoczenia, ale też w ramach trybu Ambient Pass-Through umożliwia płynne regulowanie poziomu dźwięków dochodzących z zewnątrz, dzięki czemu możemy zachować kontakt z otoczeniem bez zdejmowania słuchawek. Jak zwykle w takich konstrukcjach, mikrofony użyte w systemie ANC służą także do przeprowadzania rozmów telefonicznych i zapewniają mocny, czysty dźwięk.

Tak samo, jak w przypadku Px7 S2e słuchawki Px8 mają czujnik noszenia. To znaczy, że zatrzymują odtwarzanie muzyki, gdy zdejmujemy je z głowy i ponownie włączają, gdy znowu je zakładamy. Funkcję tę trzeba jednak włączyć za pomocą aplikacji mobilnej Bowers & Wilkins Music (działającej na urządzeniach opartych na systemach iOS i Android). Aplikacja potrafi jednak znacznie więcej. Można z jej poziomu uruchomić korektor brzmienia, regulować nasilenie ANC albo mieć wgląd w poziom naładowania baterii.

Każdy kto szuka dla siebie najlepszych słuchawek z ANC i nie chce iść na żadne kompromisy (a cena nie ma dla niego znaczenia), powinien zacząć swoje poszukiwania od Bowers & Wilkins Px8, bo to urządzenie ma szansę zaspokoić wszystkie jego wymagania.

Bowers & Wilkins Px8 Royal Burgundy - nie są to małe słuchawki, ale mają dobre anc, względem jakości dźwięku

Słuchawki z ANC – podsumowanie

Chociaż słuchawki z ANC, które zostały tu pokazane, należą do najlepszych urządzeń, jakie można obecnie znaleźć na rynku audio w 2024 roku i wszystkie szczerze polecamy, trzeba je potraktować jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Możliwe, że wśród nich znajdziecie coś, co będziecie dla Was idealnym rozwiązaniem, ale możliwe też, że będziecie szukać dalej. Musicie jednak sami ich posłuchać, sprawdzić na sobie, czy dane urządzenie rzeczywiście wam odpowiada. Dlatego zapraszamy do naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, w których można przyjrzeć się opisywanym tu słuchawkom z ANC i samemu ocenić, czy nam odpowiadają, czy nie. W czym pomogą Wam nasi nieocenieni #EksperciDobregoBrzmienia.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: